سید حمیدرضا قریشی

مجموع امتیاز فصل جاری:
میانگین امتیاز كل: از 30
تعداد مطالب:
مجموع امتیاز كل:
حوزه‌های فعالیت:

۱۴ فرو ۱۳۹۶

توقف کامل قاچاق سوخت، نیازمند تکمیل اقدام ارزشمند دولت

اگرچه اجرای طرح موفق تخصیص گازوئیل بر مبنای پیمایش، دستاوردهای مهمی برای کشور به ارمغان آورده است، اما توقف کامل قاچاق سوخت در کشور نیازمند تلاش و اجرای اقدامات تکمیلی است که اجرای مرحله دوم طرح مذکور و حفظ ظرفیت کارت سوخت بنزین برای اجرای طرح‌های مشابهی در بخش حمل‌ونقل سبک از آن جمله است.

۲۴ مهر ۱۳۹۵

حذف ۲۷ هزار میلیارد تومان یارانه انرژی با آزادسازی تدریجی قیمت بنزین

با اجرای نظام پلکانی قیمت بنزین و کاهش تدریجی میزان الگوی مصرف ماهانه، بدون فشار بر عموم مردم و در یک فرایند تدریجی، ۲۷ هزار میلیارد تومان یارانۀ پنهان انرژی که جزو هزینه های دولت محسوب می گردد حذف می‌شود و زمینه برای آزادسازی کامل نرخ سوخت فراهم می‌گردد.

۲۶ دی ۱۳۹۴

دود وام خودرو در چشم شهرنشینان

تخصیص «غیرهدفمند» وام به خودروهای شخصی و بی توجهی دولت به جایگزینی تاکسی‌های فرسوده موجب تضعیف حمل‌ونقل عمومی، افزایش ترافیک، افزایش مصرف سوخت و افزایش آلاینده‌های هوا می‌شود و دود آن به چشم مردم کلان‌شهرها خواهد رفت.

۲۶ آبا ۱۳۹۴

صادرات برق یا صادرات گاز؛ درآمد کدامیک پایدارتر است؟

مقایسه تغییرات قیمت گاز و برق صادراتی کشور در سال‌های اخیر و بررسی‌های پارلمان اروپا نشان می‌دهد قیمت گاز در مقایسه با قیمت برق وابستگی بیشتری به قیمت جهانی نفت دارد و در نتیجه درآمدهای حاصل از صادرات برق پایدارتر از درآمدهای صادرات گاز است.

۱۷ آبا ۱۳۹۴

آیا وام خرید خودرو «هدف‌مند» می‌شود؟

می‌توان با اولویت دادن به متقاضیان اسقاط یک خودروی فرسوده و یا اختصاص وام ۲۵ میلیونی خودرو به خودروهای کم‌مصرف‌تر، علاوه بر رکودزدایی از صنعت خودرو، مصرف سوخت و میزان تولید آلاینده‌ها را کاهش داد.

۱۸ شهر ۱۳۹۴

ابهام آماری؛ چالش مهم طرح کاهش تلفات

آمارهای ارائه شده در زمینه کاهش تلفات برق آنهم در سطح معاونان وزیر نیرو در فاصله دو روز یک درصد اختلاف دارد. ارائه آمارهای مختلف و رساندن این آمار به زیر ده درصد نه تنها مشکلی را از صنعت برق حل نمی کند بلکه در آینده حتی راه را برای اصلاح مجدد آن می بندد چراکه این تلفات در پشت آمارهای ارائه شده پنهان می ماند.

۳ اسف ۱۳۹۳

راهکارهایی برای رفع دو ایراد مطرح به آزادسازی قیمت انرژی پرمصرف‌‌ها

هر چند تعداد اعضای خانوار و کنتورهای مشترک موانعی بر سر راه اجرای مطلوب طرح آزادسازی قیمت انرژی برای پرمصرف‌ها است ولی مزایای این طرح به گونه‌ای است که اجرای این طرح را منطقی می‌کند.

