۲۲ دی ۱۳۹۵
کارشناس بانکی:

تجربه نظارت بانکی در کشورهای مختلف حکایتگر نظارت غیرحضوری است

کیانی، کارشناس بانکی: سیستم مالی ژاپن هم چون ایران بانک محور است./ تجربه موفق بانک مرکزی ژاپن در استقرار الگوی نوین نظارت بانکی، با تاکید ویژه بر ارتقای نظارت غیرحضوری و تقویت همکاری بین نظارت حضوری و غیرحضوری، می‌تواند نکات مفیدی در بازطراحی ساختار نظارتی بانک مرکزی کشور به همراه داشته باشد.

۲۲ دی ۱۳۹۵
مدیر بانکداری اسلامی پژوهشکده پولی بانکی:

یکی از علل گسترش شعب بانکی نیاز مبرم بانک‌ها به جمع‌آوری سپرده‌های خرد است

امروز با حجم زیادی از شعب بانکی روبه‌رو هستیم که با توجه به گسترش ارتباطاعات و فناوری، دیگر کاربرد چندانی ندارند.

۲۱ دی ۱۳۹۵
مقام آگاه در بانک مرکزی:

تکاپوی بانک‌ها در بازپرداخت بدهی‌های‌ خود به بانک مرکزی اعطای تسهیلات را متوقف کرد

یک مقام آگاه بانک مرکزی یکی از علل توقف فرایند اعطای تسهیلات در برخی بانک‌های بزرگ کشور را بازپرداخت اضافه برداشت این بانک‌ها به بانک مرکزی عنوان کرد.

۲۰ دی ۱۳۹۵

مرکز پژوهشهای مجلس در گزارشی به منظور غلبه بر نوسانات نرخ ارز بر راه اندازی بورس ارز تاکید کرد

مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با برشمردن عوامل بنیادین و مقطعی بروز نوسان های اخیر در بازار ارز، بر شفاف سازی معاملات در این بخش بویژه با راه اندازی بورس ارز تاکید کرد.

۲۰ دی ۱۳۹۵
کارشناس مسائل بانکی:

بانک مرکزی باید با راهکارهای تشویقی هدایت درست تسهیلات را متناسب با سمت سیاستهای کلان اقتصادی انجام دهد

دستیابی به اثربخشی بازار پول در سطوح خرد، کلان و بین‌المللی جز در پرتو نظارت کارآمد بانک مرکزی بدست نمی‌آید. در این رابطه مواردی نظیر اصلاح قواعد حاکمیت شرکتی در بانک‌ها، افزایش نسبت کفایت سرمایه و منع بنگاهداری بانک‌ها، نیازمند نظارت، قانون‌گذاری و قاطعیت بانک مرکزی در اجراست.

۲۰ دی ۱۳۹۵
مدیرعامل اسبق بانک صادرات:

بانک‌های ایرانی نمی‌توانند ارز را به خارجی‌ها حواله کنند

با وجود تحریم‌های شبکه‌های بانکی بین‌المللی و به ویژه بانک‌های اروپایی، بانک‌های ما نمی‌توانند ارز خریدار را به مقصدی که مشتری می‌خواهد حواله کنند.

۲۰ دی ۱۳۹۵
نایب رئیس اول مجلس:

بانک مرکزی باید به طور شفاف انتظارات خود را از مجلس و دولت بیان کند

مسعود پزشکیان نایب رییس اول مجلس شورای اسلامی صبح امروز از سامانه های پرداخت بانک مرکزی بازدید کرد.

۱۹ دی ۱۳۹۵

سخنگوی قوه قضاییه از تشکیل پرونده‌ای در رابطه با موسسه اعتباری کاسپین خبر داد

محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضائیه: اخیرا مردم برای دریافت پول های خود از موسسه کاسپین با مشکل مواجه شده اند./ به همین منظور پرونده ای در این خصوص تشکیل شده است. ما بانک اعم از خصوصی و دولتی، موسسه اعتباری و شرکت تعاونی داریم. مواردی که در این زمینه مطرح می شود موسسه نیستند بلکه تعاونی اعتباری هستند که مجوز آن‌ها را بانک مرکزی نمی دهد. این شرکت های تعاونی اعتباری حق گرفتن سپرده و دادن تسهیلات به مردم را ندارد. این اقدامات کارهای بانکی است و باید تحت نظر بانک اقدامات لازم انجام شود.

