علی عابدینی

مجموع امتیاز كل: 88
مجموع امتیاز فصل جاری: 0
میانگین امتیاز كل: 14.67 از 30
تعداد مطالب: 6
حوزه‌های فعالیت:

۳۰ مرداد ۱۳۹۳

استیضاح وزیر علوم و چالش‌های فراموش شده آموزش عالی کشور

دلایل اصلی نمایندگان برای استیضاح متمرکز بر مسائل سیاسی بود و آن‌ها نگران از ملتهب شدن فضای دانشگاه‌ها و به‌تبع آن کندی و توقف رشد علمی کشور بودند. اما اگر هدف اصلاح این سیستم باشد، حوزه آموزش عالی کشور با چالش‌های مهم دیگری نیز مواجه است که در مطالبات نمایندگان از فرجی‌دانا بسیار کمرنگ بود…

۲۶ مرداد ۱۳۹۳

چرا اساتید دانشگاه انگیزه‌ای برای ارتباط با صنعت ندارند؟

یکی از موانعی که در آیین نامه ارتقای اساتید در مورد ارتباط با صنعت وجود دارد این است که جهت دهي کلی اين آيين نامه بر روي ارائه مقالات غير مرتبط با نيازهاي کشور (بخصوص مقالات ISI) که عمدتا در مرز تکنولوژي قرار داشته و همپوشاني اندکي با نيازهاي داخلي دارند، است.

۱۴ تیر ۱۳۹۳
بررسی دلایل عقب‌ماندگی دانشگاه در تامین نیاز داخل

پاسخگو نبودن؛ مهمترین مشکل نظام آموزش عالی کشور

در حال حاضر منافع دانشگاه‌ها و آموزش عالی با منافع ملی گره نخورده است و دانشگاه‌های کشور برای رفتارها و خروجی های خود هیچ مسئولیتی را پذیرا نیستند و در برابر مسائلی چون عدم تناسب ظرفیت‌های آموزشی و سرفصل دروس با نیاز کشور و خروجی خود پاسخگو نیستند.

۱۰ بهمن ۱۳۹۲
تاملی در آمار وزیر علوم از فرار مغزها:

آیا واقعا 150 هزار نخبه در سال از کشور خارج می‌شوند؟

چندی پیش وزیر علوم آماری مبنی بر خروج سالانه 150 هزار نخبه از کشور را اعلام کردند اما بر اساس آمارهایی که بنیاد نخبگان اعلام کرده، تعداد کل نخبگانی که عضو این بنیاد هستند حدود 13 هزار نفر هستند.

۲۷ شهریور ۱۳۹۲

آقای رئیس جمهور علم و فناوری را دریابید

به نظر رئیس جمهور محترم باید تصمیم خود در این رابطه را سریعتر اخذ کرده و فردی با صلاحیت و آشنا به حوزه علم و فناوری را به عنوان معاون علمی و فناوری خود منصوب کند. این فرد نباید صرفا سابقه دانشگاهی داشته باشد بلکه باید سابقه‌اش در حوزه صنعت و تجاری‌سازی فناوری باشد.

۲۶ مرداد ۱۳۹۲

وجود مسئول فرابخشی برای توسعه فناوری ضروری است

با توجه به اینکه توسعه فناوری احتیاج به ایجاد هماهنگی در بخش‌های مختلف اعم از دانشگاه ، مؤسسه‌های تحقیق و توسعه، بخش صنعت و سایر بخش‌های اقتصادی کشور دارد و فعالیت آن‌ها به یکدیگر وابسته است، حاصل فعالیت منظم و هماهنگ تمامی این بخش‌ها نهایتاً به توسعه فناوری منجر خواهد شد. لذا وجود یک مسئول فرابخشی در این حوزه جهت هماهنگی بخش‌های مختلف لازم و ضروری می‌باشد.