۱۰ ارد ۱۳۹۷
معاون وزیر صنعت:

‌احتمال تعلیق ۲ساله ارزش افزوده تولیدکنندگان وجود دارد

معاون وزیر صنعت از طراحی چندین پروژه ویژه حمایت از کالای ایرانی خبر داد و گفت: در حوزه پوشاک برنامه های مفصلی در حوزه حمایت از تولید داخلی تدارک دیده شده است.

۱۰ ارد ۱۳۹۷
معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی:

ممنوعیت ارزهای رمزنگار سیاست نهایی بانک مرکزی نیست

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی از اعلام سیاست برای ارزهای رمزنگار تا اواسط سال خبر داد و گفت: ممنوعیت ارزهای رمزنگار سیاست نهایی بانک مرکزی نیست

۱۰ ارد ۱۳۹۷
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس:

طرح دو فوریتی کمیسیون اقتصادی مجلس برای مدیریت نظام ارزی مسکوت نیست

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از دو سناریو در مورد سیاست‌های ارزی دولت خبر داد و گفت: در صورت تطبیق رویکردها، مبنای تصمیم مجلس، توافق با دولت خواهد بود.

۱۰ ارد ۱۳۹۷

معاون امور زنان رئیس جمهور: با وزارت کار برای رفع شکاف جنسیتی همکاری می کنیم

معاون امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری از همکاری با وزارت کار برای برطرف کردن شکاف‌های جنسیتی خبر داد و گفت: به تشکل‌های قوی کارگری که نقش تعیین‌کننده‌ای در تصمیم‌گیری‌ها داشته باشند، نیاز داریم.

۹ ارد ۱۳۹۷
وزیر راه:

طرح دریافت مالیات از خانه‌های خالی در حال پیگیری است

وزیر راه و شهرسازی گفت: سامانه طرح مالیات از خانه‌های خالی اجرا شده و به زودی به مرحله اجرایی می‌رسد.

۹ ارد ۱۳۹۷

۱۰۸ هزار میلیارد تومان سود سپرده‌هایی که بانک‌های بورسی پرداختند

بررسی صورت‌های مالی ۲۰ بانک بورسی نشان می‌دهد این بانک‌ها با کسب ۱۱۹ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان درآمد از محل تسهیلات و سرمایه‌گذاری، بیش از ۱۰۸ هزار میلیارد سود به سپرده‌گذاران پرداخت کردند اما ۵ بانک بیش از درآمد خود سود پرداخته‌اند. نکته دیگر قابل تأمل در ارقام تجمیعی مجموع سود سپرده پرداختی به سپرده‌ گذاران و تفاوت آن با سود تسهیلات اعطایی است. این ۲۰ بانک در سال ۹۵ رقمی بالغ بر۱۰۸ هزار و ۶۴۲ میلیارد تومان سود سپرده پرداخت کرده‌اند که نسبت به سال ۹۴ به میزان ۱۹.۲ درصد رشد نشان می‌دهد.

۸ ارد ۱۳۹۷
رئیس کل بیمه مرکزی:

بیمه‌های اروپایی بخشی از ریسک بیمه‌های ایرانی را پذیرفته‌اند

رییس کل بیمه مرکزی اعلام کرد: با مذاکرات انجام شده بین صنعت بیمه ایران و شرکت های بزرگ اروپایی مانند مونیخ ری و لویدز، ۳۰ درصد از ریسک حوادث فاجعه آمیز طبیعی ایران نزد این شرکت ها بیمه اتکایی شده است.

۸ ارد ۱۳۹۷

تعداد بیکاران با تحصیلات عالیه رو به افزایش است

نتیجه یک مطالعه معتبر که از سوی موسسه آموزش عالی در مدیریت و برنامه‌ریزی صورت گرفته، نشان می‌دهد که تعداد بیکاران با تحصیلات عالیه رو به افزایش بوده و انتظار برای یافتن شغل‌های یقه سفید فزونی یافته است.

۸ ارد ۱۳۹۷

اشتغالزايي: هدفگذاري يا روياپردازي؟

چندي پيش، محمدباقر نوبخت، سخنگوي دولت اعلام كرد براي كاهش بيكاري، ١,٣٣ ميليون شغل جديد در سال ۹۷ ايجاد خواهد شد. با توجه به اينكه در حدود ۳ ميليون بيكار در كشور داريم، اين ميزان شغل جديد، يعني بيكاري ۴۴٪ كاهش پيدا خواهد كرد. به بيان ديگر، دولت قصد دارد به ازاي هر هزار نفر، ١٦.٥ شغل جديد ايجاد كند. بسته به اينكه چه سياستي براي دستيابي به اين تعداد شغل جديد، تبيين خواهد شد اين برنامه دولت مي‌تواند، يك هدف يا يك رويا تلقي شود.

