سید کامران باقری

مجموع امتیاز فصل جاری:
میانگین امتیاز كل: از 30
تعداد مطالب:
مجموع امتیاز كل:
حوزه‌های فعالیت:

۱۹ مهر ۱۳۹۴

ای کاش این داستان تخیلی بود!

تصور کنید که کشوری تصمیم می‌گیرد یکی از موانع مزمن و کهنه توسعه خود را از میان بردارد. جمعی ماه‌ها تلاش می‌کند و راه‌حلی را ارائه می‌کند. این سند می‌رسد به دست یک جمع محدود از مدیران که احتمالاً هیچکدام در کل عمر خود حتی یک مقاله چند صفحه‌ای در آن زمینه نخوانده‌اند. اما با اتکا به حس ششم بی‌همتای خود، آن سند را پاره کرده و دور میریزند.

۴ مرد ۱۳۹۴

نسبت دولت با نوآوری: مانع یا پیشران؟

گسترش شتابان فناوری اطلاعات و ارتباطات در سال‌های اخیر یکی از دلایل اصلی رونق گرفتن نوآوری در مدل کسب‌وکار بوده است. به بیان دیگر، بسیاری از مدل‌های کسب‌وکار که پیش از این امکان عملی شدن نداشته‌اند، امروزه بر بستر اینترنت نه تنها عملی که بسیار ثروت‌آفرین شده‌اند. به همین دلیل در فضای کسب‌وکار امروزی، نوآوری در مدل کسب‌وکار به یکی از مهم‌ترین منابع خلق مزیت رقابتی تبدیل شده است.

۱ خرد ۱۳۹۴

رودربایستی نخبگان در مورد وضعیت نظام ملی مالکیت صنعتی

تلاش‌های دوره تحریم به ما آموخت که پیشرفت فناوری پدیده‌ای خطی و دستوری نیست. در عوض، نوآوری فناوری در دل نظام پیچیده‌ای از نهادها و سازمان‌های مختلف و تعاملات آنها شکل می‌گیرد که آن را “نظام ملی نوآوری” می‌نامند.

۲۲ ارد ۱۳۹۴

چرا داشتن فرآیند رسمی توسعه محصول جدید لازم است؟

بسیاری از شرکت‌های تولیدی ایرانی بر پایه واردات یا بازرگانی محصولات خارجی شکل گرفته و می‌گیرند. با توجه به ریسک و پیچیدگی کمتر واردات و بازرگانی محصولات خارجی، این یک انتخاب طبیعی در محیط کسب‌وکار ایران به شمار می‌رود.

۱ ارد ۱۳۹۴

پرچم‌هایی که یکی یکی،پایین می‌آیند!

این فروشگاه‌ها برای نشان دادن اصالت ترکیه‌ای محصولات‌شان، از هر ابزاری بهره می‌گیرند: از قسم و آیه گرفته تا نصب پرچم آن کشور در داخل فروشگاه و حتی پخش موسیقی ترکیه‌ای! حتی در یک مورد، در کمال شگفتی، پرچم بزرگ ترکیه بر سردر یکی از مراکز خرید این بازار نصب شده بود!

۱۵ بهم ۱۳۹۳

نوآوری را از خودمان شروع کنيم!

سال‌هاست که به مناسبت‌های مختلف در جمع مديران ايرانی در باب نوآوری سخن گفته‌ام . مديران حاضر، هرگونه اقدام موثری برای نوآوری را در گرو تصميم و عزم جدی مديران بالادست خود دانسته‌اند. مديران عامل، تغيير سياست‌های دولت به عنوان پيش‌نياز تغيير و حرکت‌های نوآورانه مطرح شده است. با دولتمردان هم که سخن می‌گويم، از شرايط سخت بين‌المللی و لزوم تغيير عوامل محيطی به عنوان گام نخست می‌شنوم.

۲۵ آذر ۱۳۹۳

حرکت واقعی از اقتصاد نفتی به اقتصاد دانش‌بنیان

فاصله اقتصاد خام فروشیِ نفتی تا اقتصاد دانش‌بنيان، يک فاصله بزرگ مفهومی است. در يکی، فکر کردن و نوآوری به ديگران واگذار شده و ما وابسته و مصرف‌کننده‌ايم، در ديگری ما بايد فکر کنیم و خلاق باشيم.

۲۴ آذر ۱۳۹۳

موج سهمگينی که شايد ما را به خود آورد!

