۳۱ تیر ۱۳۹۶

۲۳ هزار و ۲۳۰ شعبه در قالب ۴۲ بانک و موسسه در سراسر کشور فعالیت می‌کنند

آخرین آمار بانک مرکزی حاکی از فعالیت ۲۳ هزار و ۲۳۰ شعبه در قالب ۴۲ بانک و موسسه در سراسر کشور است که بر این اساس سهم هر ۳۴۰۰ ایرانی معادل یک شعبه است.

۳۱ تیر ۱۳۹۶
رئیس سازمان امور مالیاتی:

مودیان مالیاتی می‌توانند با پرداخت ۴۰ تا ۶۰ درصد بدهی خود، از تقسیط مابقی بدهی مالیاتی تا حداکثر ۶ ماه بهره مند شوند

آندسته از مودیانی که در خواست تقسیط بدهی خود را قبل از انقضا مهلت تسلیم اظهارنامه ارائه نمایند تقسیط بدهی آنها به شرط پرداخت ۴۰ درصد نقد و مابقی حداکثر تا شش ماه بلا مانع می‌باشد. همچنین، مودیانی که درخواست تقسیط بدهی خود را پس از انقضا مهلت تسلیم اظهارنامه ارائه نمایند، تقسیط بدهی آنها به شرط پرداخت ۶۰درصد نقد و مابقی حداکثر تا ۳ ماه بلامانع است.

۳۱ تیر ۱۳۹۶

گمانه زنی ها درباره تشدید مشکلات مربوط به تسویه ارزی صادرات محصولات پتروشیمی همراه با عدم انتشار آمار تجارت خارجی افزایش یافته است

با عدم انتشار آمارهای مربوط به تجارت خارجی کشور در سه ماه گذشته،گمانه زنیها درباره تشدید مشکلات مربوط به تسویه ارزی صادرات محصولات پتروشیمی افزایش یافته است.

۳۰ تیر ۱۳۹۶
بانک مرکزی:

بانک‌ها در برابر خسارت‌های ناشی از چک بلامحل مسئولند

بانک مرکزی با صدور بخشنامه‌ای بر رعایت مقررات در صدور دسته چک تاکید و اعلام کرد: بانک‌ها در برابر خسارت‌های ناشی از چک بلامحل مسئولند.

۳۰ تیر ۱۳۹۶

سیف: تامین کسری به وجود آمده در ترازنامه موسسات غیرمجاز، از طریق تزریق اعتبار پایه پولی، قطعا تورم زا است

رئیس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه پرداخت کسری موسسات مالی و اعتباری به معنای تزریق پول پرقدرت، رشد نقدینگی و افزایش سطح عمومی قیمت‌هاست، تاکید کرد: این کسری را نمی‌توانیم از بودجه عمومی دولت و یا جیب ۸۰ میلیون نفر ایرانی بپردازیم.

۳۰ تیر ۱۳۹۶
مدیر کل نظارتی بانک مرکزی:

نیروی انتظامی موظف است از فعالیت موسسات غیرمجاز، با حکم بانک مرکزی، جلوگیری به عمل آورد

کمره ای: مصوبه‌ای از سوی شورای عالی امنیت ملی معروف به چهارگام ابلاغ شد که بر اساس آن، وظیفه شناسایی و معرفی این موسسات به نیروی انتظامی واگذار شد؛ پس از شناسایی و معرفی این موسسات توسط نیروی انتظامی به بانک مرکزی، این بانک مجاز یا غیرمجاز بودن موسسه را به نیروی انتظامی اعلام می‌کند. زمانی که بانک مرکزی، موسسات اعتباری غیرمجاز را به نیروی انتظامی معرفی می کند، نیروی انتظامی موظف است از فعالیت آنها جلوگیری به عمل آورد. البته در گام اول نیز، موسساتی که از مراجعه به بانک مرکزی برای اخذ مجوز استنکاف کرده‌اند، توسط نیروی انتظامی با آنها برخورد می شود و فعالیت آنها متوقف خواهد شد.

۳۰ تیر ۱۳۹۶
مدیر کل نظارتی بانک مرکزی:

لازمه حل مشکلات تعاونی‌های اعتبار موسسه کاسپین، ادغام آنها بود

این روزها برخی، سپرده‌های بانکی را پول‌های تنبلی می‌خوانند که حاضر نیستند به کار و تولید بروند و بیشتر استراحت در بانکها و موسسات اعتباری را ترجیح می‌دهند؛ به خصوص اگر سودش هم بالا باشد.

۳۰ تیر ۱۳۹۶
مدیر کل نظارتی بانک مرکزی:

برگزاری مجمع بانک‌هایی که مطابق با الگوی بانک مرکزی، صورت مالی خود را تنظیم کنند، به تعویق نمی‌افتد

مدیرکل نظارت بر بانک‌ها و موسسات اعتباری بانک مرکزی ادعای برخی در خصوص دخالت بانک مرکزی در حسابرسی صورت‌های مالی بانک‌ها را رد کرد و گفت: مجمع سالیانه همه بانک‌ها به تعویق نیفتاده و برخی فردا مجمع خود را برگزار می‌کنند.

