۳۰ بهمن ۱۳۹۵
معاون اقتصادی بانک مرکزی خبر داد

انتقال ۷۰ هزار حساب دستگاه‌های دولتی به سامانه نسیم/ تک‌نرخی شدن ارز در انتظار برقراری روابط مناسب بانکی

معاون اقتصادی بانک مرکزی از انتقال ۷۰ هزار حساب دستگاه‌های دولتی به سامانه نسیم بانک مرکزی خبر داد و گفت: جمع حساب‌های دستگاه‌های دولتی ۲۲۰ هزار حساب است.

۳۰ بهمن ۱۳۹۵
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس:

این کمیسیون به پرونده موسسه اعتباری کاسپین ورود می‌کند

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این کمیسیون به زودی حواشی مربوط به موسسه اعتباری کاسپین را مورد بررسی قرار می دهد گفت که بررسی این موضوع در مجلس به تعیین تکلیف سپرده گذاران این موسسه کمک خواهد کرد.

۳۰ بهمن ۱۳۹۵

گزارش// پایه پولی در ۳ سال منتهی به شهریور امسال ۶۸ درصد رشد کرده است

طبق بررسی فارس از شهریورماه ۹۲ تا آذرماه امسال نقدینگی ۱۱۵ درصد و پایه پولی در ۳ سال منتهی به شهریور امسال ۶۸ درصد رشد کرده است. در حالی که از ابتدای سال ۸۹ تا شهریور ۹۲(۳.۵ سال) نقدینگی ۱۱۵ درصد و پایه پولی ۵۹.۵ درصد رشد داشت.

۳۰ بهمن ۱۳۹۵
کارشناس بانکی:

این تلقی که پذیرش FATF، منجر به خودتحریمی می‌شود، اشتباه است

نوربخش، کارشناس بانکی: از مهم‌ترین اشکالاتی که مخالفان به پذیرش این استاندارد وارد می‌کنند این است که با قبول مفاد این طرح، برخی نهادها و سازمان‌های امنیتی داخل کشور با توجه به اینکه دولت‌های غربی آنها را به‌عنوان سازمان‌های غیرقانونی (تروریستی) می‌دانند، تحت تحریم قرار گرفته، ارتباط مالی آنها قطع شده و با مشکلات زیادی روبه‌رو می‌شوند. این ذهنیتی کاملا اشتباه است؛ FATF تعیین مصداق سازمان‌های تروریستی را به عهده خود کشور‌ها گذاشته است. به عبارت دیگر نهاد قانون‌گذار هر کشوری می‌تواند مصادیق سازمان‌های تروریستی را برای بانک‌های آن کشور تعیین کند.

۳۰ بهمن ۱۳۹۵

در طی ۹ ماه سال ۱۳۹۵، بدهی دولت به بانک مرکزی ۴۵ درصد افزایش یافت

بدهی دولت به بانک مرکزی در پایان آذر ۹۵ با رشد ۴۵ درصدی در ۹ ماهه امسال به رقم ۳۵ هزار و ۴۷۰ میلیارد تومان رسیده است.

۳۰ بهمن ۱۳۹۵
مدیر سابق امور بنگاه‌های سازمان برنامه و بودجه:

کارگروه اقدام مالی یک نهاد سیاست‌گذار است

خوشپور، مدیر سابق امور بنگاهها و خصوصی سازی سازمان برنامه و بودجه: کارگروه اقدام مالی یک نهاد سیاست‌گذار است و به تدوین استانداردها و ابلاغ توصیه‌ها و سیاست‌ها می‌پردازد. به‌رغم آنکه جهت‌گیری‌ها و اهداف سیاسی بر تنظیم استانداردها و توصیه‌ها بسیار موثر است، ولی معیارهای صرفا فنی و تخصصی در دستور کار آن قرار دارد. کارگروه نیازمند دستیابی به اطلاعات محرمانه اعضا یا کشورهای مخاطب نیست و برای عضو جدید هم فرش قرمز پهن نمی‌کند ولی به دلیل تعامل اکثر کشورها با آن و نفوذ کشورهای توسعه‌یافته و موثر در اقتصاد و تجارت جهانی در آن، پذیرش توصیه‌ها و رعایت استانداردهای تولید شده از سوی کارگروه اقدام مالی برای اکثر کشورها،الزام آورشده است.

