علی فاطمی

مجموع امتیاز فصل جاری:
میانگین امتیاز كل: از 30
تعداد مطالب:
مجموع امتیاز كل:
حوزه‌های فعالیت:

۱۵ دی ۱۳۹۳
مالکیت شرکتهای دانش‌بنیان کوچک توسط شرکتهای بزرگ

راهبرد کمک به توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان کوچک

در صورت آغاز و گسترش کسب مالکیت شرکت‌های دانش‌بنیان تازه تاسيس توسط شركت‌هاي بزرگ‌تر، مي‌توان از افول شركت‌هاي دانش‌بنيان به دليل عدم برخورداري از توانمندي‌هاي غيرفناورانه جلوگيري كرد و زمينه‌ي استفاده از توانمندي‌هاي فناورانه‌ي اين شركت‌ها در جهت نياز كشور را فراهم كرد.

۳۰ آذر ۱۳۹۳

آیا شرکت‌های دانش‌بنیان به خدمات غیرفناورانه نیاز دارند؟

توانمندی‌های فناورانه ممکن است به تنهایی شرکت را موفق به تولید محصول اولیه نمایند، اما برای تولید محصول قابل عرضه به بازار در مقیاس اقتصادی و فروش آن، کافی نیستند. بنابراین شرکت‌های دانش‌بنیان جهت تکمیل مسیر رشد خود به طیفی از توانمندی‌های غیرفناورانه‌ نیاز دارند تا مکمل توانمندی‌های فناورانه‌ی آن‌ها را باشد.

۲۶ آذر ۱۳۹۳

نقش صندوق نوآوری و شکوفایی در تسهیل فروش داروهای زیستی تولید داخل

صندوق نوآوری و شکوفایی می‌تواند در قالب تسهیلات قرض‌الحسنه‌ی یک ساله، قیمت داروهای تولیدشده را در زمان تحویل به تولیدکننده پرداخت کند و بازپرداخت آن را از شرکت پخش مطالبه کند.

۴ آذر ۱۳۹۳

بررسی اولویت‌بندی خدمات در صندوق نوآوری‌وشکوفایی

عدم قرارگیری خدمات مالی در قالب کمک بلاعوض و خدمات مخصوص شرکت‌های تازه تاسیس، که در مراحل اولیه توسعه ایده قرار دارند، مزیت اصلی اولویت‌بندی صندوق نوآوری و شکوفایی است.

۱ آذر ۱۳۹۳

نمونه‌ای از تسهیل‌گری صندوق‌های فعال علم‌وفناوری برای دریافت تسهیلات بانکی توسط شرکت‌های دانش‌بنیان

بر اساس گفته‌های دکتر عیوضلو، بانک توسعه‌ی صادرات تاکنون ۱۵۰ فقره تقاضا معادل ۶۰ میلیارد تومان دریافت کرده است که ۳۰ فقره از آن‌ها به ارزش ۱۳ میلیارد تومان مصوبه بانکی گرفته‌اند و ۱۰ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده است.

۲۶ آبا ۱۳۹۳

راه حلی برای تسهیل در فروش اقساطی محصولات دانش بنیان

با توسعه‌ خدمات تسهیل‌کننده‌ فروش اقساطی محصول توسط شرکت‌های دانش‌بنیان با استفاده از روش‌هایی مانند صدور ضمانت‌نامه تعهد پرداخت اقساط و جابجایی چک، می‌توان مشکل عدم فروش محصول تولید شده برخی از این شرکت‌ها را کاهش داد.

۲۰ آبا ۱۳۹۳

بررسی اصول حاکم بر فعالیت‌های صندوق نوآوری و شکوفایی

در صورتی که صندوق‌های فعال در حوزه علم و فناوری با ارائه سبدی از وثایق به صندوق نوآوری و شکوفایی، پوشش قسمتی از ریسک را به نفع آن صندوق به عهده بگیرند و در ازای آن کارمزد بیشتری دریافت کنند، صندوق نوآوری و شکوفایی می‌تواند بر روی قاعده‌گذاری و نظارت بر فعالیت‌های مشترک با صندوق‌ها متمرکز شود.

۸ آبا ۱۳۹۳

آیا صندوق نوآوری‌وشکوفایی از صندوقهای فعال در حوزه علم‌وفناوری حمایت می‌کند؟

در صورتی که صندوق‌های فعال در حوزه علم و فناوری به عنوان حلقه‌ی واسط صندوق نوآوری و شکوفایی و شرکت‌های دانش‌بنیان به رسمیت شناخته شوند، تقویت این صندوق‌ها یک راهبرد اساسی برای صندوق‌ نوآوری و شکوفایی به حساب خواهد آمد.

