۱ خرداد ۱۳۹۶

تورم منتهی به اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۶، ۷٫۱ درصد شد

مرکز آمار ایران درصد تغییرات شاخص کل را اعلام کرد که بر مبنای آن نرخ تورم در دوازده ماهه منتهی به اردیبهشت ۹۶ نسب به دوره مشابه سال گذشته با ۰.۲ درصد واحد افزایش به ۷.۱ درصد رسیده است./ بر اساس آمار مرکز آمار، شاخص کل (بر مبنای۱۰۰=۱۳۹۰) در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۶ عدد ۲۴۴.۴ را نشان میدهد که نسبت به ماه قبل ۰.۲ درصد کاهش داشته است. افزایش شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) ۹.۶ درصد میباشد که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل (۹.۴ درصد)، ۰.۲ واحد درصد افزایش یافته است. درصد تغییرات شاخص کل (نرخ تورم کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای شهری) در دوازده ماه منتهی به اردیبهشت ماه سال ۹۶ نسبت به دوره مشابه سال قبل ۷.۱ درصد است

۱ خرداد ۱۳۹۶
رئیس صندوق توسعه ملی:

استفاده از منابع صندوق توسعه‌ملی برای پرداخت بدهی دولت ممنوع است

دوست حسینی، رئیس صندوق توسعه ملی: استفاده از منابع صندوق برای اعتبارات هزینه‌ای و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای و بازپرداخت بدهی‌های دولت به هر شکل ممنوع است./تأمین مالی صادرات در قالب اعتبار فروشنده، تأمین مالی صادرات در قالب اعتبار خریدار، جهت‌گیری برای اهرمی‌کردن منابع صندوق برای افزایش سهم بخش خصوصی و مشارکت‌های خارجی ‌در پروژه‌ها و تعبیه مکانیزم‌هایی برای تأثیرگذاری بر کیفیت سرمایه‌گذاری‌ها از جمله سیاست‌های صندوق توسعه ملی است که باید تکمیل شده و توسعه پیدا کنند.

۱ خرداد ۱۳۹۶
بنابر آمارهای ارائه شده از جانب معاونت اقتصادی وزارت اقتصاد؛

رشد درآمدهای مالیاتی از نرخ رشد اقتصادی بیشتر بوده است

وزارت اقتصاد با ارائه گزارشی از وضعیت مالیات ستانی در دوره سال های ۸۴ تا ۹۵ اعلام کرد: سهم مالیات اشخاص حقیقی در این دوره ۴۱ درصد بوده که در فاصله سال های ۹۲ تا ۹۵ به ۳۴ درصد کاهش یافت./ همچنین، در فاصله سال های ۹۲ تا ۹۵ میزان رشد درآمدهای مالیاتی از نرخ رشد اقتصادی بسیار بیشتر بوده که نشان دهنده اهتمام دولت برای جلوگیری از فرار مالیاتی بوده است.

۱ خرداد ۱۳۹۶

سیف: شرایط برای نرخ سود تک‌رقمی آماده نیست

رئیس شورای پول و اعتبار در پاسخ به انتقادات مطرح شده در رابطه با نرخ بالای سود بانکی گفت: در برخی اقتصادها نرخ سود بانکی پایین و در حد صفر نیز است، اما در اقتصاد ایران شرایط برای رسیدن به نرخ سود تسهیلات بانکی در حد تک رقمی فعلا وجود ندارد چرا که برخی عدم تعادل‌ها در حوزه بانکی مانع از این اتفاق می‌شود.

۱ خرداد ۱۳۹۶

«دستورالعمل سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار» به شبکه بانکی ابلاغ شد

«دستورالعمل سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار» در ۱۸ ماده و ۶ تبصره، به‌منظور کنترل گستره بنگاه داری مؤسسات اعتباری و هدایت آنها به ایفای نقش واسطه‌گری وجوه به عنوان کارکرد اصلی این موسسات، به شبکه بانکی ابلاغ شد. بر اساس این دستورالعمل، سرمایه‌گذاری مؤسسات اعتباری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری از جمله مصادیق غیربانکی است و باید ظرف مهلت مقرر واگذار شود.

۱ خرداد ۱۳۹۶

سیف: معوقات بانکی ۱۰۰ هزار میلیارد تومان است

سیف، رئیس کل بانک مرکزی: با توجه به اقداماتی که انجام شد و هماهنگی‌هایی که با دستگاه قضا ایجاد کردیم و کارگروه ویژه فرادستگاهی که در بانک مرکزی شکل گرفت دارای آثار مثبتی در این زمینه بود و نسبت افزایش معوقات بانکی از ۱۴٫۷ درصد در ابتدای این دولت به ۱۰ درصد در پایان سال ۹۵ رسید که تقریباً می‌توان گفت میزان معوقات بانکی به ۱۰۰ هزار میلیارد تومان رسید و در نظر داریم در سال جاری این رقم را تا میزان ۱۰ درصد کاهش دهیم.

۱ خرداد ۱۳۹۶
گزارش//

بانک‌ها و مؤسسات اعتباری کوچک سود ۲۰ الی ۲۴ درصدی پرداخت میکنند

گزارش// بررسی اعمال نرخ سود در شبکه بانکی نشان می‌دهد، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری کوچک با پرداخت سود ۲۰ تا ۲۴ درصد، سایر بانک‌ها را به افزایش نرخ سود برای سپرده‌های ۵۰ میلیون تومان و بیشتر ترغیب کرده‌اند./ به عنوان مثال بانک آینده، به سپرده یکساله با مبلغ حداقل ۵۰ میلیون تومان ۲۳ درصد و سپرده کوتاه مدت ۲۲ درصد سود میدهد.

۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶
معاون ارزی بانک مرکزی:

پس از برجام دو بانک بین‌المللی در ایران دفتر ایجاد کرده‌اند

معاون ارزی بانک مرکزی با اعلام اینکه پس از برجام دو بانک بین‌المللی در ایران دفتر ایجاد کرده‌اند، از تقاضای بانک‌های خارجی برای تاسیس شعبه در کشورمان خبرداد.

۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶
عضو هیات نمایندگان اتاق تهران:

ارز دو نرخی یا چند نرخی مهمترین مانع سرمایه‌گذاری خارجی در کشور است

آقا میری، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران: ارز دو نرخی یا چند نرخی مهمترین مانع سرمایه‌گذاری خارجی در کشور است؛ زیرا سرمایه‌گذار خارجی باید بداند وقتی ارزی را وارد کشور کرد، چگونه و با چه نرخی آن را خارج خواهد کرد./ نرخ ارز باید توسط بازار و توسط عرضه و تقاضا تعیین شود./ اگر ارز تک نرخی شود ولی منابع لازم برای تامین تقاضای ارز در بازار نباشد، بار دیگر بازار دوم شکل می‌گیرد.

۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶
گزارش//

کاهش نرخ سود بانکی همراه با افزایشی شدن نرخ تورم، منجر به مهاجرت نقدینگی میشود

گزارش//بالغ بر ۱۰۵۹هزار میلیارد تومان از کل نقدینگی کشور در پایان بهمن‌ماه سال گذشته نزد بانک‌ها حبس شده و شکل شبه پول را دارد به‌نحوی که آمارهای بانک مرکزی نشان از آن دارد که تنها ۱۵۲هزار میلیارد تومان از نقدینگی به‌صورت پول در دست مردم است و باقی آن شامل سپرده‌های غیردیداری بخش غیردولتی نزد بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی است./ تدبیر احتمالی بانک مرکزی و دولت در کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی از یک سو و افزایشی شدن نرخ تورم از سوی دیگر زنگ خطری است که می‌توان پدیده مهاجرت نقدینگی حبس شده در بانک‌ها در قالب شبه پول به سمت بازارهایی همچون طلا، ارز و مسکن و حتی خودرو را رقم بزند./

۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶
یک نماینده مجلس مطرح نمود؛

استنکاف بانک‌ها از ارائه وام‌های خرد، قابل قبول نیست

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت اعمال نظارت بیشتر برای تسهیل ارائه وام های خرد از سوی بانک مرکزی گفت:اینکه بانک ها ضمانت یک بازنشسته را برای پرداخت وام، به دلیل اینکه سن او بالاتر از ۶۵ سال است را نمی پذیرند، جای تاسف دارد.

۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶

رئیس بانک ملی قرقیزستان از آماده شدن متن توافقنامه همکاری بین بانک‌های ملی ایران و این کشور خبر داد

رئیس بانک ملی قرقیزستان از آماده شدن متن توافقنامه همکاری بین بانک‌های ملی ایران و این کشور خبر داد./ عبدغولاف ادامه داد: این متن پس از بررسی در مؤسسات دولتی قرقیزستان به بانک ملی ایران ارائه و امضا می‌شود.

۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶
نماینده مجلس خبر داد؛

تحقیق و تفحص از تسهیلات مجهول الوصول بانک‌ها کلید خورد

فلاحت پیشه، نماینده مجلس: وزیر اقتصاد باید درباره عمکلرد سیستم بانکی پاسخگو باشد./ تقاضای طرح تحقیق و تفحص از تسهیلات مجهول الوصول و وصول نشده بانک‌ها در حال پیگیری است./ بنگاه داری و دلال بازی بانک ها از عوامل فساد در سیستم بانکی کشور است./ با وجود اینکه بخشش جریمه دیرکرد وسود وام های بانکی کمتر از ۱۰۰میلیون تومان به قانون تبدیل شده است و نمایندگان روی اجرای کامل این قانون تاکید دارند اما این مهم تاکنون اجرایی نشده است.

۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶

روش نوین پرداخت موبایلی توسط سیف، رئیس کل بانک مرکزی، افتتاح شد

رییس کل بانک مرکزی در مراسم رونمایی از روش نوین پرداخت موبایلی(NFC) در جمع مدیران ستادی و روسای شعب بانک پارسیان تاکید کرد: در دنیا فروش خدمات بانکی به عنوان یک اصل پذیرفته شده است در حالی که در ایران ارایه خدمات بانکی در حد رایگان انجام می شود و لازم است بانک ها ضمن گسترش خدمات بانکداری الکترونیکی، به موضوع درآمدزایی از این طریق توجه کنند.

۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۶
بانک مرکزی:

از ابتدای سال ۱۳۹۲تاکنون، در حدود ۱۹هزار میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه پرداخت شده است

بانک مرکزی: از ابتدای سال ۱۳۹۲ تا پایان سال ۱۳۹۵ تعداد ۴٫۱۱۲٫۱۴۶ فقره بالغ بر مبلغ ۱۹۱٫۶۰۳ میلیاردریال تسهیلات قرض الحسنه ازدواج در اختیار متقاضیان قرار گرفته است./ این رقم در مقایسه با دوره ۴ ساله از ابتدای سال ۱۳۸۸ تا پایان سال ۱۳۹۱ که مبلغ تسهیلات پرداختی حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان است، نشان می دهد مبلغ تسهیلات پرداختی در دوره دولت یازدهم در مقایسه با دوره قبل، رشد بیش از ۷۰ درصدی داشته است.