یاسر کنعانی

مجموع امتیاز فصل جاری:
میانگین امتیاز كل: از 30
تعداد مطالب:
مجموع امتیاز كل:
حوزه‌های فعالیت:

۲ اسف ۱۳۹۳

پیشنهادی که انگیزه شرکت ملی نفت را برای دوری از خام‌فروشی افزایش می‌دهد

یک کارشناس صنعت پالایش و سیستم‌های انرژی با توجه به دلایل ساختاری عدم تمایل شرکت ملی نفت به توسعه ظرفیت پالایشی کشور و پرهیز از خام‌فروشی طرحی را برای افزایش انگیزه همکاری شرکت نفت برای جلوگیری از خام فروشی نفت در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی پیشنهاد کرده است.

۲۵ بهم ۱۳۹۳
بررسی وضعیت پالایشگاه‌های عراق

توسعه ظرفیت پالایشی عراق و غفلت مدیران صنعت نفت

عراق برای تامین سوخت مورد نیاز خود به دنبال افزایش ظرفیت پالایشی است تا این کشور را از واردات فراورده های نفتی بی‌نیاز کند، این درحالیست که در ایران ظرفیت پالایشی حدود ۱۳۵۰ هزار بشکه در روز است و ایران بخشی از نیازهای خود را به سوخت‌های فسیلی از طریق واردات تامین می‌کند.

۱۵ دی ۱۳۹۳
دلایل مخالفت شرکت نفت با توسعه پالایشگاه‌‌ها

فرمولی برای تقویت خام فروشی!

دلایل ساختاری مشخصی وجود دارد که شرکت ملی نفت به عنوان یکی از مهمترین بازیگران صنعت پالایش برای کمک به توسعه ظرفیت پالایشی کشور علی‌رغم اهمیت تولید و صادرات فرآورده‌های نفتی به جای نفت خام انگیزه نداشته باشد.

۱۹ آبا ۱۳۹۳
واقعیت‌های ظرفیت پالایشی آمریکا- 3

تامین فرآورده لازم بدون عبور از ظرفیت طراحی، ویژگی مهم صنعت پالایشی آمریکا

نسبت ظرفیت بالفعل به ظرفیت طراحی پالایشگاه‌ها در آمریکا در طول سی سال گذشته همواره کمتر از ۱۰۰% بوده است یعنی توسعه ظرفیت پالایشی آمریکا همگام با افزایش خوراک پالایشگاه‌ها محقق شده است و این پالایشگاه‌ها هیچ‌گاه از ظرفیت طراحی خود تجاوز نکرده‌اند.

۴ آبا ۱۳۹۳
واقعیت‌های ظرفیت پالایشی آمریکا- 2

رشد ۲۳ درصدی ظرفیت پالایشی در آمریکا طی ۳۰ سال

رشد ۳٫۳ میلیون بشکه‌ای ظرفیت پالایشی طی سی سال گذشته به معنای افزایش ظرفیت پالایشی با متوسط سالانه ۱۰۰ هزار بشکه در روز است. به عبارت دیگر، به طور متوسط ایالات متحده در هر سال یک پالایشگاه ۱۰۰ هزار بشکه ای ساخته است.

۹ مهر ۱۳۹۳
واقعیت‌های ظرفیت پالایشی امریکا- 1

واکاوی ظرفیت پالایشی آمریکا و درس‌هایی برای ایران

برخلاف تصور برخی کارشناسان و مدیران صنعت نفت، خوراک تحویلی به پالایشگاه‌های امریکا طی سی سال گذشته از ۱۱٫۵ میلیون بشکه در روز به ۱۶٫۳ میلیون بشکه در روز رسیده است و با وجود فراز و نشیب های مختلف به طور متوسط سالانه ۱٫۳۸ درصد رشد داشته است.

۸ شهر ۱۳۹۳

توقف صادرات میعانات گازی، اقدامی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی

تحقق هدف توقف صادرات میعانات گازی با سرمایه گذاری بخش خصوصی امکان پذیر خواهد بود و این موضوع نیازمند اهتمام وزارت نفت بر بسترسازی صحیح فروش میعانات گازی در بورس انرژی و همچنین برطرف نمودن مشکلات قراردادی خوراک است.

