محمد امین آجورلو

مجموع امتیاز فصل جاری:
میانگین امتیاز كل: از 30
تعداد مطالب:
مجموع امتیاز كل:
حوزه‌های فعالیت:

۱۷ آذر ۱۳۹۵

غفلت از هدایت نقدینگی، تهدیدی برای افزایش تورم و تعمیق رکود

متاسفانه غفلت دولت از هدایت نقدینگی به سمت تولید و عدم کنترل بازارهای غیرمولد موجب شده است نه تنها کاهش سود بانکی در رونق اقتصادی و گردش پول در بخشهای مولد اقتصادی اثری نداشته باشد بلکه دستاورد دولت در کاهش نرخ تورم نیز به مرور در معرض تهدید جدی قرار بگیرد.

۱۳ آذر ۱۳۹۵

سازوکاری غلط برای حمایت از بنگاه‌های کوچک و متوسط

وزارت صنعت برای حل مشکلات مالی بنگاه‌های کوچک و متوسط کارگروه های استانی تشکیل داده است که ایرادات اساسی در سازوکار این کارگروه‌ها وجود دارد. این ایرادات می‌تواند موانعی جدی برای حل مشکل باشد.

۵ آذر ۱۳۹۵

دو پشنهاد برای درآمدهای اضافی اتاق بازرگانی

پیشنهاد می‌‎شود جوایز صادراتی از محل درآمدهای اتاق بازرگانی پرداخت شود و حتی مسئولیت گسترش بازار صادراتی و تقویت تولیدکنندگان به منظور حضور در بازارهای جهانی نیز به اتاق بازرگانی سپرده شود. این امر تا زمانی که درآمدهای اتاق به عملکرد صادراتی کشور گره نخورد محقق نمی‌شود.

۱۸ مهر ۱۳۹۵

مناطق آزاد معجزه نمی‌کنند!

مناطق آزاد در هیچ کشوری معجزه نکرده و اگر در برخی کشورها اثر مثبتی داشته، این تأثیر در راستای جهت کلی اقتصاد بوده است. در شرایطی که اقتصاد کشور دچار ضعف‌های جدی است، ایجاد مناطق آزاد جدید منجر به واردات بیشتر، قاچاق، فرار مالیاتی و مشکلات دیگری شده و حتی نمی‌تواند وضعیت ساکنین بومی این مناطق را بهبود بخشد.

۱۲ مرد ۱۳۹۵

بحران هویت کارت بازرگانی

اعتبارسنجی متقاضیان کارت بازرگانی می‌تواند بر اساس سوابق مالیاتی و تجاری افراد و به‌صورت سیستمی محاسبه شود و نیازی به واگذاری آن به تشکل‌های بخش خصوصی مثل اتاق بازرگانی نیست. لذا عملاً کارکردهایی که تاکنون از سوی برخی مسئولین اتاق بازرگانی برای کارت بازرگانی مطرح شده، کارکردهای واقعی نبوده و ضرورت وجود این کارت در فرآیند صادرات و واردات محل تردید است.

۹ مرد ۱۳۹۵
«قاچاق»، «فرار مالیاتی» و «واردات بی‌رویه»

سه مهمان ناخوانده مناطق آزاد برای کشور

«تسهیل قاچاق»، «فرار مالیاتی» و «واردات لجام‌گسیخته» سه معضل کنونی مناطق آزاد کشور هستند. بر اساس آمار گمرک، ارزش واردات از مناطق آزاد در سال ۹۳، بیش از ۳٫۳ میلیارد دلار بوده است. این درحالی است که میزان ارزش صادرات این مناطق مجموعا کمتر از ۲۰۰ میلیون دلار بوده است.

۱۲ دی ۱۳۹۴

۵ ویژگی اصلی «حمایت دولتی» از صنعت

صنعت خودرو علی‌رغم دریافت حمایت‌های خاص از سوی دولت، هیچ‌گاه قادر به توسعه و رشد قابل توجه در کیفیت و کمیت محصولات خود در مقایسه با رقبای هم‌سطح خود نبوده است. بنابراین باید به این سوال مهم پاسخ داده شود که حمایت و مشوق‌های دولتی باید چگونه و در چه شرایطی صورت پذیرد تا اثرگذاری مطلوب و موثری داشته باشد؟

۲۶ آذر ۱۳۹۴
تفکیک بازرگانی از صنعت به صلاح تولید نیست!

