۲۰ فروردین ۱۳۹۶
معاون نظارتی بانک مرکزی خبر داد؛

همکاری قضایی برای برخورد با موسسات غیرمجاز

معاون نظارتی بانک مرکزی از همکاری با دستگاه قضایی برای حل مشکلات موسسات مالی غیرمجاز خبر داد و گفت: پرونده ۲۵۰ موسسه مالی و اعتباری در دست بررسی است.

۲۰ فروردین ۱۳۹۶

رئیس سازمان حسابرسی، صورت‌های مالی بانک‌ها دارای اشکال بوده و باید بازسازی شوند

رئیس سازمان حسابرسی با بیان اینکه صورتهای مالی بانکها دارای اشکال بود و همین امر، بانک مرکزی را بر آن داشت که دستور اصلاح صورتهای مالی را بدهد، گفت: بانکها باید بازسازی مالی شوند.

۲۰ فروردین ۱۳۹۶

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس،از تعهد رئیس کل بانک مرکزی برای اعلام وضعیت موسسات مالی فرشتگان و کاسپین تا پایان فروردین خبرداد

دلخوش، سخنگوی کمیسیون اقتصادی: طبق قانون تنظیم بازار غیرمتشکل پولی،بانک مرکزی باید نسبت به برخورد با موسسات و بانک های متخلف اقدام کند./ رئیس کل بانک مرکزی متعهد شده تا پایان ماه جاری وضعیت موسساتی همچون «فرشتگان» و «کاسپین» را به کمیسیون اقتصادی مجلس گزارش کند.

۲۰ فروردین ۱۳۹۶
مدیرعامل اسبق بانکی خبر داد؛

مطالبات معوق و بدهی دولت به بانک‌ها از چالش‌های نظام بانکی است

به گزارش عیارآنلاین، احمد حاتمی یزد درخصوص رفع بیماری مزمن نظام بانکی، گفت: هم اکنون نظام بانکی کشور از سه بیماری کمبود سرمایه، بدهی دولت و مطالبات معوق غیرجاری رنج می‌برد. راهکار اصلی برای جبران کمبود سرمایه این است که سهامداران بانک اقدام به افزایش سرمایه کنند و اگر سهامداران قادر به افزایش سرمایه بانک […]

۲۰ فروردین ۱۳۹۶

سیف: یکی از مهمترین اصلاحات ترازنامه‌ای بانک‌ها، اصلاح عدم تعادل‌ها در «درآمد ـ هزینه» است

سیف، رئیس کل بانک مرکزی: یکی از مهمترین اصلاحات ترازنامه‌ای بانک‌ها اصلاح عدم تعادل ها در «درآمد ـ هزینه» و «دارایی ـ بدهی» است./ تحقق این دو نیازمند انضباط و انسجام لازم و نیز برنامه ریزی مناسب است. همچنین این قبیل اصلاحات همراهی مدیران عامل، هیات مدیره و سهامداران بانک ها را می طلبد./ در مدل نوین نظارتی، بانک ها به بانک های کم ریسک و پرریسک تقسیم بندی می شوند و بر این اساس نظارت و کنترل مورد نیاز بر آنها اعمال می شود.

۲۰ فروردین ۱۳۹۶
گزارش//

نقدینگی در پایان بهمن ماه سال گذشته به ۱۲۱۱ هزار و ۹۰ میلیارد تومان رسید

گزارش// نقدینگی در پایان بهمن ماه سال گذشته به ۱۲۱۱ هزار و ۹۰ میلیارد تومان رسید./ طبق محاسبات بانک مرکزی این رقم نسبت به بهمن ماه سال ۹۴ به میزان ۲۴٫۱ درصد و در ۱۱ ماهه پارسال ۱۹٫۱ درصد رشد داشته است./ از مجموع کل نقدینگی سهم شبه پول از کل نقدینگی ۱۰۵۸ هزار و ۸۳۰ میلیارد تومان، سهم پول ۱۵۲ هزار و ۲۶۰ میلیارد تومان است./ میزان اسکناس و مسکوک در دست اشخاص در بهمن ماه سال گذشته ۳۲ هزار و ۱۷۰ میلیارد تومان بوده است.

۲۰ فروردین ۱۳۹۶
بانک مرکزی در گزارشی به برسی روند تورم در بازه زمانی سال‌های 1390 الی 1395 پرداخت؛

