گروه پژوهشی روشنا

مجموع امتیاز فصل جاری:
میانگین امتیاز كل: از 30
تعداد مطالب:
مجموع امتیاز كل:
حوزه‌های فعالیت:

۱۶ دی ۱۳۹۴

تولید آب شیرین با فناوری هسته‌ای

با توجه به برنامه‌ریزی صورت گرفته برای ساخت نیروگاه‌های جدید هسته‌­ای در جنوب کشور توسط سازمان انرژی اتمی و بحران کم‌آبی کشور –به‌ویژه در مناطق جنوبی- در نظر گرفتن واحدهای شیرین‌سازی آب در طرح اولیه این نیروگاه‌ها، می‌تواند معضلات آبی کشور را در آینده کاهش دهد.

۱۲ دی ۱۳۹۴

کاهش آلودگی هوا با فناوری هسته­‌ای

استفاده از فناوری شتاب‌دهنده‌های الکترونی خطی می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر کاهش آلایندگی حاصل از سوختن گاز طبیعی در نیروگاه‌های کشور داشته باشد. علاوه بر این، توسعه نیروگاه‌های هسته‌ای نیز به بهبود وضعیت هوای کلان‌شهرها کمک می‌کند.

۴ دی ۱۳۹۴

مبارزه با آفات کشاورزی به کمک فناوری هسته‌­ای

از مهم‌ترین و جدیدترین روش‌ها برای مبارزه با آفات، عقیم‌سازی آن‌ها با استفاده از پرتودهی است. توجه بیشتر به روش عقیم‌سازی در جهاد کشاورزی و دیگر سازمان‌های مربوط می­‌تواند حاشیه امنی برای محصولات کشاورزی کشور به وجود بیاورد و در کنار آن، ارزآوری و افزایش بازدهی در کشاورزی را در پی داشته باشد.

۲۶ آذر ۱۳۹۴

ضرورت به‌کارگیری دستگاه PET در بیمارستان‌های هسته‌­ای کشور

از مهم‌ترین کاربردهای فناوری هسته‌­ای در حوزه پزشکی، تصویربرداری از بدن بیماران برای تشخیص میزان پیشرفت بیماری و ناهنجاری‌های داخل بدن است.

۲۴ آذر ۱۳۹۴

انفجار صلح‌آمیز هسته‌­ای

بعد از فاجعه هیروشیما و ناکازاکی و نمایشی دردآور از انرژی هسته­‌ای در جهان، آمریکا و شوروی برای ارائه چهره‌ای مثبت از این انرژی، کاربردهای جدیدی از انفجار هسته‌­ای را با اهداف صلح‌آمیز رونمایی کردند. و آن بهره‌گیری از بمب هسته­‌ای برای کاربردهای مهندسی در حوزه‌های مختلف عمرانی، نفتی، گازی و غیره بود.

۱۹ آذر ۱۳۹۴
سیاست‌های هسته‌ای کشورهای همسایه (6)

روایتی از انرژی هسته‌ای در مصر

در حال حاضر دو راکتور تحقیقاتی در مصر چراغ فعالیت هسته‌­ای در این کشور را روشن نگه داشته‌اند اما مصر قصد دارد تا صنعت هسته­‌ای خود را رونق دهد. سال ۲۰۱۵ تفاهم‌نامه‌ای بین روسیه و مصر به امضا رسید که بر اساس آن قرار است روسیه ۴ نیروگاه هسته­‌ای هرکدام به ظرفیت ۱۲۰۰ مگاوات در سایت الدابا بسازد. شروع ساخت اولین واحد نیروگاهی سال ۲۰۲۰ تعیین شده است.

۵ آذر ۱۳۹۴
سیاست‌های هسته‌ای کشورهای همسایه (5)

۱۶ نیروگاه هسته‌ای در عربستان

بر اساس پیش‌بینی اداره اطلاعات انرژی آمریکا تا سال ۲۰۳۲، عربستان به ۱۲۰ گیگاوات ظرفیت برق نیاز خواهد داشت که نیمی از این میزان توسط شهرک پادشاهی ملک عبدالله تولید خواهد شد که مرکز انرژی‌های نو و اتمی عربستان است.

۲۸ آبا ۱۳۹۴
سیاست‌های هسته‌ای کشورهای همسایه (4)

فراز و فرود هسته‌ای ارمنستان

از مهم‌ترین مسائل پیش روی صنعت و اقتصاد ارمنستان، کمبود منابع انرژی است که موجب وابستگی این کشور به گاز ایران و روسیه شده است و این موضوع از عوامل افزایش جایگاه استراتژیک انرژی هسته­‌ای در این کشور به شمار می‌رود.

۲۱ آبا ۱۳۹۴
سیاست‌های هسته‌ای کشورهای همسایه (3)

حال و آینده هسته‌ای پاکستان

با فرض اینکه هر ۵ سال، یک نیروگاه هسته‌ای -معادل ظرفیت نیروگاه بوشهر- در ایران ساخته شود، تا سال ۲۰۳۰، کشورمان ۴ هزار مگاوات برق هسته‌­ای تولید خواهد کرد و پاکستان ۹ هزار مگاوات، یعنی بیش از دو برابر ایران!

۱۴ آبا ۱۳۹۴
سیاست‌های هسته‌ای کشورهای همسایه (2)

دورخیز ترکیه برای تولید سالانه ۹۰۰۰ مگاوات برق هسته‌ای

ظرفیت برق هسته‌ای در ترکیه تا سال ۲۰۲۸ میلادی به بیش از ۹ هزار مگاوات خواهد رسید که نشان از عزم جدی این کشور برای استفاده از انرژی هسته‌ای در سبد انرژی خود دارد. پس باید گفت علاوه بر امارات، ترکیه هم در آینده انرژی هسته­‌ای، نقش پررنگ‌تری از ایران ایفا خواهد کرد.

۶ آبا ۱۳۹۴
سیاست‌های هسته‌ای کشورهای همسایه (1)

خیز امارات برای سبقت از ایران در تولید برق هسته‌ای

تا سال ۲۰۲۰ میلادی، حتی اگر واحد دوم نیروگاه بوشهر هم افتتاح شود، باز هم کشور کوچک و کم‌جمعیت امارات متحده عربی برق هسته‌ای به مراتب بیشتری نسبت به ایران تولید خواهد کرد.