محمد ترابی

مجموع امتیاز فصل جاری:
میانگین امتیاز كل: از 30
تعداد مطالب:
مجموع امتیاز كل:
حوزه‌های فعالیت:

۱۶ اسفند ۱۳۹۳

غفلت از فرصت‌های معدنی همسایگان

متاسفانه با وجود شباهت های بسیار زمین شناختی و معدنی و همچنین شباهت‌های فرهنگی و اجتماعی که می تواند در کنار توانایی های مهندسین ایرانی نیرو محرکه ای در راستا صادرات خدمات مهندسی معدن و زمین شناسی باشد، استفاده ای بهینه از این قابلیت ها نشده است و بیشتر فعالیت‌های این حوزه در کشورهای همسایه شرقی، محدود به فعالیت‌های آموزشی بوده است.

۲۸ بهمن ۱۳۹۳

چرا سرمایه‌گذاری معدنی در کشورهای معدن‌خیز دنیا رو به افزایش است؟

علیرغم پایین بودن ارزش افزوده، اشتغال و بازده ای سرمایه گذاری خارجی بررسی کشورهای منتخب نشان می دهد سهم سرمایه گذاری داخلی و خارجی و هزینه تحقیق و توسعه در این بخش به جز ایران در سایر کشورها در حال افزایش است. بنابراین می توان این سوال را مطرح نمود چرا با وجود پایین بودن بسیاری از شاخص های اقتصادی در بخش معدن سرمایه گذاری این بخش در کشورهای معدن خیز به نسبت بیشتر است؟

۱۰ آذر ۱۳۹۳

عقب ماندگی ۲۰‌ میلیون تنی تولید فولاد کشور از سند راهبرد توسعه صنعتی کشور

حتی با فرض استمرار رشد تولید سالانه ۷ درصد برای تولید فولاد کشور در سال‌های آتی، میزان تولید فولاد ایران در سال ۱۴۰۴ حداکثر ۳۶ میلیون تن خواهد بود و تولید ۵۵ میلیون تنی فولاد در آن سال مطابق با سند راهبرد توسعه صنعتی کشور، عملا محقق نخواهد شد.

۱۰ آبان ۱۳۹۳

دامپینگ، بلای جان فولادی ها….

چنانچه در ایران همانند دیگر کشورها اقدامات پیشگیرانه در قبال دامپینگ (ارزان فروشی) همچون وضع تعرفه‌های سنگین بر واردات در دستور کار قرار نگیرد، خطرات بزرگی صنعت فولاد و بازار داخلی را تهدید خواهد کرد.

۴ آبان ۱۳۹۳

آیا ایران در فولاد به خودکفایی رسیده است؟

مطابق آمار انجمن جهانی فولاد، میزان تولید فولاد در سال جاری احتمالاً ۱۶٫۵ میلیون تن خواهد بود و این میزان تولید، تقریباً با میزان مصرف در سال گذشته برابر است. ولی نکته­‌ای که باید موردتوجه قرار گیرد، کاهش چشمگیر مصرف فولاد ایران در ۳ سال گذشته است.

۲۹ مهر ۱۳۹۳

«اشتغال‌زایی» و «ارزش افزوده» دو نتیجه توسعه اقتصادی معادن

ترديدی نيست كه حركت بخش معدن به سمت جايگاه واقعی خود در اقتصاد و بهره‌گیری از تمامی ظرفیت‌های اين بخش، نگاه ويژه به مقوله تكميل زنجيره ارزش معدن و صنايع معدنی را می‌طلبد. در اين ميان، برنامه‌ریزی در خصوص مديريت صادرات در بخش معدن باهدف صادرات محصولات باارزش افزوده بالا به‌عنوان راهبردی كليدی براي تحقق اين مهم امری اجتناب‌ناپذیر است.

۲۷ مهر ۱۳۹۳

ضریب ارزش‌افزوده بالای صنایع فلزی، ظرفیتی همچنان موجود

با نگاهی جامع به عرضه و تقاضای صنایع به روشنی پی خواهیم برد که وابستگی بخش‌های مختلف صنعتی به محصولات فلزی همواره نیاز به این محصولات را در سطح بالایی قرار داده است. استفاده بهینه از این مزیت‌ها در صورتی امکان پذیر است که با برنامه‌ریزی و سیاستی مدون به‌کارگیری ظرفیت‌های معدنی در دستور کار قرار گیرد.

