محمد سپاسی

مجموع امتیاز فصل جاری:
میانگین امتیاز كل: از 30
تعداد مطالب:
مجموع امتیاز كل:
حوزه‌های فعالیت:

۹ ارد ۱۳۹۴
«ظرفیت خاموش»بررسی چالشهای توسعه صنعت پتروشیمی (10)

مسأله کدام است؟ سازوکار یا قیمت

هدف از آزادسازی قیمت ها در بورس، حذف دلالان و به تبع آن، شفاف شدن معاملات بود، اما این اهداف به دو دلیل محقق نشده است؛ یکی تمایل صنایع پایین‌دستی برای خرید از بازار، به دلیل عدم شفافیت و دیگری، اعطای مجوز به واحدهای پتروشیمی برای فروش محصول خود در بازار آزاد، بعد از عدم فروش محصول در دو بار عرضه در بورس.

۱۴ اسف ۱۳۹۳

یارانه گاز خانوارهای پرمصرف ۴٫۵ برابر یارانه نقدی آنهاست

میزان یارانه گاز دریافتی خانوارهای پرمصرف حدود ۳۰۰۰ میلیارد تومان است که حدود ۴٫۵ برابر یارانه نقدی این خانوارهاست. حتی مازاد یارانه گاز برای این مشترکین (تنها یارانه از پله ششم به بعد)، حدود ۱٫۳برابر یارانه نقدی آنهاست.

۴ اسف ۱۳۹۳
«ظرفیت خاموش» بررسی چالشهای توسعه صنعت پتروشیمی (2)

مالکیت خصوصی با مدیریت دولتی!

هدف از خصوصی سازی، میدان داری بخش خصوصی در کار و تولید محصولات موثر بود. در حالی که در صنعت پتروشیمی عمده صاحبان سهام شرکت ها را نهادهای عمومی تشکیل می دهند که مدیران آن ها توسط دولت تعیین میگردد. یعنی در واقعیت مالکیت خصوصی شده است اما با مدیریت دولتی!

۳ اسف ۱۳۹۳
«ظرفیت خاموش» بررسی چالشهای توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی (1)

پتروشیمی؛ آنچه هست و آنچه باید باشد

صنعت پتروشیمی بعنوان آخرین حلقه در زنجیره تولید صنعت نفت به صنایع بالادستی، میان دستی و صنایع پایین دستی تقسیم بندی می شود. هر چه حرکت به سمت تکمیل زنجیره ارزش صورت بگیرد، مزایای بیشتری مانند اشتغالزایی و ارزش افزوده بالاتر در پی خواهد داشت.

۱۹ بهم ۱۳۹۳
یارانه 10 برابری برای مشترکین پرمصرف

پرمصرفها، شاگرد اول دریافت یارانه گاز

در حالی که متوسط یارانه دریافتی گاز برای کم مصرف ترین مشترکین گاز، ۱۰۰ هزار تومان می باشد این میزان برای پرمصرف‌ترین مشترکین گاز به بیش از یک میلیون تومان می‌رسد که به مراتب بیشتر از یارانه نقدی آنهاست.

۶ بهم ۱۳۹۳
با اختلاف وزارت نفت و وزارت صنعت بر قیمت خوراک پتروشیمی

رانت خوراک پتروشیمی در دوراهی ماندن یا رفتن

وزیر نفت اعتقاد دارد برای حرکت در مسیر سودآوری ناشی از تولید و نه ناشی از رانت، نباید قیمت خوراک گاز پتروشیمی‌ها را کاهش داد ولی وزیر صنعت، معدن و تجارت دیدگاه کاملا متفاوتی دارد و معتقد به عرضه خوراک گاز ارزان به پتروشیمی‌ها است.

۱ بهم ۱۳۹۳
استقبال اعضای کمیسیون بودجه از مصوبه کمیسیون انرژی

خیز مجلس برای حذف یارانه پرمصرف‌ها

اگر یارانه افراد پرمصرف در مصارف بی‌رویه با اجرای طرح کمیسیون انرژی مجلس حذف شود، در عمل یارانه افراد پردرآمد حذف شده است. همچنین در این حالت به جای فشار بر همه مردم، تنها ثروتمندان هزینه افزایش قیمت‌ها را پرداخت می‌کنند.