۱ تیر ۱۳۹۶
نماینده مجلس:

«دریافت وجه» هنگام ثبت‌نام از دانش‌آموزان برخلاف «قانون اساسی» است

عبادی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی: برابر قانون اساسی، آموزش و پرورش در کشور رایگان است؛ یعنی دولت مؤظف است به صورت رایگان آموزش و پرورش را در اختیار مردم قرار دهد. دریافت هرگونه وجه در مدارس دولتی از دانش‌آموزان برخلاف قانون اساسی است؛مگر کسی به صورت اختیاری قصد کمک به مجلس را داشته باشد، اما هیچ کس اجازه ندارد از مردم به خاطر ثبت‌نام، وجهی دریافت کند. متأسفانه به دلیل اینکه نظارت خوبی در این خصوص وجود ندارد، هر ساله هنگام ثبت‌نام در مدارس، گرفتار موضوع دریافت وجه از اولیای دانش‌آموزان هستیم

۱ تیر ۱۳۹۶

برگزاری هدایت تحصیلی به صورت اینترنتی

فیض، معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش: آزمون رغبت و استعداد اغلب دانش آموزان انجام شده همچنین نظر خانواده ها و معلمان در حال اتمام است که پس از پایان اجرای سایر مراحل را در دستور کار قرار خواهیم داد. امسال برای اولین بار طرح هدایت تحصیلی اینترنتی انجام می شود که امکان دارد با مشکلاتی مواجه شود اما جهت رفع آن تلاش می کنیم.

۳۱ خرداد ۱۳۹۶

«علیرضا کمرئی» ، «سرپرست اداره کل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات» شد

طی حکمی از سوی وزیر آموزش و پرورش ، «علیرضا کمرئی» به عنوان «سرپرست اداره کل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات» منصوب شد.

۳۱ خرداد ۱۳۹۶
با حکم وزیر آموزش‌وپرورش؛

مدیرکل آموزش‌ و پرورش تهران تغییر کرد

با حکم صادر شده از سوی فخرالدین دانش آشتیانی وزیر آموزش‌وپرورش، عباسعلی باقری مدیرکل آموزش‌وپرورش شهر تهران شد.

۳۱ خرداد ۱۳۹۶

اعلام نتایج نهایی استخدام پیمانی ۹۵ آموز‌ش‌وپرورش

آموزش‌وپرورش با صدور اطلاعیه‌ای نتایج نهایی استخدام پیمانی سال ۹۵ را اعلام کرد و براین اساس شرکت درکلاس‌های دوره یکساله مهارت آموزی به صورت رایگان است. ثبت نام در دوره یکساله مهارت آموزی از ۱۴ تیرماه آغاز و تا ۱۶ تیرماه ادامه خواهد داشت. برگزاری پودمان اول از ۲۰ تیرماه آغاز و تا ۱۶ شهریورماه ادامه خواهد داشت. پودمان دوم نیز از اول مهر ماه تا پایان نیمسال دو سال تحصیلی آینده امکان پذیر خواهد بود. آزمون جامع پودمان دوم تیرماه سال ۱۳۹۷ برگزار و نتایج آن مردادماه سال آینده مشخص می‌شود که در صورت موفقیت در این آزمون، تمدید مجوز استخدام پیمانی آنها انجام می‌شود.

۳۰ خرداد ۱۳۹۶

حمایت تحصیلی آموزش و پرورش از ۳۶۰ هزار دانش‌آموز افغان

حکیم زاده، معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش: آموزش و پرورش ایران آمادگی دارد در زمینه های متعددی شامل آموزش و توانمند سازی معلمان مقاطع مختلف، مدرسان دوره های تربیت معلم و توسعه آموزش های فنی حرفه ای در افغانستان با توجه به شرایط بومی و آموزش و پرورش کودکان با نیازهای خاص، تجارب خود را در اختیار این کشور قرار دهد. در ایران ضمن ثبت نام کودکان لازم التعلیم در دبستان ها، میزبان ۳۶۰هزار دانش آموز افغانستانی هستیم.

