محمد امینی رعیا

مجموع امتیاز فصل جاری:
میانگین امتیاز كل: از 30
تعداد مطالب:
مجموع امتیاز كل:
حوزه‌های فعالیت:

۲۳ مهر ۱۳۹۵

اجرای اقتصاد مقاومتی به ایجاد امنیت اقتصادی منجر می شود/ امنیت اقتصادی چیست؟

امنیت اقتصادی به این معناست که خانوار ها و بنگاه های اقتصادی، در تامین کالاها و خدمات اساسی و مورد نیاز خود با مشکل مواجه نشوند، انجام فعالیت های اقتصادی با مخاطرات غیر قابل پیش بینی روبرو نباشد و فضای اقتصاد از نوسان بیش از حد دور باشد. نیازهای اساسی، اقلام راهبردی، امنیت غذایی، امنیت درمانی و مفاسد اقتصادی، پنج موردی است که اجرای مصادیق آن منجر به تحقق امنیت اقتصادی مدنظر در اقتصاد مقاومتی خواهد شد.

۱۶ مرد ۱۳۹۵

بررسی پروژه های اقتصاد مقاومتی دستگاه ها بعد از گذشت ۱۰۰ روز

بررسی پروژه های اقتصاد مقاومتی دستگاه های اجرایی، نشان می دهد که این پروژه ها علاوه بر اینکه به عنوان وجهی مثبت، نشان از برنامه ریزی شده بودن کار دولت در تحقق اقتصاد مقاومتی دارد، هم سطح نبوده و بعضی دارای اهداف مشخص کمی و بعضی کلان و کیفی است. همچنین پروژه های بعضی دستگاه ها، همان برنامه های قبلی بوده و نکته جدید ندارد. با این وجود، بررسی میزان پیشرفت همین پروژه ها بعد از گذشت ۱۰۰ روز حائز اهمیت است.

۵ مرد ۱۳۹۵

رویکرد اقتصاد مقاومتی در حوزه پولی و مالی: ثبات اقتصادی و کاهش وابستگی بودجه ای

رویکرد اقتصاد مقاومتی در حوزه پولی و مالی، ایجاد ثبات اقتصادی و همچنین وابستگی های بودجه ای به درآمدهای نفتی و هزینه های غیرضرور است. بر این اساس، اصلاح نظام مالی کشور اعم از بانک، بورس، بیمه و … و همچنین اصلاح درآمدها و هزینه های دولت در بودجه در سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی مورد اشاره قرار گرفته است.

۱۶ اسف ۱۳۹۴
فعالیت های غیرمولد اقتصادی 3

کسب سود زیاد در زمان کم، فعالیتی غیرمولد در بازار بورس

در بسیاری از کشورهای جهان، قانون مالیات بر عایدی سرمایه اجرا می شود. برخی از کشورهای اجرا کننده این مالیات عبارت از آلمان، فرانسه، چین، ژاپن، هند، مالزی دانمارک، امریکا و انگلیس هستند. در این کشورها در کنار دارایی‌هایی نظیر سهام و مانند آن، دارایی‌های حقیقی شامل زمین و مسکن از مهم‎ترین سرمایه‌هایی هستند که مشمول مالیات بر عایدی سرمایه می‌شوند.

۲۸ بهم ۱۳۹۴
فعالیت‌های غیرمولد اقتصادی (2)

کسب سود از طریق سپرده گذاری به جای تولید

وضع مالیات بر سود حاصل از حساب های کوتاه مدت در نظام بانکی به عنوان یک فعالیت اقتصادی، از پیشنهادهایی است که باعث می‌شود که سپرده گذاران یا حساب های بلندمدت را برای سرمایه گذاری انتخاب کنند و یا سرمایه های خود را وارد تولید کنند.

۲۶ بهم ۱۳۹۴
فعالیت‌های غیرمولد اقتصادی (1)

واسطه گری منفی در عرضه محصولات کشاورزی

لازم است علاوه بر جریمه متخلفین، با در نظر گرفتن بازارهایی برای فروش عمده محصولات کشاورزی، شرایطی را فراهم آورد تا عوامل تولید با عرضه مستقیم کالاهای خود، به اندازه ارزش افزوده ای که ایجاد کرده اند سود ببرند.

۲۰ بهم ۱۳۹۴
فعالیت های مضر اقتصادی (4)

احتکار زمین و مسکن، فعالیتی مضر در اقتصاد

تعیین مالیات بر زمینهای بایر و خانه‌های خالی راهکاری جهت کاهش احتکار در زمین و مسکن است. زیرساخت چنین اقدامی، راه‌اندازی سامانه ثبت اطلاعات اسناد زمین و مسکن اشخاص است که در طرحی تحت عنوان کاداستر توسط قوه قضاییه باید اجرا شود.

