سید مهدی بنی‌طبا

مجموع امتیاز فصل جاری:
میانگین امتیاز كل: از 30
تعداد مطالب:
مجموع امتیاز كل:
حوزه‌های فعالیت:

۱۸ آبا ۱۳۹۴

جای خالی نوسازی خودروهای فرسوده در صف وام خودرو

این تسهیلات ارزان‌قیمت دارای رانت است و باید این رانت به گونه‌ای بهره‌برداری شود که منافع اجتماعی حداکثر گردد. اما متاسفانه چنین تدبیری نشده است و تخصیص این تسهیلات به نمایندگی‌های خودروسازها واگذار شده است که سرانجام آن، با توجه به تجربیات گذشته قابل پیش‌بینی است.

۱۶ فرو ۱۳۹۴

کدام بانک‌ها بدترین عملکرد را در پرداخت وام ازدواج داشته‌اند؟

۱۲ بانک خصوصی کشور کمتر از یک درصد در پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج سهم داشته‌اند در حالی که حدود ۲۰ درصد از سپرده‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز مردم در دست آنان است.

۱۱ اسف ۱۳۹۳

قانون‌شکنی بانک‌ها مانع آشکار کاهش سود بانکی

سپرده‌های سرمایه‌گذاری به هیچ وجه مانعی برای کاهش نرخ سود تسهیلات نیستند و در صورتی که نرخ سود تسهیلات و به تبع آن منافع بانک از به‌کارگیری منابع کاهش یابد، بانک‌ها بر اساس قانون، سود کمتری به سپرده‌گذاران خواهند داد.

۲۱ دی ۱۳۹۳

آیا کشورهای توسعه یافته ضریب فزاینده بالایی دارند؟

تمرکز ضریب فزاینده کشورها عمدتاً در فاصله ۱ تا ۵ است و کشورهای انگشت شماری وجود دارند که ضریب فزاینده آنها از این مقدار افزایش یافته است. بررسی‌ها نشان می‌دهد در شرایط فعلی اقتصاد جهان عمده کشورها یا بصورت کلی (مانند ژاپن) و یا در برخی مقاطع به دلایل وضعیت اقتصادی کشور اقدام به کاهش ضریب فزاینده نموده اند.

۱۰ آبا ۱۳۹۳

نقد نظام بانکی نقد سیاست‌های نامناسب است، نه نقد عملکرد کارمندان بانک

این روزها مشاهده می‌شود برخی مسئولان نقدهای مطرح به نظام بانکی را متوجه کارمندان بانک‌ها کرده و اقدام به دلجویی نیز می‌کنند، حال آنکه این نقدها اساساً متوجه سیاست‌گذاری‌های بانکی است که نه تنها کارمندان نقشی در آن ندارند که مشکلات ناشی از آن نیز چندان به آنان ارتباط پیدا نمی‌کند.

۵ آبا ۱۳۹۳
گزارش کامل بیست و پنجمین همایش بانک‌داری اسلامی-3

توتونچیان: نظام اقتصادی فعلی کشور سرمایه‌داری با لعاب اسلام است/موسویان: ربای استنتاجی هم حرام است

حجت‌الاسلام نظرپور گفت: استفاده بیش از حد از عقد شرط باعث شده است که ماهیت عقد مشارکت به مبادله‌ای تبدیل شود./حجت‌الاسلام موسویان گفت: اگر نتوان گفت عقود مبادله‌ای ترجیح دارد قطعاً عقود مشارکتی مرجح نیست.

۳۰ مهر ۱۳۹۳

لزوم مشارکت همه ذی‌نفعان در پرداخت کارمزد تراکنش‌ها

این‌که هزینه‌های این شبکه بایستی تأمین شود هیچ معارض عاقلی ندارد. منطقاً در ابتدای امر باید ذی‌نفعان شناسایی شوند و هریک از آنها به نسبت نفعی که از این زیرساخت می‌برند در تأمین هزینه‌ها مشارکت کنند.

