علی یحیی زاده

مجموع امتیاز فصل جاری:
میانگین امتیاز كل: از 30
تعداد مطالب:
مجموع امتیاز كل:
حوزه‌های فعالیت:

عضو هیات علمی پژوهشگاه امنیت اقتصادی

۱۶ دی ۱۳۹۳

کاهش قیمت نفت تهدید نیست، فرصت است!

نصف شدن درآمدهای نفت برای اقتصادی که قصد ترک اعتیاد ندارد، زجر آور است. طبیعی است چنانچه دولت برای شرایط پیش رو تدبیر نکند، حتما نرخ ارز از ۴۰۰۰ تومان در بهار آتی میگذرد و مجددا تلاطم اقتصادی کشور را فرا میگیرد. اما دولت میتواند از کاهش قیمت نفت فرصتی برای ترک اعتیاد نفتی بسازد.

۱۱ آذر ۱۳۹۳

تهدیدهای نفتی و سیاستهای مبهم پالایشی وزارت نفت

در صورت ایجاد زنجیره ارزش افزوده محصولات نفتی، اقتصاد ایران می‌تواند با یک تیر سه نشان را بزند؛ هم از کمند تحریمهای نفتی خارج شود، هم درآمد ارزی و اشتغال بیشتری به دست آورد و هم از وابستگی به بنزین و گازوئیل وارداتی بکاهد. اما متاسفانه این بند از سیاستها مورد قبول وزیر محترم نفت نیست.

۲۸ مهر ۱۳۹۳

حکايت اقتصاد ايران؛ يک بيمار با چند مرض و چندين پزشک!

به هر حال با روي کار آمدن دولت يازدهم، حباب رواني در بازار ارز تخلیه شد و نرخ دلار از مرز ۳۶۰۰ به حدود ۳۰۰۰ تومان کاهش يافت. ارزاني ارزي از طريق اقلام وارداتي و انتظارات به ساير بازارها تسري يافت و خوشبختانه موجب آرامش در اقتصاد شد و نهايتاً نرخ تورم را کاهش داد.

۲۴ فرو ۱۳۹۳
آیا بستر لازم براي اجراي مرحله دوم هدفمندي فراهم است؟

لازمه اقتصاد مقاومتي و هدفمندی، شفاف سازي اطلاعات است

براي تحقق اقتصاد مقاومتي، اول باید سراغ شفاف سازي برويد/ نگرانی از رها شدن ساز و کار نظارت بر بازار، پورتال ارزی، شبنم و ساتنا/ کدام نهاد پیگیر کنترل گرانی پس از رهاسازی قیمت‌ها خواهد بود؟

۱۱ شهر ۱۳۹۲
عضو هیات علمی پژوهشگاه امنیت اقتصادی:

برای مقابله با تحریم نیاز به ساختاری نو داریم

علی رغم تشدید تحریم‎های اقتصادی علیه ایران، هنوز ساختار یکپارچه و منعطفی برای مدیریت و فرماندهی جنگ اقتصادی در کشور وجود ندارد.