سید مجتبی قافله باشی

مجموع امتیاز فصل جاری:
میانگین امتیاز كل: از 30
تعداد مطالب:
مجموع امتیاز كل:
حوزه‌های فعالیت:

۱۷ آبا ۱۳۹۳

ناکارآمدی در جذب دانشجویان مستعد خارجی؛ چیزی شبیه به لیگ وطنی فوتبال!

با این‌که دانشجویان غیر بومی سهم کمتری از تعداد دانشجویان دانشگاه‌های معتبر دنیا را تشکیل می‌دهند، اما عمده درآمدهای دانشجویی این دانشگاه‌ها از این طریق به دست می‌آید.

۲۳ شهر ۱۳۹۳
مسائل نظام آموزش عالی در ایران

جایگاه صحیح دانشگاه‌ها در شبکه نوآوری چیست؟

در کشورهای توسعه یافته صنعتی نیز معمولاً دولت مستقیماً با یک استاد دانشگاه برای تولید یک محصول فناورانه وارد عقد قرارداد نمی‌شود بلکه این شرکت‌های بزرگ هستند که دارای واحدهای تحقیق و توسعه‌ای بوده و در آنها اساتید دانشگاه و سایر پژوهشگران به فعالیت‌های فناورانه‌ می‌پردازند.

۲۷ مهر ۱۳۹۲

همکاری بین‌بنگاهی یا قرارگرفتن در زنجیره تولید شرکت‌های چند ملیتی؟

تکرار تجربه کشورهای در حال توسعه مبنی بر هجوم بنگاه‌ها برای قرار گرفتن در جریان زنجیره تامین شرکتهای چندملیتی، به دلیل موانع اقتصادی ایجاد شده توسط قدرت‌های اقتصادی در مسیر پیشرفت کشور، نه در عمل ممکن بوده و نه بهترین گزینه محسوب می‌شود.

۴ مهر ۱۳۹۲

تنظیم ورود و خروج بنگاه‌ها به فضای کسب‌وکار/ ورشکستگی برخی بنگاه‌ها در یک اقتصاد پویا امری طبیعی است

اعطای بیش از حد مجوز به بنگاههای صنعتی باعث بلا استفاده ماندن بخشی از ظرفیت‌های تولیدی و در نتیجه، کاهش بهرهوری و توان رقابت‌پذیری آنان می‌شود./ در یک اقتصاد پویا، ورود و خروج بنگاهها با هدف غربال بنگاههای ناموفق و تحریک عرصه رقابت توسط بنگاههای نوظهور، امری طبیعی محسوب میشود.

۲۶ شهر ۱۳۹۲
یادداشت اقتصادی

رویکرد دولت به بنگاه‌‏های اقتصادی باید چگونه باشد؟(۱)

یکی از موارد مهمی که در راهبردهای اتخاذ شده توسط دولت‌ کمتر بدان توجه می‏‌شود، اولویت دادن به رویکردهای نرم‏‌افزاری به جای حمایت‌های سخت افزاری برای حل مسائل است.حمایت‌های نرم‌افزاری می‌تواند شامل مواردی چون بهبود قابلیت‏‌های مدیریتی، کمک به بازاریابی، شکل‌گیری فرآیند کسب و کار و سهولت دسترسی به خدمات کسب و کار باشد.

۲۹ تیر ۱۳۹۲

بنگاه‌های بزرگ و نقش آن در رشد اقتصادی و اشتغال پایدار

تجربه نشان داده است، اقتصادهایی که میزان اتکای آن‌ها به به بنگاههای بزرگ کم بوده و دارای تعداد زیادی بنگاههای خرد هستند، در مقابل بحران‌های اقتصادی به وجود آمده آسیب پذیرتر بوده‌اند. مقایسه تعداد سرانه بنگاههای صنعتی بزرگ در کشورهایی چون آمریکا و آلمان با کشورهای بحران زده‌ای چون یونان و اسپانیا گویای این حقیقت است.