۲۸ مهر ۱۳۹۳
گزارش کامل بیست و پنجمین همایش بانک‌داری اسلامی-2

سیف: صوری شدن فاکتورها را قبول دارم/بحرینی: در ایران ما دچار پارادوکس بانک‌داری اسلامی هستیم

مصباحی مقدم گفت: در واقع مشارکت تنها به یک اسم تبدیل شده است و بانک در زیان مشارکتی ندارد./ هادوی تهرانی گفت: من به آیت الله رضوانی گفتم که شما با نوشتن این قانون اگرچه بهشتی شدی ولی عده‌ای را جهنمی کردی زیرا در صورتی که عقود به درستی انجام نشود گرفتار مشکلی بدتر از ربا خواهیم شد.

۲۴ مهر ۱۳۹۳
گزارش کامل بیست و پنجمین همایش بانک‌داری اسلامی-1

طیب نیا: تحول نظام بانکی به یک مطالبه عمومی و یک ضرورت اجتناب ناپذیر تبدیل شده است

وزیر اقتصاد و امور دارایی گفت: نظام بانکی کشور بایستی با پشتیبانی از بخش مولد اقتصادی، حذف کامل ربا و کارآمدسازی در حوزه تجهیز و تخصیص منابع، پیشران توسعه اقتصادی کشور باشد./ رئیس کل بانک مرکزی گفت: راهبرد اساسی بانک مرکزی این است که حذف ربا از نظام بانکی پایین‌ترین سطح لازم‌الرعایه از سوی بانک‌هاست.

۱۰ شهر ۱۳۹۳

وزیر اقتصاد: ۴ محور در تحول نظام بانکی کشور

دکتر طیب نیا اشاره کردند که دولت در بسته سیاستی خروج غیر تورمی از رکود اثبات کرد که نگاه یکسویه و منفی با بانکها ندارد و به مشکلات شبکه بانکی واقف است و در نظر داد که برخی از این مشکلات از بیرون از نظام بانکی تحمیل شده است. به همین خاطر دولت تلاش میکند تا مشکلات بانکها بویژه مشکل کفایت سرمایه انها را برطرف کند و در این راستا احکام لازم را پیش بینی کرده است.

۲۰ مرد ۱۳۹۳

نظارت بر بانک‌ها و رتبه‌بندی آنها، مکمل بخشنامه شفاف‌سازی بانک مرکزی

تصویب این بخشنامه قدم بزرگی بوده که بانک مرکزی در راستای ایجاد شفافیت در مهم‌ترین بخش اقتصادی کشور برداشته است ولی این تازه اول راه است و لازم است بانک مرکزی با دقت فراوان بر حسن اجرای این ضوابط نظارت کند و با متخلفین برخورد جدی نماید.

۱۵ تیر ۱۳۹۳

کاهش ذخیره قانونی و فرصت از دست رفته حمایت از تولید

کاهش ذخیره قانونی، فرصت مناسبی برای همراه کردن بانک‌ها با سیاست‌های بانک مرکزی بود که متاسفانه از آن استفاده نشد. این درحالی است که شورای پول اعتبار می‌توانست این تغییر را مشروط به اقداماتی نظیر اعطای تسهیلات به تولید و مانند آن کند

۱۸ آبا ۱۳۹۲

چند راهکار برای استفاده بهتر از پول‌های نفتی بلوکه شده خارج

یکی از روش‌ها خرید سهام شرکت‌های معتبر و دانش بنیان آنهاست. به این ترتیب ضمن منتفع شدن از سود سهام این شرکت‌ها، از آنجا که سهام‌دار شرکت‌های دارای فناوری بالا هستیم می‌توانیم زمینه انتقال این فناوری‌ها را به داخل کشور فراهم کنیم. امروزه خرید سهام شرکت‌ها یکی از مهمترین روش‌های انتقال فناوری در عرصه بین‌الملل است.