۲۵ اسفند ۱۳۹۵

سیف: سامانه‌های «چکاوک» و «نسیم» که از سال ۹۴ راه اندازی شده بودند، در سال آینده کامل می‌شوند

رئیس کل بانک مرکزی تأکید کرد: به هیچ وجه هیچگونه تردید و تشکیکی نسبت به آمار رشد اقتصادی ارائه شده توسط بانک مرکزی وجود ندارد.

۲۵ اسفند ۱۳۹۵

لزوم افزودن معیارهایی همچون اعتبارسنجی طرح‌ها در بانک‌های کشور برای ارزیابی سلامت نظام بانکی در کنار شاخص‌هایی چون نسبت کفایت سرمایه

تخمین شاخص کملز بر اساس صورت‌های مالی جدید و استفاده از شاخص‌های بومی و تکمیلی در محاسبه آن، تصویر شفاف‌تری از وضعیت سلامت شبکه بانکی کشور ارائه خواهد داد.

۲۵ اسفند ۱۳۹۵
یک مدیرعامل بانکی خبر داد؛

طرح ادغام موسسه اعتباری آرمان (تعاونی وحدت) و موسسه توسعه نیازمند بررسی بیشتر است

یکی از تحولات مهم در بازار پولی و بانکی کشور در سال ۹۵ مطرح شدن موضوع ادغام موسسه اعتباری آرمان (تعاونی اعتباری وحدت) با موسسه اعتباری توسعه بود.

۲۵ اسفند ۱۳۹۵

گزارش// تمرکز اصلی بانک مرکزی در حوزه تسهیلات، در بخش سرمایه در گردش بوده است

آخرین آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد میزان تسهیلات پرداختی در یازده ماه نخست سال‌جاری به ۶/ ۴۷۷ هزار میلیارد تومان رسیده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۷ درصد رشد کرده است. بر اساس آمارهای منتشرشده بانک‌ها تعداد کل تسهیلات در این مدت، به حدود ۸ میلیون فقره می‌رسد که متوسط هر وام اعطایی حدود ۶۰ میلیون تومان ارزش‌گذاری می‌شود. تمرکز اصلی وام‌های اعطایی از سوی شبکه بانکی کشور بر تامین سرمایه در گردش بنگاه‌های اقتصادی بوده که با هدف حفظ وضع موجودپرداخت شده است.

۲۵ اسفند ۱۳۹۵
قائم مقام وزارت صنعت:

به ۲۴ هزار واحد تولیدی صنعتی و کشاورزی در مجموع حدود ۱۷ هزار میلیارد تومان تسهیلات رونق تولید پرداخت شد

در چهارچوب طرح رونق تولید به ۲۴ هزار واحد تولیدی صنعتی و کشاورزی در مجموع حدود ۱۷ هزار میلیارد تومان تسهیلات رونق تولید پرداخت شد.

۲۴ اسفند ۱۳۹۵
معاونت نظارت بانک مرکزی اعلام نمود؛

تحویل ۵ تعاونی از ۸ تعاونی منحله به موسسه اعتباری کاسپین

معاونت نظارتی بانک مرکزی به استناد تفاهم نامه های تنظیمی میان هیئت های تصفیه تعاونی های اعتبار منحله الزهرا، دامداران و کشاورزان کرمانشاه، عام کشاورزان مازندران، حسنات و امیدجلین با موسسه اعتباری کاسپین، اعلام کرد که در حال حاضر دارایی های این ۵ تعاونی به موسسه اعتباری کاسپین تحویل شده و از این پس موسسه کاسپین پاسخگوی سپرده های تعاونی های منحله مذکور خواهد بود.

۲۴ اسفند ۱۳۹۵

یادداشت// نبود اطلاعات کیفی از وضعیت مدیریت بانکی خود بر عدم سلامت نظام بانکی تاثیر گذاشته است

وضعیت نه چندان مساعد شاخص‌های کفایت سرمایه، کیفیت دارایی، نقدینگی و همچنین فقدان دسترسی به داده‌های آماری کافی، از دلایل بی توجهی به محور مهم «سلامت مدیریت بانکی»است.

