۱۸ مرداد ۱۳۹۶

شعار اصلی معاون جدید ارزی بانک مرکزی، حمایت از سیاست‌های ارزی تولید محور است

با توجه به دیدگاه‌های عراقچی، معاون ارزی جدید بانک مرکزی، درباره نظام ارزی می‌توان شکل جدیدی برای آینده نظام ارزی متصور شد. شعار اصلی او «سیاست‌های ارزی تولید محور» است. او سیاست‌های ارزی را در سه محور، «ارتقای روابط کارگزاری»، «پیش‌بینی‌پذیری بازار» و «واقعی‌سازی نرخ ارز» دنبال می‌کند. به‌نظر می‌رسد که تغییر و تحولات در این سه محور، به‌عنوان یکی از ضروریات اقتصاد پس از لغو تحریم‌ها محسوب می‌شود.

۱۸ مرداد ۱۳۹۶

کامیاب، معاون بین الملل بانک مرکزی شد

با حکم رییس کل بانک مرکزی، سکان معاونت بین‌الملل بانک مرکزی به غلامعلی کامیاب سپرده شد.

۱۸ مرداد ۱۳۹۶

کارگاه آموزشی نظارت بانکی با حضور مدرسان IFSB، برگزار می‌شود

کارگاه آموزشی اسناد منتشر شده هیأت خدمات مالی اسلامی (IFSB) درخصوص موضوعاتی چون مدیریت ریسک، حاکمیت شرکتی و نحوه محاسبه سرمایه نظارتی در بانک‌ها با حضور مدرسان آن سازمان و کارکنان معاونت نظارت بانک مرکزی برگزار می‌شود.

۱۸ مرداد ۱۳۹۶
معاون سازمان برنامه و بودجه:

سرمایه بانک‌های دولتی از ۲۵ هزار میلیارد تومان در سال ۹۲ به ۵۴ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۵، رسید

پورمحمدی: دولت صاحب سهم بانک های دولتی است و نه سایر بانک ها و برای اولین بار و با وجود همه محدودیت ها، با همکاری سازمان برنامه و بودجه، وزارت اقتصاد و بانک مرکزی سرمایه تمامی بانک های دولتی حدود ۱۰۰ درصد افزایش یافت. سرمایه بانک‌های دولتی از ۲۵ هزار میلیارد تومان در سال ۹۲ به ۵۴ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۵، رسید.

۱۸ مرداد ۱۳۹۶

شورای پول و اعتبار دستورالعمل اجرایی شناسایی و تعیین‌ تکلیف حساب‌های مطالبه‌نشده و مازاد (ریالی) را تصویب کرد

اعضای شورای پول و اعتبار در این جلسه با توجه به «قانون پولی و بانکی کشور» مصوب سال ۱۳۵۱ و با هدف تعیینِ سازوکار مناسب جهت تعیین تکلیف حساب‌های مطالبه‌نشده و مازاد در مؤسسات اعتباری، کاهش احتمال سوءاستفاده از وجوه حساب‌های یادشده، ارتقای شفافیت‌های مالی و ایجاد رویه‌ای واحد و یکسان در دفترداری مؤسسات اعتباری و همچنین صیانت از منافع سپرده‌گذاران و صاحبان وجوه، «دستورالعمل اجرایی شناسایی و تعیین‌ تکلیف حساب‌های مطالبه‌نشده و مازاد (ریالی)» را تصویب کردند.

۱۸ مرداد ۱۳۹۶

شورای پول و اعتبار از اقدامات بانک مرکزی در ساماندهی موسسات غیرمجاز تقدیر کرد

شورای پول و اعتبار پس از ارایه گزارش بانک مرکزی در مورد فعالیت های مربوط به واگذاری مدیریت دارایی ها و بدهی‌های تعاونی های اعتبار غیرمجاز سه گانه به شبکه بانکی کشور از فعالیت های انجام شده تقدیر به عمل آورد.

۱۸ مرداد ۱۳۹۶

پاکسازی بازار پول از فعالیت‌های مخرب غیرمجازها

رییس کل بانک مرکزی به فعالیت‌های‌ اخلال گرانه موسسات غیرمجاز در بازار پول اشاره کرد و افزود: این بانک به موفقیت‌های قابل ملاحظه‌ای در پاکسازی بازار پول از فعالیت های مخرب مؤسسات غیر مجاز نائل شد.

۱۸ مرداد ۱۳۹۶
مدیر کل اقتصادی بانک مرکزی:

رشد ضریب فزاینده در دولت نهم منفی ۳ درصد، در دولت دهم ۶ درصد و در دولت یازدهم ۶/ ۷ درصد بوده است

اکرمی: سهم ضریب فزاینده در رشد افزایش پیدا کرده است. سهم رشد پایه پولی از رشد نقدینگی ۱/ ۲۶ درصدی تحقق یافته در دولت‌های نهم و دهم ۵/ ۲۴ درصد بوده و سهم ضریب فزاینده نقدینگی تنها ۴/ ۱ درصد بوده است. در حالی که سهم ضریب فزاینده در رشد ۳/ ۲۵ درصدی نقدینگی در ۴۳ ماه نخست دولت یازدهم با افزایش قابل‌توجه روبه‌رو شده و به ۶/ ۷ درصد رسیده است.

