۱۵ دی ۱۳۹۵

سقف تسهیلات پروژه‌های نیمه‌تمام مسکن مهر ۴۰میلیون تومان شد

شورای پول و اعتبار با افزایش سقف فردی تسهیلات مسکن مهر و مستثنی شدن خریداران مشمول طرح نوسازی ناوگان خودروهای فرسوده حمل و نقل عمومی از شمول مقررات احتیاطی بانک مرکزی تا پایان سال جاری، موافقت کرد.

۱۵ دی ۱۳۹۵

طیب نیا: در تمام استان های کشور با مشکل عدم مشارکت مناسب بانک های خصوصی و به ویژه چند بانک خاص مواجه هستیم

وزیر اقتصاد با انتقاد از عملکرد تسهیلات دهی برخی بانک های سابقا دولتی و خصوصی شده گفت:‌ بر اساس گزارش ها، ظاهرا بانک های مزبور با بهانه هایی نظیر لزوم سپرده گذاری بخشی از تسهیلات دریافتی در بانک پرداخت کننده و تعیین نرخ سودهای بالا، متقاضیان را از دریافت وام منصرف می کنند.

۱۵ دی ۱۳۹۵

سرنوشت پروژه های در نظر گرفته شده برای بانک مرکزی در بسته خروج از رکود

در حالی حدود دو هفته از پایان زمان صدور کارت اعتباری خرید کالای ایرانی گذشته و مسئولان هر کدام بر اساس ادله خود از شکست این طرح سخن می‌گویند که با این وجود هنوز مذاکرات برای تمدید صدور این کارت‌ها ادامه دارد.

۱۵ دی ۱۳۹۵

به استناد آمارهای بانک مرکزی، ۲۸/۵ درصد از کل مطالبات شبکه بانکی در اختیار ۷۳ پرونده متعلق به اشخاص حقیقی و حقوقی است

درحالی که در جهان عبور نسبت مطالبات معوق بانک ها به کل تسهیلات بانکی از مرز ۵ درصد زنگ هشدار را روشن می‌کند، سالهاست که این نسبت درایران بالاتر از این میانگین است و دربرخی از سال‌ها به چهار برابر آن می‌رسد.

۱۵ دی ۱۳۹۵
مدیر بخش بانکداری الکترونیک پژوهشکده پولی بانکی:

۷۰ تا ۷۵ درصد درآمد بانک‌های خارجی از درآمدهای کارمزدی و غیر مشاع است

یک کارشناس بانکی با اشاره به اینکه مدل تجارت بانک‌ها باید تغییر کند، گفت: ۷۰ تا ۷۵ درصد درآمد بانک‌های خارجی از درآمدهای کارمزدی و غیر مشاع است. در حالی که نظام بانکی کشور با روشی کار می‌کند که تمام درآمدها را از محل درآمدهای مشاع استخراج می‌کند و هر میزانی که سود بالا می‌رود به همان نسبت هزینه تمام شده وام‌ها بالا برده می‌برد که این روش منسوخ شده‌ای در دنیا است.

۱۵ دی ۱۳۹۵
رییس گروه توسعه و امنیت اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی:

بانکداری الکترونیک راهی برای مقابله با پولشویی و تخلفات مالی

در پنل تخصصی کشف تقلب و مبارزه با پولشویی همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت که با حضور مدیر امنیت شرکت شاپرک، حمیدرضا شهریاری عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، سیدعلی هاشمی‌اقدم مدیرعامل شرکت امن الکترونیک کاشف و محمود زیبایی رییس گروه توسعه و امنیت اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی برگزار شد، از بانکداری الکترونیک به‌عنوان ابزاری مهم و توانمند برای جلوگیری از پولشویی نام برده شد.

۱۵ دی ۱۳۹۵

گسترش شعب بانکی به بهانه زمین‌داری و توسعه املاک صورت میگیرد

بانک ها چانه‌زنی برای توقف فروش اموال و دارایی‌های مازاد خود را در بالاترین سطح با دولت شروع کرده‌اند؛اکنون ۱۲ راهکار برای فروش شعب مازاد آنها مطرح شده که شاید بتواند گره کارشان را باز کند.

