پویان رنجبر

مجموع امتیاز فصل جاری:
میانگین امتیاز كل: از 30
تعداد مطالب:
مجموع امتیاز كل:
حوزه‌های فعالیت:

۲۵ شهر ۱۳۹۴

پاشنه آشیل اساسنامه پیشنهادی شرکت ملی نفت ایران

امید بود که طرح مذکور بنا بر تفکرات اولیه طراحان آن، بتواند دو مشکل انحصار و درهم آمیختگی حاکمیت و تصدی‌گری شرکت ملی نفت ایران را حل کند اما با نگاهی به اساسنامه مذکور این موضوع مشخص می‌شود که این اساسنامه نیزنتوانسته است ازلحاظ ساختاری مشکلات موجود را برطرف سازد.

۲۳ مهر ۱۳۹۳

تعیین کف قیمتی برای خوراک گاز؛ لازمه توسعه مطلوب صنعت پتروشیمی

لازم است تا نمایندگان مجلس، در جهت تحقق اهدافی چون توسعه مطلوب صنعت پتروشیمی، رعایت اصول اقتصادی کشور، تحقق اقتصاد مقاومتی و توسعه مطلوب صنایع راهبردی کشور، کف قیمتی ۱۳ سنت را در فرمول قیمت گذاری خوراک واحدهای پتروشیمی بالادستی گازی در ۱۰ سال آینده در نظر بگیرند.

۲۲ مهر ۱۳۹۳

آرامش بورس توجیهی برای ادامه رانت‌دهی به پتروشیمی‌های گازی

درصورت ارزان فروشی خوراک گاز در صنعت پتروشیمی با به قیمت هایی کمتر از ۱۳ سنت، در آینده با توجه به اشباع شدن بازارهای داخلی و جهانی از متانول، اوره و آمونیاک از یک سو و عدم توسعه صنایع تکمیلی ضررهای هنگفتی برای این صنعت در راه است.

۱۹ مهر ۱۳۹۳

تعیین قیمت خوراک گاز پتروشیمی با توجه به هزینه-فرصت مصارف مختلف گاز

سوال کارشناسان و تصمیم سازان حوزه انرژی کشور از دولت و مجلس شورای اسلامی این است که ایجاد و تضمین سود ثابت و بالا برای بخش هایی خاص که تمایل به سرمایه گذاری در واحدهای بالادستی پتروشیمی گازی و ادامه کسب سودهای کلان خود بر اساس رانت قیمت گازی که جزو انفال و حقوق مردم است، دارند، چه توجیه و منطقی دارد.

۱۹ شهر ۱۳۹۳

دلایل محرومیت کشور از درآمدهای کلان صنایع تکمیلی پتروشیمی

سیاست‌گذاری پراکنده، بدون برنامه معین، بر اساس منافع یک بخش، اقتضایی و منفعلانه و بدون شناخت واقعی از شرایط تولید در صنایع تکمیلی پتروشیمی باعث آشفتگی در این صنعت شده است و در صورت ادامه این روند، نمی‌توان چشم‌انداز مطلوبی برای این صنعت انتظار داشت.

۲۲ تیر ۱۳۹۳

برنامه عربستان برای توسعه ظرفیت پالایشی خود چیست؟

شرکت ملی نفت عربستان (آرامکو) در حال برنامه‌ریزی به منظور پالایش ۷ میلیون بشکه در روز تا سال ۲۰۲۰ است. به غیر از پالایشگاه ربیق ۲، سایر پالایشگاه‌های در حال توسعه عربستان، شاخص پیچیدگی بسیار بالایی دارند. تولید نفت کوره در تمامی این پالایشگاه‌ها صفر است و تمامی ظرفیت خوراک نفت خام آنها به محصولات سبک تبدیل خواهند شد.

۲ تیر ۱۳۹۲

اولویت‌های دولت در بخش نفت و گاز چیست؟

به گزارش عیارآنلاین برنامه تلویزیونی جعبه سفید که از دو هفته پیش با محوریت اولویت‌های دولت یازدهم به روی آنتن رفته است در سومین قسمت خود به بررسی اولویت‌های دولت یازدهم در حوزه نفت و گاز پرداخته است