محمود سحابی

مجموع امتیاز فصل جاری:
میانگین امتیاز كل: از 30
تعداد مطالب:
مجموع امتیاز كل:
حوزه‌های فعالیت:

۲۶ شهر ۱۳۹۴
راهکاری مناسب برای جذب سرمایه‌های مردمی

مزایای «صندوق سرمایه‌گذاری پروژه» نسبت به «اوراق مشارکت»

در صندوق سرمایه‌گذاری پروژه برخلاف اوراق مشارکت فعلی، مردم از سود مشارکت واقعی در تامین مالی پروژه‌های ملی و زیربنایی سودآور به صورت شفاف بهره‌مند می‌شوند.

۸ مرد ۱۳۹۴

گام مهم وزارت نیرو برای افزایش میزان تولید برق از منابع تجدیدپذیر

افزایش دوره زمانی قرارداد خرید تضمینی به ۲۰ سال، ایجاد مزیت برای استفاده از فناوری داخلی و تعیین قیمت‌های متناسب با ظرفیت برای انواع نیروگاه‌های تجدیدپذیر، مهم ترین مزایای مصوبه امسال وزارت نیرو درباره تعرفه خرید تضمینی برق است.

۱۰ تیر ۱۳۹۴

آیا قاچاق گازوئیل باز هم ادامه خواهد یافت؟

اجرای طرح اختصاص سهمیه سوخت ناوگان حمل و نقل عمومی بر اساس پیمایش منجر به فراگیر شدن استفاده از بارنامه در کشور خواهد شد و در نتیجه، شفافیت نظام توزیع بار در کشور و هزینه‌های قاچاق کالا افزایش می‌یابد.

۱ تیر ۱۳۹۴

اصلاح شیوه تعرفه‌گذاری گاز، کلید افزایش کارآیی موتورخانه‌های خانگی

در صورت اصلاح تعرفه های گاز بخش خانگی با راهبرد تمرکز فشار افزایش قیمت روی پرمصرف ها، انگیزه کافی در مشترکین پرمصرف برای مشارکت در طرح افزایش کارآیی موتورخانه ها ایجاد می شود.

۸ خرد ۱۳۹۴

عدم اولویت افزایش صادرات گاز ایران از طریق LNG

در حالی مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز ایران از برنامه هایی برای افزایش صادرات گاز کشور به صورت LNG در بلندمدت سخن گفته است که استفاده از این راهکار برای ایران از لحاظ اقتصادی توجیه ندارد.

۱۰ ارد ۱۳۹۴

اوراق سلف نفت کوره و ضرورت توجه بیشتر وزارت نفت به جذب منابع مالی مردمی

استقبال مناسب مردم از خرید اوراق سلف نفت کوره در بورس انرژی نشان‌دهنده پتانسیل بالای استفاده از منابع مالی مردم برای تامین مالی پروژه‌های صنعت نفت در صورت استفاده از ابزارهای مناسبی مانند اوراق سلف نفتی است.

۱ ارد ۱۳۹۴

افزایش رشد مصرف بنزین آزاد در کشور و راهکارهای کنترل آن

رشد ۴۰ درصدی مصرف بنزین آزاد در سال گذشته نشان می دهد که قیمت آن در مقایسه با قیمت بنزین سهمیه ای و تورم جامعه در سال‌های اخیر، برای پرمصرف‌ها «بازدارنده» نیست.

۲۶ فرو ۱۳۹۴

اصرار زنگنه بر افزایش صادرات نفت خام/ هفت مزیت فروش فرآورده‌ بر خام فروشی

اصرار وزارت نفت مبنی بر دو برابر شدن حجم صادرات نفت در حالی صورت می گیرد که افزایش تولید و صادرات فرآورده های نفتی به جای افزایش صادرات نفت، مزایای به مراتب بیشتری برای کشور دارد.

