پروانه شکوری

مجموع امتیاز فصل جاری:
میانگین امتیاز كل: از 30
تعداد مطالب:
مجموع امتیاز كل:
حوزه‌های فعالیت:

۱۹ آذر ۱۳۹۶

بهانه نادرست فراکسیون زنان برای سد کردن راه ازدواج جوانان

یکی از دلایل اصلی موافقان طرح افزایش سن قانونی ازدواج دختران به ۱۸ سال، مضرات جسمانی رابطه جنسی و بارداری برای این دختران است؛ اما متخصصان معتقدند دلیلی برای این آسیب‌های جسمانی وجود نداشته و دختر بعد از رسیدن به سن بلوغ، آمادگی کامل برای بارداری را دارد.

۲۵ مهر ۱۳۹۶

در مواجهه با کاهش سن بلوغ جنسی یک راه‌کار کاهش فاصله سن بلوغ جنسی و سن ازدواج است

در مواجهه با کاهش سن بلوغ جنسی، دو راه می‌توان در پیش گرفت؛ یک راه این است که مثل اکثر جوامع غربی، روابط آزاد جنسی در سنین نوجوانی به رسمیت شناخته شود و در کنار آن آموزش‌های جنسی به افراد ارائه شود تا از بیماری‌های مقاربتی و بارداری‌های ناخواسته در این روابط، مصون بمانند. البته این راه‌حل مغایر با عرف و فرهنگ جامعه ایرانی است و در میان عموم مردم پذیرفته نخواهد شد. راه دیگر این است که فاصله سن بلوغ جنسی و سن ازدواج هرچقدر ممکن است کاهش داده شود و در این فاصله هم افراد تحت تربیت جنسی مبتنی بر خویشتن‌داری قرار گیرند.

۱۲ مهر ۱۳۹۶

مغایرت طرح افزایش سن ازدواج با قوانین و عرف جامعه ایرانی

ازدواج دختران زیر ۱۸ سال یک الگوی گسترده در ازدواج دختران ایرانی است و برخلاف ادعای موافقان طرح افزایش سن ازدواج، در این ازدواج‌ها کمترین تعداد طلاق در میان گروه‌های سنی متفاوت رخ می‌دهد. باید دید آیا عرف جامعه ایرانی پذیرش چنین قوانینی درزمینهٔ افزایش سن ازدواج را دارد یا خیر؟

۲۸ شهر ۱۳۹۶

توهم اشباع بودن حرفه پزشکی!

کمبود پزشک در کشور یکی از اصلی‌ترین مسائل نظام سلامت ایران است که مشکلاتی همچون تشکیل صف بیماران برای دریافت خدمات، کاهش کیفیت خدمات، محدودیت دسترسی به پزشک، افزایش خطای پزشکی و پرداخت‌های نامتعارف (زیرمیزی) و به‌تبع آن افزایش هزینه‌ها در نظام سلامت را به دنبال داشته است.

۵ شهر ۱۳۹۶
وزارت بهداشت و درمان یا وزارت پزشکان؟

بررسی معضل تعارض منافع در وزارت بهداشت

دلیل اصلی مشکلات نظام سلامت ایران، حضور افراد ذی‌نفع در صدر وزارت بهداشت و درمان است. این در حالی است که در اکثر کشورهای پیشرو در عرصه سلامت، مدیران این حوزه تقریباً هیچ‌گاه از میان ذی‌نفعان، سهام‌داران بخش خصوصی و پزشکان انتخاب نمی‌شوند.