۹ شهریور ۱۳۹۸
حل مشکل استخدامی ۶ هزار پذیرفته آزمون قوه قضاییه تا پایان سال

رئیسی:ضرورت عادلانه ساختن نظام پرداخت حقوق در کشور

رئیس قوه قضاییه گفت: تفاوت در نوع پرداخت‌های حقوق به افرادی که از حیث تجربه، توانمندی و تحصیلات یکسان هستند، به هیچ وجه قابل توجیه نیست.

۴ شهریور ۱۳۹۸

مجتمع قضایی رسیدگی به جرایم اقتصادی کرمان راه‌اندازی خواهد شد

مجتمع قضایی رسیدگی به جرایم اقتصادی کرمان راه‌اندازی خواهد شد
رییس‌کل دادگستری کرمان از راه‌اندازی مجتمع قضایی رسیدگی به جرایم اقتصادی در آینده نزدیک در کرمان خبر داد و گفت: به جرایمی از قبیل اخلال در نظام اقتصادی کشور، رسیدگی به جرایم قاچاق کالا و ارز، رشوه، ارتشا، اختلاس و کلاهبرداری و اخذ پورسانت در این مجتمع قضائی رسیدگی خواهد شد.

۲۲ مرداد ۱۳۹۸
وکالت نقش موثر وکلای قوه قضائیه در احیای حقوق مردم؛

راهکار قوه قضائیه برای احیای حقوق عامه چیست؟

وکلا مهم‌ترین ابزار احیای حقوق عامه هستند؛ اما باوجود بازار انحصاری در بین وکلا و نبود رقابت اساسی میان آنان، کمتر وکیلی به فکر احیای حقوق عامه می‌افتد.

۳۰ تیر ۱۳۹۸
رویکرد تحولی قوه قضائیه در مبارزه با فساد

بررسی آیین‌نامه اجرایی قانون رسیدگی به دارایی مسئولین

یکی از اقدامات قابل تقدیر حجت‌الاسلام رئیسی، در موضوع مبارزه با فساد، ابلاغ آیین‌نامه اجرایی قانون «رسیدگی به دارایی مقامات، مسئولان و کارگزاران جمهوری اسلامی ایران» بوده‌است.

۱۷ تیر ۱۳۹۸
رویکرد تحولی قوه قضائیه در مبارزه با فساد

«رسیدگی به دارایی مقامات، مسئولان و کارگزاران نظام جمهوری اسلامی ایران»

یکی از مهم‌ترین کارکردهای نظام اسلامی، مبارزه با فساد و جلوگیری از رسوخ آن در بدنه حاکمیت است.

۱۲ تیر ۱۳۹۸
بازخوانی مطالبات رهبری از مسئولین دستگاه قضایی، نقشه راهی برای دوره جدید

اصلاح درونی قوه و ارتقای سلامت نظام قضایی

طبق اظهار حجت الاسلام محسنی اژه‌ای، معاون اول قوه قضائیه، رئیس جدید این دستگاه قبل از آغاز سال جدید منصوب خواهد شد.

۵ تیر ۱۳۹۸
رویکرد تحولی قوه قضائیه در راستای حل مسئله اطاله دادرسی

کارآمدسازی سامانه ابلاغ الکترونیک

یکی از نشانه‌های ناکارآمدی نظام دادرسی، اطاله دادرسی است که علاوه بر اتلاف وقت، هزینه و کاهش توانمندی قوه قضائیه در انجام وظایف خود، منجر به کاهش سطح رضایت‌مندی مردم از اجرای عدالت در جامعه می‌شود.

۱۱ فروردین ۱۳۹۸

شفافیت قضایی و تصویرسازی اجتماعی گام‌های حیاتی برای تحول و احیاء اقتدار قوه قضائیه

قوه قضائیه حلقه بازخورد در معماری کلانِ حکمرانی جمهوری اسلامی است که می‌تواند موجبات تعالی و ارتقای کل سیستم را فراهم آورد. همچنین به‌دلیل انتصاب مستقیم رئیس ‌قوه توسط مقام معظم رهبری و به‌دلیل معماری محتوایی قوه بر مبنای فقه اسلامی، کارآمدی یا ناکارآمدی آن، بر کل پروژه انقلاب اسلامی و امکان سنجی طراحی جامعه مبتنی بر نهاد دین تاثیرگذار است؛ فلذا از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار می‌باشد.

