افشین پروین‌پور

مجموع امتیاز فصل جاری:
میانگین امتیاز كل: از 30
تعداد مطالب:
مجموع امتیاز كل:
حوزه‌های فعالیت:

۲۴ تیر ۱۳۹۳
چیستی اقتصاد مقاومتی(3)

اشراف حاکمیت بر اقتصاد، قدم دوم در مسیر تحقق «اقتصاد مقاومتی»

قدم اول برای رسیدن به اقتصاد مولد از بین بردن بستر انجام تمام فعالیتهای غیر مولد اقتصادی است.ابزاری که این کار را انجام می دهد ابزاری قدرتمند بنام «مالیات» است. مالیات قادر است هزینۀ انجام فعالیتهای مخرب اقتصادی را چنان بالا ببرد که اصولاً کسی تمایلی به انجام این قبیل از فعالیتها را نداشته باشد.

۳ تیر ۱۳۹۳
چیستی اقتصاد مقاومتی(2)

اقتصاد مقاومتی، اقتصاد تولید محور

در وهلۀ اول باید چینش ها به نحوی تغییر کنند تا به یک اقتصاد «تولید محور» دست پیدا کنیم. باید کاری کرد تا هرگونه افزایش ارزش و تولید ثروت در اقتصاد کشور از طریق «تولید» صورت بگیرد. این در حالی است که در شرایط حال حاضر کشور، ساز و کارهای دستگاه اقتصاد کشور به نحوی رقم خورده است که «صرفۀ اقتصادی» فعالیت های «غیر تولیدی» از فعالیت های «تولیدی» بیشتر است.

۲۸ خرداد ۱۳۹۳
چیستی اقتصاد مقاومتی(1)

مقاومت اقتصادی، اقتصاد مقاومتی، ریاضت اقتصادی

رویکرد «مقاومت اقتصادی» کارایی لازم را ندارد زیرا به صورت دایم و مقطعی به دنبال رفع آثار سوء آفند دشمن در حوزه اقتصاد بودن، شرایط جهش کشور را فراهم نمی کند. ازاینرو طرح استراتژی «اقتصاد مقاومتی» ضروری به نظر می رسد تا با آینده پژوهی دقیق و عالمانه، تمامی فرصتهای آتی دشمن برای ضربه زدن به اقتصاد کشور شناسایی و راهکارهای مناسب به کار گرفته شود…

۵ بهمن ۱۳۹۲
گفتگو با افشین پروین‌پور، کارشناس مسکن (2)

افزایش وام خرید مسکن توان مردم برای خانه‌دار شدن را افزایش می‌دهد؟

سیاستگذاران قصد دارند با ایجاد تورم در بازار مسکن، سازندگان را تحریک کنند که اقدام به ساخت مسکن کنند که این روش با تحریک بازار از ناحیه عرضه بسیار متفاوت است. تلاش دولت در جهت جوابگویی به تقاضای مسکن با کمترین قیمت نیست.

۱۱ آبان ۱۳۹۲
کارشناس اقتصاد مسکن:

مسکن مهر بر مبنای اصول عدالت‌خواهانه بنا شده است

مسکن اجتماعی طرح غلطی است و مسکن استیجاری از این جهت غلط است که کسی که متقاضی است باید به او مسکن ملکی داد. وقتی مسکن اجاره‌ای به این متقاضی می‌دهیم همیشه مشکل مسکن به قوت خودش باقی است.

۳۰ شهریور ۱۳۹۲
یک کارشناس اقتصاد مسکن:

افزایش وام خرید مسکن را گران می‌کند

در حال حاضر افزایش تقاضا نسبت به عرضه را در بازار مسکن داریم و در این حالت به هر نحوی تحریک تقاضا انجام شود باعث می‌شود فاصله عرضه و تقاضا افزایش یافته و مسکن گران شود.

۱۵ مرداد ۱۳۹۲
نقاط قوت و ضعف وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی:

آخوندی از حمایت منافع انبوه‌سازان تا مخالفت با تراکم فروشی

مبارزه با سیاست فروش تراکم(هوا) را یکی از جنبه‌های مثبت وزیر پیشنهادی راه وشهرسازی/ تفکر توجه به بخش خصوصی سیاست غلطی بود که از دوره وزارت آخوندی آغاز شد

۱ مرداد ۱۳۹۲
نقدی بر لایحه دولت برای واگذاری اراضی مسکن مهر به مردم

ظریفترین و طلائی‌ترین نکته‌ی مسکن مهر چه بود؟

ظریفترین و طلائی ترین نکتۀ موجود در طرح مسکن مهر این بود که عدم واگذاری مالکیت زمین باعث می شود تا مدیریت این کالای ارزشمند در دست دولت باقی بماند و از افتادن آن در ورطۀ سوداگری و در نتیجه گران شدن آن جلوگیری شود. ضمن اینکه از دید متقاضیان، هیچ تفاوتی با مدلهای قبلی یعنی واگذاری مالکیت مشاهده نمی شود.

۲۶ تیر ۱۳۹۲
پیرامون لایحه دولت برای واگذاری مالکیت زمین‌های مسکن مهر به مالکان

واگذاری مالکیت زمین‌ها به متقاضیان با اهداف مسکن مهر مغایر است

در مکاتب اقتصادی دنیا جدیدترین نظریه در پاسخ به این سوال که «آیا باید مالکیت زمین در اختیار حکومت باشد یا به مردم واگذار شود؟» این است که باید مالکیت زمین در اختیار دولت بماند و حق بهره‌برداری به متقاضی و کسانی که می‌خواهند از زمین استفاده کنند اعطا شود.