میرهادی رهگشای

مجموع امتیاز فصل جاری:
میانگین امتیاز كل: از 30
تعداد مطالب:
مجموع امتیاز كل:
حوزه‌های فعالیت:

۲۳ آبا ۱۳۹۶

افزایش تعرفه راه جلوگیری از واردات گسترده برنج

تعرفه واردات برنج در سال گذشته ۴۰ درصد بوده است و علاوه بر آن در هر کیلوگرم ۵۰۰ تومان نیز مابه‌التفاوت از واردکنندگان دریافت می‌شد. با اینحال در سال جاری تعرفه واردات برنج به ۲۶ درصد کاهش یافته و دریافت مابه التفاوت ۵۰۰ تومانی نیز حذف شده است.

۱۳ خرد ۱۳۹۶
پیمان‌های پولی دوجانبه؛

کشورها خواهان انعقاد پیمان پولی با ایران؛ بانک مرکزی مخالف!

تعدادی از کشورها از ایران درخواست کرده‌اند با انعقاد یک پیمان پولی دوجانبه و ایجاد زیرساخت‌های قانونی و مالی لازم، زمینه را برای استفاده از پول‌های ملی در تجارت دوجانبه فراهم آورند اما بانک مرکزی تاکنون تمایل جدی نشان نداده است.

۳۱ فرو ۱۳۹۶

روی دیگر تراز مثبت تجاری

طبق آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران، میانگین ارزش هر تن کالای صادراتی در سال ۹۵ نسبت به ۹۴، ۲۵ درصد کاهش یافته است و در مقابل، ارزش هر تن کالای وارداتی، حدود ۱۱ درصد افزایش یافته است که نشان از خام‌فروشی بیشتر ایران در زمینه صادرات غیرنفتی دارد.

۵ مرد ۱۳۹۵

نقش بانک مرکزی و مجلس در کاهش وابستگی ۶۰ درصدی به دلار و یورو

پیمان‌های پولی دوجانبه می‌توانند منجر به کاهش وابستگی کشور در استفاده از ارزهای واسط بین المللی شده و در تقویت برون‌گرایی اقتصادی -که در سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی به آن تأکید شده است- نقش آفرینی کنند. انعقاد این پیمان ها با ۹ کشور طرف تجاری، نیاز کشور به بیش از ۶۰ درصد دلار و یورو را کاهش می دهد.

۲۰ فرو ۱۳۹۵
بررسی آمار تجارت خارجی کشور در سال 94

سایه سنگین نفت بر صادرات غیرنفتی

مثبت شدن تراز تجاری کشور گرچه دستاوردی مناسب است، اما اولا کاهش چشمگیر میزان صادرات کشور در اثر تأثیرپذیری از کاهش قیمت نفت موضوعی به شدت نگران کننده است که نشان از وابسته به نفت بودن صادرات غیرنفتی کشور دارد. همچنین مثبت بودن تراز تجاری کشور زمانی قابل اتکا خواهد بود که در چند سال متوالی تکرار شود و نه اینکه در یک سال و در زمان انتظار بازار برای اجرا شدن توافق هسته‌ای رخ داده باشد.

۲۷ مرد ۱۳۹۴

رهگیری کالا، لازمه‌ مبارزه با قاچاق

روش معقول و منطقی مبارزه با قاچاق کالا، شناسایی کالاهای قاچاق در مبادی فروش است که در اکثر کشورهای دنیا در حال اجراست. در واقع تنها کالایی باید اجازه فروش داشته باشد که تمامی جزئیات مربوط به تولید و یا واردات آن از مسیرهای قانونی به شکل شفاف مشخص باشد.

۲۲ مرد ۱۳۹۴

نباید به سوئیفت وابسته شد

دولتمردان توجه داشته باشند که حتی پس از لغو تحریم‌ها، به دلیل اینکه کشورهای غربی و نهادهای تحت کنترل ‌آن‌ها قابل اعتماد نیستند، وابستگی بیش از حد به آن‌ها به هیچ عنوان منطقی نیست و باید تدابیری اتخاذ شود که ایران در تعاملات بین‌المللی خود کمترین وابستگی را به این کشورها داشته باشد. استفاده دوباره از شبکه سوئیفت می‌تواند یکی از مصادیق بارز این وابستگی باشد.

۱۸ مرد ۱۳۹۴

صادرکنندگان چه می‌خواهند؟

با توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر کشور به نظر می‌رسد ارائه وام با حجم و زمان بازپرداخت مناسب گره بیشتری از کار صادرکنندگان بازخواهد کرد تا جوایز نقدی و یا کمک سود. در واقع صادرکنندگان نیاز به حجم بالایی از تسهیلات با دوره بازپرداخت مناسب دارند که منابع سازمان توسعه تجارت کفاف آن را نمی‌دهد.

