پیام کهتری

مجموع امتیاز فصل جاری:
میانگین امتیاز كل: از 30
تعداد مطالب:
مجموع امتیاز كل:
حوزه‌های فعالیت:

۱۶ مهر ۱۳۹۵

مصائب پالایشی سیراف

جدای از پیشرفت اندک طرح فراگیر پالایشی سیراف، برخی کاشناسان بر این باورند این طرح ارزش افزوده چندانی به همراه ندارد، چراکه درصد بالایی از محصول نهایی این پالایشگاه نفتا و دیگر محصولات میان‌تقطیر است.

۷ آبا ۱۳۹۴
شرایط متفاوت پتروشیمی ایران و عربستان

آیا قیمت خوراک گاز پتروشیمی در عربستان ارزان‌تر از ایران است؟

درباره ساختار و وضع صنعت پتروشیمی عربستان نکات فراوان قابل تاملی وجود دارد که با استفاده از آنها می توان ثابت کرد که این تصور که قیمت خوراک گاز در عربستان بسیار ارزان تر از ایران است، تصوری صحیح و منطبق با واقعیتها نیست.

۲۸ ارد ۱۳۹۴

«خام‌فروشی» به نام محصول پتروشیمی و سهم ۴۰ درصدی در صادرات غیرنفتی

آمارهای گمرک جمهوری اسلامی ایران نشان می‌دهد متوسط ارزش محصولات پتروشیمی وارداتی در سال‌های اخیر بیش از ۳ برابر ارزش محصولات پتروشیمی صادراتی کشور بوده است.

۲۱ ارد ۱۳۹۴

قیمت‌گذاری بلندمدت خوراک گاز پتروشیمی

ضرورت دارد تا با در نظر گرفتن هزینه‌فرصت‌های متنوع استفاده از گاز که به دلایل مختلف مورد بی‌توجهی قرار گرفته است، نگاه واقع‌بینانه‌ای به مسئله ارزان‌فروشی خوراک گاز پتروشیمی‌ها و عواقب آن در اقتصاد و صنعت کشور شود و به بهانه توسعه صنعت پتروشیمی، ارائه این رانت به ذی‌نفعان خصولتی توجیه نشود.

۱۵ ارد ۱۳۹۴

سرنوشت نامعلوم مبارزه با رانت‌خواری پتروشیمی‌های خصوصی گازی

بوی بازگشت رانت‌دهی به پتروشیمی‌های گازی با وجود دیدگاه‌های مخالف مجلس و وزارت نفت به وضوح استشمام می‌شود و یکی از بزرگترین آزمون‌های محک عملی ادعاهای زنگنه در مبارزه با فساد در صنعت نفت و جلوگیری از رانت خواری در این صنعت توسط خصولتی‌ها در حال انجام است. آیا وزیر نفت در برابر فشار خصولتی‌ها برای اختصاص رانت بلندمدت خوراک گاز ارزان به پتروشیمی‌ها مقاومت خواهد کرد؟

۸ ارد ۱۳۹۴

توسعه زنجیره MTP، راهکاری غلط برای توجیه افزایش ظرفیت متانول در کشور

تاکید بر توسعه زنجیره ارزش متانول صرفا در زنجیره نوظهور MTP، به نظر می‌رسد راهکاری غیرعملیاتی و پرریسکی برای توسعه زنجیره ارزش این محصول است و مسیری برای توجیه افزایش شدید ظرفیت تولید متانول در کشور و استفاده نهادهای غیردولتی از سودهای نامتعارف ناشی از رانت انرژی (خوراک گاز) به حساب می‌آید.

۲۵ اسف ۱۳۹۳

بازار جهانی انگشت به دهان متانول ایرانی شده است

افزایش شدید تولید متانول از طریق برنامه‌های آتی کشور ایران و روانه کردن آن به بازارهای مصرف، قطعاً منجر به کاهش چشمگیر قیمت جهانی متانول خواهد شد.

۱۷ اسف ۱۳۹۳
صنعت پالایش آمریکا ازنمای نزدیک-2

توسعه پالایشگاه، حتی با نفت وارداتی

قانون ممنوعیت صادرات نفت خام برای شرکت‌های نفتی در آمریکا پس از شوک نفتی سال ۱۹۷۳، ابزاری مناسب برای برقرای امنیت انرژی شد تا با درک واقع‌بینانه‌ای از نقش استراتژیک سوخت، زمینه لازم برای توسعه زیرساخت‌های پالایشی ایجاد شود.

