۲۶ فروردین ۱۳۹۶
توافق بانکی بین ایران و پاکستان امضاء شد؛

انجام رسمی تراکنش‌های تجاری از طریق کانال‌های بانکداری

ایران و پاکستان توافقی امضا کردند به صورت رسمی تراکنش‌های تجاری دوجانبه را از طریق کانال‌های بانکداری انجام دهند./ ریاض ریاض‌الدین، معاون بانک مرکزی پاکستان و غلام‌علی کامیاب، معاون بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران توافقی به نیابت از بانک‌های متبوع خود این توافق را در تهران امضا کردند.

۲۶ فروردین ۱۳۹۶

سیف: پرداخت سود بیشتر در بانک‌ها به معنای ریسک بالاست

سیف، رئیس کل بانک مرکزی: پرداخت سود بیشتر توسط بانک‌ها به معنای ریسک بالاست./ پرداخت نرخ‌های بالای سود توسط یک بانک برمبنای اصل بنیادی رابطه مستقیم ریسک و بازده در بازارهای مالی، می­‌تواند نشان‌دهنده ریسک بیشتر عملیات بانک باشد و سپرده‌گذاران باید آگاه باشند که این نرخ بالاتر، بهای ریسکی است که متقبل می‌شوند و منطقاً باید پیامدهای آن را نیز بپذیرند./ مجوز رسمی به معنای تضمین ۱۰۰درصدی فعالیت بانک نیست.

۲۴ فروردین ۱۳۹۶
کارشناس اقتصادی:

استمهال تسهیلات، فزونی نقدینگی را رقم میزند

قادری، کارشناس اقتصادی: بانک ها به ناچار تسهیلات را مجددا استمهال می کنند که منجر می شود شبه پول یا تسهیلات بانکی افزایش پیدا کند و به فزونی نقدینگی دامن بزند؛ از طرفی بیشترین مشکل واحدهای تولیدی مبتنی بر نوعی از نقدینگی است که به صورت غیر فعال رسوب داده شده است و فاقد امکان استفاده در چرخه اقتصادی کشور است.

۲۴ فروردین ۱۳۹۶
رئیس کل اسبق بانک مرکزی:

می‌‌توانستیم در ۳ سال گذشته ارز را تک نرخی کنیم

مظاهری، رئیس کل اسبق بانک مرکزی: در سه سال گذشته می‌توانستیم ارز را تک نرخی کنیم که متأسفانه فرصت ها را از دست دادیم، این کار جزو قول‌های دولت یازدهم بود و هر روزی که این کار عقب می‌افتد اقتصاد کشور لطمه می‌بیند.

۲۴ فروردین ۱۳۹۶

سیف: اوراق خزانه به افزایش نرخ‌های سود دامن زد

سیف، رئیس کل بانک مرکزی: اوراق خزانه به افزایش نرخ‌های سود دامن زد./ البته این مساله موجب حرکت نرخ سود به سمت بالا شد اما برخی بانک ها هم دارند افراط می‌کنند./ اقدامات نظارتی بانک مرکزی به تدریج بانک‌ها را به سمت کاهش نرخ‌های سود سپرده و تسهیلات هدایت می‌کند‏.

۲۳ فروردین ۱۳۹۶
سیف، خبر داد؛

رشد ۴۰درصدی تسهیلات بانکی در سال گذشته

رییس کل بانک مرکزی از رشد ۴۰ درصدی تسهیلات نظام بانکی خبر داد و گفت: احتمالا تا آخر ۱۳۹۵ بیش از ۵۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات به بخش های مختلف اقتصادی داده شده است.

۲۳ فروردین ۱۳۹۶
یادداشت//

اوراق خزانه عامل نرخ بالای سود بانکی نیست

یادداشت// سیف درحالی نرخ بالای سود بانکی را به عرضه ۵درصدی اوراق خزانه مرتبط می‌کند که به نظر می‌رسد وضع نامطلوب بازار پول باعث کشف قیمت اوراق روی نرخ ۲۵ درصد شد./ همچنین باید خاطرنشان کرد که کل اوراق خزانه منتشره تنها معادل ۵ درصد از سپرده‌های بانکی است. این حجم آنقدر اندک است که صحبت از اثر عرضه این اوراق بر افزایش سود بانکی به یک شوخی شبیه شده است.

۲۱ فروردین ۱۳۹۶
وزیر اقتصاد خبر داد؛

آغاز پرداخت مطالبات سپرده گذاران بالای ۵۰۰ میلیون تومان موسسه میزان از ۱۶ اردیبهشت ماه سال‌جاری

وزیر اقتصاد با تشریح آخرین اقدامات صورت گرفته در زمینه حل مشکلات مربوط به تعاونی منحله میزان، از آغاز پرداخت مطالبات سپرده گذاران بالای ۵۰۰ میلیون تومان از ۱۶ اردیبهشت ماه سال‌جاری خبر داد.

