سجاد حسین‌نیا

مجموع امتیاز فصل جاری:
میانگین امتیاز كل: از 30
تعداد مطالب:
مجموع امتیاز كل:
حوزه‌های فعالیت:

کارشناس ارشد انرژی

۶ مرد ۱۳۹۴

راهکارهایی برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی

بر اساس مطالعات صورت‌گرفته، برای کاستن از مشکلات اقتصادی و اجتماعی در مسیر گذار به آزادسازی قیمت‌ها، ضروری است از روش تعرفه‌گذاری پلکانی افزایشی (Increasing Block Tariff: IBT) برای قیمت‌گذاری انرژی و آب بهره برد. برمبنای این روش، لازم است میزان مشخصی از برق، گاز یا آب به‌عنوان الگوی مصرف تعیین شود و قیمت برای مصرف کمتر از الگو به‌صورت یارانه‌ای و برای مصرف بی‌رویه و مازاد بر الگو با قیمت آزاد اعمال شود.

۲۴ دی ۱۳۹۳
ضرورت ایستادگی وزارت نیرو در مقابل مشترکین پرمصرف

آیا قیمت برق بر اساس مدل IBT اصلاح خواهد شد؟

در گام سوم هدفمندی یارانه ها لازم است هزینه برق مشترکین پرمصرف بیش از مشترکین کم مصرف افزایش یابد تا این مشترکین برای مصرف بی رویه خود از یارانه بیشتری برخوردار نباشند و رفتار مصرفی خود را اصلاح کنند.

۱۰ آذر ۱۳۹۳

بازی برد- برد قطر و پاکستان در تبادل گاز از مسیر ایران

در صورتی که پاکستان از مسیر ایران نسبت به واردات گاز قطر اقدام کند، هزینه کمتری برای واردات گاز طبیعی می‌پردازد و قطر نیز دیگر نیازی به صرف هزینه تبدیل گاز به ال.ان.جی. برای بارگیری در کشتی نخواهد داشت.

۱۹ مهر ۱۳۹۳

حمایت‌های هدفمند آلمان و الگویی برای گسترش نیروگاه‌های خورشیدی در ایران

اگرچه افزایش عمومی تعرفه‌های برق برای حمایت از انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران مشابه کشور آلمان امکان‌پذیر نیست، این امکان وجود دارد تا با افزایش قیمت پلکان‌های بالای تعرفه برق، منابع لازم برای خرید تضمینی برق خورشیدی را از محل مصارف بی رویه و مازاد بر الگوی مصرف تامین کرد.

۱۵ مهر ۱۳۹۳

تسهیلات بلاعوض برای خرید سلول‌های خورشیدی ساخت داخل یا انواع بی‌کیفیت چینی؟

با توجه به سابقه و توان فنی کشور در تولید سلول های خورشیدی، ضروری است تسهیلات بلاعوض برای خرید سلول خورشیدی به محصولات ساخت داخل اختصاص یابد تا شرکت های دانش بنیان این بخش فعال شوند.

۲۳ شهر ۱۳۹۳

واردات آب اولویت دارد یا احداث آب‌شیرین‌کن در نیروگاه‌های گازی کشور؟

بررسی موضوع واردات آب در حالی از سوی وزارت نیرو صورت می‌گیرد که احداث آب‌شیرین‌کن و تولید آب با بهره‌گیری از بازیافت حرارت در نیروگاه‌های گازی، اولویت بیشتری برای کشور دارد.

۱۷ شهر ۱۳۹۳
یادداشت اقتصادی

سهم زغال سنگ از تولید برق آمریکا ۳۹ درصد، ایران صفر

اگرچه زغال سنگ به دلیل مزیت اقتصادی نسبت به دیگر سوخت‌های فسیلی سهم بالایی در تولید برق کشورهای توسعه یافته دارد، نقش محسوسی از این حامل انرژی در تولید برق کشور دیده نمی‌شود و شبکه برق سراسری به شدت به گاز طبیعی وابسته است.

۲۹ مرد ۱۳۹۳
آسیب شناسی خصوصی سازی صنعت پتروشیمی

چگونه می‌توان خصوصی‌سازی در صنعت پتروشیمی را به مسیر اصلی آن بازگرداند؟

در فرآیند خصوصی‌سازی صنعت پتروشیمی مشابه برخی صنایع دیگر به جای تقویت نقش مردم در اقتصاد و افزایش اثربخشی دولت، اهداف کوتاه مدتی از جمله درآمدزایی و جبران بدهی‌های دولت اولویت پیدا کرد.

