۱۷ مرداد ۱۳۹۶
بانک مرکزی:

حجم نقدینگی در اردیبهشت ماه سال جاری بیش از هزار و ۲۸۹ هزار میلیارد تومان است

بانک مرکزی: در اردیبهشت ماه سال جاری، حجم نقدینگی بیش از هزار و ۲۸۹ هزار میلیارد تومان شد که نسبت به اسفندماه سال گذشته ۲.۸ درصد و نسبت به مدت مشابه سال قبل (اردیبهشت ۹۶ نسبت به اردیبهشت ۹۵)، ۲۴.۱ درصد افزایش نشان می دهد.حجم پول در این دوره ۱۶۱۸.۵ هزار میلیارد ریال با ۲۶.۹ درصد نسبت به اردیبهشت ماه سال قبل بوده و حجم شبه پول نیز با ۲۳.۷ درصد رشد، ۱۱۲۷۲.۴ هزار میلیارد ریال است.

۱۷ مرداد ۱۳۹۶

ارسال اطلاعات حساب‌های بانکی بالای ۵۰۰ میلیون به سازمان مالیاتی

رستم پور: بر مبنای توافقی که با بانک مرکزی صورت گرفت، حد آستانه بررسی اطلاعات پولی شاخص ۵۰۰ میلیون تومان در نظر گرفته شد، به این معنا که اگر گردش های سالیانه تمام حساب های فرد، کمتر از ۵۰۰ میلیون تومان بود این اطلاعات از طرف سازمان مورد بررسی قرار نگیرد. دو دلیل عمده برای این موضوع در نظر گرفته شد؛ نخست آنکه عمده حساب های زیر ۵۰۰ میلیون مشمول مالیات زیادی نمی‌شوند و از سوی دیگر در شروع کار سازمان در بررسی حساب های بانکی، بررسی تمام این حساب ها به یک فرآیند پیچیده تبدیل می‌شد.

۱۷ مرداد ۱۳۹۶
قائم مقام بانک مرکزی:

ضوابط ناظر بر حداقل الزامات مدیریت ریسک نقدینگی به زودی به شبکه بانکی کشور ابلاغ می‌شود

کمیجانی: دستورالعمل محاسبه سرمایه نظارتی و کفایت سرمایه مؤسسات اعتباری که اخیراً به شبکه بانکی کشور ابلاغ شد، عمدتاً بر مبنای یکی از اسناد منتشره IFSB (سند شماره ۱۵ آن سازمان) تنظیم شده است. همچنین ضوابط ناظر بر حداقل الزامات مدیریت ریسک نقدینگی نیز که به زودی به شبکه بانکی کشور ابلاغ می‌شود نیز بر پایه سند شماره ۱۲ هیأت خدمات مالی اسلامی تدوین شده است.

۱۶ مرداد ۱۳۹۶
نایب رئیس کمیسیون پول و سرمایه اتاق تهران:

با موافقت بانک مرکزی، تک‌نرخی شدن ارز در بورس کلید می‌خورد

سلیمی: آئین‌نامه‌ها و مقررات عرضه ارز در بورس تهیه شده و آغاز فعالیت آن در گرو دستور بانک مرکزی است. برای یکسان‌سازی نرخ ارز، آئین‌نامه‌ها و مقررات عرضه ارز در بورس تهیه شده است که قرار بود تا پیش از پایان سال گذشته فعالیت آن آغاز شود اما احتیاط کردند و این کار به امسال موکول شد.

۱۶ مرداد ۱۳۹۶

افزایش خودتحریمی و کاهش توان دفاعی ایران از پیامدهای طرح جامع تحریم‌های آمریکا خواهد بود

طرح جامع تحریم های ایران ، روسیه و کره شمالی در مجلس نمایندگان امریکا با ۴۱۹ رای موافق در مقابل ۳ رای مخالف و در مجلس سنا با ۹۸ رای موافق در مقابل ۲ رای مخالف تصویب شد و با امضای ترامپ به قانون تبدیل شد و هم اکنون قابلیت اجرایی دارد.

