۲ اردیبهشت ۱۳۹۶

گزارش// صرافی‌های مناطق آزاد حجم وسیعی از ارز مداخله‌ای بانک مرکزی را در سال ۹۵ دریافت کرده‌اند

در حالی صرافی‌های مناطق آزاد حجم وسیعی از ارز مداخله‌ای بانک مرکزی را در سال ۹۵ دریافت کرده‌اند که به نظر می‌رسد راهی جز قاچاق یا واردات کالای مصرفی برای استفاده از ارز وجود نداشته است.

۲ اردیبهشت ۱۳۹۶

حساب مشتریان ایرانی در انگلیس هنوز در حال بسته شدن است

روزنامه گاردین به نقل از یک شرکت حقوقی فعال در لندن نوشت: حساب بانکی مشتریان ایرانی در انگلیس علیرغم برداشته شدن تحریم‌های ایران، هنوز در حال بسته شدن است./این روزنامه افزود: این شرکت حقوقی در حال حاضر بیش از ۶۰ شکایت افراد ایرانی تبار را در دست رسیدگی دارد که به علت ایرانی بودن، حساب بانکی شان بسته شده است. نکته مهم اینکه بسته شدن حساب مشتریان ایرانی بانکهای انگلیس، پس از شروع دولت ترامپ همچنان ادامه یافته است.

۲ اردیبهشت ۱۳۹۶

سیف: هیچ منابع بلوکه شده در عمان نداریم و پول‌هایمان در آن کشور سپرده است

رئیس کل بانک مرکزی: هیچ منابع بلوکه شده در عمان نداریم و پولهایمان در آن کشور سپرده است./ منابعی پیش عمانیها داریم که سپرده گذاری شده و به تدریج و بر اساس نیازمان برداشت می کنیم.

۲ اردیبهشت ۱۳۹۶
سخنگوی وزیر امور خارجه:

در خصوص انتقال ارز کشور از عمان به ایران، مشکلات فنی وجود داشت که حل شد

قاسمی، سخنگوی وزیر امور خارجه: در خصوص انتقال پول نفت از عمان به ایران،یک بحث فنی وجود داشت. بخشی از آن قرار شد در عمان بماند و برای انتقال بخش دیگر وجوهات، به ایران برخی ملاحظات و مشکلات فنی وجود داشت و طی ماه‌های گذشته مکرر توسط هیأت‌های فنی و سیاسی دوطرف صحبت شد و راه‌حل‌هایی هم در این خصوص به دست آمد و من فکر می‌کنم که این مسئله تمام شده است./ در چارچوب یک مکانیزم مشخص شده بین دو کشور و همچنین تیم‌های فنی و بانکی ایران و عمان، چارچوب بازگشت در چگونگی انتقال پول‌های ما در عمان مشخص شده و تصور می‌کنم که این مسئله دیگر تمام شده است.

۲ اردیبهشت ۱۳۹۶
گزارش//

تسهیلات پرداختی بانک‌ها در سال گذشته ۳۱ درصد افزایش یافت

گزارش// تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی ۱۲ ماهه سال ۱۳۹۵ به بخش‌های اقتصادی مبلغ ۵۴۸۳.۷ هزار میلیارد ریال است که در مقایسه با دوره مشابه سال ۱۳۹۴ مبلغ ۱۳۱۰.۴ هزار میلیارد ریال (معادل ۳۱.۴ درصد) افزایش داشته است./ سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در کلیه بخش‌های اقتصادی طی ۱۲ ماهه سال ۱۳۹۵ مبلغ ۳۵۱۱.۸ هزار میلیارد ریال معادل ۶۴.۰ درصد کل تسهیلات پرداختی است که در مقایسه با دوره مشابه سال ۱۳۹۴ مبلغ ۸۷۷.۵ هزار میلیارد ریال معادل ۳۳.۳ درصد افزایش داشته است.

۲ اردیبهشت ۱۳۹۶

نعمت زاده: ۶۰ درصد تسهیلات پرداختی به بخش تولید استمهال بدهی است

وزیر صنعت: در ۱۲ ماه سال گذشته ۱۶۱ هزار میلیارد تومان تسهیلات به بخش صنعت و معدن پرداخت شده است که این میزان رشد ۳۲ درصدی را نشان می‌دهد در حوزه تجارت نیز ۷۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات با رشد ۲۶ درصدی پرداخت شده است./ البته تمام این پول‌ها منابع جدیدی نبوده است بلکه ۵۰ تا ۶۰ درصد آنها استمهال بدهی واحدهای تولیدی است.

۱ اردیبهشت ۱۳۹۶

سیف: نقدینگی در سال ۹۵، ۲۳٫۲ درصد رشد کرد

رئیس کل بانک مرکزی: بر اساس آخرین اطلاعات موجود، رشد نقدینگی در سال ١٣٩۵ به رقم ٢٣.٢ درصد رسید که با توجه به کاهش معنی‌دار آن نسبت به رقم مشابه سال قبل (٣٠ درصد) و نیز پایین‌تر بودن آن نسبت به روند بلندمدت رشد نقدینگی، اطمینان‌ خاطر بیشتری را در خصوص کنترل نرخ تورم و صیانت از توفیقات حاصله در این خصوص به دست می‌دهد.

