حسن جنگاور

مجموع امتیاز فصل جاری:
میانگین امتیاز كل: از 30
تعداد مطالب:
مجموع امتیاز كل:
حوزه‌های فعالیت:

۱ آذر ۱۳۹۳
سوزاندن گازهای همراه نفت

لزوم توجه به پیچیدگی‌های قیمت‌گذاری گاز ترش همراه نفت

برای کاهش سوزانده شدن گازهای همراه نفت با ترشی بالا، ارائه قیمت پایه گاز باید به نحوی باشد که با لحاظ هزینه‌های عملیاتی، قیمت تمام شده برای سرمایه‌گذار به ازای تولید برق نسبتاً کمتر از قیمت تمام شده برای انجام این کار با استفاده از گاز شیرین باشد.

۱۱ آبا ۱۳۹۳

تعیین نرخ کف ۱۳ سنتی برای خوراک پتروشیمی مانع تضییع حقوق ملت می‌شود

چرا قانونگذار در نرخگذاری جدید خوراک واحدهای پتروشیمی گازی، خود را مقید به حداقل نرخ بازگشت سرمایه کرده اما برای جلوگیری از تضییع حقوق ملت، نرخ حداقلی برای میزان خوراک پتروشیمی های گازی در نظر نگرفته است؟

۱۸ شهر ۱۳۹۳

الزامات استفاده از توان بخش غیردولتی در جمع آوری گازهای همراه نفت

تحقق هدف جلوگیری از سوزانده شدن حجم گازهای همراه نفت با استفاده از توان بخش غیر دولتی، نیازمند تدوین و تعیین الزامات اساسی مانند تعیین قیمت این گازها برای دوره میان مدت، پیش بینی فرآیند رسیدگی و بررسی طرح های متقاضیان، تعیین محصول مورد نیاز از سوی وزارت نفت و مشخص بودن نحوه بازگشت سرمایه است.

۲۵ اسف ۱۳۹۲

جرائم زيست‌محيطي جهاني،چالش آتي کشور بخاطر سوزاندن گازهمراه

ادامه روند موجود سبب خواهد شد که علاوه بر از دست رفتن عوايد اقتصادي اجراي طرح‌ هاي استفاده از گازهاي همراه سوزانده شده، طي چند سال آينده بحران زيست محيطي ناشي از آن هزينه­ هاي به مراتب بالاتري را نه تنها به صنعت نفت، بلكه به كل اقتصاد كشور تحميل کند.

۱۴ بهم ۱۳۹۲
ادامه نگرانی ها از قیمت‌گذاری سلیقه‌ای خوراک

پیشنهاد تعیین کف و سقف برای قیمت خوراک پتروشیمی‌ها توسط مجلس

اجزای درآمدی و بویژه هزینه ای می تواند به گونه ای تعیین گردد که برای نرخ بازدهی داخلی ارزی ۲۵ و ۳۰ درصدی، قیمت خوراک گاز بیش از ۱۵ یا ۱۸سنت و یا حتی پایین تر از میزان فعلی یعنی حدود ۲.۸ سنت برای هرمتر مکعب نیز حاصل شود .

۶ بهم ۱۳۹۲
همه راه‌ها به پارس‌جنوبی ختم نمی‌شود!

غفلت وزارت نفت از راه‌حل کاهش کمبود گاز در زمستان

طي سال‌های اخير همواره شاهد هشدارهاي مختلف مسئولین در خصوص كمبود و يا قطعي گاز در ماه­هاي سرد سال بوده‌ایم، اين در حالي است كه همواره در این سالها حداقل ۳۵ میلیون متر‌مکعب گاز در روز سوزانده شده و به هدر می رود.

۱۷ آذر ۱۳۹۲

عوامل موثر در تعیین محدوده مناسب قیمت خوراک گاز پتروشیمی ها

تعیین قیمت خوراک به گونه ای باید باشد که از سویی منافع ناشی از فروش ثروت ملی حداکثر شده و از سویی دیگر افزایش قیمت­ها به نحوی نباشد که جذابیت سرمایه گذاری در کشورمان نسبت به رقبای منطقه ای شدیدا تضعیف شده یا سودآوری واحدهای فعلی پتروشیمی های گازی به گونه ای کاهش یابد که به مرز زیاندهی نزدیک شوند.

۶ آذر ۱۳۹۲

۴ پیشنهاد برای اصلاح قیمت گذاری خوراک گازی پتروشیمی ها

آنچه باید مورد توجه قرار گیرد، چگونگی اصلاح و یا تعیین قیمت خوراک با در نظر گرفتن رویکرد توسعه ­ای به صنعت پتروشیمی می ­باشد. با مقایسه وضعیت صنعت پتروشیمی کشور و رقبای جهانی و منطقه ­ای، آنچه از اهمیت بالایی برخوردار است لحاظ کردن منافع ملی و توسعه صنعت پتروشیمی توام با یکدیگر می­باشد.

۲۱ مهر ۱۳۹۲

ضرورت حمایت از اجرای طرح های تولید برق از گازهای همراه

باید قواعد مربوط به قیمت‌گذاری گاز همراه محدود به قوانین بودجه سالانه نشده و تکلیف این موضوع در میان مدت و دراز مدت با همکاری دولت و مجلس مشخص شود. تصویب این قانون، زمینه‌ساز اعتماد متقاضیان استفاده از گاز همراه (بخش خصوصی) شده و به اجرای طرح‌های جمع‌آوری گازهای همراه با سرمایه این بخش، کمک شایانی خواهد کرد.

۳ مهر ۱۳۹۲

پالایشگاه کوچک، راهکاری ارزان برای دوری از خام‌فروشی و مقابله با تحریم‌

انعطاف پذیری در انتخاب خوراک و افزایش توان پالایشی کشور؛ امکان صادرات آسان­ فرآورده ها نسبت به نفت خام و میعانات گازی در شرایط تحریم؛ رعایت ملاحظات پدافند غیرعامل؛ اشتغال زایی مناسب نسبت به حجم سرمایه گذاری و بازار مناسب فرآورده ها در داخل و خارج از کشور؛ از مزایای پالایشگاه کوچک است.