۱ خرداد ۱۳۹۶

ممتاز شناخته شدن بیش از ۳۰۰ مدرسه در طرح تعالی مدیریت سراسر کشور

محبی، معاونت متوسطه وزارت آموزش و پرورش: هفت هزار واحد آموزشی در قالب طرح تعالی مدرسه مورد ارزیابی قرار گرفت،‌ از این تعداد، بیش از ۳۰۰ مدرسه در استان‌ها ممتاز شناخته شده و یکصد مدرسه از میان آنها نشان ممتاز دریافت کردند. برنامه تعالی مدیریت مدرسه سعی دارد با تکیه بر سند تحول بنیادین و نگاه تعالی بخش، مدرسه محور، مشارکت جو و کیفیت مدار شرایطی را فراهم آورد

۱ خرداد ۱۳۹۶

معاون فرهنگی و پرورشی وزیر تأکید کرد لزوم تحصیل نیمی از دانش‌آموزان در شاخه فنی و حرفه‌ای

فیض، معاون فرهنگی و پرورشی وزیر آموزش و پرورش: جامعه نیازمند نیروهایی است که در شاخه نظری تحصیل و وارد دانشگاه و بازار کار شوند. هدف از توسعه متوازن منحصر به تحصیل دانش آموز در یک رشته خاص نیست بلکه متناسب با توسعه متوازن باید الگوی خاصی ارائه دهیم تا ۵۰ درصد دانش آموزان در شاخه فنی و حرفه ای مشغول به تحصیل شوند. آموزش و پرورش موظف است از تمام امکاناتی که در اختیار دارد چه دولتی و غیر دولتی پاسخگویی حداکثری برای دانش آموزان مهیا کند. باید نظام جامع هدایت تحصیلی از پایه ابتدایی شروع و تا پایه نهم ادامه پیدا کند چرا که در فاصله چندماه نمی شود آینده دانش آموز را رقم زد.

۱ خرداد ۱۳۹۶
معاون شورای عالی آموزش و پرورش:

دلایل تنوع مدارس در ایران/ بحث تنوع مدارس در خیلی از کشورها مفهوم ندارد

عابدینی، معاون شورای عالی آموزش و پرورش: در خیلی از کشورها بحث تنوع مدارس مفهوم ندارد، دلیلش این است که سعی کردند همه مدارس را به سطح مطلوب استاندارد برسانند. در حقیقت در جایی این مشکل به وجود می‌آید که نتوانند همه مدارس را به سطح استانداردها برسانند. در حال حاضر به هر دلیلی تنوع مدارس ایجاد شده و هر کدام هم بار معنایی و فرهنگی خاصی را به جامعه القا کرده است. تا زمانی که نظام آموزشی به حد مطلوبی از استاندارد نرسیده است که شرایط مناسب را برای تحصیل تمام دانش‌آموزان داشته باشد ناگزیر این شرایط فعلی را داریم و مردم هم به همین سمت می‌روند و تلاش می‌کنند تا شرایط بهتری برای فرزندانشان فراهم کنند.

۱ خرداد ۱۳۹۶
معاون وزیر آموزش و پرورش:

در اسناد بالادستی بر آموزش رایگان و اجباری تاکید شده اما ضمانت اجرایی ندارد

حکیم زاده، معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش: نجات یک کودک فقیر نجات یک نسل است. آموزش بدون تبعیض قومی و نژادی و مذهبی از رویکردهای اساسی ما در معاونت ابتدایی آموزش و پرورش است. مهمتر از آمار دسترسی به فرصت های برابر آموزشی است و حتی یک کودک نباید از عدالت آموزشی محروم باشد. با طبقه بندی مدارس به تیزهوشان و… به شدت مخالفیم و تلاش می کنیم به سمت یکپارچگی مدارس حرکت کنیم. هرچقدر کودکان دوزبانه، زبان فارسی را بیشتر بیاموزند موفقتر خواهند بود و این به معنای آن نیست که هویت این کودکان فراموش شود.

۱ خرداد ۱۳۹۶
نماینده مجلس:

معلوم نیست مهدها و مدارس با بهره از چه لابی‌هایی شهریه‌ها را افزایش می‌دهند

سلیمی، عضو هیات رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس: متاسفانه متر و معیار مشخصی برای افزایش شهریه‌های مهدکودک‌ها وجود ندارد و این موضوع علاوه بر تبعیض آموزشی حتی سبب خواهد شد خانواده‌ها فرزندان خود را به مهد نفرستند. قطعا پشت مهدکودک‌ها و پیش‌دبستانی‌ها و مدارسی که می‌توانند بی‌ضابطه شهریه‌های خود را افزایش دهند به جایی گرم است. بارها مدیران مرتبط با حضور در کمیسیون آموزش قول رعایت قانون را داده‌اند اما معلوم نیست مهدها و مدارس با چه لابی‌هایی شهریه‌ها را غیرمعقول افزایش می‌دهند! آموزش و تربیت باید زیر نظر یک مجموعه باشد اما این مهم در ایران به دلیل اعمال نظر چند وزارتخانه و دستگاه‌های مختلف، دچار آشفتگی و ازهم‌گسختگی شده است.

