حسن حیدری

مجموع امتیاز فصل جاری:
میانگین امتیاز كل: از 30
تعداد مطالب:
مجموع امتیاز كل:
حوزه‌های فعالیت:

کارشناس کشاورزی

۲۶ فرو ۱۳۹۴

درونزایی و برونگرایی اقتصاد کشاورزی در گرو اجرای کامل قانون تمرکز وظایف

تکیه بر تولید داخل و اولویت‌دهی عرضه کالای داخلی ظرفیت‌های فعلی تولید را چند برابر کرده و به جهت کاهش وابستگی‌ها روش مطمئن‌تری در بلند مدت برای کشور خواهد بود و موجبات استقلال سیاسی و اقتدار اقتصادی را فراهم می سازد.

۲۱ خرد ۱۳۹۳
پیرو اخبار واردات دام سبک از استرالیا

بازار گوشت ایران در قبضه آنگلاساکسون‌ها !

در حال حاضر وابستگی کشور در نهاده های فناورانه تولید محصولات غذایی و بالاخص نهاده های نژادی که نوعی وابستگی مدرن محسوب می شود، به عنوان یکی از چالش های جدی کشور در زمینه رسیدن به خودکفایی در غذاهای اساسی محسوب می­شود.

۲ فرو ۱۳۹۳

افزایش بهره‌وری آب، یکی از راهبردهای ضروری در جهت امنیت غذایی

بهره‌وري آب شاخص مهمي براي كشورهاي با منابع محدود آب است. با افزايش مصرف آب كشاورزي و كمبود منابع آبي موجود بيش‌ازپيش لزوم به‌كارگيري اين شاخص در كشور احساس مي‌شود تا بتوان به كمك آن مداخله‌هاي دولتي و عملكرد متوليان اصلاح الگوي مصرف در بخش آب كشاورزي را مورد بررسي قرار داد.

۲۸ آبا ۱۳۹۲

راهکارهای اصولی جهت ارتقای کیفیت نان مصرفی

ارتقای کیفیت نان با افزایش سهم نان صنعتي در سبد غذايي خانوار ايراني بالا می‌رود و در کنار آن می‌بایست كيفيت نان غيرصنعتي را بهبود بخشيد.

۱۸ مهر ۱۳۹۲

كيفيت و بهره‌وری در تولید گندم نیازمند یکپارچه‌سازی مزارع است

متوسط اندازه مزرعه‌ همه اين كشورها كه اغلب جزء كشورهاي توسعه‌يافته هستند، حداقل ۶ برابر ايران است. تا زماني كه ابعاد فعاليت اقتصادي و سرمايه‌ي در گردش يك بنگاه توليدي اندك باشد، هرگونه سياست‌گذاري تشويقي و تنبيهي به شكست خواهد انجاميد.

۲۸ شهر ۱۳۹۲

ارتقای کیفیت زنجیره تولید نان در گرو تحول مدیریتی دولت

پروسه‌ي مديريت توزيع گندم و آرد در يك مناقصه‌ به چندين اپراتور واگذار شود. اين اپراتور‌ها موظفند مابه‌ازاي مقدار گندمي كه دريافت مي‌كنند، به دولت آرد تحويل دهند. به انضمام دو شرط كه اولاً درصد استحصال حداقلي را رعايت كنند و ثانياً كيفيت آرد استحصال شده مطابق با توافقنامه‌ي دولت باشد.

۱۹ شهر ۱۳۹۲

ناكارآمدي ساختار مديريتي، عامل اتلاف منابع در نظام توزيع گندم و آرد

ميزان قابل توجه هدر رفت منابع ملي در سيستم توزيع گندم و آرد و همچنين پائين بودن كيفيت محصول نهايي اين حلقه كه همان آرد تحويلي به نانوايي‌هاست، بيان‌گر ناكارآمدي ساختار مديريتي موجود در اين بخش اقتصادي است.