کاهش تورم به واسطه اجرای سیاست‌های تثبیتی رقم خورد

با شروع به کار دولت یازدهم و شکل‌گیری انتظارات مثبت نسبت به تحولات سیاسی و اقتصادی آتی، روند صعودی تورم متوقف شد و همزمان با اجرای اصلاحات سیاستی و تقویت سازگاری و هماهنگی میان سیاست‌های اقتصادی به ویژه اصلاح رویه ناسالم تامین مالی مسکن مهر و برقراری ثبات در بازار ارز، زمینه آغاز و تداوم روند نزولی نرخ تورم طی سال‌های فعالیت دولت یازدهم فراهم گشت؛ تا جائیکه نرخ تورم در خردادماه ۱۳۹۵ در محدوده تک رقمی (۹٫۷ درصد) محقق شد و با استمرار آن تا پایان سال ۱۳۹۵، پس از ۲۶ سال بار دیگر نرخ تورم سال ۱۳۹۵ ( ۹ درصد) در مقطع سال تک رقمی شد. اقدامات کلیدی بانک مرکزی در زمینه تقویت انضباط پولی، سالم‌سازی رشد نقدینگی و حفظ ثبات بازار ارز – حتی در شرایطی که قیمت جهانی نفت خام به شدت افت کرد و درآمدهای نفتی مطابق انتظار محقق نشد- نقشی اساسی در کاهش تورم و حفظ این دستاورد بزرگ داشته است.
به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، آنچه در ادامه می خوانید گزارشی از تحولات نرخ تورم طی سال های ۱۳۹۰ الی ۱۳۹۵ است.

۲۰ فروردین ۱۳۹۶
در دیدار قائم مقام بانک مرکزی ایران با معاون رئیس کل بانک مرکزی مالزی مطرح شد؛

گسترش همکاری های بانکی ایران و مالزی

پیش‌نویس تفاهم‌نامه همکاری‌های بانکی بین بانک های مرکزی ایران و مالزی نهایی شده و در آینده نزدیک به امضای رؤسای بانک‌های مرکزی دو کشور می‌رسد.

۲۰ فروردین ۱۳۹۶
معاون وزیر توسعه اقتصادی لهستان:

امیدوار هستم که بانک‌های لهستانی به زودی در ایران شعبه‌ای را افتتاح کنند

معاون وزیر توسعه اقتصادی لهستان گفت: اکنون گردش مالی میان دو کشور در حدود ۳۰۰ میلیون دلار است و انتظار می رود این رقم به میزان قابل توجهی افزایش یابد.

۲۰ فروردین ۱۳۹۶

درددل‌های سپرده‌گذاران مالباخته کاسپین/ به مجوز بانک مرکزی اعتماد کردیم

عدم پرداخت سود و اصل سپرده‌های سپرده‌گذاران کاسپین بسیاری از آنها را با چالش‌های جدی در معیشت‌ و امور مالی روزانه مواجه کرده است اما بانک‌ مرکزی هر نوع اقدام و گشایشی را منوط به ادغام کامل تعاونی‌های زیرمجموعه این مؤسسه کرده است.

۲۰ فروردین ۱۳۹۶

سیف: بانک‌ها و مؤسساتی که سود بالا می‌دهند در حال ورشکستگی هستند

رئیس کل بانک مرکزی گفت: بانک‌ها و مؤسساتی که سود بالاتری نسبت به سایر بانک‌ها می‌دهند در حال ورشکستگی هستند و سود بیشتر می‌دهند تا زمان بخرند.

۱۹ فروردین ۱۳۹۶
معاون نخست وزیر مجارستان:

هیاتی از نمایندگان بانک‌های بزرگ مجارستانی به ایران می‌آیند

شمین، معاون نخست وزیر مجارستان: هیاتی از بزرگترین بانکهای مجارستانی به ایران سفر می کنند تا با بانکهای ایرانی قراردادهای همکاری منعقد کنند./ بانک های مجارستانی ۸۵ میلیون یورو برای تامین مالی طرح های مشترک اختصاص داده اند.

۱۸ فروردین ۱۳۹۶

تسویه بدهی‌ و افزایش سرمایه بانکهای دولتی تا سقف ۳۸ هزار میلیارد تومان

بر اساس مصوبه هیئت دولت، وزارت اقتصاد مکلف شد تا سقف ۲۴ هزار میلیارد تومان برای افزایش سرمایه بانکهای دولتی اقدام نماید.

۱۷ فروردین ۱۳۹۶
کارشناس اقتصادی:

دستاورد دولت در حوزه کاهش تورم، حاصل سیاست خاصی نبوده است

یک کارشناس مسایل اقتصادی گفت: نرخ رشد در سال ۹۵ در سه فصل پیاپی به ترتیب ۷,۵ ، ۱۱ و ۱۵ درصد بود که در سرجمع می توان گفت سال گذشته نرخ رشد ۱۰ درصدی را داشتیم.

۱۷ فروردین ۱۳۹۶
رئیس اسبق بانک مرکزی:

نرخ بالای سود بانکی ضربه به تولید است

رئیس اسبق بانک مرکزی معتقد است اولین مانع اشتغال و تولید، سیاست‌هایی است که دولت در قبال فضای کسب‌وکار و بخش خصوصی در پیش گرفته است. اگر فضای کسب‌وکار فضایی پر‌نشاط، با حسن نیت و با اعتقاد به بخش خصوصی و به‌دور از بوروکراسی و فساد اداری باشد، می‌توان به رونق سرمایه‌گذاری در تولید امید‌وار بود.