۴ آذر ۱۳۹۶

در دولت یازدهم، پایه پولی ۷۹ درصد و نقدینگی ۱۲۸ درصد رشد کرد

آمارهای رسمی نشان می‌دهد از شهریور ماه ۹۲ تا شهریور ماه ۹۶ نقدینگی ۱۲۸٫۴ درصد، پایه پولی ۷۹٫۱ درصد و بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی ۹۷٫۱ درصد رشد داشته است با این تفاوت که بخش عمده این رشد بدهی، ناشی از افزایش بدهی بانک‌های خصوصی است.

۴ آذر ۱۳۹۶

دستورالعمل مربوط به شناسایی مشتری( KYC) در چاچروب قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم بهبود یافته است

اصلاحات صورت گرفته در اقتصاد ایران، شرایط لازم را برای حضور سرمایه گذاران فراهم کرده به گونه ای که اکنون سیستم بانکی ما با ۲۷۰ بانک تجاری در دنیا روابط کارگزاری دارد و موفق به امضای بیش از ۲۶ میلیارد دلار قرارداد فاینانس شده است.

۳ آذر ۱۳۹۶
بانک مرکزی:

قابل توجه سپرده گذاران محترم تعاونی های اعتبار منحله ی غیرمجاز افضل توس، وحدت و تشکیلات موسوم به البرز ایرانیان (آرمان)

بازپرداخت سپرده‌های سه موسسه غیرمجاز افضل توس، وحدت و آرمان، از روز شنبه آغاز شده است

۱ آذر ۱۳۹۶
معاون اقتصادی وزیر اقتصاد:

بخش خصوصی ایران به پرسشنامه‌های بانک جهانی، پیرامون محیط کسب و کار، منصفانه پاسخ نمی‌دهد

حسین میرشجاعیان می‌گوید افت چهار پله‌ای رتبه ایران در موضوع کسب‌وکار به این دلیل رخ داده که برخی کشورهای دیگر با سرعت بیشتری در حال پیگیری اصلاحات لازم در پروسه‌های اداری خود هستند. با این حال این نکته هم هست که بخش خصوصی ایران که گزارشگر وضعیت ایران به بانک جهانی است، به پرسشنامه‌های این نهاد منصفانه پاسخ نمی‌دهد. میرشجاعیان به نقش دستگاه قضا و قوه مقننه هم اشاره کرده و معتقد است با توجه به اهمیت این دو قوه در فضای کسب‌و کار باید آن‌ها هم با همت بیشتری وارد میدان شوند.

۱ آذر ۱۳۹۶
معاون نظارتی بانک مرکزی:

۹۸ درصد سپرده گذاران فرشتگان تعیین تکلیف شدند

معاون نظارتی بانک مرکزی از تعیین تکلیف ۹۸ درصد سپرده گذاران تعاونی منحله فرشتگان خبر داد.

۱ آذر ۱۳۹۶

پیگیری برقراری ارتباطات بانکی ایران و مالزی در سفر وزیر ارتباطات به کوالالامپور

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعلام خبر سفرش به کوالالامپور برای شرکت در مجمع جهانی اقتصاد اسلامی گفت: قرار است در حاشیه این سفر برقراری ارتباطات مستقیم بانکی ایران و مالزی پیگیری شود.

۱ آذر ۱۳۹۶
عضو اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی:

بانک‌های چینی از ارسال پول به ایران امتناع می‌کنند

عضو اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی گفت: بانک‌های چینی بهانه‌شان تحریم‌های ایران نیست، می‌گویند این شرکتی که پول را دریافت می‌کند چه هویتی دارد؟ وابسته به کجا است؟ در لیست تحریم است یا خیر؟ چه ضوابطی دارد؟

۱ آذر ۱۳۹۶
مدیر کل امور بین الملل بانک مرکزی:

ارتباط کارگزاری با یک بانک بزرگ ترکیه‌ برقرار می‌شود

مدیرکل بین‌الملل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه هم‌اکنون مشکل خاصی در روابط بانکی ایران با چین و امارات وجود ندارد، از حل مشکل روابط با هالک بانک ترکیه خبر داد و گفت: علاوه بر این، به‌زودی با یک بانک بزرگ ترکیه‌ای روابط کارگزاری برقرار می‌‌شود.

