۱۰ مهر ۱۳۹۲

پهلوگیری کشتی های حامل کالای اساسی و دارو بدون نوبت/ افزايش ۱۵۰ درصدي بنادر تا پايان برنامه پنجم

حجم قابل توجهی کالا از آسیای جنوب شرقی به سمت اروپا از طریق خلیج عدن و سواحل سومالی، دریای سرخ و کانال سوئز عبور می کند، اگر مسیر ترانزیتی و عبور کالا از سرزمین ایران را توسعه دهیم حجم قابل توجهی از این کالا می تواند از ایران عبور کند و در امد قابل توجهی نصیب کشور می شود

۱۰ مهر ۱۳۹۲

بهمنی همکار نیکزاد در هیات مدیره گروه توسعه ساختمان تدبیر شد

محمود بهمنی، رئیس کل سابق بانک مرکزی امروز به‌عنوان یکی از اعضای هیات مدیره گروه توسعه ساختمان تدبیر انتخاب شد. همچنین مهدی غضنفری وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت نیز به‌عنوان عضو هیات مدیره شرکت گسترش الکترونیک مبین ایران شد.

۱۰ مهر ۱۳۹۲

درخواست دولت از مجمع براي تعويق ابلاغ سياست‌هاي كلي اقتصاد مقاومتي براي بررسي‌ آن توسط دولت جديد

هم‌اکنون دولت اظهار نظرهایی را در مورد حمایت از تولید داخلی و فن‌آوری عنوان می‌کند اما باید تحقق تمام این اهداف را در عمل مشاهده کرد. البته دولت یازدهم در همین چند ماه آغاز فعالیت خود تصمیم‌های مؤثری را گرفته است اما به‌دلیل آنکه این تصمیمات گرایش تجاری و صادراتی بیشتری دارد دولت می‌بایست در این رابطه علاوه بر تعیین تکلیف معاونت علمی و فن‌آوری، سیاست‌ها و تصمیم‌های مناسبی را در جهت حمایت از تولید اتخاذ کند.

۱۰ مهر ۱۳۹۲

بررسي لایحه اصلاح مالیات‌های مستقیم در كميسيون اقتصادي مجلس

قرار بر این شد کمیسیون اقتصادی تا دو هفته آینده بررسی های لازم در خصوص نیاز به تصحیح لایحه مالیات های مستقیم را انجام دهد و نتیجه را اعلام کند.

۱۰ مهر ۱۳۹۲

تحریم‌ جدیدی قبل از برگزاری نشست ۱+۵ تصویب نمی‌شود

به‌گفته تحلیلگران خودداری مجلس سنا از تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران می‌تواند فضای بهتری برای مذاکرات ۱۵ و ۱۶ اکتبر [۲۳ و ۲۴ مهر ماه] در ژنو فراهم کند.کنگره آمریکا در حال حاضر درگیر بحران بدهی‌های این کشور و تعطیلی دولت است و این مشکل نیز در نپرداختن به موضوع تحریم‌ها علیه ایران تأثیر داشته است.

۹ مهر ۱۳۹۲

جزئیات ۲۷ شاخص اقتصادی در نماگر‌های بانک مرکزی

تجدیدنظر در متغییرهای پولی سال ۹۰، افزایش ۸میلیارد دلاری ذخایر بین‌المللی، نرخ ۱۱.۲ درصد بیکاری، ریز دخل‌وخرج مالی دولت، رشد اقتصادی منفی ۵.۴درصدی، تراز بازرگانی و بدهی خارجی ۸.۵میلیارد دلاری از اخبار مهم نماگر اقتصادی آذر ۹۱ است.

۹ مهر ۱۳۹۲

اوباما: ایران به دلیل تحریم‌های اعمال شده آماده مذاکره است

موضوع دیگری که با نخست‌وزیر در میان گذاشتم این بود که ایرانی‌ها به دلیل تحریم‌های فوق‌العاده‌ای که ما در چند سال گذشته اجرا کردیم، حالا به نظر می‌رسد که آماده مذاکره شده‌اند. ما باید دیپلماسی را بیازماییم

۸ مهر ۱۳۹۲

تغییر مدیر عامل بانک ملی

همتی، مدیرعاملی بانک سینا، ریاست کلی بیمه مرکزی و عضویت شورای مرکزی حزب کارگزاران را در پرونده کاری خود دارد. فرشاد حیدری در پی وقوع فساد بزرگ بانکی و فرار محمودرضا خاوری از کشور مدیرعامل بانک ملی ایران شد و تاکنون به کار خود در این بانک ادامه داد.