۱ خرداد ۱۳۹۶
گزارش//

تاکید سند ۲۰۳۰ بر تساوی جنسی و آموزش‌های جامع جنسی

گزارش// در دراهکار۴٫۷ آمده است: تدوین سیاست‌ها و برنامه‌هایی برای ترویج آموزش برای توسعه پایدار و آموزش شهروندی و ادغام آنها در آموزش‌های رسمی، غیررسمی و آزاد. انجام این کار از طریق اصلاح نظام آموزشی، آموزش معلمان اصلاح مواد درسی و حمایت های آموزشی امکان پذیر می‌شود. اجرای برنامه اقدام جهانی آموزش برای توسعه پایدار و موضوع‌هایی از قبیل حقوق بشر، تساوی جنسیتی، بهداشت، آموزش‌های جامع جنسی (تنظیم خانواده)، تغییر اقلیم، معیشت‌های پایدار و شهروندی، مسئولانه و پویا نیز مشمول مورد یاد شده می‌شود.

۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶
با اعلام معاون آموزشی دانشگاه؛

رشته‌های جدید کارشناسی ارشد در دانشگاه فرهنگیان ایجاد می‌شود

موسی‌پور، معاون آموزشی دانشگاه فرهنگیان: یکی از سیاست‌هایی که دانشگاه در نظر دارد بحث توسعه تحصیلات تکمیلی بوده و در مناطقی که این امکان وجود داشته باشد در جهت ایجاد رشته‌های جدید تلاش می‌کنیم. رشته مطالعات تربیت معلم در ایران سابقه‌ای ندارد و قصد داریم این دوره را برای مقطع کارشناسی ارشد طراحی کنیم، همچنین سیاست‌گذاری آموزشی، اقتصاد آموزش و پرورش از دیگر رشته‌هایی است که تاکنون در دانشگاه‌های علوم تربیتی وجود نداشته و قصد داریم در دانشگاه فرهنگیان این رشته‌ها را برای مقطع کارشناسی ارشد راه‌اندازی کنیم.

۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶
عضو هیأت مدیره انجمن مشاوره ایران:

نظام جامع هدایت تحصیلی بدون رعایت مقدمات اجرایی شد

فولادی، عضو هیأت مدیره انجمن مشاوره ایران: سند تحول بنیادین مجموعه راهکارهایی را مطرح کرده است که در بحث هدایت تحصیلی قبل از اینکه زیرساخت‌های مطرح در سند فراهم شود این کار را آغاز کردند. چون زیرساخت‌ها بر اساس سند تحول فراهم نشد ناگهان مشاوره‌های مدارس از متوسطه دوم به متوسطه اول منتقل شدند و چالش‌های فراوانی برای آنها ایجاد شد. مشاوران نمی‌دانستند که کاری که انجام می‌دهند، نتیجه‌اش چه خواهد بود. مشاور متخصص که رشته‌اش مشاوره باشد، در دوره ۶ سال اول ابتدایی حضور ندارد در حالی که سند تحول بنیادین هدایت تحصیلی را به سابقه ۶ ساله تحصیلی منوط کرده است.

۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶

پیش‌بینی ۵۴ میلیارد تومان ردیف تجهیزاتی برای هنرستان‌ها در بودجه ۹۶

حسینی مقدم، مدیرکل دفتر آموزش‌های فنی‌وحرفه‌ای وزارت آموزش و پرورش: حدود ۵۴ میلیارد تومان ‌ردیف تجهیزاتی برای هنرستان‌ها در بودجه ۹۶ پیش‌بینی شده است، همچنین یک محل اعتباری از محل دودرصد از درآمد حاصل از فروش گاز برای تجهیزات هنرستان‌ها دیده شده و یک ردیف اعتباری نیز امسال دیده شده که از محل صندوق توسعه ملی برای تجهیز هنرستان‌ها در نظر گرفته شده است. ۶۲ درصد از دانش آموزان هنرستان‌های کشور پسر و ۳۸ درصد دختر هستند.

۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶

تشکیل پرونده الکترونیک برای دانش‌آموزان پایه‌های هفتم و هشتم از سال تحصیلی۹۷-۹۶

شکوهی، مدیر کل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش: اینکه برای مقطع ابتدایی باید مشاور داشته باشیم یا حداقل به معلمان در حوزه مشاوره آشنایی و آموزش بدهیم، از اهدافی است که تاکنون محقق نشده است. از ابتدای امسال پرونده الکترونیک برای همه دانش‌آموزان پایه نهم تشکیل شد. از سال تحصیلی ۹۷-۹۶ این پرونده برای دانش‌آموزان پایه‌های هفتم و هشتم و سال بعد از آن برای دانش‌آموزان ابتدایی تشکیل خواهد شد.

۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶

مخالفت معاون آموزش ابتدایی با نخبه پروری و جداسازی دانش آموزان

حکیم زاده، معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش: با نخبه پروری وجداسازی دانش آموزان مخالفیم و در تلاش هستیم که عدالت آموزشی را برای تمامی دانش آموزان کشور فراهم کنیم. اصلاح ساختار بودجه، تخصیص تجهیزات متناسب با فعالیت مدارس ابتدایی ، افزایش سرانه و اعتبار متناسب با شرایط مدارس از اولویت های معاونت ابتدایی است.

۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶

فعالیت ۹۰۰ هزار پیش دبستانی در مناطق محروم/رشدِ ۵۱ درصدیِ آموزش عشایر

فضلی، مدیر کل آموزش پیش دبستانی وزارت آموزش و پرورش: در سال تحصیلی جاری (۹۶ – ۹۵) تعداد بچه‌های تحتِ آموزشِ پیش‌دبستانیِ عشایر ۱۳ هزار و ۷۲۳ نفر بود که در مقایسه با ۹ هزار و ۸۵ نفرِ سال قبل (۹۵ – ۹۴)، شاهد رشدِ ۵۱ درصدیِ میزان آموزش هستیم، این درحالی است که در سال تحصیلی ۹۴- ۹۳ حدود ۸ هزار و در سال ۹۳ – ۹۲ تقریباً ۷ هزار نوآموزِ پیش دبستانی در مناطق عشایر داشتیم. در مناطقی که مردم غالباً ۲ زبانه هستند، مبنا و اولویت اولِ ما این است که زبان مادری و خرده فرهنگ‌ها مورد احترام قرار بگیرد.

۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶
معاون آموزش متوسطه تاکید کرد؛

اهمیت و نقش فارغ التحصیلان هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای در تولید و اقتصاد

زرافشان، معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش: هنرستان های فنی و حرفه ای مهد تحقق پرورش نخبگان مهارتی هستند و پنجه های کارآمد هنرجویان در کنار ذهن های خلاق آن ها، چرخه توسعه کشور را با شتاب بیشتر به حرکت در می آورد. ما چرخه آموزش، تولید و فروش را در هنرستان ها دنبال می کنیم و آنچه در چشم انداز دوم در نظر گرفته شده موضوع کارآفرینی است، در حقیقت خوداشتغالی زمانی محقق می شود که بتوانیم دانش آموز کارآفرین تربیت کنیم .

۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶

تصحیح الکترونیکی اوراق امتحانات نهایی از شهریور امسال

عمادی، رئیس مرکز سنجش آموزش و پرورش: در طول سال تحصیلی، معلمان باید همواره ارزشیابی مستمر را به نحو مطلوب انجام دهند زیرا اگر چنین شود، نتایج امتحانات نهایی چنان که باید وشاید ، اثربخش نخواهد بود. تصحیح اوراق امتحانات نهایی به صورت الکترونیکی یکی از برنامه های مرکز سنجش است و برای اولین بار در شهریور سال جاری به صورت پایلوت انجام خواهد شد تا در صورت موفقیت ، کلیه اوراق امتحانات نهایی به صورت الکترونیکی تصحیح شوند

۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶

تاکید کارشناس آموزش و پرورش بر بدیهی بودن تفاوت‌های فردی در بین دانش آموزان

عمادی، رئیس مرکز سنجش آموزش و پرورش: وجود تفاوت های فردی در بین دانش آموزان امری بدیهی و غیر قابل انکار است و یاگیرندگان مختلف با سرعت های متفاوت می آموزند. در این راستا روش آموزش معلم باید به گونه ای طرح ریزی شود که دانش آموزان بتوانند با سرعت متفاوت با توانای هایی خود پیش بروند. معلم باید در اجرای روشهای آموزشی خود تفاوتهای فردی دانش آموزان را در توانایی و سرعت یاد گیری در نظر بگیرند و فنون آموزشی متناسب با آنها را مورد استفاده قرار دهند.