۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶
معاون ارزی بانک مرکزی:

هنوز تبدیل و انتقال وجوه خارجی ایران به کندی صورت می‌گیرد

کامیاب، معاون ارزی بانک مرکزی: متاسفانه علی‌رغم گشایش‌هایی که پس از اجرایی شدن برجام پیش آمده است هنوز تبدیل و انتقال وجوه به کندی صورت می‌گیرد و تامین نقدینگی و وجوه لازم برای انجام پرداخت‌ها در کشورهای مختلف از سرعت لازم برخوردار نیست./ هم‌اکنون نیز تجارت بین دو کشور وجود دارد لیکن از طریق اشخاص ثالث که معمولاً شرکت‌های چند ملیتی هستند انجام می شود و پرداخت‌ها نیز خارج از کانال‌های بانکی انجام می‌شود که مورد نظر ایران نیست و علاقه‌مندیم که تجارت بین دو کشور با استفاده از ابزارهای تسویه تجاری مثل اعتبار اسنادی از طریق بانک‌های دو کشور انجام شود./ در این مسیر راه‌هایی وجود دارد که از آن جمله ایجاد بانک‌های وابسته در برزیل توسط بانک‌های ایرانی است.

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶

مبادلات ۲٫۵ میلیارد یورویی بانک ایران و اروپا پس از اتصال به سوییفت

نقشینه، مدیرعامل سابق بانک بین المللی ایران و اروپا: ۲.۵ میلیارد یورو بعد از اتصال به سوییفت مبادلات در بانک بین المللی ایران و اروپا انجام شد./ ۱۰۰ میلیارد یورو دریافت و پرداخت در بانک ایران و اروپا بوده است، هر چند هنوز بانک های بین المللی آمادگی همکاری نزدیک با ما را ندارند./ عدم شفافیت بانک های ایرانی، ریسک کشور و قطع ارتباط اصولی با دنیای غرب در یک دوره طولانی از مشکلات فنی قطعی ارتباط بانک های ایرانی و خارجی است.

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶

طیب نیا: ایران و تایلند میتوانند، می توانند با پول‌های محلی یا یورو تجارت کنند

طیب نیا، وزیر اقتصاد: وزیر اقتصاد تایلند دیدار و گفتگو داشته ام./ توسعه روابط بانکی و کارگزاری بین ایران و تایلند را از جمله موضوعات مهم و پیش نیاز توسعه روابط اقتصادی دو کشور است./ علاقمندیم روابط کارگزاری بین بانک های دو کشور برقرار شده و بانک های ایرانی و تایلندی در کشورهای یکدیگر، شعبه تاسیس کنند./ بانک های دو کشور می توانند با پول هایی محلی یا یورو حساب باز کنند و مبادلات دو کشور بر این اساس تسویه شود.

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶

گزارش// ۴۸۳ هزار و ۸۸۵ نفر منتظر دریافت تسهیلات ازدواج هستند

گزارش// براساس آمار در پایان سال ۱۳۹۱، بیش از ۸۳۷ هزار نفر در صف دریافت وام ازدواج بودند اما در پایان سال ۱۳۹۵ تنها ۴۸۳ هزار و ۸۸۵ نفر منتظر دریافت این تسهیلات بودند که کاهش چشمگیر بیش از ۴۰ درصدی داشته است./ لازم است ذکر شود که طبق مصوبه قانون بودجه سال ۹۵ ، باید پرداخت وام ازدواج به گونه‌ای باشد که در پایان هر ماه، تنها ۵۰هزار نفر در نوبت دریافت قرار گیرند.

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶

گزارش// نرخ تورم میانگین در یک تا دو ماه آینده دو رقمی خواهد شد

گزارش// بررسی روند رشد شاخص قیمت، تورم ۱۲٫۶ درصدی نقطه به نقطه و تورم میانگین، نشان می‌دهد نرخ تورم میانگین در یک تا دو ماه آینده دو رقمی خواهد شد./ تورم نقطه به نقطه از ۶٫۸ درصد در خرداد ماه ۹۵ به ۱۲٫۶ درصد در فروردین ماه ۹۶ رسیده و تورم میانگین هم پس از ثبت ۴ ماه تورم ۸٫۶ درصدی در اسفند و فروردین افزایش یافته و در ماه فروردین ۹۶، به ۹٫۵ درصد رسیده است./ به نظر می‌رسد با این اوصاف، تورم میانگین در آینده ای نزدیک دورقمی شود.

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶
رئیس پژوهشکده پولی بانکی:

بانک مرکزی برنامه ویژه ای برای اصلاح حداقل سرمایه بانک‌ها در نظر گرفته است

دیواندری، رئیس پژوهشکده پولی بانکی: بانک مرکزی برنامه ویژه‌ای برای اصلاح حداقل سرمایه بانک ها در نظر گرفته که بزودی ابلاغ می شود./ در بانک های دولتی ۲۲ میلیارد تومان افزایش سرمایه خواهیم داشت./بانک های خصوصی هم برای افزایش سرمایه خود، برنامه دارند.

۹ اردیبهشت ۱۳۹۶

بانک مرکزی: شاخص بهای تولیدکننده در فروردین ماه ۵٫۴ درصد رشد کرد

بنابه اعلام روابط عمومی بانک مرکزی، شاخص بهای تولیدکننده در فروردین ماه ۵٫۴ درصد رشد کرد./ همچنین این شاخص در فروردین ماه ۱۳۹۶ نسبت به ماه مشابه سال پیش ۹٫۲ درصد افزایش یافت.

