۲۵ تیر ۱۳۹۶

سیف: ایران آماده است تا در صورت هر گونه ابهام بانک‌های ویتنامی، اطلاعات مناسب و شفاف را ارائه کند

رییس کل بانک مرکزی در دیدار با قائم مقام بانک مرکزی ویتنام با بیان اینکه شاهد اولین جلسه کمیته مشترک بانکی ایران و ویتنام هستیم تصریح کرد: خوشبختانه مذاکرات مفید و سازنده ای بین هئیت های کارشناسی دو کشور انجام شده است که امیدواریم این دیدارها و گفت و گوها، چشم انداز روشنی برای تعمیق روابط طرفین در زمینه های بانکی فراهم کند.

۲۴ تیر ۱۳۹۶

آیین‌نامه صندوق فروش مکانیزه ابلاغ شد

هیات وزیران آیین نامه صندوق مکانیزه فروش را برای اجرا ابلاغ کرد که بر اساس آن، مودیان مالیاتی با درآمد کمتر از ۱۵۶ میلیون تومان در سال از نصب این صندوق معاف شدند.

۲۴ تیر ۱۳۹۶
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:

بانک مرکزی باید تمامی بانک‌ها را برای پرداخت وام ازدواج به‌خط کند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه همه بانک مکلفند، وام ازدواج را پرداخت کنند، گفت:‌ بانک مرکزی بانک‌ها را برای وام ازدواج با نظارت به خط کند.

۲۴ تیر ۱۳۹۶
عضو کمیسیون اقتصادی:

به دولت برای ارائه لایحه ساماندهی موسسات غیرمجاز، فرصت یک هفته ای داده شده است

کریمی: با پیگیریهای مجلس دولت مجاب شد که لایحه دو فوریتی در خصوص رسیدگی به وضعیت سپرده گذارن این موسسات را ارائه کند. در صورتی که در طی روزهای آینده لایحه مذکور به مجلس ارائه نشود، طرح دو فوریتی که در خود مجلس آماده شده به جریان خواهد افتاد.

۱۵ تیر ۱۳۹۶
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس:

مجلس تا پایان سال به وزارت اقتصاد و بانک مرکزی برای ساماندهی موسسات غیرمجاز، فرصت داده است

پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه تمام امکانات و اختیارات برای ساماندهی بانکها و موسسات مالی غیر مجاز وجود دارد گفت: مجلس تا پایان سال به وزارت اقتصاد و بانک مرکزی برای حل این مشکل فرصت داده است.

۱۵ تیر ۱۳۹۶

در فصل بهار امسال، رشد اشتغال همراه با افزایش نرخ بیکاری، رخ داده است

براساس گزارش مرکز آمار، در بهار امسال نسبت به دوره مشابه ۷۰۳ هزار نفر شغل ایجاد شده، اما از طرفی نرخ بیکاری نیز بالارفته و به ۶/ ۱۲ درصد رسیده است. یکی از دلایل چنین تناقضی، رکوردزنی نرخ مشارکت است.

۱۵ تیر ۱۳۹۶
نماینده مجلس:

تاکنون سه هزار و ١٠٠ میلیارد تومان از دارایی‌های موسسه فرشتگان شناسایی شده است

نماینده مردم تهران ضمن اعلام خبر تصویب ماده ٢٣۶ برای پرونده بانک مرکزی در خصوص دارایی‌های موسسه فرشتگان گفت: تاکنون سه هزار و ١٠٠ میلیارد تومان از دارایی‌های این موسسه شناسایی شده است.

۱۵ تیر ۱۳۹۶

سیف: به پشتوانه دارایی‌های موسسه فرشتگان، خطوط اعتباری تعریف شده است

رییس کل بانک مرکزی گفت: سپرده‌گذاران کاسپین مختار هستند که مبالغ را به صورت نقدی دریافت و یا به سپرده نزد کاسپین که جدیدا مجوز گرفته تبدیل کنند.

۱۵ تیر ۱۳۹۶
رییس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی:

تنها ۱۰ درصد از بنگاه‌ها به بخش خصوصی واقعی، واگذار شد

فولادگر: ۱۱ سال از ابلاغ سیاست ها و ۹ سال از ابلاغ قانون اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی گذشته است. در این مدت، ۲۲ درصد خصوصی سازی ها به سهام عدالت، ۳۵ درصد به نهادهای عمومی غیردولتی و شرکت های وابسته و فقط حدود ۱۰ درصد از آن به بخش خصوصی واقعی واگذار شد.

