۲۳ شهریور ۱۳۹۶

سیف به چین به منظور بررسی روابط کارگزاری بانکی میان دو کشور، سفر می‌کند

بانک مرکزی: رییس کل بانک مرکزی در راس هیئتی از مدیران نظام بانکی به منظور گفت و گو و عقد قرارداد و‌ امضای تفاهم نامه های بانکی با مقامات چین به این کشور سفر میکند.در این دیدار مسائل مربوط به روابط کارگزاری و تبادل اطلاعات بانکی در زمینه های تسویه و نقل و انتقال پول با بانک های چین مورد بحث و بررسی قرار می گیرد. همچنین قرار است دو یادداشت تفاهم به ارزشهای ۱۰ میلیارد دلار و ۱۵ میلیارد یورو به امضا طرفین برسد.

۲۲ شهریور ۱۳۹۶
مدیر کل نظارتی بانک مرکزی:

موسسه اعتباری «ملل»، در حال رسیدگی به مدیریت دارایی‌ها و بدهی‌های تعاونی اعتبار وحدت (آرمان) است

کمره ئی: مدیریت دارایی ها و بدهی ها و ساماندهی تعاونی اعتبار وحدت (آرمان) با حدود ۱۰۰۰ نفر کارمند و ۱۴۵ شعبه توسط موسسه اعتباری ملل در حال رسیدگی است. این موسسه اقدامات موثری از جمله بازرسی اجمالی از حدود ۶۰ شعبه تعاونی، کنترل و شناسایی اسناد به نام تعاونی وحدت، کارشناسی املاک، راه‌اندازی اتوماسیون اداری، افتتاح حساب برای واریز حقوق پرسنل تعاونی، اختصاص و اعلام شماره حساب برای تعاونی وحدت برای واریز هرگونه وجه مربوط به تعاونی به آن حساب نزد موسسه و … را به عمل آورده است.

۲۲ شهریور ۱۳۹۶
مدیر کل نظارتی بانک مرکزی:

مدیریت دارایی‌ها و بدهی‌های تعاونی اعتبار افضل توس با محوریت بانک آینده، در حال انجام است

کمره ئی: مدیریت دارایی‌ها و بدهی‌های تعاونی اعتبار افضل توس با حدود ۱۰۰۰ نفر کارمند و ۲۱۷ شعبه به بانک آینده واگذار شده است. ضمن آنکه انعقاد قرارداد واگذاری تمام امور و وکالت انتقال دارایی‌های تعاونی مذکور به بانک آینده، بازرسی از عملیات و عملکرد شعب تعاونی، بررسی کیفیت تسهیلات اعطایی و سپرده‌ها، بررسی و کارشناسی و ارزیابی املاک تعاونی، حسابرسی از حساب‌ها و عملیات تعاونی از جمله اقداماتی است که توسط بانک آینده در حال انجام است. بنابراین سپرده گذاران آرامش خود را حفظ نموده و از هرگونه تجمع مقابل بانک آینده خودداری نمایند.

۲۲ شهریور ۱۳۹۶

همچنان مجامع ۲۳ بانک برگزار نمیگردد

آخرین روزهای شهریور ماه هم در حال سپری شدن است، اما هنوز مجامع ۲۳ بانک و ۵ موسسه اعتباری برگزار نشده است. باتوجه به اینکه بانک مرکزی قبل از برگزاری مجامع بانک‌ها، صورت‌های مالی آنها را بررسی می‌کند، ایرادات صورت‌های مالی را درج و بانک را ملزم به اعمال اصلاحات، قبل از برگزاری مجمع عمومی سالیانه می‌کند. این اقدام باعث شده است، بانک‌هایی که در سالیان طولانی، ذخایر کافی لحاظ نکرده و حتی گاهی سودهای موهوم شناسایی می‌کردند، مجبور به اصلاح صورت‌ها کرده و به همین دلیل سود خالص آنها کاهش و حتی به زیان تبدیل شود. این امر، به مذاق بانک‌ها خوش نیامده و زمینه‌ای شده است تا به دنبال راه گریز از زیان باشند.

۲۲ شهریور ۱۳۹۶
مدیر کل نظارتی بانک مرکزی:

استرداد سپرده‌های تعاونی البرز ایرانیان، متناسب با دارایی‌های آنها پس از اخذ اجازه از مرجع قضایی، انجام می‌شود

کمره‌ئی: مدیریت دارایی و بدهی‌های تعاونی اعتبار “البرز ایرانیان” با حدود ۲۰۰ نفر کارمند و ۳۰ شعبه مطابق برنامه‌ریزی انجام شده، به بانک “تجارت” واگذار شده است لیکن پرونده این تعاونی با دقت و سرعت در مرجع قضایی در حال رسیدگی است که پس از اعلام نتیجه توسط مرجع محترم قضایی ، بانک تجارت با کمک بانک مرکزی عملیات اجرایی سپرده ها متناسب با دارایی ها را آغاز خواهد کرد.استرداد سپرده‌های تعاونی البرز ایرانیان، متناسب با دارایی‌های آنها پس از اخذ اجازه از مرجع قضایی، انجام می‌شود

۲۱ شهریور ۱۳۹۶

حذف ارز مسافرتی اقدامی در راستای یکسان سازی نرخ ارز است

بانک مرکزی در نتیجه بازنگری مجموع مقررات ارزی، پس از حدود ۳۲ سال، اقدام به حذف ارز مسافرتی کرده است، موضوعی که احتمال تغییر قیمت ارز در بازار و ایجاد بستر یکسان سازی نرخ ارز را دو چندان کرده است.