۲۷ اسفند ۱۳۹۷

پیشنهادی برای تحول در نظام قضایی و حل معضل حجم بالای پرونده

یکی از موانع جدی تحول در دستگاه قضایی به خصوص در دوره مدیریتی جدید، روند صعود حجم پرونده‌های ورودی به دادگاه‌ها است که بیشتر ظرفیت و توان قوه قضائیه را درگیر خود کرده است. این معضل می‌توان با استفاده از رویکرد مدیریت فرایندی اختلافات، نظام رسیدگی به اختلافات را به نحوی تنظیم کرد که کمترین اختلافات نیاز به رسیدگی قضایی داشته باشد و در نتیجه آن بخش عظیمی از ظرفیت دستگاه قضایی جهت انجام اقدامات تحولی آزاد شود.

۲۱ اسفند ۱۳۹۷

ضرورت بازتعریف نقش قوه قضائیه در نظام اقتصادی کشور

نقش‌آفرینی جدی قوه قضائیه در زیست‌بوم اقتصادی کشور، یکی از محورهای جدی تحول در این دستگاه است. از آنجا که عملکرد دستگاه قضایی تاثیر مستقیمی در بهبود فضای کسب و کار دارد، در دوره جدید مدیریتی قوه قضائیه، ضرورت بازتعریف نقش قوه قضائیه در نظام اقتصادی کشور دوچندان خواهد بود.

۱۹ اسفند ۱۳۹۷

معضل «اطاله دادرسی» در سومین رویداد سیاست‌گذاری «تصمیم‌سازان آینده» بررسی و راه‌گشایی شد

به گزارش عیارآنلاین، هفته گذشته مرحله نهایی و اختتامیه سومین رویداد تصمیم‌سازان آینده برگزار و از گروه‌هایی که بهترین راهکارها را برای حل مسائل کشور ارائه کردند، تقدیر شد. مرکز آموزشی گام هرساله این رویداد را با هدف آشنایی نخبگان جوان با مسائل کلان کشور در لایه سیاست گذاری و استفاده از ظرفیت جوانان برای […]

۱۹ اسفند ۱۳۹۷

اصلاح ساختار قضایی کشور، اقدامی ضروری و تحولی در دستگاه قضایی

حجم بالای پرونده‌های ورودی به دادگستری و همچنین عدم تفکیک بین موضوعات تخصصی و عمومی از جمله معضلات اصلی دستگاه قضایی بوده که تبعاتی جدی مانند اطاله دادرسی و عدم اتقان آرای قضات را به دنبال داشته‌است. علاوه بر تمرکز بر پیشگیری، نیازمند یک تحول ساختاری نیز است که مبتنی بر سیاست پیشگیری قضایی و پیاده‌سازی روش‌های حل اختلاف جایگزین، نهاد داوری را در نظام قضایی کشور توسعه دهد.

۱۸ اسفند ۱۳۹۷

اتخاذ رویکرد تحولی در قوه قضائیه مطالبه جدی رهبر انقلاب

یکی از مهم‌ترین تحولات نظام قضایی در روزهای آینده رقم خواهد خورد و رئیس‌ جدید قوه قضائیه از سوی رهبر انقلاب منصوب خواهد شد. یکی از مطالبات جدی ایشان از رئیس‌و مسئولان قوه قضائیه در سال‌های اخیر، تحول در این دستگاه بوده‌ است و یقینا در شروع دوره جدید نیز بر آن تاکید خواهد شد. از این رو لازم است با نگاهی آسیب‌شناسانه نقاط تحولی نظام قضایی را شناسایی کرد.

۱۵ اسفند ۱۳۹۷

قوه‌قضائیه در دوره جدید کارآفرین می‌شود؟

طبق شاخص سهولت کسب‌وکار بانک جهانی، عمده شاخص‌های بهبود محیط کسب‌وکار ناظر بر عملکرد قوه‌قضائیه بوده و با توجه به اولویت کشور در تحقق اقتصاد مقاومتی، یکی از جنبه‌های تحول در قوه قضائیه نیز مربوط به همین موارد است.

۱۴ اسفند ۱۳۹۷

کاهش اطاله دادرسی از طریق افزایش کیفیت رسیدگی‌ها و اتقان آرای قضات

یکی از عارضه‌های نظام قضایی در سال‌های اخیر، اطاله دادرسی است.