۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۶

بنابر مصوبه شواری پول و اعتبار، وام مسکن زوجین ۱۲۰ میلیون تومان شد

شورای پول و اعتبار در راستای کمک به رونق تولید و اشتغال در جامعه و به منظور تقویت تامین مالی بخش مسکن و افزایش قدرت خرید مسکن خانوارها با افزایش سقف تسهیلات بدون سپرده به زوجین به ۱۲۰ میلیون تومان موافقت کرد.

۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۶
در یادداشت تفاهم بین دو کشور ایران و عراق، مطرح شد؛

استفاده از ارزهای محلی دو کشور در تسویه وجوه تجاری

تفاهم نامه همکاری های بانکی ایران و عراق با محوریت روابط کارگزاری بین بانک های مرکزی دو کشور، افتتاح حساب متقابل به ارز یورو، مکانیزم استفاده از ارزهای محلی دو کشور در تسویه وجوه تجاری، اتصال سیستم پرداخت کارتی طرفین به یکدیگر، حمایت و تسهیل افتتاح شعب بانک های تجاری ایران و عراق در کشور میزبان، تسهیل در پرداخت و نقل و انتقالات وجوه مسافران و زائران دو کشور و همچنین آموزش کارکنان بانک های مرکزی و تجاری عراق در ایران امضاء شد.

۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۶

در جلسه۱۲ اردیبهشت بانک مرکزی و کمیسیون اقتصادی مجلس بررسی میشود، بازنگری در قانون چک به منظور مدیرت چک‌های الکترونیکی

حکیمی، مدیر کل فناوری اطلاعات بانک مرکزی: قرار است امروز، در جلسه ای متشکل از بانک مرکزی و کمیسیون اقتصادی مجلس، پیرامون قانون چک، بحث و بررسی صورت گرفته و یک بازنگری در قانون چک انجام شود./ با بازنگری در قانون چک توسط بانک مرکزی و مجلس، قرار است ضمن کاهش میزان برگشتی‌ها، چک‌های الکترونیکی نیز مدیریت شود.

۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۶
مدیرعامل بانک قوامین:

صندوق‌های سرمایه‌گذاری مانعی برای کاهش نرخ سود بانکی هستند

نتاج، مدیرعامل بانک قوامین: با مطرح شدن بحث صندوق‌های سرمایه گذاری، نرخ های سود بانکی عقبگرد کرد./ صندوق‌های مذکور با استقرار در بازار سرمایه خود به محلی برای جذب دوباره سپرده در بانک ها تبدیل شدند؛ بنابراین نه تنها به رونق بازار سرمایه کمکی نکردند، عملا نهضت کاهش نرخ سود بانکی را با کندی مواجه کردند و در عمل شاهد آغاز رقابت برای افزایش نرخ سود بانکی و رسیدن آن به بیش از ۲۰ درصد شد.

۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۶

امکان خرید به وسیله گوشی تلفن همراه به جای کارت بانکی فراهم شد

حکیمی، مدیر فناوری اطلاعات بانک مرکزی: در زیرساخت جدید فناوری پرداخت، به جای استفاده از کارت از نشان گذاری در پرداخت ها استفاده می شود./ با گوشی تلفن همراه و ساعت دیجیتال و هر ابزار هوشمندی، امکان خرید به وجود خواهد داشت./ این پرداخت‌ها با پرداخت‌های کنونی متفاوت است به طوری که امکان استفاده بدون رمز برای پرداخت‌های tap and go که به معادل فارسی آن «بزن برو» است، وجود دارد.

۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶
بانک مرکزی:

فعالیت موسسات غیرمجاز در دولت یازدهم متوقف شد

بانک مرکزی: بانک مرکزی در دولت یازدهم با همکاری مراجع قضایی و انتظامی، ضمن جلوگیری از توسعه قارچ‌گونه موسسات اعتباری غیرمجاز با ساماندهی و برخورد با متخلفین بازار غیرمتشکل پولی، سهم این بازار را از سپرده های مردمی از بیش از ۲۰ درصد بازار پول به کمتر از ۱۰ درصد تقلیل داده است./ تا پیش از روی کار آمدن دولت یازدهم، ۱۱ موسسه اعتباری غیرمجاز با بیش از ۲۹۸۷ شعبه فعالیت می کردند که در دولت یازدهم از گسترش شعب موسسات اعتباری غیرمجاز به طور کامل جلوگیری شد.

۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶

بانک مرکزی مامور تهیه طرحی برای رفع مشکل روابط بانکی شد

شورای عالی صادرات غیر نفتی در زمینه مشکلات موجود درباره برقراری روابط بانکی با کشورهای هدف مقرر کرد بانک مرکزی با هماهنگی وزارتخانه های امور خارجه، اقتصاد و دارایی و صنعت، معدن و تجارت نسبت به تهیه طرحی برای رفع مشکل اقدام کند.

۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶
مدیرعامل بانک تجارت:

در حال حاضر، ال سی در مبالغ خرد گشایش می‌شود

مقدم نودهی، مدیرعامل بانک تجارت: رقم ال سی (خطوط اعتبار اسنادی) گشایش شده توسط این بانک حدود ۲ هزار فقره است./ البته رقم این ال سی ها خرد است؛ در واقع بانک های خارجی به صورت آزمایشی ابتدا ال سی با ارقام کوچک می‌دهند تا ببنید ما می توانیم آنها را پوشش دهیم یا خیر و ما در این مدت ثابت کرده‌ایم که می‌توانیم.

۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶
رئیس هیئت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت:

صندوق توسعه ملی به شرط خرید کالای خارجی وام می دهد

خیامیان، رئیس هیئت مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت: ما مخالف فاینانس نیستیم اما به اسم فاینانس به بازار مصرفی کالاهای خارجی تبدیل شده ایم، ۲۰ میلیارد دلار فاینانس چینی داریم که عمدتا رد شرکت های خصولتی پتروشیمی است که بیشترین خرید کالا و تجهیزات را از خارج از کشور دارند./ صندوق توسعه ملی به کسی وام می دهد که برود کالای خارجی بخرد.

۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶
عضو هیات رئیسه مجلس:

نقدینگی کشور اجازه افزایش وام ازدواج را نمی دهد

نعمتی، عضو هیات رئیسه مجلس: نقدینگی کشور و بانک ها اجازه نمی دهد، که وعده برخی کاندیداها مبنی بر افزایش وام ازدواج عملیاتی شود، لذا این شعار از جمله شعارهای تحقق نایافتنی کاندیداها است.

۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶

گزارش// رشد ۶برابری بانک های خارجی کارگزار در پسابرجام

گزارش// شمار بانک های کارگزار نظام بانکی ایران در آغاز دولت یازدهم به دلیل تشدید تحریم های بانکی به پایین ترین میزان رسیده بود، اما اکنون شاهد فعالیت ۲۳۴ بانک خارجی در این عرصه هستیم./ همچنین با اجرای برجام در دی ماه سال ۱۳۹۴ و اتصال دوباره بانک های ایرانی به سوئیفت، همان سال ۲ هزار و ۷۱۱ پیام سوئیفتی در این سامانه ثبت شد اما در سال ۱۳۹۵ این عدد به ۵۵ هزار و ۷۵۱ پیام افزایش یافت.

۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶

کاهش هزینه مبادله ارز با انعقاد پیمان‌های پولی ممکن می شود

کبیری، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس: مدیریت نوسانات نرخ ارز، کاهش هزینه مبادله ارز و استفاده بهینه از پول ملی کشورها از کارکردهای مهم انعقاد پیمان های پولی دو و چندجانبه است.

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶

گزارش// دولت در حالی افزایش مبلغ وام ازدواج به ۱۰ میلیون را به عنوان یک دستاورد میداند که در گذشته، مخالف افزایش آن بود

گزارش// ۱۰ میلیون تومانی شدن وام ازدواج در پاسال که در چند وقت اخیر به عنوان یک دستاورد توسط مسئولان دولتی مطرح میشود، در حقیقت مصوبه مجلس در قانون بودجه ۹۵ است که با وجود مخالفت صریح نماینده دولت به تصویب رسید./ دژپسند یکی از معاونین رئیس سازمان برنامه و بودجه، در جلسه تصویب ماده مربوط به افزایش وام ازدواج، مخالفت شدید دولت با تصویب این پیشنهاد را صراحتا در صحن علنی مجلس اعلام کرده بود. حتی بعد از تصویب این موضوع، هم بانک مرکزی و هم بانک ها مواضع شدیدا منفی نسبت به آن داشتند و نهایتا بعد از ابلاغ قانون بودجه ۹۵، مجبور به اجرای آن شدند.

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶

سیف: گستردگی ابعاد و وسعت طرح تجمیع حساب‌های دولتی نزد بانک مرکزی، موجب کنده شده است

سیف، رئیس کل بانک مرکزی: گستردگی ابعاد و وسعت طرح تجمیع حسابهای دولتی نزد بانک مرکزی، فراتر از دولت بوده و شامل نهادها و مؤسسات عمومی غیردولتی هم می­شود. به عبارتی شهرداری‌ها و شرکت‌های تابعه‌ی آن‌ها و همچنین نهادها و مؤسسات عمومی تحت نظر مقام عظمای ولایت فقیه که بر اساس مواد ۱ تا ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری تعریف شده‌اند در این طرح هستند.

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶
سفیر ایران در آلمان:

خروج از لیست کشورهای غیرهمکار FATF یکی از مهم‌ترین بایدهای روابط بانکی ایران با اروپا است

ماجدی، سفیر ایران در آلمان: یکی از عوامل عملی نشدن انتظارات بانکی ایران در پسابرجام، نقش آمریکا در بانکداری جهانی است./ خروج از لیست کشورهای غیرهمکار FATF را یکی از مهم‌ترین بایدهای روابط بانکی ایران با اروپا است./ انتظار داریم در ماه ژوئن یا جولای ایران به‌طور کامل از فهرست سیاه این گروه خارج شود./ در هفته جاری مذاکرات ایران و مقامات FATF در ایتالیا ادامه خواهد یافت.