۱۵ دی ۱۳۹۵

دادستان تهران از بازداشت ۲ بدهکار کلان بانکی خبر داد

دادستان تهران که هفته گذشته در جلسه شورای معاونین از بازداشت یکی از بدهکاران بزرگ بانکی خبر داده بود در این جلسه به واکاوی ابعاد این پرونده اشاره کرد و گفت: این بدهکار بانکی مدعی است تمام وام‌هایی که در پوشش شرکت‌های صوری از بانک گرفته در واردات فرآورده‌های گوشتی و دامی هزینه کرده و با ضرر همراه بوده است.

۱۵ دی ۱۳۹۵

روش مرسوم در سم‌زادیی از دارایی منجمد بانکی؛ انتشار اوراق به پشتوانه این دارایی‌ها

بر مبنای تجربه جهانی، کشورهای مختلف برای حل معضل دارایی‌های مسموم عموما از دو روش استفاده می‌کنند. فصل مشترک این دو روش تشکیل یک نهاد «خاص‌منظور» و انتقال دارایی مسموم از ترازنامه بانک به ترازنامه این نهاد خاص‌منظور (بانک بد) است. در روش نخست دولت به‌نوعی دارایی مسموم بانک‌ را خریداری می‌کند؛ اما در روش مرسوم‌تر دولت اقدام به تضمین اوراقی می‌کند که توسط «بانک بد» و به پشتوانه دارایی‌های سمی منتشر می‌شود. «دنیای اقتصاد» در این گزارش با نگاه به تجربه جهانی به تشریح این سازوکار پرداخته است.

۱۵ دی ۱۳۹۵
دبیر کل کانون بانک‌های خصوصی:

بخشودگی جرایم بدهکاران بانکی در صورت تسویه حساب تا پایان اسفندماه انجام می‌شود

دبیرکل کانون بانک‌های خصوصی از بخشودگی جرایم بدهکاران بانکی در صورت تسویه حساب تا پایان اسفندماه خبرداد. طبق گفته این مقام مسوول، هیچ سقف تسهیلاتی برای بخشش جرایم در نظر گرفته نشده است و بدهکاران سال‌‌های گذشته نیز شامل این بخشش می‌شوند.

۱۵ دی ۱۳۹۵
سفیر ایران در پاکستان:

بانک مشترک ایران و پاکستان تا قبل از نوروز فعال می‌شود

سفیر ایران در پاکستان گفت: با توجه به مذاکرات اولیه انجام شده بین دو کشور تا قبل از نوروز بانک مشترک تهران و اسلام‌آباد فعال خواهد شد.

۱۴ دی ۱۳۹۵

اعطای تسهیلات و تعهداتی همچون گشایش اسناد اعتباری تا سقفی حدود دو برابر نسبت به قبل مشمول مالیات می‌شود

بر اساس توافقات انجام شده اعطای تسهیلات و یا ایجاد تعهدات از جمله گشایش اعتبار اسنادی و یا صدور ضمانت‌نامه‌های بانکی تا سقفی حدود دو برابر نسبت به قبل مشمول مالیات می‌شود.

۱۴ دی ۱۳۹۵
مدیر کل فناوری اطلاعات بانک مرکزی:

به دنبال تسهیل فضای فعالیت فین‌تک‌ها هستیم

مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی در مورد فعالیت فین تک ها در کشور گفت: با توجه به اینکه فعالیت فین تک ها ارزش افزوده در جامعه ایجاد می کند، بنابراین تلاش ما این است که فضای فعالیت آنها را مهیا و تسهیل کنیم.

۱۴ دی ۱۳۹۵
مدیر نظام‌های پرداخت بانک مرکزی:

۱۵۰۰ میلیارد تومان یارانه از طریق بانک‌ها به شرکت‌های پرداخت عرضه شده است

مدیر اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی با ذکر اینکه ۶۵۰۰ میلیارد تومان در صنعت پرداخت هزینه شده است، گفت: نگاه بانک مرکزی به گسترش بازار صنعت پرداخت، مثبت و آماده تعامل با بخش های مختلف و بازیگران آن است. همچنین پیشنهاد می شود از ذی نفعان خارجی برای سرمایه گذاری در راستای گسترش روزافزون آن بهره برد.

۱۴ دی ۱۳۹۵

پیشنهاد افزایش وام مسکن مهر پردیس در کمیسیون اعتباری بانک مرکزی

بررسی پیشنهاد افزایش سقف تسهیلات مسکن مهر پردیس به ۴۰ میلیون تومان در نوبت بررسی کمیسیون اعتباری بانک مرکزی قرار دارد.