۳۰ خرداد ۱۳۹۶

ورود ۱۷ هزار فارغ التحصیل دانشگاه فرهنگیان به نظام آموزش و پرورش در سال جاری

دانشگاه فرهنگیان به عنوان تنها متولی تربیت معلم کشور، براساس برنامه راهبردی تا سال ۱۴۰۰ موظف است معلمان مورد نیاز وزارت آموزش و پرورش را تأمین نماید اما میزان جذب دانشجو در هر سال به مجوزهای تخصیص‌ داده‌ شده سازمان مدیریت مربوط می‌شود. نظر به نیاز ضروری وزارت آموزش و پرورش، در سال گذشته ۲۲ هزار نفر از طریق دوره‌های پیوسته و ۵ هزار نفر از طریق دوره‌های کوتاه‌مدت (ماده ۲۸) وارد سیستم آموزش و پرورش شدند و پیش‌بینی شده امسال نیز ۱۷ هزار نفر فارغ‌التحصیل شده و به نظام آموزش و پرورش کشور وارد شوند.

۳۰ خرداد ۱۳۹۶

مدارس عشایری چادری مجهز به لپ تاپ هستند

یزدان پناه، مدیرکل مناطق کمتر توسعه یافته و عشایر وزارت آموزش و پرورش: کیفیت آموزشی مدارس عشایری کشور به طور ویژه ای ارتقا پیدا کرده است و مدارس عشایری کشور با معیارها و شاخص های مدارس عادی کشور برابری می کنند. همچون سال تحصیلی جاری، در سال تحصیلی آینده نیز برنامه سنجش سلامت رایگان دانش آموزان عشایری را در دستور کار داریم و از این طریق شاهد از بین رفتن دغدغه دانش آموزان عشایری در حوزه سلامت خواهیم بود. بیشتر مدارس عشایری هوشمندسازی شده اند به گونه ای که حتی مدارس عشایری چادری ما نیز مجهز به لپ تاپ هستند.

۳۰ خرداد ۱۳۹۶

شرایط شرکت در آزمون استخدامی آموزش و پرورش؛ گذراندن دوره یک ساله مهارت‌آموزی و موفقیت در آزمون پایانی

متقاضیان شرکت در این آزمون باید علاوه بر دارا بودن شرایط عمومی (اعم از داشتن حداقل ۲۰ سال سن و حداکثر ۳۵ سال سن برای دارندگان مدرک فوق دیپلم و لیسانس و حداکثر ۴۰ سال برای دارندگان مدرک تحصیلی فوق لیساسن و بالاتر) از شرایط و ضوابط اختصاصی شرکت در آزمون استخدامی نیز برخوردار باشند. کلیه پذیرفته شدگان ملزم به گذراندن دوره یک ساله مهارت آموزی و موفقیت در آزمون جامع، بدون دریافت حقوق و مزایا بوده و صدور حم استخدامی منوط به کسب موفقیت در دوره مذکور می‌باشد. بخشی از هزینه‌های برگزاری دوره یک ساله مهارت آموزی (خدمات آموزشی و رفاهی) برعهده داوطلبان خواهد بود

۳۰ خرداد ۱۳۹۶

تخلف دریافت وجوه اجباری از والدین با بهانه کمک به مدارس

میرشاه ولد: دریافت هرگونه وجه اجباری از سوی مدارس در قالب کمک به مدرسه‌ کاملا تخلف محسوب می‌شود و والدین باید از پرداخت آن خودداری کنند. هر وجه قانونی که برخی مدارس اعم از تیزهوشان، غیر دولتی و غیره از والدین دریافت می‌کنند باید مستقیم به حساب مدرسه واریز شود و اگر این رقم در چک درج می‌شود باید چک در وجه حساب مدرسه باشد، زیرا دریافت نقدی این مبالغ خلاف مقررات است.

