محمدرضا علیزاده

مجموع امتیاز فصل جاری:
میانگین امتیاز كل: از 30
تعداد مطالب:
مجموع امتیاز كل:
حوزه‌های فعالیت:

۳۱ خرد ۱۳۹۶

اقدمات دولت در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی از منظر شفافیت

پس از گذشت سه سال از ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، در این نوشتار، گزارشی از اقدامات دولت در راستای اجرایی سازی بند ۱۹ این سیاست‌ها مرتبط با موضوع « شفاف‌سازی اقتصاد و سالم‌سازی آن و جلوگیری از اقدامات، فعالیت‌ها و زمینه‌های فسادزا در حوزه‌های پولی، تجاری، ارزی و … .» ارائه شده است.

۲۱ اسف ۱۳۹۵

شفافیت دوای درد نظارت بر اموال و دارایی‎های مسئولین

آسیب‌های ناشی از نظارت متمرکز بر اموال و دارایی‎های مسئولین سالهاست که گریبانگیر کشور ماست، متاسفانه با وجود این آسیب ها تاکنون نه به سیره اولیای دین رجوع نموده ایم و نه از تجربیات بین المللی که همه موید شفافیت و نظارت عمومی است بهره گرفته‌ایم.

۱۶ اسف ۱۳۹۵
بررسی راهکارهای رسیدگی به دارایی مسئولین/۲

پایان تلخ مذاکرات قانون رسیدگی به اموال مسئولان

قانون «رسیدگی به دارایی مقامات، مسئولان و کارگزاران نظام جمهوری اسلامی ایران » شیر بی یال و کوپالی است که پس از ۱۱ سال دوندگی در راهروهای مجلس، شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام دیگر توانی برای مبارزه با غول فساد ندارد.

۱۵ اسف ۱۳۹۵
بررسی راهکارهای رسیدگی به دارایی مسئولین/۱

اصل ۱۴۲ قانون اساسی لازم اما ناکافی

اصل ۱۴۲ قانون اساسی که اشاره به رسیدگی به اموال و داراییهای مسئولین رده بالای نظام دارد، تا کنون نتوانسته است، مانع بروز فساد مالی و ثروت اندوزی شود در این راستا نیاز است که دستورالعمل اجرایی این اصل تدوین شود و با کمک سایر قوانین، دامنه مشمولین این قانون به مدیران عالی رتبه و در معرض خطر فساد افزایش یابد.

۱۳ ارد ۱۳۹۵

نقش نهادهای مدنی و محلی در تحقق شفافیت

بررسی تجربیات کشورهای مختلف نشان می‌دهد که نهادهای قوی مدنی و نظامات مستحکم مردمی تأثیر بسزایی در خیزش‌های مردمی برای ایجاد شفافیت دارند. نمونه این تأثیرگذاری را می‌توان در پیگیری عملکرد شورای شهر همدان توسط یکی از تشکل‌های دانشجویی دانشگاه بوعلی همدان مشاهده کرد.

۲۴ مهر ۱۳۹۴

پایان استعمار و فساد با شفافیت قراردادها

شفافیت قراردادها باعث ایجاد انگیزه برای افزایش کیفیت قراردادها و مانع از پیگیری منافع شخصی و جناحی به جای منافع ملی توسط مسئولین دولتی در قراردادها می‌شود.

۹ مهر ۱۳۹۴

چرا کارت سوخت باید بماند؟

نقش کلیدی و موثر کارت‌های سوخت در ایجاد شفافیت در توزیع بنزین و جلوگیری از قاچاق این فرآورده نفتی به کشورهای همسایه، ضرورت حفظ این کارت‌ها را با وجود تک نرخی شدن بنزین آشکار می‌کند.

۱۷ شهر ۱۳۹۴

راهکاری برای نجات بزرگ‌ترین طرح IT کشور

راهکاری مناسب برای استمرار استفاده مردم از کارت سوخت، افزایش قیمت سوخت‌گیری با کارت سوخت جایگاه‌داران به ۱۵۰۰ تومان در هر لیتر است. در این صورت، هم مردم انگیزه مناسبی برای استفاده از کارت سوخت خود دارند، هم درآمد دولت افزایش می‌یابد و از افزایش قاچاق بنزین جلوگیری می‌شود.