محمد عنبری

مجموع امتیاز فصل جاری:
میانگین امتیاز كل: از 30
تعداد مطالب:
مجموع امتیاز كل:
حوزه‌های فعالیت:

۲۴ آذر ۱۳۹۷

تأمین مالی پروژه‌ای و عدم وابستگی به بودجه دولتی

بارها گفته شده که پروژه های عمرانی به علت مشکل تأمین مالی متوقف شده‌اند. در حالی که همین پروژه‌ها اگر در شرکتهای بخش خصوصی انجام شوند، سریعتر وبا کیفیت تر پیش خواهند رفت اما گفته می‌شود مشکل تامین مالی وجود دارد! اگر مردم بدانند سود و منفعت اجرای یک پروژه واقعاً بیشتر از هزینه اجرای آن است، آیا باز هم جذب سرمایه برای آن پروژه دشوار است؟ در حالیکه نقدینگی موجود در کشور ما نزدیک به ۱.۷۰۰ تریلیون تومان است.

۹ خرداد ۱۳۹۶

ایجاد حداقل ۴۰۰ هزار فرصت شغلی در روستاها با ساخت مسکن روستایی

برای اطمینان از ایجاد اشتغال واقعی برای روستاییان در لایحه برداشت ۱٫۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی، پیشنهاد می‌شود تسهیلات مذکور در بخشی از اقتصاد مانند حوزه مسکن روستایی هزینه شود که پیشران بوده و ساختار تخصیص آن به‌صورت شفاف و قابل نظارت در کشور وجود داشته باشد.

۲۸ فروردین ۱۳۹۶
بایدها و نبایدهای حوزه اشتغال-4

فعال سازی لکوموتیوهای اقتصادی؛ راهبرد اصلی اشتغال‌زایی پایدار

باتوجه به تجربیات کشورهای موفق و همچنین تجربیات ناموفق اشتغال‌زایی کشور دولت باید با انتخاب صنایع پیشران یا لکوموتیو باهدف ایجاد رونق پایدار در بخش صنعت گام بردارد که در این راستا باید مسکن، صنایع غذایی و کشاورزی، صنایع نساجی و پوشاک، زنجیره ارزش افزوده پتروشیمی، زنجیره تامین صنایع پالایشگاهی و … در اولویت قرار گیرند.

۲۷ فروردین ۱۳۹۶
بایدها و نبایدهای حوزه اشتغال-3

اهمیت محیط کسب و کار و وضع موجود کشور

در کشور ما همواره در بررسی علل ضعف اقتصاد ملی یا شناختن چگونگی دستیابی به پیشرفت بر «مشکلات ساختاری اقتصاد» و «نامساعد بودن شرایط تولید» تأکید شده است؛ اما تبیین جامع و مناسبی از این مشکلات ساختاری و شرایط نامناسب و نیز چگونگی بهبود آنها صورت نگرفته است.

۲۶ فروردین ۱۳۹۶
بایدها و نبایدهای حوزه اشتغال-2

لزوم تغییر رویکرد به مسئله اشتغال‌زایی از سوی دولت

همه دولت‌ها به اشتغال نگاهی علت محور داشته‌اند و آن را فی‌نفسه دارای موضوعیت می‌دانسته‌اند. درحالی‌که این مسئله با مناسب سازی محیط کسب و کار و رونق تولید ملی از طریق فعال شدن لکوموتیوهای اقتصادی در صنعت و کشاورزی حل می‌شود.

۲۱ فروردین ۱۳۹۶
بایدها و نبایدهای حوزه اشتغال/1

نیاز کشور به ایجاد سالانه ۱٫۵ میلیون شغل جدید

تحقق هدف برنامه ششم نیازمند اشتغال‌زایی سالانه ۱۵۰هزار فرصت شغلی است که با در نظر گرفتن سالانه ۱٫۳۲۵میلیون نفر تقاضای جدید ناشی از رشد جمعیت فعال، درمجموع کشور سالانه نیازمند ۱میلیون و ۴۷۵هزار فرصت شغلی جدید خواهد بود.

۲۴ مهر ۱۳۹۵

مشکل بازارسازی شرکت‌های دانش‌بنیان چگونه حل خواهد شد؟

با قرار گرفتن شرکت‌های دانش‌بنیان در زنجیره تأمین دستگاه‌های دولتی، چالش بزرگ این شرکت‌ها یعنی مسئله بازارسازی و فروش محصولاتشان حل خواهد شد و این مهم نیازمند حمایت و برنامه‌ریزی دولت است.

