فاطمه فهیمی

مجموع امتیاز فصل جاری:
میانگین امتیاز كل: از 30
تعداد مطالب:
مجموع امتیاز كل:
حوزه‌های فعالیت:

۹ دی ۱۳۹۳

همکاری‌های علمی و فناوری؛ پلی میان آمریکا و کوبا(۱)

در این مقاله‌ که در سایت دیپلماسی علم انجمن امریکایی منتشر شده است، نویسنده با بهره‌گیری از تجربه همکاری‌های علمی و فناوری میان امریکا و شوروی در زمان جنگ سرد، استدلال می‌کند که امریکا اکنون به همکاری‌های علمی و فناوری بیشتر با کوبا نیازمند است.

۶ مهر ۱۳۹۳

تحریم روسیه، آغازی بر پایان ماشین پترودلار

پترودلار تنها ماشین حمایت از حیات آمریکا شده است و دقیقا به همین دلیل است که آمریکا به هر کشوری که قصد نابودی این ماشین را دارد حمله می‌کند. این مسئله مانع حرکت روسیه و چین در برنامه‌های خود نیست. معاون اول نخست وزیر روسیه اعلام کرد که روسیه و چین در حال حاضر در مورد ایجاد یک سیستم معاملات بین بانکی، مشابه سیستم بین‌المللی سوئیفت بحث می‌کنند.

۲ مهر ۱۳۹۳

گزینه‌های روی میز روسیه برای تلافی تحریم‌های غرب

مسکو تایمز هفته گذشته در گزارشی به بررسی ۱۴ گزینه‌ روی میز پوتین مانند بستن حریم هوایی روسیه به روی شرکت‌های هواپیمایی غربی، ممنوعیت واردات خودرو و پوشاک از غرب و توقف استفاده از دلار امریکایی برای تلافی اقدامات غرب علیه روسیه پرداخته است.

۳۱ تیر ۱۳۹۳

صندوق بین المللی پول، نهادی تحت تسلط آمریکا است

صندوق بین المللی پول یکی از نهادهای سه‌گانه اقتصادی است که در نتیجه جنگ جهانی دوم و در کنفرانس برتون وودز تشکیل شد. صندوق امروزه به عنوان یکی از موثرترین نهادها در عرصه اقتصاد بین المللی عمل می کند و مسئولیت تنظیم نظام پولی و مالی جهان را بر عهده دارد.

۱۰ تیر ۱۳۹۳
نقش صندوق بین‌المللی پول در تحولات اخیر اوکراین ـ بخش دوم

كمك هاي صندوق بين المللي پول، فناوري نرم غرب براي اعمال قدرت

با بررسی اقدامات صندوق بین‌المللی پول در تحولات اوکراین این نکته حاصل می‌شود که قدرت‌های غربی کارویژه مشخصی برای صندوق در نظر گرفته‌اند و از طریق آن منویات اقتصادی و حتی سیاسی خود را پیگیری می‌کنند.

۸ تیر ۱۳۹۳

نقش صندوق بین‌المللی پول در تحولات اخیر اوکراین ـ بخش اول

اوکراین در دو دهه اخیر یکی از نقاط تقابل میان غرب و روسیه بوده است. و تلاش‌های این بازیگران برای اعمال نفوذ بر این کشور نقشی اساسی در تحولات سیاسی داخلی آن داشته است.

۱۹ خرد ۱۳۹۳
سیاست‌های اقتصادی آمریکا پس از جنگ جهانی اول(2)

نهاد سازی برای سلطه اقتصادی

ذخایر طلای بدست آمده به امریکا فرصت داد تا دلار امریکا جای لیره انگلیسی را در مبادلات تجاری جهان را بگیرد و دلار ارزشی برابر با طلا پیدا کند. از سویی امریکا در کنفرانس برتون وودز با بنیان نهادن سه مرکز پولی ومالی صندوق بین‌المللی پول، بانک جهانی و گات توانست نبض نظام مالی جهان را بدست گیرد.

۱۲ خرد ۱۳۹۳
سیاست‌های اقتصادی آمریکا پس از جنگ جهانی اول(1)

آمریکا چگونه بر جهان سلطه اقتصادی پیداکرد

سالهای میان دو جنگ جهانی را باید دوره ظهور سلطه اقتصادی امریکا بر جهان دانست.نگاهی به سیاستهای اقتصادی امریکا در این دوره می‌تواند ریشه‌های سلطه اقتصادی امریکا را بعد از جنگ جهانی دوم و تا کنون بر اقتصاد جهان نشان دهد.