۸ ارد ۱۳۹۷
مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی:

قانون بخشودگی جرائم بیمه‌ای کارفرمایان خوش حساب در هیأت وزیران تصویب شد

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی از تصویب قانون بخشودگی جرائم بیمه ای کارفرمایان خوش حساب در هیأت وزیران خبر داد و گفت: این قانون با پیشنهاد سازمان تأمین اجتماعی به تصویب رسیده است و از روز شنبه به مدت ٢ ماه به اجرا در می آید.

۸ ارد ۱۳۹۷

اشتغال زنان، ضرورت یا انتخاب؟

«اشتغال زن» مسئله‌ای است که در دهه‌های اخیر، با وجهه‌ای جهانی، به عرصه‌ی نظریه‌پردازی فرهنگی و اجتماعی وارد شده است. افزایش اشتغال زنان با مفهوم «انجام کارهای تمام‌وقت، دارای مزد و بیرون از خانه توسط زنان» در بسیاری از جوامع، آن را به پدیده‌ای با تأثیرگذاری چندوجهی بر نهاد خانواده و مؤلفه‌های اجتماعی مبدل ساخته است.

۸ ارد ۱۳۹۷

عضو شورای عالی بورس: ۱۹ میلیارد دلار خالص حساب سرمایه در سال ۹۶ کاهش داشته است

عبده تبریزی: تراز خالص حساب سرمایه در سال ۹۶ منفی ۱۹ میلیارد دلار بوده بنابراین اگر رشد ۲۲ میلیارد دلاری ذخایر ارزی بانک‌ها را در نظر بگیریم، می‌بینیم که در مجموع حدود ۴۱ میلیارد دلار ارز در سال ۹۶ خارج شده است. دولت نگران این وضعیت است و یکی از دلایل اعمال سیاست‌های فعلی ارزی جلوگیری از خروج سرمایه است.

۸ ارد ۱۳۹۷

رئیس جمهور: همه نیازهای ارزی در سیستم جدید با شفافیت تأمین می‌شود

روحانی: هدف سیاست ارزی دولت آرامش و ثبات در بازار ارز بوده است که لازمه رشد پایدار اقتصاد کشور است و بیشترین کمک را به تولید کنندگان و صادرکنندگان برای برنامه‌ریزی فعالیت‌های اقتصادی خود می‌کند. برای تحقق این هدف، همفکری و همکاری بخش خصوصی و بانکها ضروری است. درآمد ارزی کشور در شرایط کاملاً اطمینان بخش است و همه نیازهای ارزی در سیستم جدید با شفافیت کامل قابل تأمین است.

۸ ارد ۱۳۹۷
رئیس بانک مرکزی:

سقف مجاز سود سپرده‌گذاری ارزی ۵ درصد است

سیف: بانک مرکزی برای نرخ سود سپرده‌های ارزی سقفی را تعیین کرده که برای سپرده‌های دلاری پنج درصد و برای یورویی ۴ درصد تعیین شده است. بر این اساس به بانک‌ها اعلام شده که هر چقدر سپرده ارزی بگیرند، می‌توانند آن را نزد بانک مرکزی سپرده گذاری کرده و سود دریافت کند.

۸ ارد ۱۳۹۷

۲ سال تصمیم‌گریزی و تاخیر دولت بازار ارز را متلاطم کرد

کاهش ارزش پول ملی، در کنار معایب و تبعاتی که برای اقتصاد دارد، منافعی نیز ایجاد می‌کند. اما ادعا این است که بی‌تصمیمی و بلاتکلیفی دو ساله دولت در این باره، شرایطی را رقم زده است که معایب و تبعات حداکثر و منافع حداقل شده است؛ یعنی موضوعی که با مدیریت می‌توانست کمکی جدی به رشد اقتصادی و به خصوص تحریک تقاضای خارجی (طبق توصیه دو سال قبل مشاوران اقتصادی دولت) در روز‌های رکود طرف تقاضای اقتصاد بکند، در اثر تصمیم‌گریزی و تکدرخاطر بی‌پایه نسبت به تصمیمات کارشناسی، به یک بازی باخت باخت برای اقتصاد کشور تبدیل شده است.