۸ اردیبهشت ۱۳۹۵

آمایش آموزش عالی چگونه تصویب شد؟

طرح آمایش آموزش عالی در شورای عالی انقلاب فرهنگی پس از ۶ سال سرگردانی، بالأخره در اسفندماه سال گذشته به تصویب رسید. سندی که در یک کلام، برای توسعه هوشمند و هدفمند آموزش عالی مبتنی بر آمایش سرزمینی در دستور کار قرار گرفت.

۲۶ مهر ۱۳۹۴

بودجه پژوهشی زیر پونز قوانین!

اگر به قوانین بودجه سالیان گذشته نیز توجه کنیم متوجه سهم اندک اعتبارات پژوهشی در تولید ناخلص ملی خواهیم شد به طوری که می‌توان گفت بودجه‌نویسان هیچ توجهی به قانون برنامه پنجم توسعه نداشته‌اند. حتی همین میزان اعتبار مصوب نیز هرگز برای پژوهش تخصیص نیافته است.

۱ تیر ۱۳۹۴
در حاشیه لایحه برخورد با تقلب علمی

با متقلب برخورد نکنید!

همانطور که از همان ابتدای سال پیش بینی می‌شد، لایحه برخورد با تقلب علمی از موضوعات خبرساز این روزها شده است. لایحه ای که چند ماه قبل از طرف وزارت علوم برای بررسی در کمیسیون اجتماعی دولت آماده شد ولی هنوز خبری از آن نیست. حالا نمایندگان مجلس قصد دارند در این باره از وزیر علوم سوال کنند.

۲۶ خرداد ۱۳۹۴

رشد علمی در فراز یا نشیب؟

مدتی قبل ۴ هزار و ۱۸۲ نفر از اساتید دانشگاه‌های کشور خطاب به رئیس‌جمهور کشورمان نامه‌ای نوشتند و نسبت به افت علمی کشور هشدار دادند. به دنبال این مسئله آمارهای متفاوتی در فضای علمی کشور پیرامون تولید علم بیان شد.

۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۴

از وزارتخانه‌ای که هست تا وزارتخانه‌ای که باید

این وزارتخانه در حالی که هنوز درگیر پرونده بورسیه‌ها است، در معرض پرونده اختلاس صندوق رفاه قرار گرفته و اعلام موضع و رسیدگی به آن از سوی وزارت علوم به یک دلیل عمده توقع دور از توان یک وزارتخانه علمی و فناورانه است. این دلیل عمده به تفاوت پیگیری چنین پرونده‌هایی با ماهیت وظایف و فعالیت‌های این وزارتخانه است.

۷ اردیبهشت ۱۳۹۴
جزئیات برگزاری نمایشگاه ساخت ایران

رشد ۹۰درصدی محصولات ساخت ایران

به منظور آشنایی بیشتر با نمایشگاه ساخت ایران و سازوکارهای حاکم بر آن با جناب آقای دکتر رضا اسدی فر، دبیر نمایشگاه مصاحبه ای ترتیب دادیم. وی اظهار کرد: در مورد تعداد کل محصولات به لحاظ تنوع سال اول ۱۴۰۰ مورد سال دوم ۳۴۰۰ و امسال این تعداد به ۷۲۰۰ مورد رسیده است.

۶ اردیبهشت ۱۳۹۴
سومین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران

داستان سه دوره حمایت از ساخت ایران

سومین نمایشگاه «تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران» با حضور شرکت های داخلی فعال در این عرصه با هدف ایجاد رقابت در بین تولید کنندگان داخلی و معرفی آنها به بازار مصرف کشور از ۴ اردیبهشت آغاز بکار کرده و تا ۷ اردیبهشت ادامه دارد.

۶ بهمن ۱۳۹۳
در پنجمین پنل گفتمان مدیریت و سیاست‌گذاری نوآوری و فناوری مطرح شد

توجه بیش از حد به وزارت علوم، عامل نقصان سیاستگذاری علمی

پنجمین پنل از سلسله نشست‌های «گفتمان مدیریت و سیاست‌گذاری نوآوری و فناوری»، هفته گذشته با موضوع « بررسی تطور ذهنیت سیاستگذاران علم و فناوری کشور» با حضور آقایان، دکتر جعفر توفیقی دکتر حسین سالار آملی و دکتر حجت‌الله حاجی‌حسینی برگزار شد.