۱۴ مرداد ۱۳۹۶

سیف: بانک مرکزی میزان بدهی دولت به سیستم بانکی را ۱۴۵ هزار میلیارد ریال اما دولت ۸۷ هزار میلیارد ریال محاسبه کرده است

رئیس کل بانک مرکزی: دفتری در وزارت امور اقتصاد و دارایی برای رسیدگی به موضوع بدهی دولت به بانکها تشکیل شده است که به جمع بندی درباره این امر رسیده اند اما رقم اعلام شده از سوی آن ها با رقم اعلام شده از سوی سیستم بانکی متفاوت است. دلیل این تفاوت این است که بانک مرکزی برای این بدهی هرساله نرخ سودی در نظر گرفته است که در محاسبات دولت یا این نرخ وجود ندارد یا متفاوت است و همین موضوع باعث تفاوت میزان بدهی دولت از سوی سیستم بانکی و دولت شده است. میزان بدهی اعلام شده از سوی سیستم بانکی حدود ۱۴۵ هزار میلیارد ریال است اما دولت این رقم را ۸۷ هزار میلیارد ریال محاسبه کرده است.

۱۴ مرداد ۱۳۹۶

سیف: قرار است بانک مهر اقتصاد، با موسسات ثامن و کوثر تجمیع شود

رئیس کل بانک مرکزی: بانک مهر اقتصاد مشکل خاصی ندارد و مدیریت این بانک به خوبی عمل کرده است. قرار است این بانک با موسسات ثامن و کوثر تجمیع شود.

۱۴ مرداد ۱۳۹۶

سیف: سطح پوشش بیمه ای سپرده‌های بانکی توسط صندوق ضمانت سپرده ها ۱۰۰ میلیون تومان است

رئیس کل بانک مرکزی: سطح پوشش بیمه ای سپرده های بانکی توسط صندوق ضمانت سپرده ها ۱۰۰ میلیون توماناست. در صورتی که فردی سپرده بالاتری دارد، باید این سپرده را در بین چند بانک سپرده گذاری کند. در حال حاضر برای تمامی موسسات مجاز پوشش بیمه ای از طریق صندوق ضمانت سپرده ها ایجاد کردیم و البته همزمان بانک مرکزی نیز موسسات و بانک ها را رها نکرده و نظارت کامل دارد.

۱۴ مرداد ۱۳۹۶

سیف: اقداماتی در ایران در راستای FATF در حال انجام است که به آنها منعکس خواهد شد

رئیس کل بانک مرکزی: اقداماتی در ایران در راستای FATF در حال انجام است که به آنها منعکس خواهد شد بنابر این پیش بینی می شود در نشست آتی وضعیت بهتری داشته باشیم. البته در FATF نگاه سیاسی و تخصصی وجود دارد اما نگاه ما تخصصی است.

۱۴ مرداد ۱۳۹۶

سیف: در حال حاضر نیز حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد دارایی‌های نظام بانکی، دارایی های منجمد هستند

رئیس کل بانک مرکزی: نرخ سود در نظام بانکی کشور باید متناسب با نرخ تورم و فاصله یک یا دو درصدی اعلام شود.در حال حاضر نیز این نرخ ۱۵ درصد است که هرچه به جلو حرکت می کنیم این نرخ نیز کاهش خواهد یافت. همچنین در حال حاضر نیز حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد دارایی های نظام بانکی، دارایی های منجمد هستندکه شامل املاک و دارایی های قابل فروش و همچنین مطالبات معوق سیستم بانکی است.

