محمد صادق کریمی

مجموع امتیاز فصل جاری:
میانگین امتیاز كل: از 30
تعداد مطالب:
مجموع امتیاز كل:
حوزه‌های فعالیت:

۷ مهر ۱۳۹۳

جادوی «هری» در اقتصاد نفتی!

تمام حرف اين است که مسأله جای ديگری است و قضيه از جای ديگری آب می‌خورد. نگاه می‌کنی و می‌بينی ناگهان با جهش نرخ ارز و ثلث شدن ارزش پول ملی، همه چيز گران می‌شود و مسأله به بحرانی برای کشور تبديل می‌شود.

۱۰ ارد ۱۳۹۳

لغو ممنوعیت صادرات نفت از آمریکا و درسهایی برای ایران

در اواسط دسامبر ۲۰۱۳، وزیر انرژی آمریکا گفت: «شاید زمان آن رسیده است که سیاست ممنوعیت صادرات نفت تولید شده در آمریکا بازبینی شود». طرح این بحث، سرآغاز بحثهای مفصلی در میان کارشناسان آمریکایی موافق و مخالف این پیشنهاد شد که مبنای اصلی آن تلاش برای به صرفه نگه داشتن ادامه تولید نفت های غیرمتعارف یا به صرفه نگه داشتن ادامه فعالیت پالایشی بود.

۲۷ فرو ۱۳۹۳

بحران شرق اروپا و فرصت سوآپ نفت قزاقستان برای ایران

کشور قزاقستان با صادرات روزانه یک میلیون و دویست هزار بشکه نفت، یکی از مهمترین صادرکنندگان نفت در منطقه است. فعال کردن بندر نکا و راه‌اندازی مجدد سوآپ نفت خام در این بندر می‌تواند مزایایی برای ایران و قزاقستان داشته باشد.

۱۱ دی ۱۳۹۲
پنج اقدام برای از بین بردن اثرات تحریم:

چگونه با تحریم مقابله کنیم؟

امروز دشمنی‌ غرب در قالب تحریم‌های چند جانبه و یک جانبه و فشار اقتصادی جمهوری اسلامی را مورد هدف قرار داده است. این نوشته به دنبال ترسیم ابعاد مختلف تحریم و دسته‌بندی اقدامات لازم برای مقابله با آن است.

۱۱ آذر ۱۳۹۲
بررسی سیر تاریخی تحریم‌ها:

توافقنامه ژنو چه میزان از تحریم‌های صنعت نفت و گاز را کاهش می‌دهد؟

یکی از عواملی که تا کنون تعامل شرکتها با بخش نفت و گاز ایران را محدود می‌کرد ترس از تحریمها و قرار گرفتن در دایره شمول آنها است. این شرکتها حتی در حوزه‌هایی که قانونا مجاز بود و مشمول هیچ تحریمی نمی‌شد، با احتیاط عمل می‌کردند. به همین دلیل باید در ادامه مذاکرات راهی برای اطمینان‌بخشی به شرکتها، برای تعامل با ایران ایجاد شود.

۵ آبا ۱۳۹۲

آنهایی که برای تشدید تحریم ایران تصمیم‌سازی می‌کنند

در کنگره آمریکا، نهاد مشورتی تحقیقاتی به نام سرویس تحقیقات کنگره (Congressional Research Service) وجود دارد که هر چند ماه یکبار اقدام به تهیه گزارشی می‌کند و در آن مجموعه قوانین تحریم ایران که توسط کنگره به تصویب رسیده‌ است را مورد بررسی قرار می‌دهد.

۱۵ مهر ۱۳۹۲

ضرورت همکاری نهادهای مختلف برای انتشار اوراق سلف نفتی

با توجه به مزایای انتشار اوراق سلف نفتی، ضروری است بانک مرکزی و شرکت ملی نفت هر چه سریعتر موانع قانونی احتمالی را برطرف کنند تا اوراق سلف نفتی به عنوان ابزاری جدید و مناسب برای تأمین مالی، جای خود را در بازار سرمایه ایران باز کند.

۷ مرد ۱۳۹۲
در گفتگو با کارشناس اقتصاد انرژی مطرح شد:

ایران می‌تواند تحلیل‌های آمریکا برای بازار نفت را به چالش بکشد

باید توجه داشته باشید که این بازی یک بازی تک بازیگر نیست و چند متغیره است. در تحریم‌های قبل هم این چنین بود. و ایران می‌توانست تحلیل‌های آن‌ها در مدیریت روانی بازار نفت را به چالش بکشد و بازار را ملتهب کند و نگذارد که آن‌ها به اهداف خود برسند

۱۶ تیر ۱۳۹۲

آیا چاره‌ای برای تحریم فروش نفت وجود دارد؟/آسیب‌های روش‌ فعلی فروش

انتخاب مشتری‌ها و خریداران نفت نیز توسط همان کارشناسان مدیریت امور بین‌الملل شرکت ملی نفت انجام می‌شود. در چنین سازوکاری مشتری انتخاب شده لزوما بهترین مشتری نیست و این انتخاب هر چند هم که تحت ضوابط و آیین‌نامه‌های شرکت ملی نفت باشد، باز هم وابسته به تشخیص افراد و کارشناسان است.