۱ اردیبهشت ۱۳۹۶
مدیر کل فناوری اطلاعات بانک مرکزی:

نمایندگان مجلس طرحی پیرامون اصلاح قانون چک دارند

حکیمی، مدیر کل فناوری اطلاعات بانک مرکزی: نمایندگان مجلس طرحی را در زمینه صدور چک در دست تهیه دارند و بانک مرکزی نیز پیشنهادهای اصلاحی را برای بحث چک الکترونیکی به آنها ارائه کرده است./ زیرساخت‌های فنی مورد نیاز برای اجرای چک الکترونیکی در نظام بانکی اعم از بانک مرکزی و سایر بانک‌ها آماده است، اما باید الزامات قانونی و حقوقی مورد نیاز آن نیز مهیا شود.

۱ اردیبهشت ۱۳۹۶
مرکز آمار اعلام نمود؛

تورم فروردین ۶٫۹درصد شد

مرکز آمار ایران نرخ تورم مناطق شهری کشور در فروردین ماه سال جاری را ۶.۹ درصد و تورم نقطه به نقطه را نیز ۹.۴ اعلام کرد./ لازم است ذکر شود که تورم نقطه به نقطه به نسبت ماه پیش، ۱٫۴درصد افزایش داشته است.

۳۰ فروردین ۱۳۹۶

دلایل رشد ۲۲۵ درصدی بدهی بانک‌های غیر دولتی و خصوصی به بانک مرکزی؛ ناتوانی در وصول مطالبات

حسینی هاشمی، مدیرعامل اسبق بانکی: بدهی بانکها به بانک مرکزی، ۲۲۵ درصد رشد داشته است./ درماندگی برخی بانک‌ها در اتاق پایاپای، عدم توان انتقال پول به بانک دیگر، نبود تعادل در منابع و مصارف، ناتوانی در وصول مطالبات، عدم کسب سود و نقدینگی جدید و رشد جزء بد پایه پولی (بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی) از علل این امر است./ سیستم بانکی بعد از خصوصی شدن بانک‌ها تحت تاثیر دو عامل یعنی سهامداران عمده و شرایط اقتصادی به ویژه رکود قرار گرفت.

۳۰ فروردین ۱۳۹۶
مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی:

توسعه پول مجازی، با مخاطرات عدیده‌ای از منظر کسب و کار و مسائل فنی همراه است

مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی با اشاره به انواع پول‌های مجازی و کارکرد آنها، گفت: با توجه به اینکه پول مجازی نوعی پولی بی‌قاعده قلمداد می‌شود، توسعه آن با مخاطرات عدیده‌ای از منظر کسب و کار و مسائل فنی همراه است.

۳۰ فروردین ۱۳۹۶
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران:

نقل و انتقال پول با خارج از کشور به شرایط قبل از تحریم برنگشته است

لاهوتی، رئیس کنفدراسیون صادرات ایران: در شرایط فعلی کشور تنها برخی از بانکها امکان نقل و انتقال پول در عرصه‌های بین‌المللی دارند./ بانکهای ما هنوز نتوانستند به شرایط قبل از تحریم برگردند./ بانک‌های ما بر اساس قوانین جدید بین‌المللی کارآمدی خود را در زمان تحریم‌ها از دست داده‌اند.

۳۰ فروردین ۱۳۹۶
گزارش//

موسسه کاسپین یک مصادیق سوءتدبیری بانک مرکزی است

درحالی حسن روحانی رئیس جمهور اخیراً مدعی شده که یک قاضی در بحرانی شدن موضوع کاسپین نقش داشته که افشای یک سند جدید نشان می دهد، بانک مرکزی اسفند ۹۴ در جریان تغییر تابلوهای موسسات ادغامی به نام کاسپین بوده است.

۳۰ فروردین ۱۳۹۶
مقام پرتغالی:

همکاری با ایران را با رفع موانع بانکی گسترش می دهیم

وزیر مشاور در امور بین المللی سازی پرتغال گفت: تلاش داریم همکاری های ایران و پرتغال با رفع موانع بانکی به ویژه در بخش اقتصادی افزایش و به حوزه های جدید گسترش یابد./ روابط ایران و پرتغال باید افزایش یابد.

۲۹ فروردین ۱۳۹۶
معاون امور ارزی بانک ملی:

ملی بانک لندن برای ارایه خدمات بانکی و کارگزاری آماده است

معاون امور ارزی و بین الملل بانک ملی ایران اعلام کرد: ملی بانک لندن برای ارایه خدمات بانکی و کارگزاری به بازرگانان و بانک های ایرانی آمادگی دارد.