۱۹ دی ۱۳۹۵

افتتاح و نگهداری حساب‌های دومنظوره برای دانشگاه های دولتی ممنوع است

افتتاح حساب و نگهداری سپرده سرمایه‌گذاری مدت‌دار از جمله حساب‌های دو منظوره توسط بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی برای دانشگاه‌های دولتی و به تبع آن اعطای سود به آن‌ها ممنوع است.

۱۹ دی ۱۳۹۵

دبیر شورای هماهنگی بانک‌های دولتی کشور از بخشودگی جرائم تاخیر تادیه بدهکاران بانکی تا پایان اسفند ماه سال جاری خبر داد

دبیر شورای هماهنگی بانک‌های دولتی کشور از بخشودگی جرائم تاخیر تادیه بدهکاران بانکی در صورت تسویه بدهی تا پایان اسفندماه سال جاری خبر داد.

۱۹ دی ۱۳۹۵

نظام بانکی در فاصله معناداری از جایگاه شبکه بانکی در یک اقتصاد توسعه‌یافته قرار دارد

گزارش/نظام بانکی در فاصله معناداری از جایگاه شبکه بانکی در یک اقتصاد توسعه یافته قرار دارد./ به گواه پژوهش‌های انجام گرفته بر شاخص‌های کارآیی نظام بانکی، شبکه بانکی کشور در تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی با محدودیت‌های بسیاری روبه‌رو است.از سوی دیگر عدم مدیریت صحیح ریسک فعالیت‌های بانکی در کنار ضعف مدیریتی و تسهیلات تکلیفی در سال‌های اخیر وضعیت سلامت بانکی را در محدوده نگران‌‌کننده‌ای قرار داده است، وضعیتی که چند سالی است خود را پشت آرایش ترازنامه‌های بانکی پنهان کرده‌است.

۱۹ دی ۱۳۹۵
کارشناس بانکی:

بانک مرکزی باید به صورت غیردستوری به کنترل نرخ سود بپردازد

سوری، کارشناس بانکی: شکــی نیست که کاهش نرخ سود یکی از بایدهــای اقتصاد کشور ما است، اما سوال اصلــی چگونه کاهش یافتن آن است. این سوال است که به تفکــر و تدبیــر نیاز دارد و ارزش دارد که در مــورد آن قلم زد و کاغــذ سیاه کرد. به‌طور مشخص بانک‌های تجــاری، نهــادهای خیــریه نیستند که حتــی به قیمت درافتــادن با نهــاد ناظــر و کاهش سهــم صاحبان سرمایــه اصرار به پرداخت سود بیشتر به سپرده‌گذاران داشته باشند. اگــر سود بیشتــری به سپرده‌گذاران می‌پردازنــد به سپرده و نقدینگــی برای به تعویق انداختــن مشکلات کنــونی خود نیاز دارنــد و این نیــاز از یکسو به حیات آنهــا وابسته است./ باید بانک مرکزی به عنوان مقام ناظر به صورت غیر دستوری به کاهش نرخ سود مبادرت ورزد./

۱۹ دی ۱۳۹۵
نماینده مجلس:

وام‌های میلیاردی در مجلس بررسی می‌شود

دهقان، نماینده مجلس: برای مبارزه با فساد چاره ای نداریم جز اینکه مرکزی مستقل و هوشمند ایجاد کنیم که همزمان اوضاع اقتصادی را رصد و با مفاسد احتمالی هم برخورد کند./ وام‌های میلیاردی و نجومی بایستی در مجلس بررسی شود.

۱۹ دی ۱۳۹۵
رئیس سازمان محیط زیست:

بانک‌ها باید بر اساس رعایت ضوابط زیست محیطی رتبه‌بندی شوند

رییس سازمان حفاظت محیط زیست از مذاکره با مدیرکل بانک مرکزی برای تدوین دستورالعمل های بانکداری سبز و رتبه بندی آنها براساس شاخص های محیط زیستی خبر داد.

۱۹ دی ۱۳۹۵

کانال پرداخت وام در بانک‌های بزرگ بسته شد

پرداخت تسهیلات در بانک‌های بزرگ کشور به حال تعلیق درآمده و بانک‌ها تمرکز خود را روی جذب سپرده و تجهیز منابع قرار داده‌اند.