فرشید ایلاتی

مجموع امتیاز فصل جاری:
میانگین امتیاز كل: از 30
تعداد مطالب:
مجموع امتیاز كل:
حوزه‌های فعالیت:

۶ آبا ۱۳۹۳
نكاتی پیرامون طرح دولت برای نوسازی بافت فرسوده

احياي بافت‌های فرسوده يا احیای مسكن‌های فرسوده؟

يكي از تجربيات موفق جهاني براي احيا و نوسازي بافت‌های فرسوده مبتنی بر مشاركت مالكان و ساكنان بافت‌های فرسوده، استفاده از مدل‌های مشاركت برد-برد در پيش برد پروژه احيای و نوسازی بافت است. این روش به نام «باز تنظیم مجدد زمین» شناخته می‌شود.

۱ مهر ۱۳۹۳

گروه شناسی مخالفت نمایندگان با مالیات بر عایدی مسکن در یکشنبه سیاه مجلس

متاسفانه به دلیل مناسبات فاسد میان برخی بنگاه ها و اشخاص حقیقی و حقوقی که سرمایه های کلانی در بازار مسکن دارند و از اجرای این قانون متضرر می شدند، با فشار به برخی از نمایندگان و همچنین همراهی برخی از آن ها از تصویب این قانون مهم و حیاتی در مجلس جلوگیری کردند.

۲۹ مرد ۱۳۹۳

آیا سیف و آخوندی قبل از نامه‌نگاری مبلغ یارانه سود تسهیلات را محاسبه کرده اند؟

اگر دولت بخواهد برنامه تامین یارانه سود را در ۱۰سال آینده و سالانه ۲۰۰ هزار فقره وام ادامه دهد میزان یارانه پرداخت شده بابت طرح ۵۰ درصدای اعطای مبلغ خرید خانه به بیش از ۱۹۶ هزار میلیارد تومان در طی ۱۰ سال افزایش خواهد یافت.

۲۷ خرد ۱۳۹۳

مالیات بر تعدد دارایی ملکی، راهکار خارج کردن تقاضاهای سرمایه ای از بازار مسکن

اخذ مالیات های متنوع و متعدد از املاک در کنار افزایش تولید مسکن در بازار می تواند به کنترل قیمت مسکن بیانجامد. یکی از مهمترین مالیات ها برای کنترل تقاضای سرمایه ای در بازار مسکن اخذ مالیات های تصاعدی بر مالکان چند ملکی است

۴ خرد ۱۳۹۳

بن اجاره، ابزاري جديد براي تحريك بازار اجاره مسكن

دولت اخيراً در قالب طرح خود براي مسكن ابزار جديدي با عنوان «بن اجاره» را معرفي كرده است و قصد دارد سالیانه ۷۰ هزار بن اجاره را تخصیص دهد. استفاده از این ابزار سبب تحریک بازار از سوی تقاضا می‌شود و تبعات جدی در قیمت مسکن به دنبال خواهد داشت.

۲۵ فرو ۱۳۹۳

آیا مسكن اجتماعي نسبتی با فرمايشات امام(ره) دارد؟

در حالي كه حضرت امام(ره) تأكيد دارند كه مردم مالك واحدهاي مسكوني خود باشند و در تنگنا و فضاي كوچك زندگي نكنند، اما مسكن اجتماعي، استيجاري است و متراژ واحدهای این طرح بین ۳۵ تا ۶۵ متر است که واحدهاي كوچك محسوب می‌شوند.

۱۷ اسف ۱۳۹۲

بازار املاک کشور، بستر پولشویی‌های کلان

بازار املاک به دلیل نبود سامانه‌ی اطلاعاتی دقیق و به‌روز، بستر ورود بسیاری از پول‌های کثیف و درآمدهای نامشروع به فرآیند پولشویی است. مجرمان و قاچاقچیان مواد مخدر با وثیقه‌گذاری این املاک در سیستم بانکی به وام‌های کلان دست یافته و سپس عواید آن را وارد بازارهای دیگر همچون ارز و طلا و مانند آن می‌کنند.