۷ مرد ۱۳۹۲

وقتي نظام سرمايه‌داري اصول اقتصادي خود را نقض مي‌كند

غربي‌ها كه در مجامع علمي و رسانه‌اي خود، سود سرمايه را به عنوان محوري‌ترين شاخص بررسي بنگاه‌هاي اقتصادي معرفي مي‌كنند و نخبگان كشورهاي درحال توسعه را به توليد محصولات با ارزش افزوده بالا فرا مي‌خوانند، وقتي پاي امنيت غذايي و پيرو آن امنيت ملي به ميان مي‌آيد عطاي تئوري‌هاي نظام سرمايه‌داري را به لقائش ‌می‌بخشند.

۱ مرد ۱۳۹۲

خودكفایی گندم، شعار زدگي سياسي یا ضرورت راهبردی

لزوم خودكفایی در محصولات اساسی برای كشوری همچون ایران نسبت به قدرت‌های دیگر سیاسی دو چندان بوده، چون همیشه در معرض خصومت غرب و شرق قرار داشته و استقلال اقتصادی و عزت ملی را آرمان خود قلمداد می كند.

۲۶ تیر ۱۳۹۲
پيرو اختلافات آماري دو وزارتخانه جهاد كشاورزي و صنعت

وزارتـخانه‌اي كه از آن فقط آمار مي‌خواستند!

سوء مدیریت ناشی از اختلاف آماری در بخش تأمین محصول استراتژیک گندم هزینه‌ ارزی هنگفتی را از محل واردات بر کشور تحمیل می‌کند.

۱۹ تیر ۱۳۹۲
تاملی در چرایی شکست دولت مرسی

وضعيت كشاورزی و امنيت غذايی دولت مرسی چگونه بود؟

وزیر کشاورزی و احیای زمین های دولت مرسي اعلام کرده بود که این کشور نزدیک به ۷۰ درصد مواد غذایی مورد نیاز خود را از کشورهای دیگر وارد می کند. “صلاح عبدالمومن” بيان كرده كه با اين وجود مصر توانایی ذخیره سازی ۵۰ درصد محصولات غذایی تولید شده در داخل کشور را نیز ندارد.

۸ تیر ۱۳۹۲

۵ نکته پیرامون برقی کردن چاه‌های کشاورزی

براساس قانون بودجه ۹۲ وزارت نفت مکلف است نسبت به تأمین اعتبار برق­دار کردن حداقل ۲۰ درصد از چاه­‌های کشور اقدام کند. کشاورزان که می‌خواهند هزینه کمتری را برای برداشت آب بپردازند بر نمایندگان مجلس جهت اجرای این قانون فشار می آورند، اما وزارت نیرو همیشه مخالف اجرای این قانون بوده است.

۳ خرد ۱۳۹۲

دولت در حمايت از توليدات كشاورزی چه کاری باید انجام دهد؟

اين رهيافت عل‍ي رغم خصوصي‌سازي تصديگري‌ها جلوي انحصار بازار را مي‌گيرد و نهايتاً ارتقاي بهره‌وري را در مرحله توزيع گندم و آرد محقق مي‌سازد. زماني كه كيفيت توليد دغدغه صنعت‌كاران گندم و آرد شد، اقبال ايشان براي خريد گندمِ با كيفيت بيشتر مي‌شود.

۲ خرد ۱۳۹۲

امنيتي كه با دست خود از مردم سلب مي‌كنيم

به طور متوسط قيمت نهاده‌هاي كشاورزي چهار برابر شد، اما قيمت خريد تضميني گندم از ۳۶۰ تومان به ۳۹۵ تومان رسيد و فقط ۱۰ درصد رشد داشت. نكته جالب توجه اينكه با اين وجود قيمت كاه به كيلويي ۷۰۰ تومان رسيده و ۱.۸ برابر گندم شده است

۲ خرد ۱۳۹۲

لزوم نگاه فرابخشي و الگوسازي بومي جهت تحقق امنيت غذايي پايدار

امنيت غذايي و خود اتكايي در محصولات اساسي ازجمله مفاهيمي است كه در بين مسؤلين متولي بخش توليد محصولات غذايي دچار كج فهمي شده و علاوه بر هدر دادن منابع كشور، خود سدي در مقابل رسيدن به تأمين حداكثري نياز هاي داخلي است.