انتزاع بخش بازرگانی از صنعت؛ بازگشت به عقب

در صورت تفکیک بخش بازرگانی از بخش تولید، تعدد نهادهای تصمیم‌گیر و نبود مدیریت واحد در این بخش‌ها، موجب برتری و غلبه بخش تجارت بر بخش‌های تولیدی و صنعتی شده و پاسخگویی این بخش را با تشتت روبرو می‌سازد، لذا در شرایط کنونی انتزاع بخش بازرگانی از صنعت با توجه به مضرات آن برای بخش تولید، بازگشت به عقب ارزیابی می‌شود.

۲۳ آذر ۱۳۹۴

یازدهمین تغییر مدیریتی در دولت یازدهم

به گزارش عیارآنلاین، نگاهی بر سوابق تغییرات در ساختار تشکیلاتی بخش صنایع و بازرگانی نشان می‌دهد تاکنون وظایف این‌ بخش‌ها در ١٠ مورد دچار تغییر ساختاری شده‌اند که از این میان شش‌بار وظایف بخش تجارت و بخش تولید با هم ادغام یا از هم تفکیک شده‌اند. آخرین‌بار نیز چهارسال قبل براساس لایحه‌ای که از سوی […]

۵ آبا ۱۳۹۴

ایجاد رونق اقتصادی با هدایت نقدینگی به تولید

وجود بازارهای غیرمولد و سوداگرانه‌ جذاب در شرایط فعلی، بخش اعظمی از نقدینگی کشور را به مسیرهای موازی تولید هدایت می‎کند. بدون‌شک دولت باید برای جلوگیری از این هرج‌و‌مرج اقتصادی و به منظور هدایت سرمایه‌های بخش خصوصی به فعالیت‎های تولیدی و بخش واقعی اقتصاد، محدودیت‎های جدی‎تری را برای فعالیت‎های سوداگرانه منظور کند.

۲۰ اسف ۱۳۹۳

وضعبت مبهم یارانه تولید

حمایت از تولید و پرداخت یارانه تولید یکی از شعارهای انتخاباتی همه نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری بود اما گویا داستان بی مهری به تولید در این دولت نیز ادامه دارد. با توجه به اینکه کمتر از ۱۰ روز به پایان سال ۹۳ باقی مانده است بعید به نظر می رسد که تا پایان سال سهم بخش تولید از هدفمندی یارانه ها تغییر چشمگیری داشته باشد.

۱۳ بهم ۱۳۹۳

نتیجه بی‌مهری‌های دولت به بخش تولید در آمار بانک‌مرکزی

معاون وزیر صنعت یکبار دیگر بطور شفاف از عدم تخصیص یارانه تولید به واحدهای تولیدی ابراز نگرانی کرده و از سازمان مدیریت و برنامه ریزی و وزارت اقتصاد خواست به مصوبه دولت در خصوص تخصیص یارانه ۱۲۰۰ میلیارد تومانی به صنعت عمل کنند.

۱۱ آذر ۱۳۹۳
درحاشیه همایش بین المللی خودرو

خارجی‌ها بیایند مشکل خودروسازی حل می‌شود؟

بدون شک صنعت خودرو سازی نیازمند توجه جدی مسئولین به نجات ساختار مریض این صنعت است و هیچ شرکت خودروساز خارجی این قبیل مشکلات را حل نخواهند کرد بلکه این اتفاق باید بدست مسئولین و کارشناسان زبده کشورمان بیفتد.

۱۸ فرو ۱۳۹۳
هفت ماه با وزرای دولت یازدهم(3)

نعمت زاده در هفت ماه اول مسئولیت‌اش چه کرد؟(بخش دوم)

سه ماه پس از حضور نعمت‌زاده در وزارت صنعت نماینده سابق ایران در آنکتاد از دستور نعمت‌زاده برای الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی خبر داد. از سوی دیگر نعمت‌زاده «تلاش برای الحاق ایران به سازمان جهانی تجارت» را نیز در برنامه های خود در وزارت صنعت گنجانده بود که با انتقادات و ملاحظاتی همراه بود.

۵ فرو ۱۳۹۳
هفت‌ماه‌باوزرای‌دولت‌یازدهم

نعمت‌زاده در هفت‌ ماه‌‌ اول مسئولیت‌اش چه کرد؟ (بخش۱)

نعمت زاده در این دوره‌ی هفت ماهه در وزارت صنعت با شرایط سختی روبرو بود. شرایط رکود و تورم باعث شده کارخانه‌جات و بخش تولید در شرایط مناسبی نباشند و همچنین حجم سرمایه‌گذاری در صنعت پائین بیاید.