۱۴ تیر ۱۳۹۶
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس:

قرار است تا ۸۰ درصد طلب سپرده‌گذاران موسسه فرشتگان، به‌صورت علی‌الحساب پرداخت شود

ذوالنور: قرار است تا ۸۰ درصد طلب سپرده‌گذاران موسسه فرشتگان، به‌صورت علی‌الحساب پرداخت شود.مقرر شد ظرف ۳ روز آینده بانک مرکزی عملیاتی را اجرا کند که بر اساس آن سپرده گذارانی که تا ۵۰ میلیون تومان از مؤسسه فرشتگان طلب دارند در وهله اول و در وهله دوم کسانی که تا ۱۰۰ میلیون تومان طلب دارند ۸۰ درصد دارایی خود را به صورت علی الحساب دریافت کنند و روند پرداخت و تسویه به مابقی همچنان ادامه یابد.

۱۲ تیر ۱۳۹۶

سازمان امور مالیاتی کشور از عملکرد صندوق توسعه ملی مبلغ ۱۸ هزار میلیارد تومان مالیات میگیرد

در حالی که طبق قانون سود و زیان ناشی از تسعیر دارایی‌ها و بدهی‌های ارزی صندوق توسعه ملی از پرداخت مالیات معاف است، سازمان امور مالیاتی کشور برگه قطعی مالیات بر عملکرد صندوق توسعه ملی را به مبلغ ۱۸ هزار میلیارد تومان صادر کرد.براساس اطلاعات به دست آمده تاکنون بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومان از این مالیات از حساب‌های صندوق توسعه ملی برداشت شده است. براساس ماده ۳۶ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر، سود و زیان ناشی از تسعیر دارایی‌ها و بدهی‌های ارزی صندوق توسعه ملی از پرداخت مالیات معاف است.

۱۱ تیر ۱۳۹۶
رییس کل بیمه مرکزی:

سود بالای بانکی مانع مهم تولید و اشتغال است

همتی: مانع مهم تولید و اشتغال سود بالای بانکی است. با تکیه صرف به مکانیسم بازار، سود قابل تعدیل نیست.

۱۱ تیر ۱۳۹۶
مشاور رئیس کل بانک مرکزی:

ارتقای نظارت پیش‌نیاز هر اقدامی در اصلاح نظام بانکی است

طراح اصلاح صورت های مالی بانک ها با تاکید براینکه همه قبول دارند اجرای کامل این استانداردها اجتناب ناپذیر است، گفت: از سال ۹۳ به طور عمیق این را مطالعه کردیم به دلیل اینکه خود آقای سیف اصولا همین رشته را دارند، از ما نگران تر بودند.

۱۱ تیر ۱۳۹۶
معاون اداره حساب‌های اقتصادی بانک مرکزی:

تغییر سال پایه عامل تغییر در محاسبه رشد اقتصادی است

قائدی: این بانک طبق روال همیشگی و در ادوار تاریخی مختلف، در ابتدا ارقام حساب های ملی فصلی و سالانه را به صورت مقدماتی تهیه و منتشر کرده و پس ازگذشت زمان و با اخذ آمارهای پایه و داده‌های جدیدتر از منابع آماری، ارقام پیشین را مورد تجدید نظر قرار داده و نهایی می‌کند. همچنین تغییر سال پایه ارقام حساب های ملی ایران از سال ۱۳۸۳ به ۱۳۹۰ عامل مهم دیگری جهت به روز رسانی آمار و اطلاعات جدید، همگام با تحولات ساختاری، فن‌آورانه و نهادی اقتصاد جهت افزایش سطح دقت و قابلیت اتکاء ارقام حساب های ملی تلقی می شود.

۱۱ تیر ۱۳۹۶

عضویت در FATF اعتماد به سیستم بانکی را افزایش می دهد

یکی از مهم ترین مزیت های پیوستن به کارگروه ویژه اقدام مالی این است که تمام مراودات بانکی و اقتصادی ایران با سایر کشورها را تضمین می کند و به این معنا است که یک نهاد بین المللی که مورد قبول جامعه جهانی است سلامت عملکرد نظام بانکی ایران را تایید می کند و عضویت ایران در این کارگروه به معنای سلامت نظام بانکاری ایران است که از فیلترهای پولشویی و کنترل پول از محل معامله های ناسالم با موفقیت عبور کرده است. رای کارگروه ویژه اقدام مالی (FATF) به تمدید تعلیق اقدامات متقابل علیه ایران چراغ سبزی برای افزایش اعتماد سرمایه گذاران خارجی و ورود آنها به فرصت های سرمایه گذاری ایران است.