سیدحسن موسوی‌فرد

مجموع امتیاز فصل جاری:
میانگین امتیاز كل: از 30
تعداد مطالب:
مجموع امتیاز كل:
حوزه‌های فعالیت:

کارشناس حوزه صنعت و تولید

۲۸ آبا ۱۳۹۳

پیشنهاداتی برای چابک سازی و کارآمد کردن سازمان صدا و سیما

در کنار کاهش هزینه‌ها و چابک سازی، تدوین مدل‌های اقتصادی مناسب برای تأمین مالی سازمان و برنامه‌های آن از مهم‌ترین ضروریات سازمان است. وابستگی شدید به تبلیغات و شرکت‌ها، تولیدات سازمان را از عموم دور کرده و منافع اقلیت را حاکم و نوعی دورویی را القاء می‌کند.

۱۵ مرد ۱۳۹۳

ضرورت اصلاح الگوی توسعه فناوری کشور برای افزایش استحکام ساخت درونی قدرت

کشورهای غربی الگوی وابستگی فناورانه را در مورد کشورهایی که با آنها زاویه ایدئولوژیک داشته اند، پیاده کرده اند. کشورهای غربی در تعامل با این کشورها همواره تلاش کرده اند که هم از بازار آنها استفاده کنند و هم کمترین توانمندی در بنگاه های داخلی آنها ایجاد نشود.

۲ مرد ۱۳۹۳
ارتباط صنعت و دانشگاه از افسانه تا واقعیت!

چرا خروجی‌‌های پژوهشی دانشگاه به درد کشور نمی‌خورد؟

انتظاری که از دانشگاه ها وجود دارد سرمایه گذاری روی دانش های بنیادین است و لذا انتظار کاربردی بودن به منظور حل مسائل جاری بنگاه های صنعتی از تحقیقات دانشگاهی کمی دور از ذهن است…

۱۷ تیر ۱۳۹۳
وضعیت مناطق آزاد کشور (2)

خطاهای راهبردی دولت‌ها در شیوه توسعه مناطق آزاد

یکی دیگر از سیاست های غلطی که به دلیل الزام تامین هزینه های توسعه مناطق آزاد از محل درآمدهای آن اتخاذ گردیده است و باعث انحراف از شکل گیری تولید و بنگاه های فعال در این مناطق شده است، سیاست فروش زمین به متقاضیان است.

۱۲ تیر ۱۳۹۳
وضعیت مناطق آزاد کشور (1)

مناطق آزاد، گذرگاه‌های صادراتی یا مکانی برای واردات کالاهای لوکس؟!

ارزش واردات مناطق آزاد کشور در ۱۰ سال گذشته تقرببا همواره با شیب زیادی افزایشی بوده است ولی صادرات از مناطق آزاد در طی این سالها رشد چندانی نداشته است و نوسانی بوده است که نشان دهنده آن است که مناطق آزاد کشور عملا در هدف توسعه صادرات هیچگاه موفق نبوده اند.

۷ بهم ۱۳۹۲
سطوح مختلف ساخت‌داخل

ارتقاء توان ساخت داخل پدیده‌ای اتفاقی نیست

یادگیری و به تبع آن توانایی فناوری و ساخت داخل در یک بنگاه فرآیندی بلندمدت است و نیازمند برنامه‌ریزی است. یکی از ملزومات این برنامه‌ریزی، شناخت «سطوح توانایی» و ارتقاء توانایی در این سطوح است.

۱ بهم ۱۳۹۲

توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان نیازمند خدمات کسب‌وکار و بازارسازی است

دولت و شرکت‌های بزرگ کشور به خرید از داخل و نیز خریدهای پرریسک عادت نکرده‌اند و در همه این سالها به دلیل در اختیار داشتن منابع مالی و به بهانه‌های مختلف خرید‌های خود را از شرکت‌های خارجی انجام داده‌اند. لذا در این بین نیازمند آن هستیم که دولت خود دست به بازارسازی برای این شرکت‌ها بزند.

۱۶ آذر ۱۳۹۲
تاملی‌بر فرصت‌های استفاده از توان‌ تولید داخلی(3)

وابستگی فناوری، مانع جدی استفاده از توان داخلی در انجام پروژه‌ها

شرکت‌های خارجی برای پیاده‌سازی طرح‌ها بر اساس دانش فنی خود، کالاهای داخلی کشور را که عموما استانداردهای این شرکت‌ها را در اختیار ندارند، نمی‌پذیرند و عملا مدیران را وادار می‌کنند که علاوه بر طراحی پایه این پروژه، تجهیزات مورد نیاز را نیز از آن کشورها وارد کنند.

