۱۴ دی ۱۳۹۵
معاون وزیر ارتباطات:

ساخت نهادهای جدید پولی و بانکی، چابک‌سازی و کوتاه کردن فرآیندها از جمله موارد تحول‌زا در صنعت بانکداری است

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ۵ حوزه برای تحول در نظام بانکی برشمرد و گفت: ساخت نهادهای جدید پولی و بانکی، چابک سازی و کوتاه کردن فرآیندها، ارائه کالا و خدمات پولی جدید، قرار دادن ابزارهای جدید در اختیار جامعه و در پیش گرفتن رفتار مبتنی بر تسهیلات و وام و ارزش افزوده از جمله این موارد است.

۱۳ دی ۱۳۹۵
کارشناس بانکی:

مجموعه سرمایه‌گذاری انجام شده در استارت‌آپ‌های مالی در کشورهای توسعه یافته حدود ۴۶ میلیارد دلار تخمین زده‌ می‌شود

امروز ششمین همایش بانکداری الکترونیکی و نظام‌های پرداخت در تهران برگزار می‌شود. به عادت معهود رئیس کل بانک مرکزی همراه با وزیر امور اقتصادی و دارایی و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در افتتاحیه این همایش سخنرانی خواهند کرد. بانکداری الکترونیکی یکی از موفق‌ترین شاخه‌های بانکداری در ایران است و استقبال مقامات برای حضور در این همایش نتیجه این واقعیت است. اما در نگاهی کلان‌تر اوضاع بانک‌ها این روزها خوب نیست. اغلب بانک‌ها با مشکل فرار منابع روبه‌رو هستند. با کاهش نرخ سود عملا بانک‌ها دچار کمبود نقدینگی شده‌اند.

۱۳ دی ۱۳۹۵
وزیر ارتباطات:

مقایسه تحولات بانکداری الکترونیکی در ایران و منطقه نشان می‌دهد که رگولاتور بانکی در ایران مقداری تأخیر داشته است

وزیر ارتباطات با بیان اینکه معتقدم امروز بانکداری الکترونیکی در ایران مقداری کهنه است، گفت: مقایسه تحولات بانکداری الکترونیکی در ایران و منطقه نشان می‌دهد که رگولاتور بانکی در ایران مقداری تأخیر داشته است.

۱۳ دی ۱۳۹۵
معاون فناوری های نوین بانک مرکزی:

صنعت بانکداری بیشترین وابستگی را به مقررات دارد

نقشه راه ۱۴۰۰ بانک مرکزی به عنوان برنامه تحول بخش این بانک با محوریت برنامه‌های بازآفرینی نظام بانکی و بانک مرکزی در مقام ناظر و راهبر، با خصوصیات خاص خود طراحی و پیاده‌سازی می‌شود.

۱۳ دی ۱۳۹۵

طیب نیا: بهسازی نظام بانکی باید با استفاده از فن آوری های بیشرفته ارتباطات و اطلاعات صورت گیرد

نظام بانکی یکی از مهمترین و موثرترین اجزاء نظام اقتصادی در ارتقا جایگاه ایران در سطح بین المللی است چرا که بخش مهمی از تامین مالی کشور برعهده سیستم بانکی است.

۱۳ دی ۱۳۹۵

سیف: ظام‌های پرداخت باید بتوانند پول را متناسب با نوع نیاز در تمام بخش‌های اقتصادی به گردش درآورند

حفظ ثبات نظام پرداخت اولین اصل در اجرای وظیفه‌ بانک مرکزی تحت عنوان پایش‌گر نظام پرداخت است، این اصل زیرساختی مهم برای عملکرد اقتصادی مناسب به شمار می‌رود. ایجاد اختلال در نظام پرداخت تبعات جبران‌ناپذیری برای نظام مالی و اقتصادی کشور به همراه خواهد داشت.

۱۳ دی ۱۳۹۵
رئیس پژوهشکده پولی بانکی:

بهره‌مندی از مزایای فن‌آوری‌های نوین در تقویت نظام اعتبارسنجی و راه‌اندازی پایگاه داده‌ای متمرکز است

هم‌اکنون در نظام‌های پرداخت و استفاده از ابزارهای جدید الکترونیک در بانکداری ایران، تغییرات گسترده‌ای را شاهد هستیم و نظام بانکی، در این میان، در توسعه و استفاده از دست‌آوردهای حاصل از فن‌آوری‌های نو، بی‌تردید در کشور، پیشتاز است.

