۳ مهر ۱۳۹۲

نرخ موجود در بازار برای ارز مناسب است/کاهش بیشتر ارز به نفع کشور نخواهد بود

درباره ادامه کاهش نرخ ارز باید ببینیم چه تحولاتی ایجاد می‌شود اما کاهش بیشتر نرخ ارز و نوسانات شدید هم به نفع کشور نخواهد بود.

۳ مهر ۱۳۹۲

غیر قانونی بودن دعوت نشدن اتاق تعاون در جلسات شورای پول و اعتبار/ارسال نامه به رییس جمهور و رییس بانک مرکزی

متاسفانه در دولت قبلی از اتاق تعاون دعوت به عمل نمی آمد و در این دولت نیز هفته قبل اتاق را دعوت نکردند و در راستای نامه ای که خطاب به رئیس کل بانک مرکزی و رئیس جمهور فرستادیم از هفته های آینده همزمان با جلسه شورای پول و اعتبار نمایندگان اتاق در جلسات حضور خواهند داشت.

۳ مهر ۱۳۹۲

تحقیق و تفحص از شرکت ملی نفت/ ناکافی بودن توضیحات

توضیحات مسئولین شرکت ملی نفت در خصوص موارد مطرح شده از تحقیق و تفحص برای اعضا قانع‌کننده نبود که قرار شد آن‌ها مستنداتی از توضیحاتشان به اعضای کمیته تحقیق و تفحص ارائه کنند.

۲ مهر ۱۳۹۲

رئیس بانک مرکزی: یک سوم فهرست ممنوع الخروج‌ها خط خوردند

طبق سیاست جدید بانک مرکزی یک‌سوم از مشمولین فهرست ممنوع الخروج‌ها از این فهرست خط خوردند؛ بانک مرکزی موظف است برای جلوگیری از محرومیت حقوق شهروندی (ممنوع الخروج شدن عملاً باعث محروم شدن از حقوق شهروندی می‌شود) درباره فهرست ممنوع الخروج‌ها تصمیم‌گیری کند.

۱ مهر ۱۳۹۲

اصلاحیه بودجه 92 هفته آینده در صحن مجلس بررسی می‌شود

قرار است بعد از بررسی کمیته اقتصادی، این کمیته گزارش خود را به کمیسیون اقتصادی ارایه داده و در نهایت هفته‌ آینده کمیسیون در صورت تصویب اصلاحیه بودجه، آن را به صحن علنی ارایه دهد.

۳۱ شهریور ۱۳۹۲

مبادلات ایران و چین ۱۵ میلیارد دلار شد

گمرک چین از مبادلات ۱۵.۰۷ میلیارد دلاری این کشور با ایران در ۵ ماه نخست ۲۰۱۳ خبر داد و اعلام کرد رشد واردات چین از ایران در این دوره ۹ برابر رشد صادرات به این کشور بوده است.

۳۱ شهریور ۱۳۹۲

ابلاغ گشایش ال‌سی واردات با نرخ ۳۰ درصد توسط بانک مرکزی

ضمناً در صورتی که واردکننده با هدف پیشگیری از نوسانات نرخ ارز داوطلبانه علاقه‌مند به تأمین معادل ریالی بیش از 30٪ و یا حتی 100٪ مبلغ اعتبار باشد انجام آن بلامانع است.

۳۱ شهریور ۱۳۹۲

استفاده از منابع صندوق توسعه ملی توسط سرمایه‌گذار خارجی در صورت داشتن شریک ایرانی

بر پایه مصوبه جدید هیأت وزیران و با هدف ایجاد تحرک اقتصادی برای تنوع بخشیدن به تجهیز منابع مالی برای فعالان حوزه کسب و کار، شرکای داخلی شرکتهای سرمایه پذیر داخلی که دارای شریک خارجی هستند می توانند از تسهیلات صندوق توسعه ملی استفاده نمایند.

۳۱ شهریور ۱۳۹۲

تحلیل عسگراولادی از وضعیت تجارت خارجی کشور

روند صادرات غیرنفتی و واردات ایران به خصوص طی سال‌های اخیر به چرخه معیوبی پا گذاشته که تجار باسابقه و بازرگانان سرد و گرم چشیده را نیز به نفس انداخته است. چرا به یکباره عرصه کسب و کار تجارت با دنیا آن‌گونه شد که امروز شاهد آن هستیم؟

۳۱ شهریور ۱۳۹۲

گام دولت برای اجرای مرحله دوم طرح هدفمندی یارانه‌ها

هیئت وزیران طی مصوبه‌ای تشکیل ستاد هدفمندسازی یارانه ها به ریاست معاون اول رئیس جمهور را مصوب کرد. این ستاد به منظور بررسی و آسیب شناسی اجرای مرحله اول هدفمندی یارانه ها و طراحی و پیش‌بینی ساز و کارهای اجرای مرحله دوم آن و تصمیم‌گیری و نظارت در خصوص آن را بر عهده دارد.

۳۰ شهریور ۱۳۹۲

احتمال لغو تحریم سوئیفت قوت گرفت

شرکت سوئیفت نمایندگی‌هایی دارد که برخی از آنها مدتی است برای ارائه خدمات به بانک‌های رفع تحریم شده توسط اتحادیه اروپا فعال شده‌اند

۳۰ شهریور ۱۳۹۲
یک استاد اقتصاد:

ایران باید سیستم پولی ، بانکداری و اعتباری خود را کنترل کند

ایران برای دوری از این معضل باید سیستم پولی، بانکداری و اعتباری خود را کنترل کند. برای این کار دست کم به مالکیت عمومی و کنترل دموکراتیک سیستم بانکداری و اعتباری نیاز است. خصوصی‌سازی و شخصی سازی بانک‌ها ( و دیگر صنایع اصلی) در ایران روندی شوم است.

۲۸ شهریور ۱۳۹۲

معرفی مدیران عامل جدید سازمان‌های مناطق آزاد کیش و قشم/ تغییر در اعضای هیئت مدیره

در این تصویب نامه که به امضاء «اسحاق جهانگیری» معاون اول رییس جمهور رسیده است آقایان «علی اصغر مونسان» به عنوان «مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش» و «شهریار مشیری» به عنوان «مدیر عامل سازمان منطقه آزاد قشم» تعیین شده اند.

۲۸ شهریور ۱۳۹۲

تعیین تکلیف واردات کالاهای مشمول اولویت دهم

این مصوبه در روز جاری به کلیه گمرکات کشور برای عملیاتی شدن ابلاغ می شود. در این بخشنامه تسهیلاتی برای واردات مربوط به بخش های تولیدی و تجاری در نظر گرفته شده، در هفته های اخیر نیز امتیازاتی برای ترخیص کالاها با ضمانت نامه های بلند مدت ارایه شده است.

۲۸ شهریور ۱۳۹۲

جهانگیری مصوبه تشکیل ستاد هدفمندسازی یارانه‌ها را ابلاغ کرد

با تصویب هیئت وزیران ستاد هدفمندسازی یارانه ها به ریاست معاون اول رئیس جمهور و عضویت معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور، وزیران کشور، صنعت، معدن و تجارت، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، امور اقتصادی و دارایی، نفت، نیرو، جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و اطلاعات، رئیس کل بانک مرکزی و رئیس سازمان هدفمندسازی یارانه ها تشکیل می شود.