۹ مرد ۱۳۹۴

ویژگی‌های سرمایه‌گذاری خارجی مطلوب

پس از اعلام توافق ایران و گروه ۱+۵ در مذاکرات اخیر، مساله سرازیر شدن سرمایه‌های خارجی به داخل کشور بیش از هر زمان دیگری مطرح شده است. ورود سرمایه‌های خارجی می‌تواند منافع زیادی را برای کشور به همراه داشته باشد، اما باید توجه داشت عدم نظارت و مدیریت آنها ممکن است مضراتی نیز به همراه داشته باشد که در مواردی ممکن است بیش از منافع آنها باشد.

۹ مرد ۱۳۹۴

ویژگی‌های سرمایه‌گذاری خارجی مطلوب

پس از اعلام توافق ایران و گروه ۱+۵ در مذاکرات اخیر، مساله سرازیر شدن سرمایه‌های خارجی به داخل کشور بیش از هر زمان دیگری مطرح شده است. ورود سرمایه‌های خارجی می‌تواند منافع زیادی را برای کشور به همراه داشته باشد، اما باید توجه داشت عدم نظارت و مدیریت آنها ممکن است مضراتی نیز به همراه داشته باشد که در مواردی ممکن است بیش از منافع آنها باشد.

۹ مرد ۱۳۹۴

فرصت‌های تجاری ایران با الجزایر

الجزایر سالانه در حدود ۱۲ میلیارد دلار واردات خدمات دارد که بخش قابل توجهی از آن خدمات فنی و مهندسی است. در نتیجه ایران ظرفیت بالایی در صادرات خدمات فنی و مهندسی و محصولاتی چون شیر خشک و پلی اتیلن و همچنین دیگر محصولات حیوانی و کشاورزی به الجزایر دارد و ضروری است مسئولین مربوطه زمینه لازم را برای استفاده از این ظرفیت‌ها فراهم آورند.

۸ مرد ۱۳۹۴

راهکاری برای برقراری خطوط منظم پروازی به کشورهای هدف صادراتی

به منظور ایجاد خطوط پروازی مستقیم به کشورهای هدف و همچنین با هدف تقویت ناوگان هواپیمایی کشور، سازمان توسعه تجارت هزینه خرید هواپیما را به یک ایرلاین داخلی به صورت وام بپردازد و در ازای آن این ایرلاین بخشی از ظرفیت پروازی هواپیمای خریداری شده را به ایجاد خطوط پروازی منظم به کشورهای هدف سازمان توسعه تجارت اختصاص دهد.

۲۴ تیر ۱۳۹۴

واردات طلا و فلزات گرانبها در ازای صادرات نفت‌خام به آفریقای‌جنوبی

ایران می‌تواند در ازای فروش نفت خام به آفریقای جنوبی، محصولاتی چون طلا، انواع فلزات گرانبها و برخی ماشین آلات مکانیکی را از این کشور وارد کند تا علاوه بر افزایش فروش نفت از بلوکه شدن منابع حاصل از آن در بانک‌های خارجی جلوگیری نماید.

۱۷ تیر ۱۳۹۴
تغییرات حقوق ورودی واردات کالاها(1)

تحلیلی بر محصولات کتاب تعرفه

در این یادداشت به بررسی کالاهایی نظیر حیوانات زنده و محصولات حیوانی، محصولات نباتی، چربی‌ها و روغن‌های حیوانی و نباتی، محصولات و فرآورده‌های غذایی و محصولات شیمیایی و پلاستیکی که حقوق ورودی آن‌ها تغییر یافته و تأثیر تغییرات تعرفه‌ها آن به تفکیک هریک از بخش‌ها می‌پردازیم.

۱۵ تیر ۱۳۹۴
گزارش تجارت ایران در بهار94

چرا گمرک خودرو را در صدر واردات قرار نداد؟

در اقدامی جدید گمرک جمهوری اسلامی واردات خودرو با حجم سیلندر ۱۵۰۰ الی ۲۰۰۰ سی سی و ۲۰۰۰ الی ۲۵۰۰ سی سی را در کد تعرفه‌های جداگانه ثبت می‌کند و این مسئله باعث شده دیگر خودرو در ۱۰ قلم عمده وارداتی کشور خودنمایی نکند. اما واقعیت آن است که چنانچه میزان واردات این دو کد تعرفه در سه ماه ابتدایی سال را با یکدیگر جمع کنیم به بیش از ۲۱۸ میلیون دلار می‌رسد و در نتیجه خودرو با حجم سیلندر ۱۵۰۰ الی ۲۵۰۰ سی سی سومین کالای عمده‌ی وارداتی کشور است.