۸ اسف ۱۳۹۲

سرنوشت مسكن اجتماعي در اروپا چه شد؟

مسكن اجتماعي كه قرار است جايگزين مسكن مهر شود، در اروپا به دلايل مشکلات و معضلات اجتماعی بعد از دو دهه از ساخت، منهدم شد. مشخص نيست دولت كه توانايي تامين مالي مسكن مهر را ندارد چگونه توانايي پرداخت تخفیف سود بانکی برای تسهیلات و وام خرید مسکن را مي‌دهد؟

۲۴ آذر ۱۳۹۲

غفلت ۳۵ ساله نهادهاي عمومي در تأمين مسكن محرومان و مستضعفان

تاكنون به دليل كم كاري هاي صورت گرفته از سوي مسوولان اين نهادها و دولت ها موضوع تامين مسكن براي محرومان در وضعيت مطلوبي به سر نمي‌برد و لازم است با بهره گيري از امكانات نهادهاي عمومي و دولتي براي ساخت مسكن محرومان و مستضعفان در كشور برنامه ريزي صورت بگيرد.

۱۴ مهر ۱۳۹۲
کارشناس مسکن در گفتگو با عیارآنلاین:

احیای بافت‌های فرسوده نیازمند الگویی جدید است

لازم است در طرح ساماندهی بافت‌های فرسوده از نظر ویژگی‌های سازه‌ای و شهرسازی و همچنین توجه به معماری ایرانی اسلامی در روش های موجود برای احیای بافت های فرسوده تجدید نظر شود و از تجربیات موفق جهانی که بر پایه‌ی روش مشارکت بین ساکنان این بافت‌ها و دولت‌های محلی بنا شده و در سال‌های گذشته در بسیاری از کشورها مورد استفاده قرار گرفته است، بهره گرفت

۱۸ شهر ۱۳۹۲
به بهانه انتخاب شهردار تهران:

نفتی به نام تراکم! آیا شهرداری تهران رویه خود را تغییر می‌دهد

متاسفانه تمامی فعالیت های شهرداری تهران به مدد فروش تراکم بوده است که این امر اثرات جبران ناپذیری بر اقتصاد شهر و اقصاد ملی داشته است. بدتر از فروش تراکم ، اعطای «تراکم طبقاتی سیار» بوده است که اثرات آن در آینده مشخص خواهد شد

۱۶ شهر ۱۳۹۲

لزوم پیگیری ۸۰ هزار میلیارد تومان معوقات بانکی توسط وزیر اقتصاد

این معوقات مرز ۸۰ هزار میلیارد تومان را پشت سر گذاشته است. باید از وزیر اقتصاد و رئیس بانک مرکزی پرسید که چه برنامه برای کاهش و وصول این معوقات در دستور کار قرار خواهند داد؟ میزان معوقات بانکی یعنی ۸۰ هزار میلیارد تومان دو برابر نقدینگی تزریق شده به مسکن مهر است.

۱۶ مرد ۱۳۹۲

آخوندی راهکاری برای تولید و کنترل قیمت مسکن ارائه نکرد

با توجه به نیاز کشور باید تا ۱۰ سال آینده ۲۰ میلیون واحد مسکونی ساخته شود، این یعنی سالانه ۲ میلیون واحد. برنامه وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی هیچ راهکار مشخصی را برای این موضوع ارائه نکرده است.

۳۰ تیر ۱۳۹۲

نقش کاداستر در تحقق دولت الکترونیک ناشناخته مانده است

با توجه به اینکه بیش از ۷۰ درصد اطلاعات مورد نیاز برای برنامه‌ریزی دستگاه‌ها و سازمان‌های دولتی را داده‌های مکانی و کاداستری تشکیل می‌دهد، تا زمانی که ساماندهی داده‌های مکانی همچون کاداستر در اولویت متولیان دولت الکترونیک قرار نگیرد شاهد به ثمر رسیدن این طرح نخواهیم بود.

۲۳ تیر ۱۳۹۲

اشتباه تاریخی در صورت واگذاری مالکیت زمین‌های مسکن مهر

واگذاری مالکیت این زمین ها، مشکلات بسیاری را در آینده می تواند ایجاد بکند که از آن جمله می توان به کاهش اختیارات دولت بر روی زمین های شهری و همچنین افزایش هزینه های توسعه طرح های شهری برای شهرداری ها اشاره کرد. درحال حاضر هیچگونه مشکلی در خصوص به ارث گذاشتن اعیان واحدهای مسکن مهر وجود ندارد و صاحبان آنها می توانند مالکیت اعیان مسکونی این واحدها را منتقل بکنند.