۲۱ تیر ۱۳۹۳

آیا مصرف بی‌رویه برق در تابستان با خواهش و تمنا کاهش می‌یابد؟

کشورهای پیشرفته برای کاهش شدت مصرف در کشور نه با خواهش و درخواست بلکه با تنظیم تعرفه‌های مناسب و علامت قیمت‌ها، مردم را به صرفه‌جویی راهنمایی می‌کنند. اما نکته کلیدی این جاست که با توجه به تورم عمومی کشور، افزایش قیمت‌ها به چه صورت اعمال شود تا به عموم مردم فشاری وارد نشود و تورم افزایش نداشته باشد.

۱۴ ارد ۱۳۹۳
نقش افزایش قیمت خرید برق بادی در توسعه نیروگاه ها

گام‌های تکمیلی برای توسعه نیروگاه‌های بادی

اگرچه افزایش قیمت خرید تضمینی برق بادی نشان‌دهنده عزم جدی وزارت نیرو در گسترش نیروگاههای بادی است، اما افزایش دوره قرارداد خرید تضمینی برق به ۲۰ سال و افزایش نرخ جریمه دیرکرد پرداخت مطالبات به نرخی برابر با سود اوراق مشارکت از دیگر ملزومات تحقق این امر است.

۳ ارد ۱۳۹۳

تضاد اصلاح تعرفه های برق با اصول اقتصاد مقاومتی

بر اساس پیشنهاد وزارت نیرو تعرفه های برق به نحوی اصلاح شده بود که مشترکین پرمصرف هزینه واقعی تری برای مصرف خود بپردازند، در حالی که بر اساس نظر اصلاحی رییس محترم جمهور همگان با افزایش هزینه یکسانی روبرو می شوند و رعایت الگوی مصرف از اولویت خارج می شود.

۳ ارد ۱۳۹۳
چرا قبوض برق دوباره صادر شد؟

مخالفت با اقدام وزارت نیرو در اصلاح تعرفه های برق و تضعیف اقتصاد مقاومتی

بر اساس پیشنهاد وزارت نیرو تعرفه های برق به نحوی اصلاح شده بود که مشترکین پرمصرف هزینه واقعی تری برای مصرف خود بپردازند و همگان به رعایت الگوی مصرف تشویق شوند. در حالی که بر اساس نظر اصلاحی رییس محترم جمهور همگان با افزایش هزینه یکسانی روبرو می شوند و رعایت الگوی مصرف از اولویت خارج می شود.

۳۱ فرو ۱۳۹۳

آیا تغییرات جدید تعرفه‌های برق در راستای اصلاح الگوی مصرف است؟

از آن جا که ۸۳ درصد از مشترکین ماهانه کمتر از ۳۰۰ کیلووات ساعت برق مصرف می‌کنند وزارت نیرو تعرفه پلکان های کمتر از ۳۰۰ کیلووات ساعت را کمتر از پلکان های بالای آن افزایش داده بود اما با تصمیم رییس جمهور، تفاوت میان سطوح مختلف مصرف، برداشته شد.

۳۰ فرو ۱۳۹۳

آیا افزایش یکسان قیمت برق کم‌مصرف‌ها و پرمصرف‌ها عادلانه است؟

وزارت نیرو به شایستگی با استفاده از یک نظام تعرفه­ گذاری شناخته­ شده در دنیا،‌ مشترکین کم ­مصرف را کمتر از مشترکین پرمصرف مشمول افزایش هزینه برق کرده بود که لازم است این سیاست تا حذف کامل یارانه برای مصارف بی­‌رویه ادامه یابد.

۲۵ فرو ۱۳۹۳

فساد حاکم در سناریوی تک نرخی بنزین بیشتر است یا سناریوی دونرخی؟

اختلاف قیمت میان بنزین تک نرخی با قیمت آن در کشورهای همسایه، قاچاق آن را با صرفه اقتصادی همراه می کند و موجب تشدید تورم کشور می شود اما اصلاح نظام سهمیه بندی بنزین به صورت دو نرخی می تواند فساد موجود را از بین ببرد، قاچاق آن را متوقف نماید و درآمدهای ریالی دولت را ۸۸ درصد افزایش دهد.