حسین حاجیلو

مجموع امتیاز فصل جاری:
میانگین امتیاز كل: از 30
تعداد مطالب:
مجموع امتیاز كل:
حوزه‌های فعالیت:

۱۹ ارد ۱۳۹۵

امکان دور زدن تحریم‌های بانکی با پیمان پولی دوجانبه

ایران می تواند در میان مدت، با کشورهای اصلی طرف تجاری خود (۱۶ کشور) پیمان پولی ببندد تا ۸۰ درصد از مبادلات خود را بدون نیاز به دلار و یورو انجام دهد و در واقع ۸۰ درصد از تحریم های بانکی را بی اثر کند.

۳۰ فرو ۱۳۹۵

نیاز آمریکا به جمعیت متخصص و صنعت بومی پزشکی کوبا

یادداشت زیر در تاریخ ۲۲ مارس ۲۰۱۶ در سایت انجمن آمریکایی برای پیشرفت علم (AAAS) منتشر شده است. این یادداشت اشاره خوبی به نقش سازمان های غیر انتفاعی در برقراری ارتباط علم و فناوری آمریکا و کوبا دارد. همچنین بر استفاده از جمعیت تحصیلکرده و تخصص علمی و فنی با ارزش و صنعت بومی تجهیزات دارویی و پزشکی کوبا توسط آمریکا تاکید می کند

۴ تیر ۱۳۹۴

اما‌و‌اگرهای پیمان پولی برای توجیه کم‌کاری‌

متاسفانه در سال‌های شوک ارزی تاکنون مسئولان بانک مرکزی، نه‌تنها توجه لازم و شایسته را به این امر نداشتند، بلکه در فرصت‌های مختلف سعی در توجیه‌کردن کم‌کاری‌های خود به اشکال مختلف داشته‌اند.

۲۸ خرد ۱۳۹۴

اما‌ و‌ اگرهای پیمان پولی برای توجیه کم‌کاری‌

پیمان پولی دوجانبه راهکاری است که بارها و بارها توسط جامعه علمی‌نخبگانی، تولیدکنندگان و تجار کشور مطرح شده و پیشنهادی است که حتی قبل از شوک ارزی سال٩٠، به بانک مرکزی ارائه شده بود.

۱۶ ارد ۱۳۹۴

هنوز پیمان پولی دوجانبه‌ای منعقد نشده است

تنها یک روز پس از انتشار خبر بسته شدن پیمان پولی دوجانبه با سه کشور، قائم مقام وزیر صنعت اعلام کرد که هنوز پیمان پولی با روسیه نهایی نشده است. از سوی دیگر دبیرکل اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق نیز به عدم برقراری پیمان پولی دوجانبه بین ایران و عراق اشاره کرد.

۲۶ فرو ۱۳۹۴

فرصت‌های بازگشت‌ناپذیر بانک مرکزی برای بی‌اثرکردن تحریم بانکی

در حقیقت روند حذف دلار از مبادلات جهان، مختص شرایط تحریمی نبوده و همه اقتصادهای نوظهور مانند چین، هند، برزیل و… در حال وارد کردن ارز ملی در سطح جهانی و حذف دلار از مبادلات خود هستند. ولی با کمال تاسف مشاهده می­‌کنیم که ایران همچنان به دلار چنگ زده و حاضر نیست بخشی از مبادلات خود را به ریال انجام دهد.

۳۰ مهر ۱۳۹۳
به بهانه روز ملی صادرات

دلارزدایی یعنی مبارزه با آمریکا

تراکنش‌های مالی کشورهای گوناگون با ارز دلار، با مجوز «فدرال رزرو آمریکا» انجام می‌گیرد. این موضوع، جدا از منافع اقتصادی، از یک سوی اشراف اطلاعاتی آمریکا بر مبادلات مالی کشورهای به‌کاربرنده دلار را باعث می‌شود و از سوی دیگر، ابزار فشاری برای تحریم پولی و بانکی کشورهای متخاصم با آمریکا خواهد بود.