۱ آذر ۱۳۹۶
وزارت اقتصاد:

عمده بدهی دولت به نظام بانکی، مربوط به بانک‌های دولتی است

وزارت امور اقتصادی و دارایی طی اطلاعیه‌ای، میزان و نحوه تهاتر بدهی‌ها با مطالبات دولت و ترکیب بانک‌های طلبکار از دولت را، تشریح کرد.

۱ آذر ۱۳۹۶
معاون اقتصادی وزیر اقتصاد:

۹ هزار سرویس بین دستگاهی در حوزه مجوزهای کسب و کار، در کشور شناسایی شده است

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی از شناسایی ۹ هزار سرویس بین دستگاهی در کشور خبر داد و اظهار کرد: برای بهبود فضای کسب و کار لزومی ندارد که به همه دستگاه ها توجه کنیم، بلکه باید دستگاه‌هایی که ۷۰ درصد استعلامات مجوزها از آنها گرفته می‌شود، وارد عرصه تسهیل شوند که این دستگاه‌ها شامل قوه قضاییه، نیروی انتظامی، وزارت اقتصاد و وزارت کشور هستند و در آینده نزدیک مردم تغییرات فضای کسب و کار را در کشور احساس خواهند کرد.

۳۰ آبان ۱۳۹۶

نامه عجیب کرباسیان به نوبخت/ وقتی وزیر «اقتصاد» از وضعیت مالی دولت بی‌خبر است

وزیر اقتصاد باوجود بدهی سنگین دولت به بانک‌ها در نامه‌ای به محمد‌باقر نوبخت خواستار ایجاد زمینه تهاتر بدهی دولت به بخش خصوصی و بخش خصوصی به بانک‌ها از محل مطالبات دولت از بانک‌ها شد.

۲۷ آبان ۱۳۹۶
رئیس اداره بین‌الملل بانک سپه:

شعبه آلمانی بانک از ابتدای برجام تاکنون بالغ بر ۶۰۷ میلیون دلار انواع خدمات اعتباری و ارزی ارائه داده است

رئیس اداره کل امور بین الملل بانک سپه با رد ادعای تحریم بانک سپه از سوی آلمان گفت: ارتباط بانک سپه با آلمان با موافقت مسئولان دولتی بانک های آلمان رو به گسترش بوده و دیروز (جمعه) بالغ بر ۵۲ میلیون یورو عملکرد نقل و انتقال ارزی در این شعبه انجام شده است.

۲۷ آبان ۱۳۹۶
رئیس کل بیمه مرکزی:

بیش از ۸۵ درصد واحدهای مسکونی بیمه آتش‌سوزی را به عنوان بیمه‌ای که در برگیرنده بیمه زلزله است، ندارند

همتی: تأسیس صندوق بیمه حوادث طبیعی، نظیر آنچه در ترکیه، ژاپن، آمریکا و چند کشور زلزله خیر دیگر انجام گرفته است انقلابی در بیمه زلزله کشورمان خواهد بود و مشارکت صنعت بیمه، دولت و مردم در ارائه پوشش بیمه ای اجباری و اختیاری را برای حوادث طبیعی فاجعه آمیز به بار خواهد آورد.

۲۶ آبان ۱۳۹۶

پیشنهاد وزیر اقتصاد برای تهاتر بدهی‌ دولت، بانک‌ها و پیمانکاران در بودجه ۹۷

وزیر امور اقتصادی و دارایی در نامه‌ای به رئیس سازمان برنامه ‌وبودجه پیشنهاد داده است بدهی دولت به بخش خصوصی و بدهی بخش خصوصی به بانک‌ها، با مطالبات دولت از بانک‌ها در لایحه بودجه سال ۱۳۹۷، با پیش‌بینی ذیل حکم مربوط به اوراق تسویه خزانه تهاتر شود.

۲۶ آبان ۱۳۹۶

سیف: افزایش قیمت ارز بنابر تقاضای فصلی بوده و نمی تواند استمرار پیدا کند

رییس کل بانک مرکزی، با بیان اینکه پشتوانه ارزی کشور شرایط بسیار خوبی دارد، گفت:افزایش قیمت ارز بنابر تقاضای فصلی بوده و نمی تواند استمرار پیدا کند.