گويي فناوری نفت، پديده مرموزی است که قلمرو ما ايراني‌ها نيست. هنوز مديران صنعت گمان می‌کنند که دم زدن از توسعه فناوری در صنعت نفت نوعی رویاپردازی ناشی از بی‌خبری است. مديران صنعت معتقدند که اين کشور را درآمد نفت می‌چرخاند و تنها واقعيت اين کشور همين درآمد حاصل از فروش نفت است. بنابراين در صنعت نفت وقتی برای روياپردازی ندارند!

۱۵ مهر ۱۳۹۳

نگاه نادرست سنتی به نقش فناوری در صنعت

در گذشته وقتی ماشين‌آلات خارجی وارد می‌کرديم، به اشتباه گمان می‌کرديم که فناوری را وارد کرده‌ايم. اين در حالی است که آن ماشين‌آلات، نه خودِ فناوری، که محصول دانش و فناوری شرکت‌های خارجی بودند.

۲۹ شهر ۱۳۹۳

ضرورت بازتعريف نسبت دولت با توسعه فناوری در بخش خصوصی

از آنجا که تاسيس و اداره بسياری از پژوهشکده‌ها و دانشگاه‌ها به دست دولت و با بودجه دولتی صورت گرفته، به تدريج اين باور اشتباه نزد متوليان امر در دولت شکل گرفت که توسعه فناوری امری دولتی است و دولت متولی کليه فعاليت‌ها در اين حوزه است. بنابراين به تدريج نسبت دولت با توسعه فناوری به اشتباه حالت تصدی‌گری به خود گرفت.

۱۸ ارد ۱۳۹۳

آیا الزامات شکلی ثبت اختراع در ایران رعایت می‌شود؟(۲)

با توجه به اهميت کليدی الزامات شکلی ثبت اختراع و سادگی و سهولت اعمال آنها (دست‌کم در مقايسه با الزامات ماهوی ثبت اختراع)، بايد پرسيد که چرا تاکنون به اين مقوله مهم توجه نشده است؟ آيا بيش از ۷۰ سال سابقه ثبت اختراع در ایران برای پی‌بردن به اهميت اين موضوع کافی نبوده است؟ آيا نبايد از تجربه جهانی در اين زمينه درس گرفت؟

۸ ارد ۱۳۹۳

آیا الزامات شکلی ثبت اختراع در ایران رعایت می‌شود؟(۱)

به گزارش عیارآنلاین، رونق کسب‌وکارهای فناوری‌بنيان در کشوری که نظام ثبت اختراع قدرتمندی نداشته باشد، رويايي دست‌نيافتنی بيش نيست. اين‌کار همچون بنا کردن سازه‌های فولادين يک برج بلند بدون هرگونه زيرسازی آنهم بر بستری ماسه‌ای است. اگر اقبال بلند يکی از برج‌های اينچنين را سر پا نگهدارد، بی‌شک نمی‌توان شهری پر از اين‌گونه برج‌های سست‌بنيان […]

۲۶ دی ۱۳۹۲
گفتگو با پژوهشگر برتر و مشاور حوزه مالکیت فکری(2):

مالکیت‌فکری نیاز به جریان‌سازی ملی دارد نه بهبودهای قطره‌چکانی

اگر سازمان ملی مالکیت فکری به معنای واقعی شکل بگیرد باید کل چرخه ارزش‌آفرينی از دارايي‌های فکری را مدنظر قرار دهد. از فرهنگ‌سازی گرفته تا تعامل با نظام بانکی و مواردی از این دست.

۲۳ دی ۱۳۹۲
گفتگو با پژوهشگر برتر و مشاور حوزه مالکیت فکری(1):

ناکارآمدی نظام مالکیت فکری چه مشکلات و تبعاتی به‌همراه دارد؟

نگاه حاکم بر نظام مالکيت فکری ايران نگاه کمک به افزایش توان نوآوری بنگاه‌ها و سازمان‌های ملی و کمک به ارتقاء توان نوآوری ملی نیست. قوه قضائیه به تناسب پيشينه، فرهنگ سازمانی و تخصص نیروهایش نگاه صرفاً حقوقی به این مسائل این حوزه دارد.

۲۱ دی ۱۳۹۲
مشاور مدیریت نوآوری و مالکیت فکری:

کمیسیون حقوقی جایگاه بررسی طرح «حمایت از مالکیت صنعتی» نیست

فلسفه وجودی نظام ثبت اختراع، کمک به تشویق نوآوری و توسعه فناوری در سطح ملی است. اکنون کارشناسان متعجب‌ هستند که با چه توجیهی «کمیسیون قضایی و حقوقی» به عنوان کمیسیون اصلی بررسی «طرح حمایت از مالکیت صنعتی» تعیین شده است؟