عبدالعظیم ملایی

مجموع امتیاز فصل جاری:
میانگین امتیاز كل: از 30
تعداد مطالب:
مجموع امتیاز كل:
حوزه‌های فعالیت:

کارشناس نظام توزیع کالا و عضو تیم طراحی شبنم

۱۱ آذر ۱۳۹۳

چرا براي کنترل نرخ ارز، از پیمان پولی دوجانبه استفاده نمی‌شود؟

پيمان پولي دوجانبه يک روش مکمل براي روشهاي موجود انتقال ارز (استفاده از دلار و يورو) است و نه جايگزين آنها. اگر قرار بود که کل تجارت ايران با ترکيه بر اساس دلار انجام شود، جمع تقاضا براي دلار، در دو کشور ۱۷۰ واحد بود (۱۰۰+۷۰)؛ اما اگر بين ايران و ترکيه پيمان پولي دوجانبه امضا شود، تا سقف ۱۴۰ واحد پولي (۷۰+۷۰)، از پولهاي ملي استفاده مي شود و تقاضا براي دلار از ۱۷۰ واحد به ۳۰ واحد کاهش خواهد يافت.

۲۱ خرد ۱۳۹۳

پیمان پولی دو جانبه؛ نیاز اساسی ایران در مراودات تجاری با ترکیه و سایر کشورها

یکی از شاهرگ‌های مهم اقتصاد، تعامل آن با جهان خارج و انجام تجارت فرامرزی است. با توجه به حیاتی بودن این امر، روشهای متعددی برای اطمینان از استمرار و تداوم آن در جهان طراحی شده است

۹ ارد ۱۳۹۳
حذف ارز واسط از چه زمانی در جهان رایج شد؟

طرح چیانگ مای: آغازگر پیمان های پولی دوجانبه

یکی از مهمترین مفاد این طرح، توسعه «پیمانهای پولی دوجانبه» برای استفاده از پولهای محلی در تجارت بین کشورهای آسه‌آن+۳ بود تا اثرات پولهای پرقدرت جهانی در اقتصاد این کشورها کاهش یابد. اجرای این طرح تا آنجایی توسعه یافته است که هم اکنون ادعا می‌شود در جنوب شرقی آسیا ارز غالب وجود ندارد.

۲ ارد ۱۳۹۳

اجلاس بانکهای مرکزی D-8، ظرفیتی مناسب برای انعقاد پیمانهای پولی دوجانبه

پیمان پولی دوجانبه روشی نوین و استاندارد در تبادلات مالی بین‌المللی است که در کنفرانس کشورهای جنوب شرقی آسیا بعد از بحران مالی ۱۹۹۷ در شهر چیانگ مای تایلند مصوب شد هدف از این پیمان ها مصون سازی اقتصاد این کشورها در برابر بحران‌هایی مانند بحران مالی سال ۱۹۹۷ است

۲۰ آبا ۱۳۹۲
بررسی سیستم‌های بین‌المللی کدگذاری کالا:

ایران کد و شبنم جایگزین هم نیستند

به منظور سیستمی کردن ارایه‌ خدمات، باید موجودیت‌ها به زبان ماشین تبدیل شوند تا رفتار آنها توسط رایانه قابل پردازش باشد، لذا «نظام کدگذاری پایه» شکل گرفته است در این یاداشت سعی می‌شود تا انواع نظام‌های شماره‌گذاری کالا مورد بررسی قرار گیرد.

۳۰ مهر ۱۳۹۲

آیا برچسب شبنم جعل می‌شود؟/ پاسخ به ۵ سوال در مورد طرح شبنم

آیا برچسب شبنم جعل می‌شود؟ درآمد میلیاردی شبنم به جیب چه کسانی می‌رود؟ چرا شبنم بروکراسی ایجاد کرده است؟ با چه اصلاحاتی می‌توان شبنم را بهبود بخشید؟ پاسخ به این سوالات را در می‌توانید در این یادداشت بخوانید.

۲۲ مهر ۱۳۹۲

آیا طرح شبنم موجب کاهش رتبه کسب‌وکار کشور شد؟

در حالی که طرح شبنم با کاهش قاچاق تلفن همراه درآمد گمرکی دولت را ۳۰ میلیارد تومان افزایش داده است این روزها برخی منابع از نظر غیر مساعد دولت به این طرح به دلیل نقش آن در افت شاخص سهولت کسب و کار ایران خبر داده اند.

۲۰ مهر ۱۳۹۲

سیاست‌های تجاری با رانت و ایجاد فضای تند رسانه‌ای دور زده می‌شود

واردات کالاهایی نهایی با عناوین وزینی مانند حمایت از تولید داخل و تسهیل کسب و کار صورت می پذیرد درحالیکه بازار ایران به اندازه‌ای بزرگ و جذاب هست که دیگر کشورها حاضر باشند برای ورود به آن خط تولید و مونتاژ در داخل ایجاد کنند. اما فعلا، تمام منافع اقتصادی واردات کالاهای نهایی من جمله اشتغال، نصیب کشورهای چین، کره‌جنوبی، ژاپن و مانند آن می‌شود.

۱۳ مهر ۱۳۹۲
چرا سامانه‌های مدیریت واردات مهم هستند؟(بخش دوم)

حذف سامانه‌های مدیریت واردات چه مشکلاتی را ایجاد می‌کند؟

چنانچه ایرانکد از فرآیندهای واردات حذف شود، علاوه بر ایجاد امکان تخلفات تعرفه‌ای، امکان ثبت سیستمی کالا در سامانه‌های مالیات بر ارزش افزوده، پوتال ارزی و سامانه مرکزی رهگیری دارو از بین می‌رود و این یعنی فساد، فرار مالیاتی و کاهش درآمد دولت.

۱۰ مهر ۱۳۹۲

چرا سامانه‌های مدیریت واردات مهم هستند؟(بخش اول)

سیستم کدگذاری یکتا در موسسه بین‌المللی کدگذاری یکپارچه به SGTIN معروف است. کارکرد این شناسه عمدتاً در حوزهای دارو، آرایشی و بهداشتی، مواد غذایی و دیگر کالاهایی است که باید استانداردهای معینی را بگذرانند. این مدل شناسه‌گذاری با اندکی تغییرات در داخل کشور به شناسه شبنم معروف است.

۳۱ شهر ۱۳۹۲

تسهیل کسب و کار یا تعطیلی تولید!؟

رئیس کل گمرک طی سخنانی سامانه های مدیریت واردات را زیر سوال برده و آنها را به عنوان حلقه زاید تجارت کشور برشمرده است.

۱۴ شهر ۱۳۹۲

چرا اتاق بازرگانی با طرح شبنم مخالف است؟

این روزها شاهد افزایش حملات اعضای اتاق ایران به طرح شبنم هستیم. حال این سوال مطرح می شود که شبنم چیست و چرا به نظر دوستان اتاق ایران، شبنم جزء برنامه های زائد برای تجارت خارجی محسوب می شود؟