۷ مهر ۱۳۹۲
سخنگوی صندوق بین‌المللی پول:

صندوق بین‌المللی پول در حال بررسی برای اعزام گروهی به ایران است

صندوق بین‌المللی پول در حال بررسی برای اعزام گروهی به ایران است، تا برای بازگشت هیات اقتصادی ایران برای شرکت در جلسات آینده صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی که در واشنگتن برگزار می‌شود، از آنها دعوت کنند.

۷ مهر ۱۳۹۲

صادرات بيش از ۱۲ ميليارد دلار كالاي غيرنفتي در ۵ ماه اول سال۹۲

طي ۵ ماهه سالجاري بالغ بر ۳۱ ميليون و۵۰۳ هزار تن صادرات كالاي غير نفتي( بدون احتساب ميعانات گازي) به ارزش ۱۲ ميليارد و۱۱۸ ميليون دلار انجام شده است.

۷ مهر ۱۳۹۲
خوش‌چهره، استاد اقتصاد:

باید وابستگی اقتصادی خود را به سایر کشورها به حداقل ممکن برسانیم

در این اقتصاد سعی می‌کنیم در فضایی دوستانه با کشورهایی که روابط خصمانه‌ای با ما دارند ضمن شناسایی نقاط آسیب‌پذیر خود از وابستگی به آنها تا حد قابل توجهی بکاهیم. این سیاست در عرصه اقتصاد منطقه‌ای و جهانی اجرا می‌شود.

۶ مهر ۱۳۹۲

اولویت لغو تحریم‌های نفتی و بانکی / رابطه با آمریکا ضروری نیست

رابطه با آمریکا ضروری نیست و برقراری این رابطه به معنای حل مشکلات اقتصادی کشور نیست و به نظر من حل مشکلات تحریم‌ها اولویت بالاتری دارد و مهمتر است.

۶ مهر ۱۳۹۲

انتصاب ابراهیم حکیمی به دبیری ستاد صیانت از حقوق شهروندی وزارت اقتصاد

در حكم انتصاب ابراهيم حكيمي آمده است: نظر به سوابق و تجربيات جنابعالي و به استناد مفاد نامه وزارت كشور، به موجب اين حكم جنابعالي به عنوان دبير ستاد صيانت از حريم امنيت عمومي و حقوق شهروندي وزارت متبوع منصوب مي شويد.

۶ مهر ۱۳۹۲

مشکل اقتصاد ما ناشی از عدم مدیریت و ناکارآمدی است

آنچه که در حال حاضر به کشور ما ضربه می‌زند پایین بودن بهره‌وری است یعنی نسبت بازدهی سرمایه و کار که در مقایسه با دنیا کشور ما در این رابطه در رتبه پایینی قرار دارد. در شرایط تحریم سرمایه‌گذارها و شرکت‌های بزرگ دنبال رانت‌جویی بودند، نه دنبال افزایش سرمایه از طریق توسعه و تولید و این نکته‌ای است که باید به آن توجه کرد.

۶ مهر ۱۳۹۲

نحوه محاسبه نرخ ارز و حل مشکلات با امید به لغو تحریم‌ها در گفتگو با معاون اقتصادی بانک مرکزی

در ۲ سال اخیر تحریم‌ها محدودیت‌های زیادی را برای کشور ایجاد کرد و مهمترین آن محدودیت صادرات نفت کشور و بانک مرکزی و نظام بانکی کشور بود تا عملاً نتوانیم از ارز و درآمدهای ارزی‌مان استفاده کنیم؛ این تحریم‌ها عملاً اثر روانی در بازار حاکم کردند و در مرحله بعد کمبود کالا نیز به مرور اثر خود را بر بازار گذاشت.