۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۶

سیف: امکان استفاده از ظرفیت حساب یارانه نقدی سرپرست خانوار برای تضمین وام‌های خُرد بانکی وجود دارد

سیف، رئیس کل بانک مرکزی: امکان ارائه وام خُرد با پشتوانه حساب یارانه نقدی وجود دارد./ بانک مرکزی تکلیفی در خصوص عدم پذیرش ضامن با سن بالای ۶۵ سال برای ارائه وام بانکی نداشته است./ موضوع تسهیل شرایط برای پرداخت وام های خُرد پیگیری خواهد شد.

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۶
بانک مرکزی ابلاغ نمود؛

سود تسهیلات تا سقف ۲۵ میلیون تومان بخشیده شود

بخشودگی سود برای تسهیلات حداکثر تا سقف ۲۵ میلیون تومان، درصورت تقاضای بدهکار و واریز اصل بدهی تا تاریخ ۳۱ خردادماه سال جاری، صرفاً برای «مانده مطالبات تسهیلات اعطایی یارانه‌ای مورد حمایت دولت، حوادث غیرمترقبه و مسکن روستایی» و «مانده مطالبات امهال شده آسیب دیدگان ناشی از حوادث غیرمترقبه» ابلاغ شد.

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶
عضو کمیسیون برنامه مجلس:

حساب یارانه نقدی ضمانت بازپرداخت وام بانکی شود

عضو کمیسیون برنامه، بودجه، و محاسبات مجلس شورای اسلامی با انتقاد از سخت گیری بانک ها در زمینه ارائه وام های خرد گفت:می توان از ظرفیت حساب یارانه نقدی سرپرست خانوار به عنوان ضمانت برای بازپرداخت وام بانکی استفاده کرد.

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶

وزیر امور اقتصادی و دارایی از اتصال اقتصاد ایران به ۳۵۰ بانک جهان خبر داد

طیب نیا، وزیر اقتصاد: در حال حاضر با ۲۵۰ بانک کارگزار کار می کنیم که در سال ۹۱ تعداد آنها ۴۰ بوده است و یکی از اینها با هزار بانک رابطه کارگزاری دارد. ما با عمده بانک های دنیا کار می کنیم و نیازهای مالی دنیا را را رفع می کنیم ./ استانداردهای مبارزه با پولشویی را اجرا می کنیم و نرم افزارها در سیسستم بانکی ما فعال است./ ایران در صف مقدم مبارزه با پولشویی و مبارزه با تروریسم است و باید از لیست سیاهه درآییم و امید است که در زوئن امسال به صورت کامل از لیست خارج شویم و محدودیت ها رفع شود. ما که توانستیم تحریم ها را بشکنیم در این حوزه ها هم موفق خواهیم شد.

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶

ایران و پاکستان مکانیزم تسویه حساب معاملات تجاری ایجاد کردند

بانک مرکزی پاکستان اعلام کرد، یک مکانیزم پرداخت حساب های مربوط به معاملات تجاری با بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ایجاد کرده که هدف از آن تسویه حساب معاملات تجاری بین دو کشور است./ این نهاد همچنین اعلام نمود: این مکانیزم به عنوان یک روش اشافه در دسترس تجار قرار دارد و استفاده از دیگر مکانیزم های مجاز برای تسویه حساب های معاملات تجاری را محدود نمی سازد.

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶

بانک‌ها بیش از ۲۲۰ هزارمیلیارد ریال تسهیلات در فروردین ماه ۱۳۹۶، پرداخت کردند

تسهیلات پرداختی بانک‌ها به بخش های اقتصادی در فروردین ماه سال ۱۳۹۶ به میزان ۲۲۳٫۹ هزار میلیارد ریال است که در مقایسه با دوره مشابه پارسال (مبلغ ۱۱٫۳ هزار میلیارد ریال) ۵٫۳ درصد افزایش داشته است.

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶
معاون وزیر اقتصاد:

در بازه زمانی سال ۹۲ الی سال ۹۵،سرمایه بانک‌های دولتی ۵ برابر افزایش یافت

قضاوی، معاون بانک و بیمه وزیر اقتصاد: مجموع سرمایه بانک های دولتی از ۱۱ هزار میلیارد تومان در سال ۹۲ به ۵۴ هزار میلیارد تومان در سال ۹۵ رسید که رشد ۵ برابری را نشان می دهد./ سرمایه بانک سپه در این مقطع با ۶۲ درصد رشد از ۶ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان به ۱۱ هزار میلیارد تومان افزایش یافت.

