۳ دی ۱۳۹۲

نقاط ضربه‌پذیر توافقنامه ژنو از نگاه اندیشکده شورای آتلانتیک

«وندی شرمن» به اعضای مجلس سنا گفت که این سرمایه‌ها، ۴. ۲ میلیارد دلار، به صورت ماهانه و طی دوره شش ماهه به ایران برگردانده می‌شود. به هر حال، این جزئیات در توافق ماه قبل با ایران ذکر نشده بود، و ایران می‌تواند بر استرداد سریع‌تر این سرمایه‌ها اصرار ورزد.

۲ دی ۱۳۹۲

برداشتن تحریم‌ها پژوهش را تهدید می‌کند

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات مراجعه صنعت به دانشگاه‌ها برای رفع نیازهای خود را از اثرات تحریم‌ها بر بخش پژوهش نام برد و گفت: از سوی دیگر نگران هستیم که با رفع این تحریم‌ها تمایل تامین نیازهای بخش صنعت در داخل از بین برود و به ساختارهای قبلی بازگردیم.

۱ دی ۱۳۹۲

چگونه ایران از طلا برای دسترسی به درآمدهای نفتی استفاده می‌کرد؟

آمریکا برای جلوگیری از این انتقال طلا، صادرات طلا به ایران را در جولای ۲۰۱۳ تحریم کرد. از این ماه، میزان صادرات طلای ترکیه به ایران که راهی غیرمستقیم برای پرداخت پول واردات انرژی از این کشور بود، متوقف شد.

۱ دی ۱۳۹۲

مالیات بر مصرف باید افزایش یابد/ بازنگری در طرح جامع مالیاتی

معاون پژوهشی برنامه‌ریزی و امور بین الملل سازمان مالیاتی کشور گفت: میزان وصول مالیات بر مصرف که از سال ۸۷ آغاز شده است میزان آن از سه به هشت درصد افزایش یافته است و اکنون در صددیم که مالیات بر مصرف را افزایش دهیم.

۱ دی ۱۳۹۲

ظریف: روند مذاکرات به کندی انجام می‌شود

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان ظهر امروز (یکشنبه) پس از دیدار و گفت‌وگو با «اما بونینو»، وزیر خارجه ایتالیا در نشست خبری مشترک به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

۱ دی ۱۳۹۲

۳۵ میلیارد دلار فاینانس برای دولت و بخش خصوصی/افزایش سرمایه ۲۰۰ میلیون دلاری صندوق نوآوری

دستگاه‌های اجرایی و بخش‌های خصوصی و تعاونی با سپردن تضمین های لازم به بانک های عامل می توانند علاوه بر باقی مانده سهمیه سال‌ها‌ی قبل از تسهیلات تأمین مالی خارجی (فاینانس) در سال آینده به میزان ۳۵ میلیارد دلار استفاده کنند.

۱ دی ۱۳۹۲

تخصیص منابع صندوق توسعه برای رفع مشکلات ناوگان حمل و نقل هوایی

اختصاص منابع صندوق توسعه در شرایط فعلی که کشور با کمبود دلار مواجه است باید بر طبق اولویت مشخصی تخصیص داده شود. برهمین اساس نیاز است در بخش حمل و نقل، اولویت بندی بین بخش جاده‌ای، ريلی و هوایی شود، همچنین اولویت بندی دیگر در این بخش بین جابجایی بار یا مسافر است.

۱ دی ۱۳۹۲

لایحه بودجه ۹۳؛ ابهام در تحقق درآمدهای نفتی و اثرات ورود مستقیم دلار نفتی به اقتصاد

پیش بینی فروش روزانه حدود یک میلیون و چهارصد هزار بشکه نفت و کسب درآمد حدود ۵۰ میلیارد دلاری در سال ۹۳، کاملا خوشبینانه است که حتی در صورت تحقق این میزان فروش، نباید از طبعات به شدت تخریبی ورود مستقیم دلار نفتی به اقتصاد غافل شد

۱ دی ۱۳۹۲

رقم دقیق بدهی دولت به پیمانکاران ۹ هزار میلیارد تومان است

همزمان با اعلام اعداد و ارقام متفاوت از میزان بدهی دولت به پیمانکاران، معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: میزان بدهی دولت به پیمانکاران ۹ هزار میلیارد تومان است.

۳۰ آذر ۱۳۹۲

تغییر سیاست رقابت بین ریل و جاده، به نفع ریل/ ایجاد دسترسی برای بخش خصوصی ریلی به منابع صندوق توسعه

باید دسترسی بخش خصوصی به منابع ریالی صندوق توسعه ملی را فراهم کنیم زیرا که سالانه برای خرید واگن باری و مسافری و توسعه تجهیزات و خدمات وابسته به ۳۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.

۳۰ آذر ۱۳۹۲

نوبخت:وظیفه دولت مهار تورم در کنار ایجاد اشتغال/ارائه یک سبد کالایی در هر فصل ۹۳

اولین شرط در این اقتصاد برخورداری از همه ظرفیت‌های اقتصادی کشور است به طوری که هم‌اکنون ما ظرفیت بزرگی در حوزه نیروی انسانی، منابع طبیعی و حتی منابع مالی داریم که می‌توان از آن به نحو شایسته‌‌ای برای استقرار جمهوری اسلامی ایران در جایگاهی مناسب استفاده کرد

۳۰ آذر ۱۳۹۲

۶ چالش جدی بخش ریلی/ هدایت بودجه‌ ریلی از ساخت به سمت توسعه بهره‌وری از ریل‌های موجود

باید گفت نرخ سوخت در ایران بسیار پایین است و از طرف دیگر راه‌آهن مزیت اصلی خود یعنی صرفه‌جویی را از دست داده، بنابراین ‌قیمت سوخت یا باید واقعی شود یا این‌ که مابه التفاوت صرفه‌جویی در مصرف سوخت، در سیستم ریلی به راه‌آهن برگردانده شود.

۳۰ آذر ۱۳۹۲

معاون اجرایی رئیس جمهور به ترکیب دو کمیسیون اقتصاد و صنعت پیوست

با تصویب هیات دولت، معاون اجرایی رئیس جمهور به ترکیب کمیسیون‌های اقتصاد و امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست پیوست.

۳۰ آذر ۱۳۹۲

راهکاری برای پرداخت بدهی‌ دولت به پیمانکاران

با توجه به حجم بالای بدهی دولت به پیمانکاران بهترین راهکار برای تسویه این بدهی واگذاری پروژه‌های نیمه تمام عمرانی در قالب قراردادهای همکاری عمومی- خصوصی است.

۲۸ آذر ۱۳۹۲
وزیر راه و شهرسازی خبر داد:

فاینانس چینی و تهاتر دو منبع مالی برای انجام پروژه‌ها

آخوندی با اشاره به اینکه دو منبع عمده مالی در نظر گرفته شده است گفت: از طریق فاینانس چینی یا تهاتر نفت با بقیه کشورها که درخواست خرید درازمدت نفت را داشته‌اند ۶ پروژه عمده اجرا خواهد شد.