فرهاد بیضایی

مجموع امتیاز فصل جاری:
میانگین امتیاز كل: از 30
تعداد مطالب:
مجموع امتیاز كل:
حوزه‌های فعالیت:

۱۲ ارد ۱۳۹۵

افزایش وام خرید، نسخه واحد دولت برای تأمین مسکن مردم

حمایت از مسکن خودمالکی، تخصیص زمین برای تولید و عرضه مسکن در شهرهای کوچک و متوسط، توجه به احیای بافتهای فرسوده و وضع مالیات برای جلوگیری از احتکار مسکن در شهرهای بزرگ و راه‌اندازی دوباره مسکن روستایی می‌تواند منجر به افزایش حمایت دولت از اقشار مختلف جامعه که نیاز و توان اقتصادی متفاوتی دارند، شود.

۱۱ خرد ۱۳۹۳

منافع اقتصادی تسهیلات ساخت بیشتر است

در حال حاضر شاخص تراکم خانوار در واحد مسکونی بیش از عدد یک است و شکاف عمیقی میان عرضه و تقاضا وجود دارد و در چنین شرایطی اتخاذ سیاست پرداخت وام خرید منجر به افزایش تقاضای مصرفی و تقاضای سوداگرانه به صورت توأمان خواهد شد

۱۵ دی ۱۳۹۲

آیا وام خرید بازار مسکن را از رکود خارج می‌کند؟

در این یادداشت نشان داده می‌شود هرگاه دولت وام خرید را افزایش داده است انتظارات تورمی در بازار به‌گونه‌ای بوده است که این افزایش تسهیلات خرید منجر به توان‌مندی خانوارها نشده است.

۱۰ مهر ۱۳۹۲
راهکاری برای حل مشکل تامین مالی مسکن مهر:

آیا مشکل واقعی، تأمین مالی مسکن مهر است؟

در حال حاضر بانک مسکن به متقاضیان وام خرید مسکن با شرایط سپرده‌گذاری ۱۰ میلیون تومان در یکسال اقدام به تأمین ۲۰ میلیون تومان تسهیلات خرید می‌کند. آیا دولت نمی‌تواند از این مکانیزم برای تداوم مسکن‌مهر استفاده کند؟ کافی است متقاضیان مسکن‌مهر تنها یکسال قبل از شروع پروژه اقدام به سپرده‌گذاری نزد بانک‌مسکن کنندکه تا هنگام شروع پروژه تسهیلات ساخت دریافت کنند.

۲۳ شهر ۱۳۹۲

بیم و امیدهای بازار مسکن/ تحلیل کارشناسی سخنان وزیر راه و شهرسازی از ابتدا تاکنون

عمده صحبت‌های آقای وزیر در سه حوزه قابل تقسیم‌بندی است: ۱ـ حوزه راهکارها و ابزار‌های اقتصادی برای کنترل بازار ۲ـ حوزه نقد مسکن مهر ۳ـ افزایش قدرت خرید و استفاده از پس اندازهای مردمی برای تأمین مسکن متناسب با نیاز/ این مطلب سعی بر آن دارد تا تأثیرات سیاست‌های جدید را بر بازار مسکن واکاوی کند.

۱۹ شهر ۱۳۹۲

بررسی آثار وام خرید / پیشنهاد وام مسکن دومنظوره

افزایش پلکانی وام خرید مسکن سیاستی است که از دهه ۷۰ دنبال شده و به عنوان یکی از سیاست‌های تحریک تقاضا سعی در خروج مسکن از رکود و افزایش رونق در بازار مسکن داشته است.

۶ شهر ۱۳۹۲
یادداشت اختصاصی:

حمایت از عرضه یا تقاضا در بازار مسکن؛ مساله این است!

راهبرد اساسی دولت در سال‌های آتی می‌تواند اختصاص تسهیلاتی باشد که در هنگام ساخت ماهیت تولید دارد و در هنگام خرید منجر به توان‌مندی خانوار در تملک واحدهای مسکونی می‌شود.

۲۷ خرد ۱۳۹۲

ضرورت افزايش سقف تسهيلات ساخت مسکن به ۴۰ ميليون تومان

بررسی تجربه کشورهای مختلف جهان مانند، چین، کره جنوبی، ژاپن، آمریکا و بسیاری از کشورهای اروپایی نشان می‌دهد که دولت‌ها برای رشد تولید و عرضه مسکن به عنوان یکی از اساسی‌ترین نیاز‌های خانوار، ۸۰ درصد از هزینه‌های تولید مسکن را به عنوان تسهیلات ساخت به متقاضی و سازنده پرداخت می‌کنند.

۳۰ فرو ۱۳۹۰

تسهيلات ۲۵ ميليون توماني توليد صنعتي پروژه مسكن مهر متوقف نشود

در پي اجراي طرح مسكن مهر، سهم توليد صنعتي مسكن در كشور به بيش از ۲۵ درصد توليد مسكن رسيده است. مسكن مهر علاوه بر بهره‌گيري از روش‌هاي صنعتي توليد مسكن، تأثير مطلوبي بر توليد و استفاده از مواد و مصالح نوين ساختماني كه تأثير به‌سزايي در افزايش سرعت ساخت و همچنين صرفه‌جويي انرژي دارد، داشته است.