احمد قدسی

مجموع امتیاز فصل جاری:
میانگین امتیاز كل: از 30
تعداد مطالب:
مجموع امتیاز كل:
حوزه‌های فعالیت:

۷ مرد ۱۳۹۶
لزوم گشایش خط اعتباری هدایت‌شده بانک مرکزی برای بانک‌ها/ بخش دوم

رونق اقتصادی در گرو هدایت خطوط اعتباری بانک مرکزی

بعد از گشایش خطوط اعتباری هدایت‌شده توسط بانک مرکزی به‌منظور کاهش نرخ بهره، باید در درجه اول منابع حاصل از خطوط اعتباری بانک مرکزی به بخش‌های مولد هدایت شوند تا علاوه بر رونق اقتصادی و خروج از رکود، امکان تحقق اهداف تولید و اشتغال فراهم گردد.

۲ مرد ۱۳۹۶
لزوم گشایش خط اعتباری هدایت‌شده بانک مرکزی برای بانک‌ها/ بخش اول

تزریق خطوط اعتباری توسط بانک مرکزی، پیش‌نیاز اصلی کاهش نرخ بهره

با توجه به شرایط عمومی اقتصاد کشور، بانک مرکزی باید با گشایش خطوط اعتباری هدایت‌شده خود برای اعطای تسهیلات به بخش‌های مولد پیشران و اولویت‌دار مانند مسکن، عرضه پول در بازار بین‌بانکی را افزایش دهد تا قیمت پول که همان نرخ بهره است، کاهش یابد.

۲۱ تیر ۱۳۹۶

علت تغییر رشد اقتصادی هنگام تغییر سال پایه چیست؟

آمار رشد اقتصادی که هرسال توسط بانک مرکزی منتشر می‌شود نشان می‌دهد که با تغییر سال پایه در محاسبه، نرخ رشد اقتصادی نیز تغییر می‌کند. در برخی کشورها از شاخص زنجیره‌ای در محاسبه رشد اقتصادی استفاده می‌شود که می‌تواند به عنوان یکی از روش های جایگزین در کشور ما هم استفاده شود.

۲۴ ارد ۱۳۹۶
بانک‌ها و خلق پول/ قسمت سوم

آیا بانک مرکزی قادر به کنترل کامل حجم پول است؟

درصورتی‌که بانک‌ها به هر دلیلی، به‌طور اختیاری یا از سر ناچاری تصمیم به افزایش وام‌دهی و توسعه خلق پول بانکی (و درنتیجه رشد نقدینگی) داشته باشند، فارغ از آن‌که حجم پول مطلوب بانک مرکزی چیست این کار را انجام داده و دست برتر در قبض و بسط نقدینگی همراه آن‌هاست.

۱۶ ارد ۱۳۹۶
بانک‌ها و خلق پول/ قسمت دوم

اقتصاد کشور در دام «خلق پول» بانک‌ها

نظام فعلی بانکی کشور که مبتنی بر خلق پول است، موجب تورم و انحراف نقدینگی به فعالیت‌های سوداگرانه شده و علاوه بر گسترش نابرابری در جامعه، جلوی حذف بهره از اقتصاد کشور را می‌گیرد. چنین نظامی به ایجاد دوره‌های زمانی رونق و رکود در تولید نیز دامن می‌زند.

۱۳ ارد ۱۳۹۶
بانک‌ها و خلق پول/ قسمت اول

بانک‌ها چگونه به «خلق پول» می‌پردازند؟

بخش اعظم پول موجود در اقتصاد توسط دولت یا بانک مرکزی به وجود نیامده است، بلکه توسط بانک‌های تجاری خلق شده است؛ همین بانک‌هایی که هرروزه مردم با آن‌ها سروکار دارند. درواقع، محل تولد و مرگ بخش اعظم پول موجود در اقتصاد، خود بانک‌های تجاری هستند.

۴ ارد ۱۳۹۶
عملیات شعبده‌بازانه بانک‎ها

بانکها چگونه بهره سپرده‌ها را می‌پردازند؟

بانک‌ها با وام‌دهی مجدد تسهیلات معوقه (استمهال تسهیلات)، که وام‌گیرنده توان بازپرداخت وام خود را ندارد، را پرداخت‌شده در نظر گرفته و صرفاً میزان طلب خود از او را به‌طور کاذب افزایش می‌دهند و از این طریق اقدام به شناسایی درآمد می‌کنند؛ درآمدی که توسط خود بانک‌ها خلق‌شده است و صرف پرداخت بهره به سپرده‌ها می‌گردد.