۲۴ اسفند ۱۳۹۵

یادداشت// تثبیت نرخ ارز موجب شوک قیمتی ارز در آینده می گردد

بر اساس نظر همه کارشناسان اقتصادی، تثبیت نرخ ارز موجب شوک قیمتی ارز در آینده می گردد. لذا تعبیر صندوق بین المللی پول مبنی بر اینکه تثبیت نرخ ارز از اقدامات قابل تقدیر بانک مرکزی بوده جای تامل دارد. تمام دولت های بعد از انقلاب سیاست تثبیت نرخ ارز را اجرا نموده اند که موجب شده اقتصاد ایران سه شوک قیمتی را در سال های ۷۱، ۸۱ و ۹۱ با افزایش ۲۱ برابری، ۵ برابر و ۳ برابری تجربه نماید.

۲۴ اسفند ۱۳۹۵
سخنگوی دولت:

 نظام بانکی در ۱۱ ماه نخست امسال، ۴ هزار و ۷۷۵ میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال تسهیلات به بخش های اقتصادی تسهیلات پرداخت کردند

نظام بانکی در ۱۱ ماه نخست امسال، ۴ هزار و ۷۷۵ میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال تسهیلات به بخش های اقتصادی تسهیلات پرداخت کردند که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل معادل ۳۷٫۱ درصد افزایش داشته است.

۲۳ اسفند ۱۳۹۵
مدیر عامل صندوق ضمانت سپرده‌ها:

سپرده‌های تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان به ازای هر مشتری در هر بانک، توسط صندوق ضمانت سپرده‌ها، تضمین می‌شود

مدیرعامل صندوق ضمانت سپرده‌ها گفت: صندوق ضمانت سپرده‌ها براساس قانون برنامه پنجم توسعه تشکیل شده و برای ضمانت پول‌های مردم نزد بانک‌ها است، تا کنون ۳۸ بانک و موسسه مالی و اعتباری عضور صندوق شده‌اند.

۲۳ اسفند ۱۳۹۵
دبیر کانون بانک‌های خصوصی:

افزایش سود به منظور جذب سپرده، به زیان بانک‌ها تمام خواهد شد

برداشت‌های بانک‌ها از بانک مرکزی و بدهی آنها در حالی در سیر صعودی قرار داشته و در رابطه با بانک‌های غیردولتی به طور قابل ملاحظه‌ای رشد کرده است که به اعتقاد مسئولان بانکی می‌توان دلایل این تغییر را در تعهدات بانک‌ها به پروژه‌های محوله، تسهیلات تکلیفی و تنگنای اعتباری آنها در این شرایط دانست.

۲۳ اسفند ۱۳۹۵
مدیرعامل اسبق بانکی:

دولت در رفع تحریم‌ها به جز بخش بانکی موفق بود

یک کارشناس بانکی با نقد سیاست های حوزه بانکی گفت: اگرچه کنترل مالی دولت در بانک ها خوب بود، اما به دلیل کاهش درآمد نفت بدهی دولت به بانک ها افزایش یافت و این عامل کاهش تسهیلات دهی بانک ها به بخش تولید شد.

۲۳ اسفند ۱۳۹۵

پیشنهاد وزارت صنعت برای پرداخت ۴۲هزار میلیارد تومان تسهیلات به ۱۲۱ هزار واحد تولیدی و صنعتی در سال ۹۶

طرح رونق تولید با اختصاص تسهیلات بانکی به واحدهای صنعتی و کشاورزی در حالی طی سال ۹۶ نیز ادامه خواهد یافت که واحدهای صنفی نیز مشمول دریافت تسهیلات خواهند شد.

۲۲ اسفند ۱۳۹۵

سیف: سودهای موهوم بخشی از ترازنامه بانک‌ها را تشکیل می‌دهد، منتها هنوز حسابرسی نشده است

روزنامه اعتماد در گفت وگویی با رییس کل بانک مرکزی، نوشت: مهم‌ترین مساله هم این است که از امروز موسسه جدیدی شکل نگیرد، این فعالیت‌های غیرمجاز در هر جای جهان ممکن است شکل بگیرد، منتها برخورد مهم است.

۲۲ اسفند ۱۳۹۵
در نامه 40 اقتصاددان به رئیس جمهور مطرح شد؛

بانک‌های غیردولتی در خلق پول، آزاد شده‌اند و نقدینگی را افزایش داده‌اند

طرفداران و مروجان مکتب لیبرال سرمایه‌داری که در دولت و اطرافیان شما حضور پر رنگ دارند، طی ۳۰ سال گذشته همواره نظرات و توصیه‌های خود را به اقتصاد ایران تحمیل کرده‌اند و تقریبا هیچگاه مسئولیت نتایج توصیه‌های خود را نپذیرفته‌اند.