۱۱ مرداد ۱۳۹۶
مدیر گروه مدلسازی پژوهشکده پولی بانکی:

تجربه جهانی حاکی از دخالت دولتی و نرخ‌گذاری در بازار مالی است

مدنی زاده: تجربه جهانی حاکی از دخالت دولتی و نرخ‌گذاری در بازار مالی است چرا که در هر بازار رقابتی که دولت حضور دارد باید نظارت وجود داشته باشد و مهم‌ترین بعد حضور دولت در بازار مالی ضمانت سپرده‌ها است. به طور مثال شرکت ضمانت سپرده فدرال امریکا برای بانک‌ها و موسسات اعتباری که دچار مشکل سرمایه هستند سقف نرخ سپرده مشخص می‌کند و اگر این موسسات از آن تخطی کنند شرکت ضمانت سپرده فدرال فرایند گزیر آن‌ها را شروع می‌کند.

۱۱ مرداد ۱۳۹۶

سیف: روش تسویه حساب مشترک میان دو کشور ایران و پاکستان، از طریق افتتاح حساب مشترک میتواند عملیاتی شود

رئیس کل بانک مرکزی: اتصال به سوییچ کارت های بانکی کشورهای همسایه از جمله اقداماتی است که در دستور کار بانک مرکزی قرار دارد. چراکه بر این باوریم که ابزارها و کانال های پرداخت می توانند به توسعه گردشگری ایران و پاکستان کمک کنند.ایران و پاکستان هر دو عضو اتاق پایاپای آسیایی هستند. ما از این قرارداد مشترک و فعال شدن مجدد آن استقبال می کنیم زیرا این قرارداد می تواند بر تسهیل تسویه مبادلات تجاری چندجانبه میان اعضای اتاق پایاپای آسیایی موثر باشد. همچنین روش تسویه حساب مشترک میان دو کشور از طریق افتتاح حساب مشترک میتواند عملیاتی شود. در این مکانیزم از ارز محلی دو کشور برای تسهیل روابط تجاری استفاده می شود. ایران همچنان به موجب تفاهمات شکل گرفته از آمادگی کافی برای عملیاتی شدن این طرح میان دو کشور برخوردار است و البته توافق نامه پرداخت مشترک (BPA) مکانیزم اجرایی این تفاهم است.

۱۱ مرداد ۱۳۹۶
سفیر چین در ایران:

تامین مالی پروژه‌های بزرگ ایران از جانب چین کماکان تداوم دارد

پانگ سن: تامین مالی پروژه های بزرگ ایران از جانب چین کماکان تداوم دارد و با توجه به حجم عظیم طرح های عمرانی ایران لازم است در این زمینه اولویت هایی منظور و به چین اعلام شود؛ ضمن انکه مقامات چین علاقه مند هستند روابط دو کشور ایران و چین با اهداف استراتژیک گسترش یابد.

۱۱ مرداد ۱۳۹۶

سیف: در موضوع همکاری‌های دوجانبه ایران و چین، در کنار تامین مالی پروژه‌ها با استفاده از فاینانس، «ایجاد روابط کارگزاری بانکی» نیز لازم است

رئیس کل بانک مرکزی در دیدار با سفیر چین در ایران، توجه به «ایجاد روابط کارگزاری» در کنار همکاری ها در زمینه «تامین مالی پروژه ها» را حائز اهمیت خواند و گفت: تاسیس شعب و دفاتر نمایندگی بانک های چین در ایران، زمینه آشنایی بیشتر بانکداران آن کشور را با فضای فعالیت بانک های ایران فراهم و ابهام ها را رفع خواهد کرد.

۱۱ مرداد ۱۳۹۶
سیف:

براساس تفاهم انجام شده، مسئولیت مدیریت دارایی‌ها و بدهی‎‌های موسسات «البرز ایرانیان» به بانک تجارت محول شد

رییس کل بانک مرکزی از نهایی شدن تعیین تکلیف آخرین موسسات غیرمجاز خبر داد و گفت: با تفاهم های انجام شده بانک های «تجارت»، «آینده» و «موسسه اعتباری ملل» مدیریت دارایی ها و بدهی های موسسات «البرز ایرانیان»، «افضل توس» و «وحدت (آرمان)» را عهده دار شدند.