۱۶ فروردین ۱۳۹۶
دبیر کل کانون بانک‌های خصوصی:

بانک‌ها ورشکسته نیستند

دبیرکل کانون بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی گفت: بانک ها ورشکسته نیستند اما تحمیل تعهدات مالی الزام آور و وضع قوانین دست و پا گیر، فعالیت این نهادهای پولی را با مشکل مواجه کرده است.

۱۶ فروردین ۱۳۹۶
گزارش//

اصلاح نظام بانکی، مولفه‌های متعددی از جمله، اصلاح شرایط کلان اقتصادی و شرایط ترازنامه ای بانک‌ها را می‌طلبد

اصلاح نظام بانکی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های کارشناسان در سال پیش‌رو مطرح شده است. اما پرسش اساسی این است که اصلاحات باید از کجا و چگونه آغاز شود؟ بررسی تجربه‌های جهانی عبور از بحران‌های بانکی نشان می‌دهد که اصلاح این نظام برخلاف تصور اولیه حرکت نقطه‌ای نیست، بلکه طیفی از اقدامات در حوزه‌های داخل نظام بانکی و خارج از آن را دربرمی‌گیرد. برای نمونه پیش‌شرط کامیابی اصلاحات در این حوزه حمایت حاکمیت و ایجاد اجماع ملی برای هدایت نظام بانکی به محدوده سلامت است. ثبات اقتصادی، تورم پایین و… هم از لازمه‌های شرایط کلان اقتصادی است. پس از آن نخستین قدم در اصلاح نظام بانکی تعیین وضعیت سلامت بانک‌ها از طریق بررسی کارشناسانه ترازنامه و دسته‌بندی بانک‌های سالم و بیمار است. سپس عوامل اثرگذار بر وضعیت بیمارگونه بانک‌ها شناسایی و اقدامات لازم برای توقف آن به اجرا درمی‌آید. پس از توقف مکانیزم تشدیدکننده مخاطرات برنامه اصلاحی متناسب با معضلات بانکی در اختیار آنها قرار می‌گیرد. یک بازوی نظارتی قوی نیز وظیفه هدایت و نظارت بر اجرای این برنامه‌ها را به‌عهده می‌گیرد. «دنیای اقتصاد» در این گزارش با نگاه به تجربیات مهار موج بحران بانکی، گذرگاه بازگشت شبکه بانکی کشور به منطقه اطمینان را معرفی می‌کند.

۱۶ فروردین ۱۳۹۶
مدیر گروه بانکداری اسلامی پژوهشکده پولی بانکی:

رشد نقدینگی منجر به رشد تورم می شود

کارشناس پولی و بانکی با اشاره به اینکه رشد نقدینگی منجر به رشد تورم می شود، گفت: در حال حاضر این رشد نقدینگی در کشور مانند آب جمع شده پشت سد است و هر لحظه امکان شکستن این سد وجود دارد و اثرات مخربی بر اقتصاد کشور وارد خواهد شد.

۱۶ فروردین ۱۳۹۶

سیف: دادگاه لوکزامبورگ در موضوع توقیف دو میلیارد دلار ایران حکم جدیدی نداده است

رئیس کل بانک مرکزی گفت:‌ دادگاه لوکزامبورگ در موضوع توقیف دو میلیارد دلار ایران حکم جدیدی نداده است.

۱۶ فروردین ۱۳۹۶
دبیر کل فناوری اطلاعات بانک مرکزی:

در دنیا ۵۰ تا ۶۰ درصد درآمد بانک‌ها از محل کارمزدهاست

مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی گفت: در دنیا ۵۰ تا ۶۰ درصد درآمد بانک‌ها از محل کارمزدهاست اما در ایران این گونه نیست و افرادی که در بانک‌ها تصمیم گیرنده هستند عمدتا تخصص اعتباری دارند.

۱۶ فروردین ۱۳۹۶
یادداشت//

شرکت مدیریت دارایی دولتی، راهکار سم‌زدایی از شبکه بانکی

با توجه به گستردگی و حجم بالای دارایی‌های سمی در شبکه بانکی کشور، ضرورت دارد تا برنامه‌ای جامع از سوی بانک مرکزی و وزارت اقتصاد برای حل این مشکل تدوین شود. در این رابطه، تشکیل شرکت مدیریت دارایی دولتی می‌تواند مفید باشد.