۳۰ خرداد ۱۳۹۶

دانش آشتیانی: کار تعلیم و تربیت کار بخشنامه‌ای و دستورالعملی نیست

وزیر آموزش و پرورش: باید بتوانیم در مسئولان آموزش و پرورش این نگرش را ایجاد کنیم که کار تعلیم و تربیت کار بخشنامه ای و دستورالعملی نیست. اگر این نگاه حاکم شود، خودبخود مسئولانی که هنوز نگاه دستورالعملی داشته باشند فاقد صلاحیت تشخیص داده خواهند شد. این مشکل مربوط به سطح ستاد وزارتخانه است چون خیلی از مدیران فکر می کنند باید بنشینند و فعالیت تعریف کنند و مدیر مدرسه آن را اجرا کند. درحالی که ما می‌خواهیم این نگرش را تغییر دهیم تا از این به بعد خود مدیر مدرسه فعالیت تعریف کند. کار ما تدوین سیاست‌هاست و باید بگذاریم مدیر مدرسه با خلاقیت خود فعالیت ها را تعریف کند و به اجرا درآورد.

۳۰ خرداد ۱۳۹۶
معاون وزیر:

سالانه نزدیک ۶۰۰ هزار دانش‌آموز باید دوره مهارت‌آموزی را بگذرانند

زرافشان، معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش: سالانه نزدیک ۶۰۰ هزار دانش‌آموز باید دوره مهارت‌آموزی را بگذرانند که نیازمند نیروی انسانی است و این موضوع از عهده آموزش و پرورش خارج است. لیست مهارت‌ها را مشخص کردیم و برآورد مالی انجام شده است و اینکه دانش‌آموزان ملزم شوند این دوره را طی کنند، باید شورای عالی آموزش و پرورش آن را مصوب می‌کرد تا جنبه اجبار پیدا کند که آن را به شورای عالی داده‌ایم. به دلیل عدم امکانات مانند کمبود نیروی انسانی و تجهیزات، شرایط فراهم نیست؛ در حال حاضر کل شاخه فنی و حرفه‌ای و کاردانش ۷۰۰ هزار دانش‌آموز در ۲ سال تحصیلی دارد.

۳۰ خرداد ۱۳۹۶

جهش ۲۴ برابری بودجه ورزش مدارس

حمیدی، معاون تربیت بدنی و سلامت وزیر آموزش و پرورش: سال تحصیلی آینده یک هزار میلیارد ریال اعتبار عمرانی ازمحل ۲۷ درصد ارزش افزوده در حوزه ورزش هزینه مدارس خواهد شد. در چهار سال گذشته بودجه ورزش مدارس و تربیت بدنی این وزارتخانه نسبت به پیش از آن ۴ برابر شد.

۳۰ خرداد ۱۳۹۶

شروع فرآیند جذب ۸۰۰۰ هزار نفر در وزارت آموزش و پرورش از امروز

ثبت نام برای شرکت در چهارمین آزمون استخدامی مشترک فراگیر دستگاههای اجرایی کشور( شهریور ۹۶) بر اساس برنامه زمانی پیش بینی شده از عصر امروز، ۲۹ خردادماه از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور آغاز می شود و پنجم تیرماه پایان خواهد یافت. در چهارمین امتحان مشترک فراگیر، وزارت آموزش و پرورش (۸۰۰۰ نفر) استخدام می‌نمایند.

۲۹ خرداد ۱۳۹۶

کاهش ۱۴۰ میلیون متر مکعبی حجم آب دریاچه ارومیه نسبت به سال ۹۵

حضرت پور: ستاد احیای دریاچه ارومیه باید در مورد هزینه‌کرد منابع در چهار سال گذشته شفاف سازی کند. تراز سطح آب دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته حدود ۲۰ سانتی‌متر کم شده است. در حقیقت حجم آب دریاچه در شرایط کنونی ۱۴۰ میلیون متر مکعب نسبت به سال گذشته کمتر شده است. لذا پروژه‌های احیا باید مورد توجه جدی قرار گیرد.