۲۱ خرد ۱۳۹۷

فهرست محصولات پتروشیمی و معدنی صادراتی مشمول واریز ارز به سیستم نیما اعلام شد

وزیر صنعت،معدن و تجارت طی نامه‌ای به رئیس کل بانک مرکزی فهرست محصولات پتروشیمی و معدنی که صادرکنندگان آن ملزم به واریز ارز صادراتی به سامانه نیما هستند را اعلام کرد.

۲۱ خرد ۱۳۹۷

فعالیت ۳۲ هزار کسب و کار اینترنتی در کشور

سخنگوی اتحادیه کسب و کار‌های اینترنتی گفت: هم اکنون ۳۲ هزار کسب و کار شناسایی شده اینترنتی در کشور در حال فعالیت است. این تعداد هویتشان مشخص شده است و ۱۸ هزار کسب و کار دیگر در مرحله تأیید هویت هستند.

۲۰ خرد ۱۳۹۷

لایحه الحاق ایران به کنوانسیون بین المللی مقابله با تامین مالی تروریسم دو ماه مسکوت ماند

نمایندگان با مسکوت ماندن لایحه الحاق ایران به کنوانسیون بین المللی مقابله با تامین مالی تروریسم به مدت ۲ ماه موافقت کردند.

۱۲ خرد ۱۳۹۷

همکاری وزارت اقتصاد و اتاق بازرگانی برای بهبود فضای کسب و کار

به منظور همکاری در بهبود فضای کسب و کار، تفاهم نامه ای بین وزارت امور اقتصادی و دارایی و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران منعقد شد.

۱۲ خرد ۱۳۹۷

همکاری وزارت اقتصاد و اتاق بازرگانی برای بهبود فضای کسب و کار

به منظور همکاری در بهبود فضای کسب و کار، تفاهم نامه ای بین وزارت امور اقتصادی و دارایی و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران منعقد شد.

۳۰ ارد ۱۳۹۷

آیا همکاری با FATF روابط بانکی را بهتر کرده است؟

طرفداران همکاری ایران و FATF تلاش ویژه‌ای دارند تا بگویند در صورت همکاری، روابط اقتصادی ایران با کشورهای خارجی بهبود پیدا می‌کند. با طرح همین استدلال که مشابه استدلالی است که برای پذیرفتن برجام انجام شد، نمایندگان مجلس را زیر فشار می‌گذارند تا هرچه سریع‌تر تصمیم‌های لازم را اتخاذ کنند.

۱۱ ارد ۱۳۹۷
وزیر اقتصاد:

اشتغالزایی ۲۰۰ تا ۸۰۰ هزار نفری با واگذاری طرح‌های نیمه تمام به بخش خصوصی صورت می گیرد

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان واگذاری پروژه‌های نیمه تمام به بخش خصوصی، گفت: براساس برآوردی که بخش خصوصی انجام داده است، با اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام برای ۲۰۰ هزار نفر تا ۸۰۰ هزار نفر شغل ایجاد می‌شود.

۱۱ ارد ۱۳۹۷
وزیر اقتصاد:

بخش خصوصی از فایناس ۳۶ میلیارد دلاری در اختیار دولت استفاده نمی‌کند

وزیر امور اقتصاد و دارایی با اشاره به فایناس ۳۶ میلیارد دلاری در اختیار دولت گفت: بخش خصوصی از این منابع براساس انتظار دولت استفاده نمی‌کند.

۱۱ ارد ۱۳۹۷
قائم مقام بانک مرکزی:

در اجرای طرح‌های نیمه تمام سهم بازار سرمایه دیده شود

قائم مقام بانک مرکزی گفت: در اجرای طرح‌های نیمه تمام باید سهم بازار در نظر گرفته و از ظرفیت‌های آنها استفاده شود.

۱۱ ارد ۱۳۹۷

بانک مرکزی به حساب‌های مشکوک به پول‌شویی وارد شد

طبق تفاهم‌نامه سازمان امور مالیاتی با بانک مرکزی و براساس ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم، اطلاعات حساب‌های بانکی افرادی که مشکوک به پول‌شویی و فرار مالیاتی هستند، توسط بانک مرکزی به سازمان امور مالیاتی ارائه می‌شود.

۱۱ ارد ۱۳۹۷
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس:

کالا ثبت سفارش شده اما وارد کشور نشده است

پورابراهیمی: دلیل اصلی خروج سرمایه از کشوراتفاقات رخ داده در حوزه ارز است. بانک مرکزی باید در سال های اخیر نظارت بیشتری بر بازار ارز می کرد، چراکه نتیجه عدم نظارت جدی بانک مرکزی و عدم برنامه ریزی دقیق برای مدیریت ارز، منفی شدن حساب سرمایه ای کشوررا به دنبال داشته و به معنای خروج ارز از کشور است. به چند روش ارز از کشور خارج شده است نخست اینکه صادراتی صورت گرفته که ارز آن به کشور بازنگشته و روش دوم اینکه کالایی ثبت سفارش شده اما وارد کشور نشده است.

۱۱ ارد ۱۳۹۷

نرخ تورم تولیدات صنعتی به ۲۱/۳ درصد افزایش یافت

مرکز آمار ایران گزارش شاخص قیمت تولید‌کننده بخش صنعت در فصل زمستان ١٣٩٦ را بر مبنای سال پایه ١٣٩٠ منتشر کرد که نشان می‌دهد نرخ تورم تولیدات صنعتی به ۳/۲۱ درصد افزایش یافته است. شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت در فصل زمستان ١٣٩٦ به عدد ۶/۲۵۳ رسید که نسبت به شاخص فصل قبل (۷/۲۴۲) به میزان ۵/۴ درصد و شاخص فصل مشابه سال قبل (۱/۲۰۹) به میزان ۳/۲۱ درصد افزایش داشته است.

۱۱ ارد ۱۳۹۷
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس:

سامانه نیما همان پورتال ارزی دولت دهم است

پورابراهیمی: دولت در حال حاضر به فکر افتاده که فعالیت پورتال ارزی را آغاز کند، افزود: بانک مرکزی در این راستا سامانه نیما را راه اندازی کرده است و در واقع سامانه نیما همان پورتال ارزی دولت دهم است، که راه اندازی این سامانه یکی از موضوعات مهم و اساسی کشور است که باید روی آن کارشود.

۱۱ ارد ۱۳۹۷
معاون سازمان برنامه و بودجه:

پیش‌نویس آیین‌نامه تهاتر بدهی دولت، بانک‌ها و بخش خصوصی تدوین شد

معاون سازمان برنامه و بودجه از تدوین ۸ پیشنهاد این سازمان برای بخش خصوصی خبر داد.

۱۰ ارد ۱۳۹۷
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس:

۷۰۰ هزار میلیارد تومان ارزش پروژه‌های نیمه تمام دولت است

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به وجود ۷۶ هزار پروژه نیمه تمام دولت گفت: ارزش این پروژه‌ها بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزار میلیارد تومان است.