۳ آبا ۱۳۹۳

ضرورت استقرار مکانیزم ارزیابی تخصصی در صندوق‌های فعال در حوزه علم‌و‌فناوری

در ازای این مسئولیت‌پذیری صندوق‌های واسط در پذیرش ریسک، ضرورت دارد صندوق نوآوری و شکوفایی کارمزد بیشتری را برای صندوق واسط درنظر گیرد. یعنی اگر برای یک کارگزار ساده معادل یک درصد منابع تجهیزشده توسط صندوق نوآوری و شکوفایی، کارمزد درنظر گرفته می‌شود، ضروری است این عدد برای صندوق واسط به تناسب ریسک پذیرفته‌شده افزایش یابد.

۲۶ مهر ۱۳۹۳

لزوم قاعده‌گذاری و نظارت صندوق نوآوری‌ و شکوفایی بر فعالیت‌های مشترک با سایر صندوق‌ها

با درنظر گرفته‌شدن ملاحظاتی، در تعامل‌های دوجانبه‌ی صندوق نوآوری و شکوفایی با صندوق‌های فعال در حوزه‌ی علم و فناوری، می‌توان دامنه‌ی عاملیت این صندوق‌ها را توسعه داد و زمینه‌ی رشد حجم و توانمندی‌های این صندوق‌ها را فراهم کرد.

۱۵ مهر ۱۳۹۳
استفاده از ظرفیت صندوقهای فعال در حوزه علم و فناوری

راه صدور ضمانت‌نامه‌های بانکی برای شرکت‌های دانش‌بنیان

به منظور تسهیل صدور ضمانت‌نامه‌های بانکی برای شرکت‌های دانش‌بنیان، صندوق‌های فعال در حوزه‌ی عمل و فناوری می‌توانند نقش واسط بین این دو را بازی کنند. بدین‌ترتیب فقدان نظام ارزیابی و اعتبارسنجی تخصصی در بانک و درخواست وثیقه‌های سنگین توسط این نهاد به کمک ضمانت‌نامه‌های صندوق‌های فعال در حوزه‌ی علم و فناوری جبران می‌شود و این صندوق‌ها عهده‌دار پوشش ریسک بانک‌ها می‌شوند.

۱۷ شهر ۱۳۹۳

خدمت‌محوری؛ کارکرد اصلی صندوق نوآوری و شکوفایی

اگر با اتخاذ نگاه خدمت محور، قید حداکثرکردن سود از صندوق نوآوری و شکوفایی برداشته‌شود، می‌توان با طراحی مدل‌های متنوع‌تر، ضمن حفظ ارزش اسمی سرمایه‌ی صندوق با اهرم‌کردن منابع صندوق نوآوری و شکوفایی، منابع مالی بیشتری را به سمت نظام علم و فناوری هدایت کرد و خرید و فروش محصولات دانش‌بنیان را توسعه داد.

۲ شهر ۱۳۹۳
سیاستگذاری برای توسعه شرکت های دانش بنیان به تناسب مسیر رشد آن ها

برنامه ریزی پا به پای شرکت های دانش بنیان

با کسب شناخت لازم از مراحل رشد طبیعی شرکت‌های دانش‌بنیان و احصای مسائل مربوط به هر مرحله، ضروری است خدمات و حمایت‌های دولتی را به‌تناسب نیاز واقعی شرکت‌ها طراحی کرد.

۲۸ مرد ۱۳۹۳

چرا اقتصاد دانش‌بنیان شرکت محور است؟

برای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان در سطح کشور شناسایی عنصر پایه‌ی عرضه‌کننده‌ی کالا و خدمات دانش‌بنیان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. بدین منظور ضروری است به این سوال پاسخ داده‌شود که آیا تولید و عرضه‌ی کالا و خدمات در اقتصاد دانش‌بنیان باید توسط شرکت‌ها رخ دهد، یا اینکه افراد محور اینگونه فعالیت‌ها باشند.

۲۱ مرد ۱۳۹۳

پیشنهاداتی برای افزایش کارایی صندوق نوآوری و شکوفایی در حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان

براساس قانون بودجه امسال، قرار است معادل ریالی مبلغ ۲۰۰ میلیون دلار برای افزایش سرمایه صندوق نوآوری و شکوفایی اختصاص داده شود. در صورت تحقق این امر، ضروری است برخی نکات در طراحی سازوکارهای تخصیص منابع این صندوق رعایت شوند.