بهار اکبری

مجموع امتیاز فصل جاری:
میانگین امتیاز كل: از 30
تعداد مطالب:
مجموع امتیاز كل:
حوزه‌های فعالیت:

۱۵ تیر ۱۳۹۷

هنوز تا پیمان پولی استاندارد جهانی فاصله زیادی داریم

پیمان پولی، شیوه پرداخت بین‌المللی است که بدون حضور ایران شروع‌شده و بدون حضور ایران نیز ادامه خواهد داشت. هرچند انعقاد پیمان پولی ایران و ترکیه به‌عنوان اولین پیمان پولی می‌تواند مبدأ تحولات فراوانی باشد اما این پیمان تا پیمان پولی مطلوب فاصله دارد.

۱۵ تیر ۱۳۹۷

صنعت برق؛ ظرفیت‌های موجود و فرصت‌های از دست رفته

صنعت برق  ایران با چالش‌هایی از جمله موانع ورود بخش خصوصی به صنعت برق ایران، راندمان پایین و اتلاف شبکه مواجه است. فرصت‌های بی‌نظیر بازارهای منطقه‌ای برای صدور برق، ایجاد اشتغال و ارزآوری در سایه کم‌توجهی‌ها از بین رفته و در اختیار سایر رقبا قرار خواهد گرفت

۱۴ تیر ۱۳۹۷

ابهام جدی در توان اروپا جهت حفظ برجام

منافع کشورهای اروپایی از توافق‌نامه برجام یکی از انگیزه‌های قوی این کشورها برای مذاکره جهت حفظ برجام است اما این کشورها در کنار تلاش برای حفظ منافع اقتصادی خود به دنبال اهداف فرابرجامی نیز هستند.

۹ تیر ۱۳۹۷
برگشت تحریم‌ها و راهکارهای اروپا

تضامین اروپا برای عدم برگشت ۸۰ درصد تحریم های ثانویه

ریاست جمهوری آمریکا بااینکه در ۱۸ اردیبهشت سال جاری رسماً خروج از برجام را اعلام کرد اما در فاصله زمانی باقی مانده تا آغاز تحریم، مناسب است تا از اروپا تضمین های لازم در خصوص اجرای سودمندانه برجام اخذ شود.

۵ تیر ۱۳۹۷

ضرب‌الاجل ۱۸۰ روزه آمریکا به ایران؛ تحمیل برجام‌های دیگر

آمریکا با خروج خود از برجام اعلام کرده است که در فرصت ۹۰ تا ۱۸۰ روزه تحریم‌ها را علیه ایران بازمی‌گرداند و با این ضرب‌الاجل سعی دارد که با ترساندن ایران به برگشت‌پذیری تحریم‌ها، ایران را به انجام خواسته‌های خود وادار کند. درحالی‌که با اجرای اقتصاد مقاومتی می‌توان مشکلات اقتصادی کشور را بدون مذاکرات دیگر حل کرد.

۴ تیر ۱۳۹۷

پیشرفت اقتصادی کشور در گرو مذاکره با اروپا نیست

۱۵ سال مذاکره برای ساماندهی مباحث اقتصادی جامعه ایران از رهگذر تعامل با غرب و آمریکا، آزمون خود را پس داده است. این روزها دیگر مطالبه عدم اعتماد به غرب مطالبه‌ای عمومی است. بر کمتر کسی پوشیده است که توافق با اروپا چه بشود و چه نشود تأثیری بر اقتصاد کشور نخواهد داشت

۱۸ ارد ۱۳۹۷

سه لایحه سرنوشت‌ساز در دستور کار مجلس

سه لایحه «الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تأمین مالی تروریسم»، «اصلاح قانون مبارزه با پول‌شویی» و «اصلاح قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم» در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گرفت این در حالی است که دو سال همکاری نزدیک با FATF تأثیر چندانی بر روابط بانکی ایران نداشته است.