۱۸ بهم ۱۳۹۴
فعالیت های مضر اقتصادی (3)

نوسان‌گیری، فعالیتی مضر در بازار بورس

برای جلوگیری از این فعالیت مضر اقتصادی، لازم است تا هرچه زمان فروش سهم نسبت به زمان خرید آن کمتر باشد، مالیات بیشتری متوجه فروشنده سهم شود تا هزینه انجام چنین اقداماتی افزایش یافته و در نتیجه انجام آن کاهش یابد

۱۴ بهم ۱۳۹۴
فعالیت های مضر اقتصادی (2)

خارج کردن آنی پول از بانک، فعالیتی مضر در نظام بانکی

برای جلوگیری از این نوع فعالیت ها، لازم است تا هزینه خارج کردن سرمایه از حساب های سودده بانکی به شکل جریمه افزایش یابد و حساب های جاری و کوتاه مدت که امکان دسترسی آنی به آن وجود دارد نیز سود نداشته باشند.

۱۲ بهم ۱۳۹۴
فعالیت های مضر اقتصادی (1)

خرید ارز به عنوان کالای سرمایه ای، فعالیتی مضر در اقتصاد

راه اندازی سامانه ارزی و خرید و فروش ارز از طریق این سامانه که مشخصات خریداران ارز و محل استفاده آنها از آن مشخص است، زیرساختی برای مدیریت ارزی در کشور و محدود کردن خرید ارز به جهت کسب سود از طریق فروش آن است.

۲ تیر ۱۳۹۴

اما و اگرهای ترغیب جوانان به ازدواج با وام ۱۰ میلیونی کالا

چنین سیاستی، جوانان را به ازدواج ترغیب نمی کند. جوانانی که از مهمترین موانع ازدواجشان، تامین سرمایه اولیه جهت هزینه های سرسام آور ازدواج از جمله تهیه مسکن است، با خرید اقساطی لوازم منزل به اندازه ۱۰ میلیون و با نرخ های بالا حمایت نمی شوند.

۱۹ خرد ۱۳۹۴
نتایج نظرسنجی برنامه پایش در خصوص ازدواج

۷۶درصد مردم موانع اقتصادی را عامل کاهش ازدواج می‌دانند

عوامل فرهنگی اجتماعی عمدتا روی مایل بودن جوانان برای ازدواج اثرگذار است و سبب می گردد تمایل جوانان به ازدواج حتی با وجود شرایط ازدواج، کاهش یابد. در مقابل وقتی پای صحبت جوانان می‌نشینیم، یکی از مهمترین دلایل بر تاخیر در ازدواج جوانانی که مایل به ازدواج هستند را موانع اقتصادی می‌بینیم.

۱۷ خرد ۱۳۹۴

استقلال بانک مرکزی از شبکه بانکی، مسئله این است

پیش از هر اقدامی در نظام بانکی کشور، ضروری است تا در قدم اول بانک مرکزی با استقلال از شبکه بانکی، با قاطعیت سیاست‌هایش را اعمال کند و این اطمینان را ایجاد کند که می‌تواند بانک‌ها را در راستای عمل به قوانین جهت‌دهی کند. در غیر اینصورت استقلال بانک مرکزی از دولت و مجلس و یا هر سیاست دیگری، جز افزایش قدرت غیرقابل کنترل بانک‌ها و انحصارشان در اقتصاد نتیجه‌ای نخواهد داشت.

۲۴ ارد ۱۳۹۴
سخنگوي کميسيون اجتماعي مجلس:

افزایش وام ازدواج به ۱۰ میلیون تومان در برنامه کمیسیون اجتماعی

عضو کمیسیون اجتماعی در خصوص برنامه کمیسیون اجتماعی در این زمینه افزود: آنچه مدنظر ماست این است که اولویت تسهیلات قرض الحسنه ، وام ازدواج باشد و مقدار وام ازدواج نیز افزایش یابد.در تخصیص منابع بی عدالتی وجود دارد و بانک ها بخش قابل توجهی از منابع قرض الحسنه خود را به کارکنان خود می‌دهند که این وضعیت باید تغییر کند.

۲۲ ارد ۱۳۹۴

آدرس غلط به بانک مرکزی؛ به سود بانک‌ها، به ضرر مردم

تا زمانی که بانک مرکزی منفعلانه در پازل بانک‌ها بازی می‌کند و پذیرفته است که هر سیاستی که سوددهی بانک‌ها را کاهش دهد سیاستی نادرست است، وضعیت نظام بانکی اصلاح نخواهد شد.