۱۵ مهر ۱۳۹۳
با سرمایه گذاری­های گسترده ترکیه، عربستان، قطر و امارات

آینده صنعت فولاد خاورمیانه چگونه خواهد بود؟

چه با دید جهانی و چه منطقه‌­ای، صنعت فولادسازی کشور در آینده­ای نزدیک با رقیبان بسیار جدی و سخت کوش مواجه خواهد بود. که مسلما لازمه این رقابت استفاده حداکثری از مزیت­‌های داخلی و بهبود بهره­‌وری کارخانجات فولادسازی داخلی می­‌باشد.

۱۴ مهر ۱۳۹۳

وضع عوارض بر صادرات مواد معدنی خام منتفی شد!

با وجود تلاش وزارت صنعت، معدن و تجارت برای وضع عوارض بر مواد معدنی خام، فعالیت های صادرکنندگان این مواد و اتاق بازرگانی نهایتاً به اینجا ختم شد که شورای اقتصاد در جلسه هفته گذشته مصوب کرد که عوارض صادرات بسیاری از این مواد دوباره «صفر» شود.

۹ مهر ۱۳۹۳

لزوم توجه به وضعیت منابع آبی کشور در موقعیت یابی و بهره برداری از صنایع آب بر

در حالی ضرورت صرفه جویی آب در بخش کشاورزی در ماه های اخیر مورد توجه فراوانی قرار گرفته است که بسیاری از صنایع کشور (به خصوص صنایع معدنی و فرآوری مواد معدنی) در مناطق مرکزی و بسیار کم آب کشور واقع شده ­اند و صرفه جویی در مصرف آب آنها نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

۸ مهر ۱۳۹۳

صادرات جهانی فولاد، تجارتی منطقه‌ای

فولاد اساس و پایه اکثر صنایع و زیرساخت­های یک کشور هست و به دلیل این نقش پایه­‌ای نسبت به دیگر فلزات، به مقدار بسیار بیشتری مورد مصرف قرار می­‌گیرد و ازاین‌جهت قابلیت جابه­‌جایی زیاد ندارد. به همین خاطر کشورهای دنیا به دنبال تأمین فولاد صنایع خود از طریق نزدیک­ترین و ارزان­ترین راه ممکن هستند. لذا حمل‌ونقل و محدودیت مسافت جابه­‌جایی فاکتوری بسیار تأثیرگذار در صادرات فولاد است.

۵ مهر ۱۳۹۳

عوارض صادرات سنگ آهن خام، در پیچ و تاب کشمکش دولت و بخش خصوصی

سوالی که در اینجا مطرح می­ شود این است که چرا تولیدکنندگان سنگ آهن در زمانی که قیمت جهانی سنگ‌آهن بالا بود و سودهای بسیاری از صادرات خام آن نصیبشان می‌شد به فکر بهینه‌سازی ماشین‌آلات و استخراج خود و همچنین تکمیل زنجیره فرآوری خود نبودند، ولی الان حتی به عوارض ۵ درصدی هم اعتراض می‌کنند.

۲۵ شهریور ۱۳۹۳

نقش فولاد در توسعه زیرساخت‌های صنعتی

فولاد نقشی زیر بنایی در توسعه و صنعتی شدن کشورها داراست و حتی بعد از صنعتی شدن یک کشور باز هم تاثیری قابل توجه بر تولید داخلی آن کشور دارد و خودکفایی در آن به علت نقش پایه­‌ای در توسعه زیرساخت­های یک کشور، تسریع­ کننده حرکت صنعتی شدن آن کشور است.

۲۴ شهریور ۱۳۹۳

بازار جهانی سنگ آهن، بازاری نامطمئن برای ایران

عدم توازن بین ظرفیت تولید فرآورده‌های میانی فولاد (کنسانتره و گندله سنگ آهن) و ظرفیت‌­های مصرفی کارخانه­ های داخلی فولاد سبب شده است که هم تمام سنگ آهن تولیدی در داخل فرآوری نشود و صادرات این ماده خام صورت گیرد و هم کارخانه‌های فولاد با کل ظرفیت اسمی فعالیت نکنند و کشور در زمینه تولید فولاد به خودکفایی نرسد.

۱۹ شهریور ۱۳۹۳

خودکفایی در تولید فولاد، راهبرد قدرت‌های اقتصادی جهان

خودکفایی و عدم وابستگی در کالاهای استراتژیک و زیر بنای مثل فولاد حتی با وجود فقر گسترده در منابع اولیه آن و به قیمت واردات آنها، جزو سیاست‌های صنعتی و برنامه‌های زیربنایی کشورهای توسعه یافته و صنعتی بوده است و این در حالی است که این موضوع تاکنون با وجود منابع گسترده و غنی این بخش در کشور، محقق نگردیده است.