۲۱ فروردین ۱۳۹۶
رئیس اداره حقوقی بانک مرکزی:

اعطای مجوز به یک موسسه مالی، به معنی نداشتن ریسک و عدم ورشکستگی نیست

سپرده‌گذارانی که در مقابل بانک مرکزی تجمع کرده‌اند، ادعای روشنی را مطرح کرده‌اند: بانکی که ما در آن سپرده‌گذاری کرده‌ایم، از بانک مرکزی مجوز داشته است؛ بنابراین بانک مرکزی باید پاسخگوی سپرده‌گذاران باشد. این ادعا که بارها و بارها بیان شده است، بیش از هر چیز نشانگر آن است که مفهوم «مجوز بانک مرکزی» و آثار و تبعات آن برای بخش قابل توجهی از مردم روشن نیست. تصور عامه مردم از مجوز بانک مرکزی، نوعی «تضمین» یا «تعهد به حمایت بدون قید و شرط و بی‌دریغ» است.

۲۱ فروردین ۱۳۹۶

ادغام موسسه آرمان (تعاونی وحدت) با موسسه توسعه

طی تفاهمنامه فی مابین موسسه اعتباری توسعه و موسسه اعتباری آرمان (تعاونی وحدت) به زودی مجوز تغییر تابلو تعاونی وحدت به نام موسسه اعتباری توسعه صادر می شود.

۲۱ فروردین ۱۳۹۶

موافقتنامه تجارت آزاد پاکستان با ایران به رفع تحریم بانکی موکول شد

به نقل از منابع آگاه، یک مقام ارشد وزارت بازرگانی پاکستان گفت، موافقتنامه تجارت آزاد بین ایران و پاکستان پس از برقراری مجدد کانال های بانکی بین بانک های مرکزی دو کشور به امضا خواهد رسید./ وی خاطرنشان کرده است که برقراری ارتبطات بانکی، به منطله پیش نیاز روابط تجاری هست.

۲۰ فروردین ۱۳۹۶
رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات:

حدود ۸۰۰ میلیارد تومان از جرایم وام‌های زیر ۱۰ میلیونی بخشوده شد

تاج گردون، رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات: در پایان سال ۹۵ حدود ۸۰۰ میلیارد تومان از جرایم وام های زیر ۱۰ میلیونی، بخشوده شد./ در طول سال ۹۶ منابع به گونه ای شود که تمامی وام های زیر ۱۰۰ میلیون تومان بخشیده شوند.

۲۰ فروردین ۱۳۹۶
یادداشت//

مطالبات معوق و پرداخت سود بی رویه مصادیقی از بحران هستند

یادداشت// مطالبات معوق، املاک منجمد، پرداخت بی‌رویه سود بانکی، وجود دارایی‌های بی‌کیفیت مانند بدهی دولت به بانک‌ها و عدم رعایت استانداردهای حرفه ای بانکداری از جمله مشکلات نظام بانکی است که در سال ۹۶، گریبانگیر صنعت بانکداری خواهد بود.

۲۰ فروردین ۱۳۹۶
گزارش//

بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی در یازده ماه منتهی به بهمن سال گذشته به عدد ۱۱۵هزار میلیارد تومان رسید

تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی از این حکایت دارد که تا پایان بهمن‌ماه سال گذشته بدهی بانک‌ها به این بانک با رشد ۳۵.۳ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن به بیش از ۱۱۵ هزار میلیارد تومان رسیده است. همچنین در مقایسه با اسفندماه ۱۳۹۴ که تا ۸۳.۶ درصد ثبت شده بود، بالغ بر ۳۸ درصد رشد داشته و تا ۳۲ هزار میلیارد تومان بر آن افزوده شده است.

۲۰ فروردین ۱۳۹۶
عضو کمیسیون اقتصادی:

بانک مرکزی به جای تذکر دادن پیرامون موسسات غیرمجاز، نظارت خود را دقیق کند

نادری، عضو کمیسیون اقتصادی: اگر بانک مرکزی به عنوان متولی نظام بانکی احتمال می دهد که یک بانک به نحوی تبلیغاتی برای جذب منابع مالی می کند که بعدا نمی تواند به تعهدات خود عمل کند باید مجوز چنین بانکی را لغو کند./ بانک مرکزی باید به جای تذکر دادن پیرامون موسسات غیرمجاز، نظارت خود را دقیق کند.