۱۳ دی ۱۳۹۵
رئیس کانون بانکهای خصوصی:

طرح اصلاح بانکداری بدون ربا در اتاق بازرگانی چکش‌کاری می شود

مدیر عامل بانک پارسیان گفت: با وحدت رویه‌ای که میان بانک مرکزی و سازمان بورس در به کار گیری استانداردهای حسابداری رخ داد، برای گشایش نمادهای بانکی متوقف در بورس آمادگی وجود دارد.

۱۲ دی ۱۳۹۵

ایجاد تغییر در ساختار نظام مالی و سختگیری در اعطای مجوزها به فعالیت موسسات مالی نمونه ای راه حل‌های تزلزلزدایی از نظام مالی است

گزارش/ «ایجاد تغییر در ساختار نظام مالی»، «سختگیری در اعطای مجوزها»، «افزایش کفایت سرمایه با تزریق مالی به شبکه بانکی»، «استاندارد‌سازی گزارش‌دهی بانک‌ها»، «بازنگری در شیوه اعتبار سنجی»، «افزایش استقلال بانک مرکزی» و «بازنگری در ترتیبات ارزی» ردیف‌های مشترک نسخه‌هایی است که در کشورهای مختلف من جمله روسیه، ترکیه و ژاپن برای تزلزل‌زدایی از نظام مالی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۱۲ دی ۱۳۹۵
رئیس کل بانک مرکزی:

دست‌هایی می‌خواهند در بازار ارز، التهاب تصنعی ایجاد کنند

رییس‌کل بانک مرکزی با توجه به تجربه سال‌های گذشته، نوسان نرخ ارز در آخرین هفته های پاییز و همزمان با به پایان رسیدن سال میلادی را طبیعی دانست و پیش بینی کرد با توجه به رفع دلایلی که این نوسان را به همراه آورده است، نرخ ارز دوباره کاهش یابد و به ثبات برسد.

۱۲ دی ۱۳۹۵
مدیر کل امور بین‌الملل بانک مرکزی:

بانک‌ها به سیستم تسویه یورو متصل شدند

مدیرکل امور بین‌الملل بانک مرکزی گفت: تمام شعب بانک‌های ایرانی در خارج از کشور در حال حاضر به سیستم تارگت دو که سیستم بین‌المللی تسویه یورو در اروپا است، متصل شده‌اند.

۱۲ دی ۱۳۹۵

بخشنامه بانک مرکزی درخصوص گشایش اعتبارات اسنادی دیداری در بانک‌ها

بانک مرکزی به منظور ترغیب واردکنندگان به گشایش و استفاده از اعتبارات اسنادی و به طور کلی انتقال عملیات پرداخت و تسویه فعالان اقتصادی به سیستم بانکی، تسهیلاتی را برای واردکنندگان با نرخ بازار در نظر گرفته و به بانک‌ها اجازه داده است با دریافت حداقل ۱۰ درصد از مبلغ اعتبار اسنادی به صورت علی الحساب، گشایش اعتبار کنند. همچنین چنانچه کالا را ظرف مدت شش ماه از تاریخ گواهی ثبت آماری مربوط حمل کنند نه تنها ریسک نوسانات نرخ ارز را نخواهند داشت بلکه با نرخ روز صدور گواهی ثبت آماری و یا نرخ روز معامله اسناد – هر کدام که کمتر باشد – وجه اسناد را با بانک تسویه کنند.

۱۲ دی ۱۳۹۵

سیف: بازار بین‌بانکی ارزی تا پایان سال راه‌اندازی می‌شود

بانک مرکزی با هدف کنترل بیشتر بازار ارز و جلوگیری از نوسانات، زمینه عرضه ارز حاصل از محصولات عمده صادراتی توسط بانک ها را در بازار بین بانکی فراهم می کند. با راه اندازی این بازار، زمینه ورود بانک ها به فعالیت های ارزی بیش از پیش فراهم می شود و بانک ها جایگاه اصلی خود در مبادلات بین المللی را باز می یابند.

۱۲ دی ۱۳۹۵
رئیس اتاق اصناف ایران:

بی توجهی به بنگاه‌های کوچک وم توسط در پرداخت وام

رئیس اتاق اصناف ایران گفت: در تمام دنیا به بنگاه های کوچک و متوسط به عنوان سرمایه نگاه می شود اما در ایران موانع برای این قبیل بنگاه ها ایجاد می کنند و حتی اعطای وام به این بنگاه ها تقریبا صفر است.

۱۲ دی ۱۳۹۵

با موافقت نمایندگان مجلس بانک مرکزی مکلف به پرداخت تسهیلات به بخش صنعت و معدن به میزان سالانه حداقل ۴۰ درصد شد.

با موافقت نمایندگان مجلس بانک مرکزی مکلف به پرداخت تسهیلات به بخش صنعت و معدن به میزان سالانه حداقل ۴۰ درصد شد.