۹ اردیبهشت ۱۳۹۶
مدیرعامل پیشین بانک اقتصاد نوین:

تشکیل شرکت مدیریت دارایی در نظام بانکی برای کاهش میزان مطالبات معوق لازم است

معتمدی، مدیرعامل پیشین بانک اقتصاد نوین: اعتبارسنجی و بررسی اعتبار مشتریان یکی از راهکارهای اصلی در کنترل معوقات بانکی است./ نبود دادگاه تخصصی برای پیگیری مطالبات معوق، موجب شده بسیاری از پرونده ها بلاتکلیف باقی بماند./ باید شرکت مدیریت دارایی در نظام بانکی تشکیل شود تا دارایی های مسدود و فریز شده بانکها از این حالت خارج شوند و کمکی به کاهش معوقات بانکی شود.

۹ اردیبهشت ۱۳۹۶

مدیرعامل موسسه کاسپین برکنار شد

زکریا متحمل از مدیریت عاملی کاسپین کنار رفت و افتخاری جایگزین وی شد. در عین حال که ترکیب اعضای هیأت‌مدیره نیز با تغییراتی همراه بود./ بانک مرکزی، اعلام نمود با این تغییرات، انتقال دارایی‌های تعاونی اعتبار منحل شده فرشتگان به مؤسسه کاسپین هرچه سریعتر انجام شود.

۹ اردیبهشت ۱۳۹۶
معاون اقتصادی بانک مرکزی:

نقدینگی پایان سال ۹۵ به هزار و ۲۵۳ هزار میلیارد تومان رسید

قربانی، معاون اقتصادی بانک مرکزی: نقدینگی پایان سال ۹۵ به هزار و ۲۵۳ هزار میلیارد تومان رسید./ از این رقم ۱۸۰ هزار میلیارد تومان مربوط به پایه پولی و ضریب فزاینده بوده است./ کاهش ضریب فزاینده پولی به رقم ۷میرسد./سهم بانکداری غیردولتی ۶۵ درصد است که طی سالهای اخیر بانکداری از شکل دولتی فاصله گرفته است./ هم اکنون تورم تولید به ۵ درصد و تورم نقطه به نقطه در این بخش به ۹.۱ درصد رسیده است؛ البته افزایش تورم در این موضوع به دلیل بهبود فعالیت های ساخت و ساز و صنعت بوده است.

۹ اردیبهشت ۱۳۹۶

سیف: با اقدامات صورت گرفته رشد نقدینگی به ۲۳٫۲ درصد کاهش یافت

سیف، رئیس کل بانک مرکزی: تورم تک رقمی و رشد اقتصادی دورقمی نوید بخش خروج اقتصاد از رکود است./ در سال ۹۵ رشد نقدینگی با اقدامات بانک مرکزی با کاهش روبرو شد و به ۲۳٫۲ درصد رسید؛ این در حالی است که در سال ۹۴ این شاخص عدد ۳۰ درصد بود.

۹ اردیبهشت ۱۳۹۶

حجم سپرده‌های بانک‌ها؛ ۲۲۸میلیارد دلار

صالح آبادی، مدیرعامل بانک توسعه صادرات: حجم کل سپرده های بانکی ۲۰۲ میلیارد دلار بلندمدت و ۲۶ میلیارد دلار سپرده دیداری است./ نسبت وام به سپرده ها نزدیک به ۹۰ درصد است./ به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر ۲۷٫۷ شعبه در کشور وجود دارد./

۹ اردیبهشت ۱۳۹۶

سیف: بانک‌های اروپایی متعددی اقدام به برقراری رابطه با بانک‌های ایرانی کرده اند

سیف، رئیس کل بانک مرکزی: در نتیجه اجرای برجام، ارتباط سوئیفتی بانک های ایرانی برقرار شد. روابط کارگزاری به تدریج گسترش یافتند. دیون و تعهدات گذشته سیستم بانکی ایران که در نتیجه تحریم‌ها معوق شده و قابل پرداخت نبودند، تسویه شدند. رتبه اعتباری کشور بهبود یافت./ در فضای پس از برجام و در نتیجه اقدامات و تلاشهای انجام شده، بانک های اروپایی متعددی اقدام به برقراری روابط با بانکهای ایرانی کرده اند و بانک های دیگری نیز گامهای اولیه را در این مسیر برداشته اند.

۶ اردیبهشت ۱۳۹۶
معاون اقتصادی بانک مرکزی:

کمک به رونق تولید، عامل اصلی افزایش نقدینگی در سال ۱۳۹۵ بود

قربانی، معاون اقتصادی بانک مرکزی: کمک به بخش تولید برای خروج از رکود را علت اصلی رشد نقدینگی در سال گذشته دانست./ بر همین اساس، به ترتیب رشد اقتصادی به اعداد ۷٫۴ درصد، ۱۱٫۹ درصد و ۱۵٫۷ درصد در فصول اول تا سوم سال ۹۵ افزایش یافته است./ رشد بخش صنعت نیز از منفی ۳٫۸ درصد در فصل پایانی سال ۹۴ به ترتیب به ۱٫۷ ، ۴٫۴ و ۱۱٫۳ درصد در فصول اول تا سوم سال ۹۵ افزایش یافته است.

۶ اردیبهشت ۱۳۹۶

بنا به آمار بانک مرکزی، تورم، در فروردین ماه ۱۳۹۶، به ۹٫۵درصد افزایش یافت

براساس اعلام بانک مرکزی در فروردین‌ماه نرخ تورم میانگین با ۰.۵ درصد افزایش نسبت به ماه قبل ۹.۵ درصد و تورم نقطه به نقطه با ۰.۷ درصد رشد به ۱۲.۶ درصد رسیده است./ همچنین تورم ماهانه( تورم فروردین ماه ۹۶ به ماه اسفند سال گذشته) ۱٫۱ درصد افزایش یافت.