مهدی اجتهادی

مجموع امتیاز فصل جاری:
میانگین امتیاز كل: از 30
تعداد مطالب:
مجموع امتیاز كل:
حوزه‌های فعالیت:

۱۹ اسف ۱۳۹۶

چراغ سبز تأمین مالی پروژه‌های نفتی داخلی با صندوق پروژه

صندوق پروژه با داشتن مزایایی از جمله حفظ سرمایه صندوق تا بهره‌برداری از پروژه، بازگشت سرمایه از منافع آتی، نظارت مناسب بر اجرا و نقد شوندگی واحدهای سرمایه‌گذاری می‌تواند مسیر مناسبی برای جذب منابع مالی به پروژه‌های نفتی باشد.

۱۳ اسف ۱۳۹۶

مزیت‌های راهبردی صندوق پروژه در مقایسه با اوراق مشارکت

صندوق پروژه در مقایسه با اوراق مشارکت دارای مزیت‌هایی از جمله حفظ منابع مالی جذب شده در دوره احداث طرح، بازگشت سرمایه صرفاً از محل اجرای طرح و فرآیند نظارت و حسابرسی شفاف است که می‌تواند مسیر جدیدی برای جذب سرمایه‌های مردمی باشد.

۱۸ بهم ۱۳۹۶

صندوق پروژه؛ راهکار کاهش نیاز کشور به فاینانس

تسهیلات میان‌مدت خارجی یا فاینانس به عنوان یکی از روش‌های تأمین مالی پروژه‌های زیربنایی کشور، شامل محدودیت‌هایی از جمله سقف ۳۰ درصدی استفاده از ساخت داخل و تحمیل هزینه بیمه به کشور می‌شود و ضروری است با استفاده از ابزارهایی مانند صندوق پروژه نیاز کشور به فاینانس را کاهش داد.

۱ بهم ۱۳۹۶

صندوق پروژه راهی برای خروج از تنگنای سرمایه‌گذاری

تأمین مالی نیروگاه پرند مپنا با روش صندوق سرمایه گذاری پروژه، دریچه نوینی در زمینه جذب سرمایه‌های مردمی به پروژه‌های عمرانی کشور است که می‌تواند الگویی برای تکمیل پروژه‌های زیرساختی کشور باشد. این روش این امکان را فراهم آورد تا سرمایه‌های خرد و نیمه خرد به صورت بلندمدت در طول عمر مفید پروژه‌های زیرساختی کشور مشارکت داشته باشند.

۴ بهم ۱۳۹۴
چهل‌ودومین بسته‌خبری صنعت منتشر شد

تقویت خودروسازان فرانسوی در قراردادهای جدید خودرو

تنها اتفاقی که در قراردادهای جدید رخ خواهد داد بازگشت به شرایط قبل از تحریم هاست و خودروسازان فرانسه از بازار انحصاری ایران نهایت استفاده را برای رشد خواهند داشت، بدون آن که کمکی به تحقق ساخت داخل در کشور کرده باشند.

۲۵ آذر ۱۳۹۴

طرح تفکیک وزارت صنعت؛ به کام بازرگانان!

آیا نارضایتی بازرگانان و اشخاص دلیل مناسبی برای جداسازی این دو وزارتخانه است؟ آیا مقام معظم رهبری در بیانشان به تفکیک وزارتخانه‌ها تأکید داشتند یا تنها اظهار ابهام کردند؟

۲۹ شهر ۱۳۹۳

هیچ حمایتی از تولید بهتر از کنترل سوداگری نیست

مالیات بر عائدی سرمایه یا همان CGT یکی از راه های کاهش جذابیت بازارهای موازی تولید است. با اتخاذ این مالیات درصدی از ما به التفاوت افزایش قیمت سهام، مسکن و زمین و… توسط دولت در قالب مالیات دریافت می‌شود. هدف از این مالیات نیز بیش تر از آن که درآمدی باشد، تنظیمی است.

۱۶ شهر ۱۳۹۳

شفافیت اطلاعات اقتصادی ضرورتی برای خروج از رکود

در بسته خروج از رکود دولت که مهم ترین برنامه اقتصادی دولت محسوب می شود، برنامه ای برای شفاف سازی اقتصادی وجود ندارد. این در حالی است که در دو بند ۱۹ و ۲۳ سیاست های اقتصادی مقاومتی بر ایجاد شفاف سازی اقتصادی تأکید شده است.

۱ شهر ۱۳۹۳

تضعیف فعالیت‌های غیر مولد، راهبرد مغفول بسته خروج از رکود دولت

اگر چه دولت با روش هایی از جمله کاهش مالیات و افزایش تسهیلات سعی در حمایت از تولید دارد اما تا زمانی که سود بخش های غیر مولد به صورت آشکاری از بخش تولید بیش تر است، تولید رونق قابل توجهی نخواهد یافت.

۱۴ مرد ۱۳۹۳

آیا دادن تذکر برای عدم تکرار رانت های ۶۵۰ میلیون یورویی «بازدارنده» است؟

ماجرای پرحاشیه و دامنه دار رانت ۶۵۰ میلیون یورویی، سرانجام حدود دو هفته قبل با اعلام نظر دیوان محاسبات مبنی بر «محرز بودن تخلف و اعطای امتیاز ویژه» پایان یافت و این دیوان در بخش پایانی اطلاعیه خود تنها به دادن تذکر به مسئولان ذی ربط اکتفا کرد.

۲۹ تیر ۱۳۹۳

ضرورت مدیریت تعرفه ها برای مدیریت مصرف آب

این که وزیر نیرو مهمترین راهکار را مدیریت مصرف می داند بسیار صحیح است اما سوال اصلی در چگونگی مدیریت مصرف است. آیا راه حل این است که مدیر عامل شرکت آبفا عاجزانه از مردم این درخواست را مطرح کند؟

۲۴ خرد ۱۳۹۳

خواهش و تمنا ابزار حکمرانی نیست!

درخواست رئیس جمهور یا وزرای دولت از بانک ها برای اینکه سرمایه های خود را در تولید صرف کنند، کافی نیست؛ زیرا در شرایط فعلی بازارهای سوداگری موازی تولید آنقدر جذاب هستند که بانک ها کمتر به این خواسته های دولت توجه نشان بدهند.

۱۳ خرد ۱۳۹۳

بی برنامگی، چالش این روزهای وزارت صنعت

درحالیکه بخش تولید این روزها با مشکلات تأمین مالی زيادي روبروست و تقاضای سهم بیشتری از درآمدهای هدفمندی یارانه ها دارد، برنامه ای برای اختصاص منابع به صنایع مختلف توسط وزارت صنعت، معدن، تجارت ارائه نشده است.

۶ ارد ۱۳۹۳

بی‌برنامه‌گی صنعتی و سوداگری، دو مشکل کلیدی بخش تولید

با وجود توجهاتی که در سال‌های اخیر به نقش صنعت و تولید در توانمندی اقتصاد کشور شده است اما همچنان صنعت از مشکلات بسیاری رنج می‌برد. در این نوشتار سعی شده است به مشکلات کلیدی بخش صنعت که حل آنها موجب حل بسیاری از مشکلات کوچک و بزرگ این روزهای تولید در کشور خواهد شد اشاره شود.