۲۰ فرو ۱۳۹۴

راه جلوگیری از جیره بندی آب، خواهش و تمنا از پرمصرف ها نیست

تجربیات جهانی نشان می دهد که در صورت افزایش قیمت آب صرفاً برای پرمصرف ها، می توان الگوی مصرف آب را به صورت دائمی و بدون ایجاد فشار به عموم مردم اصلاح کرد.

۱۶ فرو ۱۳۹۴

مزایای خرید برق تولیدی از گازهای همراه نفت

بی توجهی وزارت نیرو به تعیین قیمت مناسب برای خرید برق تولیدی، به معنای استمرار هدررفت روزانه ۲۵ میلیون متر مکعب گاز همراه نفت معادل تولید گاز یک فاز پارس جنوبی در میادین نفتی به ارزش ۴٫۱ میلیارد دلار است و هیچ توجیه منطقی برای این وزارتخانه حتی از دید منافع بخشی نیز ندارد.

۱۷ اسف ۱۳۹۳

برق تولید شده از گازهای همراه نفت را چگونه می‌توان خرید؟

با توجه به یارانه کلانی که دولت برای برق می‌پردازد، اگر وزارت نیرو صرفا قیمت برق پله‌های بالای الگوی مصرف را افزایش دهد، این امکان برای وزارت نیرو فراهم می‌شود که از محل درآمد برق پرمصرف‌ها، هزینه خرید برق تولیدی از گاز همراه نفت را پرداخت کند.

۱۴ اسف ۱۳۹۳

سوآپ برق، راهکار پیاده‌سازی اقتصاد مقاومتی در حوزه انرژی

افزایش میزان برق صادراتی کشور و همچنین کاهش حجم گازهای همراه نفت سوزانده شده کشور دو اقدام مهم در راستای اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و اصلاح الگوی مصرف انرژی کشور است. این اقدامات در شرایط فعلی بدون موافقت وزارت نیرو با حضور هوشمندانه بخش غیردولتی در بازار صادراتی برق ایران با استفاده از راهبردهایی مانند «سوآپ برق صادراتی» امکانپذیر نیست. بر همین اساس نیز این انتظار از این وزارتخانه وجود دارد که با موافقت با اجرای این راهبردها، تبدیل به مقصر اصلی محقق نشدن یکی از مهمترین فعالیت های دولت یازدهم در زمینه اقتصاد مقاومتی نشود.

۳ اسف ۱۳۹۳

وزارت نفت چگونه موفقیت مزایده گازهای همراه نفت را تضمین کند؟

با تعیین قیمت مناسبی برای خرید برق تولیدی از گازهای همراه نفت در مناطقی مانند فلات قاره از سوی وزارت نفت، زمینه مناسبی برای شرکت بخش غیردولتی در بخشی از مزایده این گازها فراهم می‌شود.

۲ اسف ۱۳۹۳

حذف یارانه مصرف بی‌رویه انرژی، شرط لازم برای توزیع عادلانه یارانه‌ها بین مردم

محاسبات نیز نشان می‌دهد با انجام این روش صرفا برای برق و گاز، بیش از ۵ هزار میلیارد تومان به درآمدهای دولت از محل اصلاح قیمت حامل‌های انرژی افزوده می‌شود. بنابراین اگر در اجرای گام سوم هدفمندی یارانه‌ها، سراغ حذف یارانه انرژی مصارف بی‌رویه پرمصرف‌ها برویم، در عمل یارانه نقدی پردرآمدها را هم حذف کرده ایم و گام بزرگی در راه توزیع عادلانه یارانه‌ها در کشور برداشته ایم.

۲۷ بهم ۱۳۹۳

توزیع عادلانه یارانه ها در گرو حذف یارانه مصرف بی رویه انرژی

يکي از چالش هاي فعلي هدفمندي يارانه ها، کسري منابع آن است که نمي تواند جوابگوي هزينه هاي آن از جمله يارانه نقدي، کمک به بخش توليد و سلامت باشد. براي حل اين مشکل، از ابتداي سال جاري حذف يارانه نقدي پردرآمدها در دستور کار دولت و مجلس قرار گرفت که تاکنون به نتيجه نرسيده است.