۸ بهم ۱۳۹۳

کنترل مصرف بی‌رویه برق و گاز با جریمۀ پلکانی پرمصرف‌ها

بر اساس تجربیات جهانی در صورتی که قیمت انرژی با افزایش مصرف بر اساس پلکان‌های افزایشی (IBT) تنظیم شود، بدون آن که عموم مردم با افزایش هزینه مواجه شوند، پرمصرف‌ها رفتار مصرفی خود را اصلاح می‌کنند و مصرف انرژی کنترل می‌شود.

۷ بهم ۱۳۹۳
مروری بر یک مدل‌ موفق تعرفه‌گذاری برق در جهان

آمریکا چگونه با مشترکین پرمصرف انرژی رفتار می‌کند؟

اگرچه تعرفه برق در کشور ما پلکانی است، اما یارانه‌ای بودن پلکان‌های بالای الگوی مصرف کارایی این شیوه قیمت‌گذاری را از بین برده است؛ موضوعی که در کشورهای صنعتی از آن غفلت نمی‌شود.

۶ آذر ۱۳۹۳

آیا عدالت در تامین انرژی تنها با گازرسانی محقق می‌شود؟

با تقویت شبکۀ برق در مناطق گرم و معتدل، توسعۀ استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر، کاهش تعرفۀ برق و توزیع لوازم خانگی الکتریکی و خورشیدی با حمایت دولتی می‌توان نیاز نواحی گرمسیر به گاز را مرتفع کرد.

۱۱ مهر ۱۳۹۳

توسعۀ آبگرمکن‌های خورشیدی در خانه‌ها برای جبران کمبود گاز نیروگاه‌ها

با توجه به تابش مناسب آفتاب در فصل‌های گرم، توسعۀ آبگرمکن‌های خورشیدی می‌تواند ۶۰ درصد از کمبود گاز نیروگاه‌ها در ماههای گرم سال را جبران و ۷.۵ میلیارد دلار صرفه جویی ایجاد کند.

۲۹ تیر ۱۳۹۳
گرمایش خورشیدی (4)

نقشه راه استفاده از آبگرمکن‌های خورشیدی در مناطق مختلف کشور

بازدهی بالا و تلفات حرارتی کم در آبگرمکن‌های خورشیدی لوله خلأ سبب می‌شود این سیستم‌ها در تمامی شرایط آب‌وهوایی حتی در مناطق سردسیر کشور نیز از عملکرد قابل قبولی برخوردار باشند و بتوان بخشی از نیاز انرژی حرارتی این مناطق را بدون نیاز به سوخت‌های فسیلی تامین کرد.

۳۱ خرد ۱۳۹۳
گرمایش خورشیدی (3)

مزایای اجتماعی و زیست‌محیطی استفاده از آبگرمکن‌های خورشیدی

توسعۀ آبگرمکن های خورشیدی می تواند اشتغال قابل توجهی در زنجیرۀ تولید، فروش، نصب و راه اندازی، تعمیر و نگهداری ایجاد کند و آلودگی هوای شهرها و مناطق مسکونی را نیز کاهش دهد.

۱۲ خرد ۱۳۹۳
گرمایش خورشیدی (2)

مزایای اقتصادی استفاده از آبگرمکن‌های خورشیدی

در صورت استفاده از آبگرمکن‌های خورشیدی جهت گرمایش آب در بخش های خانگی و عمومی-تجاری در کشور، سالیانه ۷٫۶ میلیارد متر مکعب در مصرف گاز صرفه‌جویی خواهد شد که ارزشی برابر ۱۰٫۵ هزار میلیارد تومان دارد.

۲۹ ارد ۱۳۹۳
گرمایش خورشیدی (1)

ضرورت گسترش استفاده از آبگرمکن ­های خورشیدی در کشور

با وجود آن که میانگین تابش سالیانۀ خورشید در کشور آلمان تقریبا نصف میانگین تابش خورشید در ایران است، ظرفیت آبگرمکن ­های فعال در این کشور بیش از ۱۰۰ برابر کشور است. این امر کاهش چشمگیر مصرف سوخت های فسیلی را در تولید آب گرم به همراه داشته است.