مهدی ساسانی

مجموع امتیاز فصل جاری:
میانگین امتیاز كل: از 30
تعداد مطالب:
مجموع امتیاز كل:
حوزه‌های فعالیت:

۲۰ فرو ۱۳۹۴

روش‌های همکاری عمومی ـ خصوصی، ابزار همدلی دولت و مردم در حوزه اقتصاد

فراهم سازی زمینه استفاده از سرمایه عموم مردم و تجربه بخش غیردولتی در قالب روش‌های همکاری عمومی ـ خصوصی برای اجرای به موقع پروژه‌های عمرانی، یکی از ابزارهای مناسب برای تحقق شعار امسال مبنی بر همدلی مردم و دولت برای پیشرفت کشور است.

۱۸ فرو ۱۳۹۴

ضرورت استفاده از روش تأمین مالی عمومی-خصوصی برای توسعه بندر چابهار و تکمیل خط‌‌آهن تا سرخس‌

یکی از متداولترین تجربه‌های جهانی برای تأمین مالی مناسب پروژه‌ها، استفاده از روش‌های همکاری عمومی-خصوصی برای جذب سرمایه‌های بخش غیردولتی است، مزیت مهم این روش‌ حفظ منافع دو طرف همکاری، یعنی دولت و بخش غیردولتی به طور هم زمان است.

۱۴ اسف ۱۳۹۳
نمونه‌ای از همکاری عمومی-خصوصی

اتمام آزادراه قم-گرمسار بدون تامین مالی از سوی دولت

با احتساب صرفه‌جویی در هزینه و زمان و ارتقای ایمنی تردد به عنوان مزایای استفاده از آزادراه‌ها، در آزادراهی نظیر قم-گرمسار با در نظر گرفتن عوارض ۱۰ هزار تومانی برای هر خودرو، استفاده از این مسیر به دلیل کاهش زمان و مسافت، ۵۰۰۰ تومان به صرفه‌تر از مسیر موجود است.

۲۷ بهم ۱۳۹۳
استفاده از شیوه همکاری عمومی-خصوصی

تنها راه مجلس برای کاهش وابستگی بودجه عمرانی به درآمدهای نفتی

در شرایطی که اعمال تحریم ها و کاهش قیمت نفت فشار کم سابقه ای را بر بودجه عمومی دولت ایجاد کرده است، پیش بینی الزامات استفاده از روش های همکاری عمومی ـ خصوصی در قانون بودجه سال ۹۴ تنها راه حل موجود برای کاهش وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی است.

۲۵ بهم ۱۳۹۳
نشانه‌گیری «پرمصرف‌ها» به جای «پردرآمدها»

گام سوم هدفمندی اجرا شود

هدفمندی یارانه‌ها در سال ۹۳ با مشکل کسری حداقل ۸ هزار میلیارد تومانی بودجه مواجه بود که حتی در صورت حذف یارانه خانوارهای با درآمد بالای ۲٫۵ میلیون تومان هم این مشکل بدون افزایش قیمت حامل‌های انرژی در سال آینده برطرف نمی‌شود.

۴ بهم ۱۳۹۳
استفاده از روش های همکاری عمومی ـ خصوصی

جایگزینی برای کاهش سهم صندوق توسعه ملی از درآمد نفتی

با اجرای پروژه های نفتی بدون پول نفت این امکان فراهم می شود تا به دلیل کاهش وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی، عملا نیازی به کاهش سهم صندوق توسعه از فروش نفت از ۳۲ درصد به ۲۰ درصد مطابق با لایحه بودجه سال ۱۳۹۴ نباشد.

۲۹ دی ۱۳۹۳
با واگذاری بهره‌برداری از خطوط ریلی کشور به بخش غیردولتی ممکن می‌شود

حرکت ناوگان غیردولتی در شبکه ریلی

علیرغم اینکه در زمان تهیه قانون دسترسی آزاد به شبکه ریلی، سیر متوسط روزانه ۳۰۰ کیلومتر برای واگن‌های باری در نظر گرفته شد و شرکت راه آهن تحقق این هدف را تضمین کرد، اما در حال حاضر متوسط سیر روزانه واگن های حامل بار ۵۰ کیلومتر است. این موضوع باعث شده تا بهره‌وری ناوگان واگذار شده به بخش غیر دولتی نیز بسیار پایین باشد و بازگشت سرمایه بخش غیر دولتی عملا غیر ممکن باشد.

