مهدی ازرقی

مجموع امتیاز كل: 212
مجموع امتیاز فصل جاری: 0
میانگین امتیاز كل: 12.47 از 30
تعداد مطالب: 17
حوزه‌های فعالیت:

۸ تیر ۱۳۹۴
دوازدهمین بسته خبری کشاورزی:

بازار شیر همچنان متلاطم و آشفته

دوازدهمین بسته خبری بخش کشاورزی، نگاهی به اوضاع آشفته بازار شیر و احتمال افزایش قیمت محصولات لبنی کرده است. واردات برنج در زمان ممنوعیت واردات آن، موضوع دیگری است که در این بسته خبری مورد بررسی قرار گرفته است.

۳ تیر ۱۳۹۴
پیرو افزایش واردات میوه در ماه‌های اخیر:

آیا پای «وزارت صنعت» گیر است؟

گفته می‌شود واردات میوه به کشور با عنوان پیله‌وری صورت می‌گیرد. بر اساس قانون ساماندهی مبادلات مرزی، مجوزهای واردات پیله‌وری توسط وزارت صنعت صادر می‌گردد در حالی که پیشنهاد می‌شود مسئولیت این واردات به وزارت جهاد کشاورزی واگذار شود.

۲۷ خرداد ۱۳۹۴
دهمین بسته خبری کشاورزی:

تیغ دو لبه واردات برنج

دهمین بسته خبری کشاورزی به بررسی واردات پیله‌وری و غیرقانونی محصولات کشاورزی از جمله برنج و برخی میوه ها و همچنین وضعیت کشاورزی استان خوزستان در چند ماه اخیر پرداخته است.

۱۸ خرداد ۱۳۹۴
نگاهی به تجارب کشورهای جهان در بیمه کشاورزی

تکیه کشاورزان اسپانیایی بر بیمه محصولات کشاورزی

الگوی بیمه محصولات کشاورزی در جهان را می‌توان به دو الگوی آمریکایی و اروپایی تقسیم کرد. حضور و حمایت گسترده دولت در بیمه محصولات کشاورزی شاخصه‌ی اصلی الگوی آمریکایی و مشخصه اصلی الگوی اروپایی نیز حداقل دخالت دولت است. کشور اسپانیا توانسته با بهره‌گیری از الگویی مشترک به نمونه موفقی تبدیل شود.

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۴

عاملیت بانک کشاورزی در خرید تضمینی گندم، گامی در مسیر مدیریت یکپارچه

بانک کشاورزی به عنوان تنها بانک تخصصی فعال در بخش کشاورزی، با داشتن حدود ۱۱۵۰ شعبه در مناطق روستایی و کشاورزی، بزرگترین ارائه دهنده خدمات و تسهیلات بانکی به بهره برداران این بخش محسوب می‌شود.

۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۴

بانک‌ها به چالشی برای کشاورزی بدل شده‌اند

بر اساس گزارش بانک مرکزی از مجموع تسهیلات اعطایی بانک‌ها به بخش‌های مختلف اقتصادی در سال ۹۳، بخش کشاورزی نه تنها کمترین سهم، بلکه بیشترین کاهش را در بین سایر بخش‌ها داشته است.

۶ اردیبهشت ۱۳۹۴
نگاهی به تجارب کشورهای جهان در بیمه کشاورزی

بیمه، کارآمدترین ابزار حمایتی ایالات‌متحده از کشاورزان

بیمه محصولات کشاورزی، ابزار کارآمدی برای کاهش خطر (Risk) اقتصادی در عرصه کشاورزی است. بر اساس گزارش‌های منتشر شده شرکت‌های بیمه در آمریکا در سال ۲۰۱۲ میلادی بیش از ۱۱ میلیارد دلار خسارت پرداخت کردند که این رقم در تاریخ این کشور بی سابقه بوده است.