۱۸ ارد ۱۳۹۷

گنج پنهان اقتصاد ایران

ایران تمام ظرفیت های لازم برای تبدیل شدن به هاب برق منطقه خاورمیانه و آسیای میانه را به صورت منحصر به فردی داراست. ایران در حال حاضر به ۸ کشور جهان صادرات برق دارد اما در این بین کشور عراق از جایگاهی ویژه برخوردار است.

۱۶ ارد ۱۳۹۷

حمایت از کالای ایرانی با بازاریابی و دیپلماسی اقتصادی

بازخوانی مفاهیم تأسیسی در راستای تحقق سیاست ها کلان کشور نظیر نامگذاری سال ها توسط رهبر معظم انقلاب در قالب شعارهای سال مطرح‌شده توسط ولی‌فقیه و رویکردهای حاکم بر آن، به‌منظور گفتمان سازی و نهادسازی پسینی امری ضروری در حوزه رسانه‌ای است. بر همین مبنا تبیین یکی از رویکردهای مهم شعار امسال که توجه به بازاریابی و بازارهای منطقه‌ای است در این یادداشت موردبررسی قرار می‌گیرد.

۴ فرو ۱۳۹۷

واقعیات اقتصادی ایران، مبدأ ناآرامی‌های دی‌ماه

اعتراضات دی‌ماه امسال با تمام حواشی آن، برکاتی به همراه داشت. بررسی موشکافانه واقعیات اقتصادی ایران و ضریب دادن به معیشت مردم در کنار همگرایی سیاسی را می‌توان ازجمله این برکات دانست.

۲۰ اسف ۱۳۹۶

جهان به سمت سدزدایی می‌رود؛ ایران به سمت سدسازی

رویکردهای سازه‌ای و سدسازی در ایران، با اختصاص بودجه‌ای معادل ۲۱% از کل بودجه کشور با قوت در حال پیگیری است این در حالی است که با شکست این رویکرد در اواخر قرن بیستم، کشورهای پیشرو رویکرد سدزدایی را در دستور کار خود قرار داده‌اند.

۱۲ اسف ۱۳۹۶

دیپلماسی آب، راهکار پیچیدگی‌های آب شرق کشور

بخش مهمی از فرآیند امنیتی شدن بحران آب شمال شرق کشور مربوط به مدیریت انسانی است که برای مدیریت آن راهکارهای حقوقی، اقتصادی و سیاسی بر اساس پتانسیل‌های موجود، با نگاه واقع‌بینانه و در بستری از چالش‌ها، ارائه می‌شود.

۹ اسف ۱۳۹۶
تهدید کم‌آبی شمال شرق کشور

انفعال دولت در برابر سدسازی افغانستان

انفعال دولت در برابر پروژه سدسازی افغانستان در بالادست هریرود و عدم وجود توافقات آب‌های مشترک موجب تهدید کم‌آبی در شمال شرق کشور شده است و ادامه این روند خسارات جبران‌ناپذیری برای کشور به همراه خواهد داشت.

۲۸ بهم ۱۳۹۶

دیپلماسی اقتصادی؛ از حرف تا عمل

دیپلماسی اقتصادی، شاه‌بیت دولت دکتر روحانی برای رفع تحریم‌های ظالمانه و یک‌جانبه بود. بعد از گذشت دو سال این دیپلماسی امتحان خود را پس داده و اکنون زمان آن فرارسیده که نگاه برون‌گرای تصمیم‌گیران به نگاه درون‌گرا و تکیه‌ بر ظرفیت‌های بی‌نظیر داخلی تغییر یابد.

۲۲ آذر ۱۳۹۶

ضرورت مدیریت بازار تلفن همراه هم‌زمان با اجرای طرح رجیستری

همزمان با اجرای فاز اول طرح رجیستری گوشی‌های تلفن همراه از اواخر مهرماه امسال، نوساناتی در بازار این کالای پرطرفدار ایجاد شده است که نیاز مدیریت هوشمند بر این بازار را بیش از پیش کرده است.