۱ شهر ۱۳۹۳
چالش‌های توسعه صنعت پالایش در ایران-۱

با یک میلیون بشکه مازاد تولید نفت خام چه کنیم؟

در حالی روزانه ۱ میلیون بشکه نفت خام روی دست ایران مانده است که با صادرات هر بشکه نفت خام حدودا ۱۰۰ دلار عاید کشور می‌شود در حالی که با تبدیل آن به فرآورده‌، با توجه به سبد محصولات تولید شده، بین ۵ تا ۱۸ دلار می‌تواند به این رقم اضافه شود.

۲۵ مرد ۱۳۹۳

علل افزایش ظرفیت فرآورش نفت در ایران و توصیه هایی برای آینده

در نگاه رایج موجود، زمانی الزام ساخت پالایشگاه به وجود می‌آید که فاصله میان تولید و مصرف فراورده چشم‌گیر شود، این در حالی است که بر اساس سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی، ساخت پالایشگاه با هدف صادرات محصولات با ارزش افزوده بیشتر، ضرورت دارد.

۱۵ مرد ۱۳۹۳
سودآوری متناسب با سطح فناوری و بازار فروش

برخلاف تصور رایج، صنعت پالایش هم سود ده است

برخلاف تصور برخی، حاشیه سود پالایشگاه‌ها در کل دنیا پایین نبوده و توجیه اقتصادی سرمایه گذاری در این صنعت به عوامل گوناگونی مانند ارزش سبد فراورده های تولیدی و بازار فروش آن بستگی دارد.

۱۴ تیر ۱۳۹۳
برنامه هند برای افزایش ظرفیت پالایشی خود

هند با نفت خام ما چه می کند؟

مطابق گزارش دفتر اطلاعات انرژی امریکا، تصمیم هند بر این است که در آینده نزدیک به یک واردکننده خالص نفت خام و صادرکننده خالص فراورده های نفتی تبدیل شود. بدین ترتیب، هند به دنبال تصرف بازار فراورده های نفتی در آسیای شرقی و میانه است.

۸ خرد ۱۳۹۳

احداث پالایشگاه های کوچک، راهبرد کلیدی در صنعت نفت

به دلیل اجرای راهبرد توقف ساخت پالایشگاه ها از اواخر دهه هفتاد ظرفیت عملی به اسمی پالایشگاهها به بیش از ۱.۳ رسید. نتیجه این فرایند چندین ساله، افزایش فشار به پالایشگاههای موجود، فرسودگی بیشتر تجهیزات و افت کیفیت محصولات پالایشی است. بنابراین، افزایش ظرفیت پالایشی کشور یکی از نیازهای ضروری اقتصاد ایران در دهه آینده خواهد بود.

۲۷ ارد ۱۳۹۳
وزارت نفت یا سرمایه گذار بخش خصوصی

مسئول تایید اقتصادی بودن ساخت پالایشگاه‌های کوچک کیست؟

اخیرا یکی از مدیران ارشد وزارت نفت ساخت پالایشگاه‌های کوچک در کشور را غیراقتصادی اعلام کرده است، این در حالی است که سرمایه گذاران بخش خصوصی بیان می کنند که ساخت این پالایشگاه ها توجیه اقتصادی دارد و مدیران دولتی در انجام کارهای مربوط به ساخت این پالایشگاه ها تعلل می کنند.

۲۰ ارد ۱۳۹۳

راهکارهای تسهیل حضور بخش خصوصی در احداث پالایشگاه‌های کوچک

یکی از راهکارهای عملی برای افزایش تولید و صادرات فرآورده های نفتی، احداث پالایشگاه‌های کوچک است ولی احداث این پالایشگاه ها توسط بخش خصوصی در کشور با موانع زیادی روبرو است که اعطای مجوز برای احداث این پالایشگاه ها، فقط یکی از آنهاست.

۲۴ اسف ۱۳۹۲

مزایای افزایش صادرات فرآورده‌های نفتی به جای خام فروشی نفت در اقتصاد مقاومتی

اگر نفت به فرآورده تبدیل و صادر شود یا در بخش‌های گوناگون اقتصاد مانند حمل و نقل و صنعت مورد مصرف قرار گیرد، ارزش افزوده بسیار بالاتری عاید کشور خواهد شد./در بازار فراورده‌های نفتی تعداد عرضه‌کنندگان و متقاضیان بسیار بیشتر از بازار نفت خام است.