۱۴ بهمن ۱۳۹۳

خرما و کشمش جایگزین واردات شکر

آمارها نشان می‌دهد از ابتدای سال ۹۱ تا پایان ۹ ماهه اول سال جاری، بیش از ۳ میلیارد دلار واردات شکر صورت گرفته است. توجه بیشتر به مصرف خرما و کشمش در الگوی غذایی جامعه علاوه بر کاهش نیاز وارداتی شکر، می‌تواند نقش مهمی در پیشگیری از بروز بسیاری از بیماری‌ها نیز داشته باشد.

۱۷ آبان ۱۳۹۳

تأثیر قیمت خرید تضمینی بر کاهش نیاز وارداتی گندم

تصمیم گیری در رابطه با محصولات اساسی مانند گندم، باید با رویکرد افزایش ضریب خودکفایی بواسطه افزایش حجم تولیدات داخلی صورت بگیرد که تعیین قیمت مناسب خرید تضمینی نقش موثری در تحقق این هدف دارد. اما این به معنای نادیده گرفتن برنامه های کاهش هزینه تولید و افزایش بهره وری نیست.

۲۹ شهریور ۱۳۹۳

اهمیت توسعه طرح های آبخیزداری در بهبود وضعیت منابع آبی

با توجه به از دسترس خارج شدن بخش عمده ای از بارش های سالیانه در کشور بواسطه تبخیر، ضروریست که با توسعه طرح های جامع آبخیزداری، از هدر رفت این حجم از منابع آبی جلوگیری شود ولی اعتبارات تخصیص یافته به تنها سازمان متولی آبخیزداری کشور نشان از مغفول ماندن این بخش در نگاه سیاستگذاران دارد.

۲۹ مرداد ۱۳۹۳

قیمت مناسب، عامل افزایش خرید تضمینی گندم امسال

خرید تضمینی محصولات اساسی، علاوه افزایش حجم تولید داخل، موجب تقویت امنیت غذایی کشور نیز خواهد شد. با توجه به تورم نهاده های تولید در یکسال اخیر، حداقل قیمت خرید تضمینی هر کیلو گندم در سال آینده 1625 تومان محاسبه می شود.

۲۲ مرداد ۱۳۹۳
بازخوانی بیانات رهبر انقلاب پیرامون منابع آبی کشور

محدودیت منابع آبی، نباید موجب وابستگی کشور به واردات مواد غذایی شود

اگر با عقل و تدبیر و روحیه خستگی‌ناپذیر پیش برویم، می‌شود از همین آب موجود استفاده کرد. به تجربه دانسته شده است که با آب کم هم می‌شود زمین را آباد کرد.

۱۱ مرداد ۱۳۹۳

حمایت از کشاورزی، مانع از تغییر کاربری اراضی شمال کشور میشود

برای مقابله با تغییرکاربری، ضروری است علاوه بر بکارگیری اقدامات متوقف کننده و درمانی، سازوکار پیشگیری از گسترش آن نیز دنبال شود. کاهش هزینه تولید،مهمترین اقدامی است که می توان برای پیشگیری از تغییر کاربری شالیزارها بکار گرفت.

۳۰ تیر ۱۳۹۳

ارمنستان بهتر از استرالیا؛ خودکفایی بهتر از واردات

واردات غذاهای اساسی، راهبرد قابل اعتمادی برای تأمین امنیت غذایی نیست و می توان گوشت قرمز را به عنوان یکی از غذاهای اساسی، با فعال سازی ظرفیت های تولیدی کشور به طور کامل از منابع داخلی تأمین کرد. از سوی دیگر نیز توجه به مبادی تأمین این محصولات نیز نباید تا رسیدن به خودکفایی، مغفول واقع شود.

۱۸ تیر ۱۳۹۳
فعال سازی نیروگاه‌های برقابی در تابستان کم آب 93

بحران منابع آب یا بحران مدیریت منابع آب؟!

روند رهاسازی آب ذخیره شده پشت سدها نشان می دهد که تأمین برق در فصل گرما بر ذخیره سازی آب برای فصل کشت و زرع مناطق پایین دست، ارجحیت داده شده است زیرا قطعی برق، به عنوان یک بحران آنی نسبت به کاهش تولیدات کشاورزی به عنوان یک بحران تدریجی و میان‌مدت، اولویت داده شده است.