۲۷ آبا ۱۳۹۲
تاملی‌بر فرصت‌های استفاده از توان‌ تولید داخلی(2)

چرا دولت نمی‌تواند از توان تولیدکنندگان داخلی در پروژه‌های بزرگ استفاده کند؟

درحالیکه شرکت‌های‌خارجی از حمایت‌های مالی دولت‌های خود برای ورود به‌بازار کشورهای‌دیگر برخوردارند، اصلی‌ترین مشکل پیمانکاران داخلی کمبود منابع مالی‌ است.

۲۱ آبا ۱۳۹۲
تاملی بر فرصت‌های استفاده از توان تولید و بازارهای ایران(1)

فرصت‌هایی که از داخلی دریغ می‌کنیم و به خارجی‌ها می‌دهیم

استفاده از توان تولید داخل در حوزه نفت، مخابرات و حمل‌ونقل و سایر رشته‌های صنعتی نه تنها باعث می‌شود از تهدیدات خارجی کاسته شود بلکه با ایجاد اشتغال برای نخبگان و متخصصان کشور فرصت مناسبی برای ارتقاء توانمندی‌های فناورانه‌ی تولیدکنندگان کشور خواهد شد.

۳۱ تیر ۱۳۹۲

آیا استفاده از تشکل‌ها در اداره کشور به معنای دخالت آنها در قاعده‌گذاری و نظارت است؟

دولت در دوره ای اختیار تنظیم بازار و نظارت بر بازار را به اصناف سپرد. به مرور زمان تخلفات جدی در حوزه اصناف بروز کرد و عملا نبض بازار از دست دولت خارج شد. دولت نقش نظارتی را به اصناف که خود ذی‌نفعان این حوزه‌اند سپرد و طبیعی است که به دلیل سهیم شدن ذی‌نفعان در نظارت بر بازار، امر نظارت شکست بخورد.

۱۵ تیر ۱۳۹۲

توقعی که از وزارت صنعت داریم متناسب با اختیارات آن نیست

اصلی ترین مشتری فناوری در کشور کیست؟ صنعت. متولی حوزه صنعت در کشور کیست؟ وزارت صنعت. اما اگر بررسی کنید متوجه می‌شوید وزارت صنایع در حوزه فناوری تقریبا هیچ اختیار مستقیمی ندارد. توقعی که از وزارت صنعت داریم متناسب با اختیارات این وزارتخانه نیست. در برخی حوزه‌ها هم وزارت صنعت می‌توانسته کار کند ولی کم کاری کرده است.

۹ تیر ۱۳۹۲

اولویت‌های دولت آینده در تولید ملی- بخش صنعت

به گزارش عیارآنلاین برنامه تلویزیونی جعبه سفید با محوریت اولویت‌های دولت یازدهم به روی آنتن می‌رود، اولین قسمت این برنامه به موضوع تولید ملی در بخش صنعت اختصاص داشته و مسایل و بایدهای دولت یازدهم را مورد بررسی قرار می‌دهد.

۸ تیر ۱۳۹۲
دولت تدبیر چه راهی را در پیش می‌گیرد؟

توسعه وابسته، یا خوداتکایی؟

کشور چین به شدت به دنبال جدا کردن راه خود از آمریکاست و در حال تبدیل شدن به یکی از قطب های فناوری در جهان است/ پس از دفاع مقدس با اتخاذ سیاست درهای باز از سوی دولت، انبوهی از صنایع بدون توجه به توسعه قابلیت‌های یادگیری فناورانه به کشور وارد شد. غافل از آنکه این سیاست شاید در کوتاه مدت به نفع کشور باشد اما در طولانی مدت چیزی جز وابستگی برای کشور به ارمغان نخواهد آورد.

۲۹ خرد ۱۳۹۲

استفاده از توان تولیدات داخلی در توسعه کشور

صنعت نفت سالانه به سرمايه گذاري ۵۰ ميليارد دلاري نيازمند است. در سال گذشته تنها ۳۰ درصد از نياز‌هاي تجهيزاتي پروژه‌ها به وسيله ‌توليد‌كنندگان داخلي تامين شده است، اين در حالي است نيمي از توان توليد‌كنندگان داخلي در زمينه‌ تجهيزات نفتي به كار گرفته نشده است.