۳۰ تیر ۱۳۹۶
شبکه کانون‌های تفکر ایران:

بالا بودن نرخ سود تسهیلات بانکی از شواهد ناکارآمد بودن نظام بانکی است

شبکه کانون‌های تفکر ایران در نامه‌ای به رئیس جمهور ضمن ابراز نگرانی از بحران کنونی نظام بانکی و برشمردن شواهد آن، به تبیین ریشه‌های مؤثر در ایجاد این وضعیت و ارائه راه‌کارهای برون‌رفت از این بحران پرداخت.

۳۰ تیر ۱۳۹۶
شبکه کانون‌های تفکر ایران:

تقویت و روزآمدسازی نظارت بانک مرکزی، برای اصلاح نظام بانکی پیشنهاد میشود

شبکه کانون های تفکر ایران: تقویت و روزآمدسازی نظارت بانک مرکزی؛ افزایش شفافیت عملکرد نظام بانکی؛ گشایش خط اعتباری بانک مرکزی به منظور فعال سازی بخشهای پیشران اقتصاد مانند ساخت مسکن؛ اهتمام به توسعه نظام قرض الحسنه؛ اصلاح نظام چک ۵ پیشنهاد هستند که برای اصلاح نظام بانکی به کارگیری آنها لازم به نظر میرسند.

۳۰ تیر ۱۳۹۶
مدیر کل نظارتی بانک مرکزی:

تخلف با بانکی که بیشتر از سود حاصل از عملکرد فعالیت، پرداخت کند، در دستور کار است

کمره ای: به هنگام بررسی صورت های مالی آنها، قطعا این نکته را زیر نظر داریم که اگر سودی بیشتر از سود حاصل از عملکرد فعالیت بانک‌ها، پرداخت شود، با بانکهای متخلف برخورد شود. این در حالی است که سود بیشتر از حد مجازی که به سپرده‌گذاران پرداخت می‌شود، به نوعی حق و حقوق سایر ذی نفعان در آن بانک و موسسه اعتباری را تحت الشعاع قرار می دهد.

۲۹ تیر ۱۳۹۶
روابط عمومی موسسه کاسپین:

۸۶۰ میلیارد تومان به سپرده‌گذاران فرشتگان پرداخت شد

موسسه اعتباری کاسپین تاکنون ۸۵۹ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان برای تعیین تکلیف ۴۰۳ هزار و ۷۲۵ نفر از سپرده‌گذاران تعاونی اعتبار فرشتگان (تعاونی ادغام شده در کاسپین) پرداخت کرد که ۶۰۰ میلیارد تومان آن، خط اعتباری بانک مرکزی بوده است.

۲۹ تیر ۱۳۹۶
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس:

هنوز بیش از ۱۰۰ نفر بر امضای خود مبنی بر سوال از رئیس جمهور پیرامون موسسات غیرمجاز اصرار دارند

رئیس کمیسیون اقتصادی گفت: با اینکه تعدادی از نمایندگان از امضای خود برای سؤال از رئیس جمهور در مورد مؤسسه مالی و اعتباری کاسپین انصراف داده‌اند، هنوز بیش از ۱۰۰ نفر بر امضای خود اصرار دارند.

۲۵ تیر ۱۳۹۶

سیف: روش‌های تسویه حساب بر اساس ارزهای محلی، گزینه مناسبی برای ایجاد روابط بانکی میان ایران و ویتنام است

رئیس کل بانک مرکزی در دیدار با قائم مقام بانک مرکزی ویتنام: در مراودات بانکی بین بانک های مرکزی ایران و ویتنام روش های تسویه حساب بر اساس ارزهای محلی، گزینه مناسبی برای ایجاد روابط است پیشنهاد می شود بحث های مقدماتی بین طرفین در این زمینه با ارایه پیش نویس ها صورت گیرد و در این مسیر شاهد تعمیق هرچه بیشتر روابط بانکی باشیم. در دیدار نمایندگان بانک های تجاری ایران با هیئت ویتنامی زمینه مناسبی برای شناخت بیشتر فراهم شده و این امر می تواند مبنا و پایه ای برای ایجاد روابط کارگزاری بین بانک های دو کشور باشد.

۲۵ تیر ۱۳۹۶
رئیس سابق سازمان امور مالیاتی:

بانک مرکزی و بانک‌ها از ارائه حساب‌ بانکی افراد طفره می‌روند

عسکری: نمی‌دانم بانک‌ها به چه دلیل اطلاعات حساب‌های بانکی به سازمان مالیات ندادند. طبق قانون مالیاتهای مستقیم، مانده تسهیلات، سپرده و تمامی اطلاعات یک سال حساب‌های جاری و سپرده باید از طریق بانکها به سازمان امور مالیاتی ارائه شود. بانکها باید بدانند، پنهان کردن و کتمان اطلاعات جرم است و تبعات حقوقی دارد.