۱۶ فروردین ۱۳۹۶
قائم مقام بانک مرکزی:

سپرده و تسهیلات بانک‌ها به ۶۰۹میلیارد دلار رسید

قائم مقام بانک مرکزی روز سه شنبه ارزش سپرده ها و تسهیلات ۳۵ بانک و موسسات اعتباری ایران را ۶۰۹ میلیارد دلار اعلام کرد و گفت که بانک مرکزی ایران آمادگی کامل دارد از مشاوره و کمک متخصصین امر در خصوص انتشار ابزارهای مالی اسلامی برای پیاده سازی سیاست های پولی و مالی در ایران استفاده کند.

۱۶ فروردین ۱۳۹۶
رئیس سازمان برنامه و بودجه:

بیش از ۱۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات به بنگاه های خرد اختصاص می یابد

رئیس سازمان برنامه و بودجه از اختصاص ۱۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات به بنگاه های خرد و کوچک خبر داد و گفت: مقرر شد بنگاه های با پیشرفت فیزیکی ۴۰ درصد مشمول دریافت تسهیلات و کمک های یارانه ای دولت قرار گیرند.

۱۶ فروردین ۱۳۹۶

سیف: نرخ سود تسهیلات بانکی در حد ۱۰ درصد قابل قبول است

رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه نرخ سود تسهیلات بانکی در حد ۱۰ درصد قابل قبول است گفت: نظام بانکی باید در مسیر اصلاح قرار بگیرد.

۱۶ فروردین ۱۳۹۶

سیف: ایران آمادگی توسعه روابط بانکی با کشورهای عضو هیات خدمات مالی اسلامی را دارد

رییس‌کل بانک مرکزی در پیامی در اجلاس سالانه هیأت خدمات مالی اسلامی ضمن استقبال از حضور نمایندگان کشورهای عضو آن سازمان، اشتیاق و آمادگی ایران را برای توسعه روابط بانکی در حوزه گوناگون همچون روابط کارگزاری، تاسیس بانک و شعبه، ‌انعقاد تفاهم‌نامه‌های نظارتی، افتتاح حساب‌های متقابل نزد یکدیگر، همکاری‌های آموزشی و تبادل تجربیات در دوره پسابرجام اعلام کرد.

۱۶ فروردین ۱۳۹۶

رئیس کل کانون بانک‌های خصوصی، از تذکر رئیس بانک مرکزی پیرامون جذب سپرده توسط برخی شرکت‌ها خبر داد

رئیس کانون بانک‌های خصوصی با اشاره به افزایش نرخ سود بانکی در ۶ ماه دوم سال گذشته به دلیل جذب سپرده توسط برخی شرکت‌ها گفت: رئیس کل بانک مرکزی به این شرکت‌ها تذکر داده است.

۱۵ فروردین ۱۳۹۶
گزارش//

افزایش تقاضا در ماه‌های پایانی سال، یکی از دلایل افزایش تورم کالاهای خوراکی است

بررسی‌های آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد که نرخ تورم خوراکی‌ها در دو ماه پایانی سال، افزایش قابل‌توجهی داشته و به یکی از علت‌های اصلی رشد تورم کل در این بازه زمانی تبدیل شده است.

۱۵ فروردین ۱۳۹۶
رئیس اتاق بازرگانی تهران:

دولت در سال ۹۵ توفیقی برای یکسان‌سازی نرخ ارز نداشت

رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران می گوید: اقتصاد ایران وابستگی زیادی به بانک دارد و به تعبیری اقتصاد ایران بانک‌محور است. آنچه طی یک دهه گذشته اتفاق افتاد، سرمایه بانک‌ها‌‌‌‌‌‌‌‌ به یغما رفت.

۱۵ فروردین ۱۳۹۶

خبرها حاکی از بلوکه شدن پول سپرده گذاران توسط موسسه آرمان است

پس از موسسه کاسپین و ثامن الحجج حالا نوبت به موسسه غیرمجاز آرمان(تعاونی البرز ایرانیان) رسیده که با پس ندادن پول مردم، سپرده‌گذاران را نگران کند.

۱۵ فروردین ۱۳۹۶
کارشناس اقتصادی:

افزایش نقدینگی عاملی بالقوه در حوزه فزونی یافتن تورم است

تحلیلگر مسائل اقتصادی افزایش نقدینگی را آتشی زیر خاکستر در افزایش تورم دانست و گفت: نقدینگی در برخی نقاط به صورت پنهان به دارایی تبدیل می شود یا به خرید ارز می انجامد و پارسال هم شاهد افزایش قیمت ارز بودیم.