۲۶ بهم ۱۳۹۳

سودآوری صنعت پالایش، حتی با نفت وارداتی

بسیاری از کشورهای جهان مانند کره جنوبی و هند به جای واردات فرآورده‌های پالایشی اقدام به واردات نفت خام از کشورهای دیگر و تولید و حتی صادرات فرآورده‌های نفتی می‌کنند اما در ایران علی‌رغم تحریم نفت خام هنوز هم نسبت به توسعه صنعت پالایش تعلل جدی وجود دارد.

۲۱ بهم ۱۳۹۳

اصلاح روند توسعه صنعت پتروشیمی در دستان وزیر نفت

با توجه به دیدگاه مناسب وزیر نفت درباره نحوه ارزیابی از وضعیت فعلی صنعت پتروشیمی و تاثیرگذاری رانت خوراک گاز ارزان در توسعه بیش از حد پتروشیمی‌های متانولی، اوره و آمونیاک، انتظار می‌رود زنگنه بتواند با منطقی کردن قیمت خوراک گاز پتروشیمی‌ها، روند توسعه صنعت پتروشیمی را اصلاح کند.

۱۳ بهم ۱۳۹۳
بررسی موانع بهره برداری از پروژه های پالایشگاهی

اهمال سهامداران پالایشگاه آناهیتا و انفعال وزارت نفت

همکاری نکردن سهامداران پروژه برای تزریق منابع مالی، محسوس بودن ضعف مدیریتی در اجرا و پایین بودن توان مالی، تخصصی و فنی پیمانکاران پروژه، سه مشکل اصلی طرح های توسعه پالایشگاه های ستاره خلیج فارس و آناهیتا هستند.

۹ دی ۱۳۹۳
صنعت پالایش آمریکا ازنمای نزدیک-1

مهمترین تحولات صنعت پالایش نفت آمریکا؛ از دیروز تا امروز

هرچند صنعت پالایشی آمریکا هنوز با چالشهای اقتصادی و زیست محیطی مواجه است اما حدود ۱۵۰ سال است که این صنعت امنیت کاملی برای مصرف مشتریان آمریکایی داخلی خود فرآهم آورده است و بخوبی امنیت انرژی آمریکا در این بخش را تامین کرده است.

۴ دی ۱۳۹۳

لزوم موضع گیری مجلس و وزارت نفت درباره فضاسازی غیردولتی‌ها برای حفظ رانت خوراک گاز پتروشیمی

با توجه به اختلاف نظر شدید وزارت نفت و سهامداران عمده پتروشیمی های بالادستی گازی بر سر تعیین قیمت خوراک گاز، به نظر می رسد که نمایندگان و وابستگان به این نهادها در روزهای اخیر در حال ترویج تفسیرهای عجیب از مصوبه جدید مجلس هستند، مواضعی که کاملاً برخلاف مواضع مجلس و وزارت نفت می باشد.

۳۰ آذر ۱۳۹۳

معیارهای کلی و غیرشفاف مجلس برای قیمت‌گذاری خوراک پتروشیمی‌، گره را کورتر کرد

معیارهای تعیین شده از سوی مجلس در زمینه قیمت گذاری خوراک گاز پتروشیمی‌ها به شدت «کلی» و «غیر شفاف» و «عامه پسند» است و مجلس به جای اینکه گرهی را در این موضوع باز کند، گرهی به مراتب کورتر از قبل بوجود آورده است که حتی به نوعی چینش مجدد کانال‌های رانت خواری برای پتروشیمی‌های بالادستی گازی را بدنبال دارد.

۲۶ آبا ۱۳۹۳

رفع تحریم‌ها، کلید تسریع در احداث پالایشگاه ستاره خلیج فارس نیست

تأخیر شدید در بهره برداری از احداث پالایشگاه ستاره خلیج فارس و عدم راه اندازی فاز اول آن تاکنون، ناشی از مشکلات و چالش­ های مختلف مدیریتی و مالی است و تا حد زیادی مستقل از همزمانی دوره احداث آن با دوره تشدید تحریم‌ها است.