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶

مرکز مطالعات اقتصادی دانشگاه علم و صنعت، از بانک مرکزی پیرامون کارشکنی در عدم نظارت بر مصوبه وام ازدواج شکایت کرد

مرکز مطالعات اقتصادی بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت با ارسال نامه‌ای به کمیسیون اصل ۹۰ مجلس از بانک مرکزی و بانک‌ها‌ی عامل به دلیل کارشکنی در اجرای قانون اعطای وام ازدواج ۱۰ میلیون تومانی (تبصره ۲۹ قانون بودجه ۹۵) شکایت کرد.

۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶

تدوین طرحی دو فوریتی برای منتفی شدن اخذ مالیات از منابع صندوق توسعه

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از تدوین طرحی دو فوریتی برای منتفی شدن موضوع اخذ مالیات از منابع صندوق توسعه ملی در این کمیسیون خبر داد.

۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶

بدهی دولت به بانک‌ها دو برابر بودجه کشور است

رئیس مجلس شورای اسلامی از لزوم تدوین قانون برای ممنوعیت تبلیغ موسسات مالی و اعتباری در صدا و سیما خبرداد.

۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶

یادداشت// کاهش هزینه‌های عملیاتی بانک‌ها منجر به کاهش سود تسهیلات می‌شود

یادداشت// می‌توان به راحتی حدس زد که هزینه‌های مرتبط با شعبه‌داری، انتقال پول و عملیات پرداخت و… بخش عمده‌ای از هزینه‌های بانکداری را شامل می‌شود./ به‌عنوان مثال می‌توان از عملیات توزیع پول در شبکه خودپردازهای بیرون از شعب بانک‌ها آغاز کرد. بررسی‌ها نشان می‌دهد، پول‌گذاری این خودپردازها به‌طور متوسط هر ماه چند میلیون تومان برای شعبه متولی هزینه دارد./ به‌نظر می‌رسد راهبرد حوزه بانکداری و پرداخت الکترونیک در حال‌حاضر باید کاهش هزینه‌های عملیاتی با تقویت و گسترش ابزارها و روش‌های الکترونیک باشد تا به این ترتیب قیمت تسهیلات بانکی کاهش یابد و کمک بیشتری به تحقق اقتصاد مقاومتی شود.

۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۶
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس:

بانک‌ها در زمینه بخشش سود و جرایم دیرکرد وام‌های بانکی عملکرد مناسبی نداشته اند.

خضری، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس: مجلس شورای اسلامی با هدف کمک به اقشار کم درآمد جامعه مصوبه بخشش جرایم دیرکرد و سود وام های بانکی را تصویب کرد تا بخشی از مشکلات این اقشار رفع شود./ براساس گزارش ها به جز بانک کشاورزی، بانک های دیگر در زمینه بخشش سود و جرایم دیرکرد وام های بانکی عملکرد مناسبی نداشته اند.

۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۶

۲ بانک ایرانی خاورمیانه و سینا، در باواریای آلمان شعبه می‌زنند

بروسات، رئیس اتحادیه صنعت و اقتصاد باواریای آلمان: دو بانک خاورمیانه و سینا شرایط لازم برای ایجاد شعبه در باواریا را دارند./ در این میان مقرر شده بانک خاورمیانه تابستان سال جاری با دریافت مجوز ، اقدام به راه اندازی شعبه در باواریا کند تا طیف گسترده ای از شرکت های کوچک و متوسط آلمانی قادر به انجام مبادلات مالی با شرکت های ایرانی باشند.

۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۶
مدیر فناوری اطلاعات بانک مرکزی:

امکان پرداخت با گوشی تلفن همراه در ۱۰ ثانیه در روش‌های جدید پرداخت وجود دارد

حکیمی، مدیر فناوری اطلاعات بانک مرکزی: در قالب انواع نظامهای پرداخت جدید، با نزدیک کردن گوشی هوشمند به پایانه‌های فروشی که به فناوری NFC مجهز باشند اطلاعات به شکل نشان گذاری شده از طریق نرم افزارهایی که در گوشی نصب شده است، به شاپرک منتقل می‌شود و پس از پردازش اطلاعات پرداخت انجام می‌شود که کل این مراحل کمتر از ۱۰ ثانیه طول می‌کشد./ با این کار می توان انواع پرداخت های جدید را برای نظام های پرداخت تعریف کرد و حتی پرداخت ارقام پایین را بدون وارد کردن رمز و در سقفی که مشتری می خواهد انجام داد.

۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۶
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس:

کاسپین حق ایجاد شعبه یا اخذ سپرده ندارد

پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: موسسه اعتباری کاسپین تا پایان مراحل ادغام تعاونی های تابعه آن حق ایجاد شعبه یا اخذ سپرده مردم را ندارد./ طبق آخرین اخبار ۹۰ درصد پیش شرط های ادغام تعاونی های تابعه کاسیپن انجام شده و ۱۰ درصد باقی مانده نیز منوط به تعیین وضعیت صورت های مالی فرشتگان و بدر توس است.