ابوالفضل نوروزی

مجموع امتیاز فصل جاری:
میانگین امتیاز كل: از 30
تعداد مطالب:
مجموع امتیاز كل:
حوزه‌های فعالیت:

۱۵ دی ۱۳۹۵
پیشنهادات اجرایی جهت حل معضل مسکن

آیا افزایش وام خرید مسکن تنها کاری بود که دولت می‎توانست انجام دهد؟!

جهت حل معضل مسکن گزینه‎هایی از جمله اصلاح سیاست زمین (با استفاده از احیای بافت فرسوده و بازتوزیع زمین)، کنترل سوداگری (با اخد مالیات و ایجاد سامانه مکانی)، ایجاد شرکت‎های توسعه‎گر، تخصیص وام پیش‎خرید و … دارد اما متاسفانه وزارت راه و شهرسازی فقط به آسوده ترین کار آن هم افزایش وام خرید دل خوش کرده است.

۱۲ دی ۱۳۹۵

اشتغالزایی واقعی با هدایت طرح برداشت ۱٫۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی به مسکن روستایی

پیشنهاد می‎شود به جای پرداخت ۱٫۵ میلیارد دلار تسهیلات اشتغالزایی که امکان انحراف منابع نیز به شدت وجود دارد با هدایت این منابع به تسهیلات مسکن روستایی علاوه بر حل بحران مسکن روستایی با تحریک این لکومتیو اقتصادی، اشتغالزایی واقعی ۱۰۲ صنعت، اشتغال روستاییان و موجبات خروج غیر تورمی از رکود اقتصادی فراهم شود.

۵ اسف ۱۳۹۴

آیا نگاه معکوس به مسکن، در مجلس دهم اصلاح می‌شود؟

در نگاه اقتصاد مقاومتی با توجه به اینکه بخش مسکن کمتر از سایر بخش‌ها از تحولات خارجی تاثیر می‌پذیرد، می‌تواند به عنوان نقطه اتکا جهت خروج از رکود مورد توجه قرار گیرد. حال آنکه در نگاه فعلی حاکم بر دولت و مجلس، به جای استفاده از این مزیت، رونق بخش مسکن با یک نگرش انفعالی در گرو رفع تحریم‌ها فرض شده است.

۲۵ فرو ۱۳۹۴

پیام امام برای تامین مسکن محرومین در حاشیه

حضرت امام (ره) با اولویت دادن به تأمین مسکن محرومان در برنامه‌های اقتصادی انقلاب، در عمل سیاست‌های کاهش هزینه خانوار را در دستور کار قرار دادند و در بخش هزینه‌های اساسی خانوار، اصلاح هزینه‌های بخش مسکن را که دارای بیشترین سهم در سبد هزینه خانوار است در اولویت نخست قرار دادند.

۵ شهر ۱۳۹۳

گزارشی از حضور وزیر راه و شهرسازی در رسانه ملی/‌از آمار غلط تا تناقضات گفتاری

داشتن اطلاعات دقیق و بروز آمار شاخص های اساسی حوزه مسکن مانند شاخص دسترسی به مسکن و میانگین سهم مسکن در سبد هزینه خانوار، از پیش نیازهای اصلی جهت برنامه ریزی افق مسکن کشور است، مقوله ایی که ظاهرا از دسترس مسئولین وزارت مسکن وشهرسازی به دور است.

۴ شهر ۱۳۹۳
ضرورت همراهی مجلس و دولت برای جلوگیری از سوداگری مسکن و خروج از رکود

نرخ مالیات بر عایدی مسکن باید بیش از مالیات بر تولید باشد

استفاده از ابزارهای مالیاتی که مرسوم‌ترین ابزار کنترل تقاضای سوداگرانه در بازار زمین و مسکن در کشورهای مختلف جهان است در نظام مالیاتی کنونی کشور ایران مورد توجه قرار نگرفته است.

۱ شهر ۱۳۹۳

آیا تحریک عرضه موجب افزایش سوداگری در بخش مسکن می‌شود؟

بررسی‌ سیاست‌های کشور‌های مختلف نشان می‌دهد هنگامی که تقاضا از عرضه پیشی گرفته است، سیاست این دولت‌ها در راستای سیاست‌های حمایت و تحریک تولید و عرضه مسکن قرار گرفته است.