۳۰ بهمن ۱۳۹۵
کارشناس بانکی:

هدف FATF تدوین مجموعه استانداردها و اجرای موثر اقدامات قانونی برای مبارزه با پولشویی است

خانم ابوالحسن لو، کارشناس بانکی: با نگاهی نو به استانداردهای گروه FATF و بررسی ۴۰ توصیه جهت مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم مشخص می‌شود که اساس این استاندارد نگاه ریسک محور بر فعالیت‌های مالی، مستندسازی و داشتن اقدامات مناسب در مقابل جرائم مالی و پولشویی است و این نهاد به‌دنبال افشای اطلاعات محرمانه کشورها و نهادهای مالی نیست./ هدف FATF تدوین مجموعه استانداردها و اجرای موثر اقدامات قانونی، نظارتی و عملیاتی برای مبارزه با پولشویی، تامین مالی تروریسم و دیگر تهدیدات مربوط به یکپارچگی سیستم مالی بین‌المللی است.

۳۰ بهمن ۱۳۹۵
کارشناس اقتصادی:

استاندارد FATF، به سیستم بانکی هر کشور کمک می‌کند از شسته‌شدن پول کثیف اطمینان حاصل کند

غنی نژاد، کارشناس اقتصادی: قواعد و استانداردهایی توسط نهادهای بین‌المللی و نهادهای بانکی جهانی تدوین شده که در اکثر نقاط دنیا در حال اجراست./ FATF نیز یکی از همین استانداردهاست که با هدف جلوگیری از پولشویی قاچاق، تبهکاری و ایجاد موانع برای اقدامات تروریستی طراحی شده است./ در واقع این استاندارد به سیستم بانکی هر کشور کمک می‌کند از شسته‌شدن پول کثیف حاصل از قاچاق یا اقدامات تبهکارانه و فروش موادمخدر در سیستم جلوگیری کرده و مانع از ورود آن می‌شود.

۲۹ بهمن ۱۳۹۵
دبیر شورای عالی مناطق آزاد:

سخت‌گیری‌های بانک مرکزی باعث شد تا متقاضیان ایجاد بانک‌های خارجی در مناطق آزاد عقب‌نشینی کنند

دبیر شورای عالی مناطق آزاد با بیان این‌که سخت‌گیری‌های بانک مرکزی باعث شد تا متقاضیان ایجاد بانک‌های خارجی و آفشور در مناطق آزاد عقب‌نشینی کنند، گفت:‌ بهتر است مناطق آزاد زیر مجموعه وزارت راه باشد تا وزارت اقتصاد.

۲۹ بهمن ۱۳۹۵
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس:

مجلس به رئیس جمهور، در رابطه با اخذ مالیات از صندوق توسعه ملی نامه زد

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، از ارسال نامه این کمیسیون به رئیس جمهور و درخواست لغو «اخذ مالیات از حساب تسعیر ارز از صندوق توسعه ملی» خبر داد.

۲۹ بهمن ۱۳۹۵

سیف: ایران منابع بلوکه شده‌ای در عمان ندارد

رئیس کل بانک مرکزی که در هفته اخیر همراه رئیس جمهور عازم عمان شده بود، نتایج مذاکرات این سفر را تشریح و اعلام کرد که ایران منابع بلوکه شده‌ای در عمان ندارد.

۲۸ بهمن ۱۳۹۵

نقدینگی به عدد حدود ۱۱۸۴ تریلیون تومان رسید

روند رشد نقدینگی ادامه دار شد و حجم آن تا پایان آذر ماه امسال به حدود ۱۱۸۴ تریلیون تومان رسید.

۲۸ بهمن ۱۳۹۵

مرکز پژوهش‌های مجلس ۱۶ پیشنهاد برای بهبود لایحه اعطای تسهیلات به روستائیان ارائه کرد

مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی ضمن بررسی نقاط قوت و نقاط ضعف لایحه پرداخت تسهیلات از محل منابع صندوق توسعه ملی برای ایجاد اشتغال، ۱۶ پیشنهاد را برای اصلاح این لایحه ارائه داد.

۲۸ بهمن ۱۳۹۵
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:

کاهش نرخ سود بانکی محدود به سود سپرده‌ها شده است

عضو هیات‌رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم متناسب شدن نرخ سود وام‌های بانکی با نرخ تورم گفت: کاهش نرخ سود بانکی، محدود به سود سپرده‌ها شده است.

۲۷ بهمن ۱۳۹۵
مدیرعامل بانک توسعه صادرات:

این بانک با بانک های ۱۱۸ کشور، روابط کارگزاری دارد

مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران: اگزیم بانک ایران با بانک مرکزی و نهادهای مرتبط با صادرات تعامل مثبت و با بانک های ۱۱۸ کشور روابط کارگزاری دارد.