حمیدرضا رضایی

مجموع امتیاز فصل جاری:
میانگین امتیاز كل: از 30
تعداد مطالب:
مجموع امتیاز كل:
حوزه‌های فعالیت:

۶ آبان ۱۳۹۴
ششمین بسته خبری فاوا منتشر شد

از پساتلگرام تا اینترنت رایگان آمریکایی!

بحث‌ و کشمکش‌های ایجادشده پیرامون فیلترینگ تلگرام، تناقضات مسئولین وزارت ارتباطات در مورد پروژه اوترنت و مذاکرات این وزارتخانه برای انتقال کپی سرورهای اینترنت جهانی به ایران از مهم‌ترین اتفاقات هفته گذشته بود.

۲۷ مهر ۱۳۹۴
پنجمین بسته خبری فاوا

موازی کاری در فضای مجازی همچنان ادامه دارد…

با وجود گذشت بیش از یکماه از ابلاغ سیاستها و تأکیدات مقام معظم رهبری بر «انحلال شوراهای موازی» و «اهتمام جدی مسئولین»، هنوز شاهد حرکت جدی و اهتمام ویژه در این خصوص نیستیم.با توجه به اهمیت موضوع فضای مجازی تصمیمات سریع و حساب شده می تواند جلوی بسیاری از آسیبهای این حوزه را بگیرد.

۲۰ مهر ۱۳۹۴
چهارمین بسته خبری فاوا

تلویزیون اینترنتی و ضرورت هوشیاری مسئولین

این هفته به بررسی وضعیت شبکه‌های اجتماعی و ضریب امنیت پایین این شبکه‌ها، بررسی طرح راه‌اندازی سامانه بومی رتبه‌بندی سایت‌ها، چرایی انتقال مرکز ملی فضای مجازی و به حاشیه رانده شدن آن و سایر اخبار مهم حوزه فاوا پرداخته شده است.

۱۸ مهر ۱۳۹۴

«کارآفرینی دیجیتالی» و دنیای امروز ما

کارآفرینی دیجیتالی امروزه در روش های کسب و کار بیل گیتس ، رهبر مایکروسافت به عینیت یافته است. روشی که ” گیتس” جوان را به همراه همکارش، ظرف دو دهه به ثروتمندترین انسان کره زمین تبدیل کرد. مزیت رقابتی و پتانسیل ممتاز تولید در عرصه IT ، مولفه های اصلی رونق کسب و کار در این حوزه به شمار می رود.

۱۵ مهر ۱۳۹۴

زنگ خطر ِاعتیاد به بازی های رایانه ای+ اینفوگرافی

«چشمانش مثل دو کاسه ی خون به صفحه خیره می ماند. هر چه صدایش می کنم متوجه نمی شود. به سمت دو شاخه که می روم با عصبانیت و پرخاش او غافلگیر می شوم… بعد از سه ساعت بازی کردن مدام، هنوز هم می خواهد ادامه دهد… این اتفاق تقریباً هر روز تکرار می شود.»
این سناریو و سناریوهای مشابه، در منزل خیلی ها همه روزه دیده می شود. به راستی چرا فرزندان مان این قدر حرص و ولع به انجام بازی های کامپیوتری دارند؟

۱۳ مهر ۱۳۹۴
سومین بسته خبری فاوا

شبکه ملی اطلاعات در گیرودار وعده‌ها

گرچه همراستا بودن وزارت ارتباطات و رییس جدید شورای فضای مجازی از نکات مثبت برای اجرای اقدامات مهم در حوزه فضای مجازی است اما از طرفی امکان وجود معضلاتی نظیر کندشدن اقدامات، تاخیر در تصمیم‌گیری‌ها و نیز به حاشیه رانده‌شدن مرکز ملی وجود خواهد داشت.

۳۱ شهریور ۱۳۹۴

زوایای پنهان جویشگرهای بومی

به گزارش عیارآنلاین، در نگاه اول شاید به نظر برسد که این موتورهای جستجوگر بومی به هیچ وجه توان رقابت با غول‌هایی نظیر گوگل و یاهو را ندارند ولی تجربه نشان داده که با روی کار آمدن هر جویشگر محلی، اقبال عمومی از این جستجوگرها به مراتب بیشتر از سایر موتورهای جستجوگر بین‌المللی بوده است. […]

۳۱ شهریور ۱۳۹۴
دومین بسته خبری فاوا منتشر شد

«دولت الکترونیک» گامی در جهت کاهش هزینه‌های گزاف

علاوه بر اینکه دولت الکترونیک موجب شفافیت پرداخت‌ها و صدور مجوز و نظام اداری خواهد شد اما باید توجه داشت که دولت الکترونیک وارداتی امکان‌پذیر نیست. دولت الکترونیک دادن رایانه به مقامات و کارمندان، اتوماتیک‌کردن رویه‌های عملی قدیمی یا فقط ارائه الکترونیک اطلاعات نهادها و وزارتخانه‌ها یا ایجاد وب سایت‌های وزارتخانه‌ای نیست. بلکه در حوزه دولت الکترونیک باید شاهد تحول کیفی باشیم

