۶ مهر ۱۳۹۲

افزایش منابع صندوق توسعه ملی به ۶۱ میلیارد دلار تا پایان سال ۹۲

پیش بینی می کنیم تا پایان سال حدود ۷ الی ۸ میلیارد دلار به موجودی صندوق توسعه ملی اضافه شود و رقم موجودی در بدبینانه ترین حالت به ۶۱ میلیارد دلار برسد.

۳ مهر ۱۳۹۲

فاینانس ۶۰۰ میلیارد تومانی برای احداث راه‌آهن چابهار-مشهد-سرخس/پیشرفت ۷۰درصدی بندر شهیدبهشتی

در حال حاضر در بندر چابهار به عنوان تنها بندر کشور که با آبهای آزاد و اقیانوس مرتبط است حدود دو میلیون تن کالا تخلیه و بارگیری می شود که در صورت تکمیل اسکله چند منظوره این میزان تا ۶ میلیون تن قابل ارتقاء خواهد بود.

۳ مهر ۱۳۹۲

گشایش ال‌سی با سایر ضمانت‌ها به جای ۳۰ درصد نقدی

آقای سیف روی این موضوع تأکید کردند و گفتند که بانکها مختار هستند به جای ۳۰ درصد آورده به ازای گشایش ارزی از سایر ضمانت‌ها نیز استفاده کنند.

۳ مهر ۱۳۹۲

نگرانی نادران نسبت به غلبه نگاه تجاری بر رویکرد تولیدی در تصمیمات دولت

نماینده مردم تهران ضمن انتقاد از سیاست دولت در حوزه اقتصاد و عدم توجه به تولید گفت: دلخوش کردن صرف به مذاکرات سیاسی و همچنین دل‌خوشی به تجار و بازرگانان و انفعال در اقتصاد، سرابی است که طولانی شدن آن هزینه‌های زیادی را به اقتصاد ما وارد می کند.

۳ مهر ۱۳۹۲

نرخ موجود در بازار برای ارز مناسب است/کاهش بیشتر ارز به نفع کشور نخواهد بود

درباره ادامه کاهش نرخ ارز باید ببینیم چه تحولاتی ایجاد می‌شود اما کاهش بیشتر نرخ ارز و نوسانات شدید هم به نفع کشور نخواهد بود.

۳ مهر ۱۳۹۲

غیر قانونی بودن دعوت نشدن اتاق تعاون در جلسات شورای پول و اعتبار/ارسال نامه به رییس جمهور و رییس بانک مرکزی

متاسفانه در دولت قبلی از اتاق تعاون دعوت به عمل نمی آمد و در این دولت نیز هفته قبل اتاق را دعوت نکردند و در راستای نامه ای که خطاب به رئیس کل بانک مرکزی و رئیس جمهور فرستادیم از هفته های آینده همزمان با جلسه شورای پول و اعتبار نمایندگان اتاق در جلسات حضور خواهند داشت.

۳ مهر ۱۳۹۲

تحقیق و تفحص از شرکت ملی نفت/ ناکافی بودن توضیحات

توضیحات مسئولین شرکت ملی نفت در خصوص موارد مطرح شده از تحقیق و تفحص برای اعضا قانع‌کننده نبود که قرار شد آن‌ها مستنداتی از توضیحاتشان به اعضای کمیته تحقیق و تفحص ارائه کنند.

۲ مهر ۱۳۹۲

رئیس بانک مرکزی: یک سوم فهرست ممنوع الخروج‌ها خط خوردند

طبق سیاست جدید بانک مرکزی یک‌سوم از مشمولین فهرست ممنوع الخروج‌ها از این فهرست خط خوردند؛ بانک مرکزی موظف است برای جلوگیری از محرومیت حقوق شهروندی (ممنوع الخروج شدن عملاً باعث محروم شدن از حقوق شهروندی می‌شود) درباره فهرست ممنوع الخروج‌ها تصمیم‌گیری کند.

۱ مهر ۱۳۹۲

اصلاحیه بودجه ۹۲ هفته آینده در صحن مجلس بررسی می‌شود

قرار است بعد از بررسی کمیته اقتصادی، این کمیته گزارش خود را به کمیسیون اقتصادی ارایه داده و در نهایت هفته‌ آینده کمیسیون در صورت تصویب اصلاحیه بودجه، آن را به صحن علنی ارایه دهد.

۳۱ شهر ۱۳۹۲

مبادلات ایران و چین ۱۵ میلیارد دلار شد

گمرک چین از مبادلات ۱۵.۰۷ میلیارد دلاری این کشور با ایران در ۵ ماه نخست ۲۰۱۳ خبر داد و اعلام کرد رشد واردات چین از ایران در این دوره ۹ برابر رشد صادرات به این کشور بوده است.

۳۱ شهر ۱۳۹۲

ابلاغ گشایش ال‌سی واردات با نرخ ۳۰ درصد توسط بانک مرکزی

ضمناً در صورتی که واردکننده با هدف پیشگیری از نوسانات نرخ ارز داوطلبانه علاقه‌مند به تأمین معادل ریالی بیش از ۳۰٪ و یا حتی ۱۰۰٪ مبلغ اعتبار باشد انجام آن بلامانع است.

۳۱ شهر ۱۳۹۲

استفاده از منابع صندوق توسعه ملی توسط سرمایه‌گذار خارجی در صورت داشتن شریک ایرانی

بر پایه مصوبه جدید هیأت وزیران و با هدف ایجاد تحرک اقتصادی برای تنوع بخشیدن به تجهیز منابع مالی برای فعالان حوزه کسب و کار، شرکای داخلی شرکتهای سرمایه پذیر داخلی که دارای شریک خارجی هستند می توانند از تسهیلات صندوق توسعه ملی استفاده نمایند.

۳۱ شهر ۱۳۹۲

تحلیل عسگراولادی از وضعیت تجارت خارجی کشور

روند صادرات غیرنفتی و واردات ایران به خصوص طی سال‌های اخیر به چرخه معیوبی پا گذاشته که تجار باسابقه و بازرگانان سرد و گرم چشیده را نیز به نفس انداخته است. چرا به یکباره عرصه کسب و کار تجارت با دنیا آن‌گونه شد که امروز شاهد آن هستیم؟

۳۱ شهر ۱۳۹۲

گام دولت برای اجرای مرحله دوم طرح هدفمندی یارانه‌ها

هیئت وزیران طی مصوبه‌ای تشکیل ستاد هدفمندسازی یارانه ها به ریاست معاون اول رئیس جمهور را مصوب کرد. این ستاد به منظور بررسی و آسیب شناسی اجرای مرحله اول هدفمندی یارانه ها و طراحی و پیش‌بینی ساز و کارهای اجرای مرحله دوم آن و تصمیم‌گیری و نظارت در خصوص آن را بر عهده دارد.

۳۰ شهر ۱۳۹۲

احتمال لغو تحریم سوئیفت قوت گرفت

شرکت سوئیفت نمایندگی‌هایی دارد که برخی از آنها مدتی است برای ارائه خدمات به بانک‌های رفع تحریم شده توسط اتحادیه اروپا فعال شده‌اند