رضا مهدوی پور

مجموع امتیاز فصل جاری:
میانگین امتیاز كل: از 30
تعداد مطالب:
مجموع امتیاز كل:
حوزه‌های فعالیت:

۱۵ دی ۱۳۹۳

فقدان تفکر سیستمی در موضوع کیفیت بنزین

ما در هیچیک از تحلیل‌های سیستمی خود، حق نداریم به همبستگی‌ها استناد کنیم. اشتباهی که در تحلیل‌های سطحی زیاد اتفاق می‌افتد و در خصوص بنزین و کیفیت آن نیز این جنس تحلیلها قابل مشاهده است.

۱۳ خرد ۱۳۹۳

چالش‌های پیش روی توسعه کمی و کیفی پالایشگاه‌های نفت کشور

دلیل اصلی افزایش آلایندگی شهرها را باید در اجرایی نشدن برنامه‌های کمی و کیفی پالایشگاه‌ها جست و جو نمود. با کمی دقت یکی از دلایل اصلی اجرایی نشدن به موقع این برنامه‌ها به خوبی مشخص می شود و آن هم این موضوع است که در بین سال‌های ۱۳۷۵ تا ۱۳۸۴ (برنامه های دوم و سوم توسعه) دولت وقت انگیزه‌ای برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای در پالایشگاه‌ها را نداشت.

۲۱ اسف ۱۳۹۲

بیم‌ و امیدهای احداث پالایشگاه‌های میعانات گازی در عسلویه

با وجود سه پالایشگاه نیمه تمام ستاره خلیج، نفت نیک قشم و پارس، ظاهراً تاریخ دوباره در حال تکرار است؛ طی روزهای اخیر با تصمیمات به عمل آمده در وزارت نفت قرار بر این شده است که زمینی به مساحت ۳۰۰ هکتار در مجاورت فاز ۱۳ پارس جنوبی به منظور فراورش ۵۰۰ هزار بشکه میعانات گازی اختصاص داده شود.

۶ اسف ۱۳۹۲
نقدی بر ساختار پژوهش و فناوری در وزارت نفت

ساختار پژوهشی وزارت نفت نیازمند نوآوری است!

باید به مسئولین مربوطه این هشدار را داد که بین تمرکززدائی و تمرکزگرایی در راهبری پژوهش و فناوری صنعت نفت، نقطه بهینه آن را منطبق با واقعیت‌ها و زیرساخت‌های موجود انتخاب نمایند.

۱۲ بهم ۱۳۹۲

افزایش قیمت خوراک و تغییر مبنای سودآوری پتروشیمی‌ها

نقاط ضعف اصلی پتروشیمی‌های بالادستی گازی در عدم توسعه‌ی زنجیره محصول و بهره‌وری پایین انرژی است و این مجتمع‌ها، این نقاط ضعف را با دریافت خوراک ارزان از بخش انفال عمومی در سال­های اخیر جبران کرده‌اند.

۱۲ دی ۱۳۹۲

نقش بورس انرژی در توسعه پالایشگاه‌های کوچک

وزارت نفت می‌­تواند از طریق بورس انرژی و با یک سیاست دراز مدت و پایدار اقدام به عرضه­‌ی خوراک مورد نیاز پالایشگاه­‌های کوچکی که با سرمایه‌ی بخش خصوصی راه­ اندازی شده‌اند، نماید چرا که یکی از موانع اصلی در توسعه‌ی این واحدهای پالایشگاهی، اختصاص خوراکی با مشخصات معین است.