۲۱ شهریور ۱۳۹۶

قرارداد اگزیم بانک کره جنوبی و بانک پارسیان امضا شد

در چارچوب قرارداد تامین مالی ۸ میلیارد یورویی ایران و کره، قرارداد تأمین مالی بلندمدت بانک پارسیان و اگزیم بانک کره‌جنوبی (به عنوان یکی از ۱۲ بانک ایرانی) به امضای طرفین رسید.

۲۱ شهریور ۱۳۹۶
دبیر کل کانون بانکهای خصوصی:

تخلفی از بخشنامه نرخ سود سپرده ۱۵ درصدی گزارش نشده است

دبیرکل کانون بانک‌های خصوصی با بیان اینکه اگر یک بانک تخلف کند، اعضای کانون به ما اطلاع می‌دهند، گفت: تاکنون فقط یک مورد از عدم رعایت نرخ سود به کانون منعکس شده که بعد از بررسی ما مشخص شد آنگونه که اطلاع داده شد نبوده است.

۲۱ شهریور ۱۳۹۶
عضو کمیسوین اقتصادی مجلس:

هیچ توجیهی برای تاخیر در کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی وجود ندارد

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت:همزمان با کاهش نرخ سود بانکی باید نرخ سود تسهیلات بانکی نیز با کاهش روبرو شود بنابراین دلیلی برای تاخیر در کاهش نرخ سود تسهیلات، وجود ندارد.

۲۱ شهریور ۱۳۹۶

برآورد مرکز پژوهش‌های مجلس از رشد اقتصادی سال ۹۶

برآورد مرکز پژوهش های مجلس از رشد اقتصادی سال ۱۳۹۶ در حدود ۳.۹ درصد است که نسبت به پیش بینی قبلی مرکز ۰.۲ درصد افزایش یافته است که مهمترین عامل این تغییر، بروز نشانه هایی از مثبت شدن بخش ساختمان در سال ۱۳۹۶ است.

۲۰ شهریور ۱۳۹۶

بنابر گزارش مرکز آمار، در فصل نخست امسال، تشکیل سرمایه ثابت ۷.۱ درصد رشد کرد

کاهش رشد بخش کشاورزی از ۱۰٫۷ درصد به ۳٫۱ درصد، افزایش رشد بخش معدن (منهای نفت) و صنعت، خروج بخش ساخت و ساز مسکن از رکود و رشد مثبت تشکیل سرمایه ثابت برای دومین فصل متوالی، پس از نرخ رشد منفی در ۷ فصل پی‌درپی، از نکات برجسته ارقام مرکز آمار است.

۲۰ شهریور ۱۳۹۶
رئیس سازمان خصوصی سازی:

سود هر مشمول سهام عدالت حداقل ۶۹ هزار تومان خواهد بود

پور حسینی: حداقل سودی که شرکتها به سازمان خصوصی‌سازی پرداخت خواهند کرد ۳۴۰۰ میلیارد تومان خواهد بود. این مقدار را بین ۴۹ میلیون مشمول سهام تقسیم خواهیم کرد. بنا براین، سود هر مشمول سهام عدالت حداقل ۶۹ هزار تومان خواهد بود. براورد اولیه از شرکت هلدینگ خلیج فارس این است که چیزی حدود ۶۰۰ میلیارد تومان سود به مشمولان سهام عدالت بپردازد.

۲۰ شهریور ۱۳۹۶
معاون امور بین الملل بانک مرکزی:

نرخ ارز اواخر امسال یکسان‌سازی میشود

کامیاب: توقف فروش ارز مسافرتی در جهت اجرای یکسان سازی ارزی است. گرچه هنوز زمانی برای اجرای برنامه تک نرخی کردن ارز توسط بانک مرکزی به صورت مشخص تعیین نشده است اما فعلا برنامه ریزی ها، اجرای آن را برای پایان سال جاری پیش بینی کرده است. البته شرایط لازم برای اجرای برنامه یکسان‌سازی ارزی از جمله آماده سازی کامل کارگزاری ها و ارتباطات بین المللی است که متاسفانه، در این راستا حاصل نشده است.

۲۰ شهریور ۱۳۹۶
مدیرعامل بانک صادرات:

در حال رفع مشکل بانکی پیش آمده با کشور قطر هستیم

زراعتی: در حال حاضر تنها بانک صادرات ایران در قطر فعال است ولی بانک های قطری حاضر به ارتباط گیری و مراوده با این بانک نیستند. البته میتوانم بگویم می توانم به صادرکنندگان بگویم که توافقاتی انجام شده و کارهای موثری برای حل مشکل آنها در حال انجام است. بخشی از مشکلات بانکی رخ داده مربوط به FATF و بخش دیگری ناشی از سیاست های منطقه ای کشورهای حوزه خلیج فارس است.

۲۰ شهریور ۱۳۹۶
نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه:

پرداخت سود سهام عدالت به زودی ممکن نیست

نایب رئیس کمیسیون بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به این که پرداخت سود سهام عدالت به زودی ممکن نیست گفت: اقتصاد خانوارها با دریافت سود سهام عدالت متحول نمی شود.