۲۷ دی ۱۳۹۳

کلید توسعه صنعت ریلی در دست غیر دولتی‌ها

استفاده از روش‌های همکاری عمومی ـ خصوصی برای گسترش شبکه ریلی کشور، به دلیل کاهش نیاز دولت به بودجه‌های عمرانی و درگیر شدن منافع بخش غیردولتی در اجرای پروژه، می تواند منجر به افزایش قابل توجه سرعت و کیفیت اجرای پروژه‌های ریلی شود.

۲۳ آذر ۱۳۹۳

مجلس فرصت حل مساله پروژه‌های عمرانی نیمه‌تمام را از دست ندهد

در شرایطی که بر اساس گزارش مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی عملکرد بودجه های عمرانی روندی کاهشی داشته است و هر ساله شاهد افزایش تعداد پروژه های عمرانی نیمه تمام کشور هستیم، تنها راه اتمام این پروژه‌ها در مدت زمان مناسب و با کیفیت مطلوب، جذب سرمایه‌های بخش غیردولتی با استفاده از روش همکاری عمومی ـ خصوصی است.

۱ آذر ۱۳۹۳

همکاری با بخش غیردولتی، تنها راه کاهش پروژه‌های عمرانی نیمه‌تمام

روش‌ها و انواع مختلف همکاری عمومی ـ خصوصی راهکارهایی هستند که در چارچوب انتقال حق بهره برداری یا مالکیت پروژه های زیرساختی به بخش غیردولتی با جذب منابع مالی این بخش برای توسعه ی زیرساخت ها، کارایی این طرح ها را نیز از طریق انتقال مدیریت و بهره برداری آن ها افزایش دهند.

۲۸ مهر ۱۳۹۳
تکمیل حداقل بیست میلیارد دلار پروژه با ده میلیارد دلار

راهکار تخصیص بهینه منابع صندوق توسعه ملی برای مقابله با خشکسالی

با تبدیل شیوه اجرای پروژه های مقابله با خشکسالی از حالت پیمانکاری به قراردادهای همکاری عمومی ـ خصوصی توسط دولت، می توان با استفاده از تسهیلات ۱۰ میلیارد دلاری صندوق توسعه ملی حداقل ۲۰ میلیارد دلار پروژه اجرا کرد.

۱۴ مهر ۱۳۹۳

ملاحظاتی برای تضمین موفقیت عرضه نفت خام در بورس

فروش ریالی نفت خام در بورس یکی از راهکارهای اساسی برای خروج اقتصاد از رکود است که اخیرا مورد توجه وزارت نفت قرار گرفته است. موفقیت این اقدام وزارت نفت نیازمند در نظر گرفتن ملاحظاتی مانند تعیین قیمت در بورس است.

۱۲ مهر ۱۳۹۳
راهکاری بهینه برای اتمام پروژه تعریض محور هراز

پروژه نیمه تمام از دولت، پول از بخش غیردولتی

باتوجه به اهمیت تعریض محور هراز به عنوان کوتاهترین راه ارتباطی به شمال کشور به منظور کاهش ترافیک عبوری از دیگر مسیرها و کاهش سوانح جاده ای، تسریع در تکمیل این پروژه با در نظر گرفتن محدودیت های تامین مالی از طریق روش BOT ضروری است.

۷ مهر ۱۳۹۳

فروش ریالی نفت، شرط تداوم خروج از رکود در بلندمدت

عدم توجه به نقش تحریم ها در تحلیل دولت باعث شده است تا از راهبردهای اقتصاد مقاومتی به عنوان تنها مسیر بی اثر شدن تحریم ها، در بسته خروج از رکود غفلت شود. به همین دلیل، به نظر می رسد که راهکارهای پیشنهادی دولت برای خروج از رکود در بلند مدت موثر نباشد.

۳۰ شهر ۱۳۹۳

گسترش مناسبات اقتصادی ایران ـ قزاقستان با ابزار ترانزیت بار

در صورت احداث بخشی از راه آهن که در ترکمنستان قرارداد، امکان دسترسی قزاقستان به مرزهای جنوبی ایران از مرز اینچه برون فراهم می شود. با این حال با توجه به اینکه پتانسیل ترانزیت بار به مقاصد مختلف از مسیر ایران وجود دارد ضروری است تا برای بازارهای مختلف مسیرهای ترانزیتی مجزا پیش بینی شود.