۲۵ شهریور ۱۳۹۴

هوشمندسازی؛ از ایران تا ۱۰ شهر جهان+ فیلم

شهر هوشمند (smart city) شهری است که با استفاده از فناوری اطلاعات بتواند از منابع موجود، رفاه و حقوق شهروندی بیشتری برای شهروندانش فراهم آورد. یا به عبارت بهتر: یک شهر زمانی – هوشمند- است که سرمایه گذاری بر روی منابع انسانی و سرمایه‌های اجتماعی، حمل و نقل و ارتباطات برپایه فناوری اطلاعات(ICT) به منظور توسعه اقتصادی پایدار و کیفیت زندگی بهتر به واسطه‌ی به کارگیری هوشمندانه منابع طبیعی در آن اتفاق بیفتد.

۲۳ شهریور ۱۳۹۴
نخستین بسته خبری فاوا منتشر شد

این گوی و این میدان!

شورای عالی فضای مجازی که طی ۴ سال گذشته با فراز و فرودهای جدی همراه بوده و مورد بی‌اعتنایی دولت‌ها نیز قرارگرفته است همیشه موردتاکید رهبری بوده است. ایشان در حکم جدید نیز مجددا به ساخت «شبکه ملی اطلاعات» و نیز «انحلال شوراهای موازی» اشاره داشتند.

۲۲ شهریور ۱۳۹۴

شبکه پرحاشیه!

شبکه ملی اطلاعات، شبکه‌ای است پهن باند، با پوشش کشوری و امن، که امکان اتصال و دسترسی به انواع خدمات پر سرعت را با تعرفه رقابتی برای کلیه کاربران مبتنی بر فرهنگ ایرانی- اسلامی فراهم می سازد به نحوی که کلیه محتوای میزبانی شده در مراکز داده داخل کشور از داخل مسیریابی شود. ایجاد و تشکیل این شبکه از مهمترین اقداماتی است که وزارت ارتباطات متولی انجام آن است.

۱۶ شهریور ۱۳۹۴
بیست‎و‌هشتمین بسته خبری صنعت

رجزخوانی رنو و پژو برای تصاحب بازار ایران

خبرگزاری رویترز از رجزخوانی رنو و پژو برای بدست گرفتن بازار ایران خبر داد. شرکت رنو اعلام کرد اگرچه پژو تمایل زیادی برای حضور در بازار ایران دارد اما« جوجه را آخر پاییز می‌شمارند.» از سوی دیگر رنو انتظار دارد چون مانند پژو ایران را در زمان تحریم ترک نکرده است، ایران توجه بیشری به آنها داشته باشد.

۱۱ شهریور ۱۳۹۴

GS1، همان ایران‌‌کد با ظاهری جدید

با توجه به آمار بالای قاچاق کالا، بالاخره وزیر صنعت مجبور شد طرح شناسه‌گذاری کالاهای وارداتی را با نام و ظاهری جدید احیا کند. اگرچه مفهوم کلی GT1 و ایران‌کد یکسان است،اما در طول دو سال گذشته با حذف سامانه ایران‌کد و شبنم، نظام توزیع کالای کشور بدون وجود سامانه رهگیری به کار خود ادامه داد.

۹ شهریور ۱۳۹۴
بیست‌و‌هفتمین بسته‌ خبری‌ صنعت

حال تولید داخل در پساتحریم بهتر می‌شود؟

به دلیل مزایای بازار ایران، لازم است ورود این سرمایه‌ها به‌گونه‌ای مدیریت شود که منافع ایران محقق شود، چراکه گرچه ورود سرمایه‌های خارجی می‌تواند منافع زیادی را برای کشور به همراه داشته باشد، اما عدم نظارت و مدیریت آن‌ها ممکن است مضراتی برای «تولید ملی» به همراه داشته باشد که در برخی موارد ممکن است بیش از منافع آن‌ها باشد.

۲۸ مرداد ۱۳۹۴
بیست و ششمین بسته خبری صنعت

دلواپسی تولیدکنندگان از بی‌برنامگی در پساتحریم

ابهامات برنامه‌های وزارت صنعت و عدم شفاف‌سازی سیاست‌های این بخش در شراکت با خارجی‌ها در پساتحریم باعث شده تا همچنان تولیدکنندگان داخلی نگران حضور شرکت‌های خارجی در کشور باشند.