۱۸ مرداد ۱۳۹۶
مدیر کل اقتصادی بانک مرکزی:

متوسط رشد همگن پایه پولی برای دولت دهم ۳/ ۱۷ درصد و برای دولت یازدهم، ۴/ ۱۶ درصد بوده است

اکرمی: ضمن تاکید بر لزوم پرهیز از مقایسه‌های حجمی یا رشدهای تراکمی متغیرهای اسمی اقتصاد، باید اذعان کنم که متوسط رشد همگن پایه پولی برای دولت نهم ۱/ ۳۲ درصد بوده و در دو دولت بعدی با کاهش جدی همراه شده است. متوسط رشد همگن پایه پولی برای دولت دهم ۳/ ۱۷ درصد و برای دولت یازدهم، ۴/ ۱۶ درصد بوده است. اگر دو دولت نهم و دهم را به دید یک دولت ۸ ساله نگاه کنیم، این رقم برای این دوره حدود ۵/ ۲۴ درصد خواهد بود.

۱۸ مرداد ۱۳۹۶
مدیر کل نظارتی بانک مرکزی:

بحث تفکیک بدهکاران نظام بانکی موضوعی مهم و قابل توجه است

کمره ای: بحث تفکیک بدهکاران نظام بانکی موضوعی مهم و قابل توجه است، زیرا برخی از افراد به دلیل مشکلات اقتصاد کشور توان بازپرداخت بدهی‌های خود را ندارند، در صورتی که اگر ثبات مالی در اقتصاد کشور حاکم باشد، فضای آرام‌تری بر اقتصاد کشور حاکم خواهد بود.

۱۸ مرداد ۱۳۹۶

رشد بدهی بانکها به بانک مرکزی، در دوماه نخست سال‌جاری معادل ۴/ ۱ درصد بوده است

آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد که میزان بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی در ماه دوم سال‌جاری به ۴/ ۱۰۲ هزار میلیارد تومان رسیده و نسبت به مدت مشابه سال قبل رشدی معادل ۷/ ۱۴ درصد داشته است. این در حالی است که در اردیبهشت سال ۱۳۹۴ نسبت به اردیبهشت سال ۱۳۹۳، رشد بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی معادل ۶/ ۶ درصد بوده است؛ بنابراین در ارقام رشد نقطه‌به‌نقطه این متغیر شاهد افزایش بودیم. اما میزان رشد بدهی بانک‌ها در دو ماه نخست سال‌جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل کمتر بوده است. میزان رشد این متغیر در دو ماه نخست معادل ۷/ ۲ درصد بوده است که در دو ماه نخست سال قبل، این رقم معادل ۸/ ۶ درصد ثبت شده است.

۱۸ مرداد ۱۳۹۶

طیب نیا: هیئتی از بانک مرکزی به منظور رایزنی با مقامات بانکی کشور چین، برای حل مشکلات عازم پکن می‌شود

وزیر اقتصاد: هیئتی از بانک مرکزی به منظور رایزنی با مقامات بانکی کشور چین، عازم پکن می‌شود. البته حساب فعالان اقتصادی در چین مسدود نشده بلکه سامانه‌ای در چین مستقر شده تا تنظیم روابط تجارت خارجی بین سیستم بانکی، گمرک و مقام ناظر ارزی چین انجام دهد که این موضوع نوع روابط تجاری ایران با چین را دچار تغییر و تحول می‌کند.

۱۸ مرداد ۱۳۹۶

طیب نیا: عمده مبادلات ایران در حال حاضر به یورو انجام می شود

وزیر اقتصاد: عمده مبادلات کشوردر حال حاضر به یورو انجام می شود و هزینه‌های مبادلاتی ما نسبت به گذشته کاهش زیادی داشته است.

۱۸ مرداد ۱۳۹۶

بر اساس اعلام اتاق بازرگانی ایران و چین، حساب‌های شخصی ایران بسته شده است

براساس اعلام اتاق بازرگانی ایران و چین، ایرانیانی که در چین بدون مجوز با حساب شخصی شان فعالیت تجاری انجام می‌دهند از سوی چینی‌ها حساب‌شان بسته می‌شود.

۱۷ مرداد ۱۳۹۶
بانک مرکزی:

متقاضیان دریافت وام ازدواج در موعد مقرر به شعب مراجعه کنند

در راستای اجرای طرح ضربتی اعطای وام ازدواج از ابتدای مردادماه تا پایان شهریورماه سال جاری، به اطلاع می رساند از ابتدای شروع این طرح،‌ بیش از ۳۷۵ هزار متقاضی از سوی بانکهای عامل تعیین شعبه شده اند. براین اساس لازم است این متقاضیان طبق شرایط و دستورالعمل این سامانه، همراه با مدارک شناسایی معتبر حداکثر ظرف ۱۲ روزکاری به بانک مربوط مراجعه کنند.